همه ی چیزهایی که باید درباره ی بلوار رامسر بدانید!

برای دیدن یکی از چند خیابان ثبت شده ی ایران در آثار ملی باید به رامسر بروید! به هر حال این شهر یکی از زیباترین مناطق شمال ایران است و دور از ذهن نیست که بلوار رامسر که یکی از قدیمی ترین و البته زیباترین بلوارهای کشور است در آن قرار داشته باشد. این پیاده راه زیبا از جنگل و کوه شروع شده و با رسیدن به دریا به پایان می رسد.

امروز شما خواهید فهمید که این بلوار چه زمانی ساخته شده و اصلا چه سرگذشتی داشته، چه فصل و زمانی برای رفتن به آن مناسب است، چه تفریحاتی را می توانید در آن انجام دهید، جاذبه ها و رستوران های اطرافش کدام ها هستند و اصلا چگونه باید به آن بروید.

خیلی وقت ها شده که در سفر به جایی زیبایی آن مکان تمام حواس شما را به خود جلب کرده اما درباره ی تاریخچه و حتی ظرفیت های آن مکان اطلاعات خاصی را نداشته اید. ما امروز در الی گشت می خواهیم تا شما را به صورت کاملی با این بلوار زیبا آشنا کنیم پس با ما در ادامه همراه باشید.

یک روز بهاری در بلوار رامسر

بلوار رامسر، از ۸۸ سال پیش تا به الان!

اگر تا به حال به رامسر رفته و در این بلوار قدم گذاشته باشید، آن قدر درگیر زیبایی های اطرافتان و از همه مهم تر حس خوب و مثبتی که در فضا موج می زند می شوید که شاید اصلا حتی به صورت حدودی هم متوجه نشوید که بلواری که در آن در حال قدم زدن هستید، در حدود ۸۸ سال از عمر ساخت آن می گذرد! اصلا جریان ساخت بلوار معلم که اسم رسمی و ثبت شده ی آن است بر اساس گفته های منابع مختلف به زمانی باز می گردد که؛ مسئولین وقت شهر تصمیم به این گرفتند که این بلوار را در سال ۱۳۱۰ بسازند که مراحل اولیه ی ساخت هتل قدیمی و معروف شهر رامسر را شروع کرده بودند.

البته اوائل شکل استفاده از این بلوار به شکل و صورت فعلی نبود و از آن به عنوان خطی برای عبور و مرور ماشین ها استفاده می شد. در جریان تحولاتی که این منطقه داشت، در یکی از روزهای دهه ی ۵۰ بود که دیگر اجازه ی تردد ماشین ها در این قسمت از شهر داده نشد و استفاده از آن به عنوان یک پیاده رو تغییر داده شد. زمانی بلوار رامسر ماهیت خود را پیدا کرد که در دو طرف آن آسفالت شد و کانالی برای هدایت آب ها در اطراف آن ساخته شد.

نمایی از صبح های بهاری بلوار رامسر

با این که در زمان اعمال این بهینه سازی ها از عمر این مکان ۴۰ سال می گذشت اما تازه زمانی بلوار معلم جان گرفت که این تغییرات در آن اعمال شد. از همان زمان بود که مردم شهر برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت خود دیگر به این مکان سر سبز و زیبا وسط شلوغی های شهر سر می زدند. آن قدر از این مکان خاص استقبال شد و به اهمیتش پیش مردم اضافه شد که در سال ۱۳۵۲ و در پنجمین روز دی ماه، نام این بلوار را با شماره ی ۱۵۲۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت کردند و این در حالی است که خیلی کم پیش می آید که نام خیابان و یا معبری در بین آثار ملی ثبت شده قرار بگیرد.

بلوار رامسر

بهترین زمان برای بازدید از بلوار رامسر چه وقت است؟

برای رفتن به بلوار معلم رامسر بهترین زمان از نظر افراد با سلیقه های مختلف می تواند متفاوت باشد! از لحاظ آب و هوایی، بهترین زمان برای رفتن به این پیاده راه و در کل شهر رامسر؛ فصل بهار و همچنین اوایل فصل پاییز است. البته فصل تابستان هم گزینه ی بدی نیست اما همانطور که خودتان هم می دانید، هوای رامسر در این فصل شرجی است. حتی اگر طرفدار هوای مه گرفته و کمی تمِ بارانی و زمین های خیس خورده هستید، فصل پاییز و قبل از شروع زمستان و سردی هوا یکی از زیباترین صحنه هایی است که در بلوار معلم می توانید ببینید.

اگر برایتان سوال است که چه ساعتی از روز به این مکان بروید باید بگوییم که؛ صبح، ظهر و شب این جاذبه این نقطه از شهر با هم متفاوت است. بلوار رامسر صبح ها پر از هوای تازه و سر زندگی است و هر چه که روز به سمت بعد از ظهر و عصر می رود، محیط آن شلوغ تر می شود و در نهایت شب ها هم یک محیط بسیار روشن و زیبا و خانوادگی می شود. شب های این بلوار به خاطر جلوه ای که نور چراغ ها می دهند، بسیار معروف است.

مردم در حال تفریح کردن در بلوار رامسر

در بلوار معلم رامسر چه تفریحاتی می توانید انجام دهید؟

اولین کاری که پیشنهاد می کنیم که در بلوار رامسر انجام دهید، قدم زدن و تنش زدایی از وجودتان در این مسیر سر سبز و به شدت مثبت است! این که دور تا دور شما را شمشادهای بلند اما هرس شده و درخت های سر به فلک کشیده ی نخل و توسکا تا ۲ کیلومتری روبرویتان را گرفته باشد و در نهایت شما را به دریای خزر برساند، خیلی زیباست. بازدید از هتل قدیمی رامسر که در قسمت شمالی بلوار قرار دارد، پیشنهاد بعدی ما برای گشت و گذار و تفریح در این مکان است. این هتل و بلوار چنان با هم نزدیک هستند و تاریخشان با همدیگر گره خورده که اگر بخواهید مثلا از بلوار دیدن کنید، انگار که باید از هتل قدیم هم بازدید کنید.

نمایی کلی از بلوار معلم رامسر و ساحل توسکا

بعد از هتل قدیم هم تنها با چند قدم به باغ رامسر می رسید. باغ رامسر در واقع همان کاخ مرمر است و در گذشته یکی از اقامتگاه های سلطنتی به حساب می آمده است. به هر حال با حفظ جزئیات گذشته، این باغ امروزه ظاهری بسیار زیبا و سر سبز دارد که گشت و گذار در آن خالی از لطف نیست. اگر از پیاده روی هم خسته شدید، اشکالی ندارد چون یک ساختمان آبی را در پیش رو دارید که تا قبل از سال ۵۷ کاربری دیگر داشته اما امروزه دیگر سفره خانه ای سنتی است که پذیرای همه ی شهروندان و گردشگران مختلف است و هر چیزی که بخواهید را برایتان فراهم می آورد.

پیشنهاد بعدی ما به شما رفتن به پلاژ توسکا و شهربازی آن است که در همسایگی دریای خزر قرار دارد. این ساحل از آن جاهایی است که همیشه می توان در آن و محیط اطرافش خوش گذراند و حتی در رستوران ها و کافه های آن استراحت کرد و از فضا لذت برد.

سفره خانه ی رامسر و نمای ان ار بلوار رامسر

به این رستوران ها در اطراف بلوار رامسر سر بزنید

در اطراف این بلوار، رستوران های مختلف و متنوعی وجود دارند که سر زدن به آن ها را قطعا به شما پیشنهاد می کنیم.

غذاهای محلی را در رستوران امیر رامسر بخورید

این رستوران با داشتن محلی آرامش بخش و بسیار تمیز، پذیرای کسانی است که آن را برای امتحان کردن غذایی با طعم محلی و یا حتی سنتی ایرانی انتخاب کرده اند. این رستوران همه روزه از ساعت ۹:۳۰ دقیقه ی صبح الی ۰۰:۳۰ بعد از نیمه شب باز است. آدرس: استان مازندران، شهر رامسر، بلوار باهنر

دستپخت یک بانوی شمالی را در رستوران بانوی شمال بخورید

رستورانی ساده و صمیمی اما با غذاهایی بسیار خوشمزه و خانگی، تعبیر مناسبی از رستوران بانوی شمال است. آدرس: استان مازندران، شهر نوشهر، بلوار رزاقی

غذاخوری با کباب های خوشمزه در رستوران برادران رامسر

کسانی که به این رستوران مراجعه کرده اند از فضای بزرگ و بسیار تمیزش و همچنین کباب های خوشمزه اش بسیار تعریف کرده اند و به همین خاطر فکر می کنیم که ارزش امتحان کردن را داشته باشد. این رستوران از ۶ صبح تا ۱۱ شب باز است. آدرس: استان مازندران، شهر رامسر، بلوار بسیج

رستوران برادران در رامسر

این جاذبه ها همگی در اطراف بلوار رامسر هستند!

از آن جایی که بلوار رامسر نقش یک معبر مهم و پر رفت و آمد را در این شهر دارد، پر بیراه هم نیست که بسیاری از جاذبه های مختلف قدیمی و جدید در کنار آن شکل گرفته باشد. در ادامه مختصری از این جاذبه ها برای شما می گوییم.

هتل قدیم رامسر، ساختمانی کاملا اروپایی در رامسر

یکی از قدیمی ترین هتل های استان مازندران که نامش در آثار ملی ایران هم ثبت شده، همین هتل قدیمی شهر رامسر است. این هتل که قرار بود یکی از نشانه های تجدد و تمدن و با حفظ شاخصه های باستانی و حتی نظامی در ایران باشد، طولی نکشید که یکی از معروف ترین هتل ها و اقامتگاه ها در استان مازندران و شمال ایران شد. طراحی داخلی هتل قدیم بر اساس گفته های منابع موجود توسط مهندسان انگلیسی و طراحی نمای بیرون و محیط اطراف آن را ایتالیایی ها انجام داده اند گرچه که؛ اعمال سلیقه ی آلمانی ها هم در آن دیده می شود.

عکس هایی که از زاویه ی شمالی بلوار معلم گرفته شده اند همگی دارای یک شیروانی قرمز رنگ هستند که رابطه ی تنگاتنگ آن ها را با هم نشان می دهد. وقتی که بر روی پله های هتل قدیم بایستید و یا از داخل آن به بلوار پیش رویتان نگاه کنید، یک نمای بسیار کامل از آن خواهید داشت. در ضمن، مدیریت این هتل اعلام کرده از آن جایی که این مکان را در فهرست آثار ملی ثبت کرده اند، تصمیم دارند که این هتل را تبدیل به موزه کنند.

هتل قدیمی تفلیس

کاخ مرمر، مجموعه ای دیدنی از آثار هنرمندان ایرانی و بین المللی

این کاخ یکی از قدیمی ترین سازه های رامسر است که در سال ۱۳۱۶ ساخته شد. کاخ سلطنتی، باغ رامسر و کاخ موزه ی مرمر تنها برخی از لقب های اختصاصی این سازه ی زیبا در همسایگی بلوار رامسر هستند. مساحت ساختمانی که در محوطه ی این باغ وجود دارد، ۶۰ هزار متر مربع است و یکی از با شکوه ترین ساختمان های شمال ایران و مازندران است. از ویژگی های ینای کاخ مرمر این است که از جنس سنگ مرمر است و ایوانش ۴ ستون حجاری شده دارد.  البته دو مجسمه به شکل ببر در دو طرف پله های پشت کاخ نیز قرار گرفته است.

در محوطه ی باغ هم انواع گیاهان و درخت های مختلفی قرار گرفته که از بین آن ها می توانیم به انواع نهال های اصلاح شده ی مرکبات و درختان بلند کاج است. کاخ مرمر امروزه به عنوان موزه ی تماشاگه راز که محلی برای حفظ و نگهداری آثاری از هنرمندان معروف ایرانی و بین المللی است، شناخته می شود. یکی از این درخت های کاج که در محوطه ی جلویی یاغ قرار گرفته، دارای ارتفاع ۲۳ متری است و به آن چهار شاخ می گویند.

حوضچه ی کاخ مرمرم رامسر در یک روز آفتابی

ساحل توسکا سرا، مجموعه ای از انواع تفریحات برای همه!

ساحل توسکا سرا همان جایی است که شهربازی توسکای شهر رامسر در آن قرار گرفته و اتفاقا انتهای بلوار معلم رامسر هم به آن ختم می شود. این ساحل و یا به عبارت دیگری پلاژ معروف، یکی از محبوب ترین جاهایی است که گردشگران و مسافرانی که به رامسر می روند، از آن خیلی استقبال می کنند. در ساحل توسکا سرا می توانید از تفریحاتی مثل؛ اسب سواری، رفتن به شهربازی توسکا، فروشگاه گردی و خرید سوغاتی، تیراندازی و شنا کردن را در برنامه های خود داشته باشید. می توانید تا هر زمان که بخواهید از این ساحل و امکاناتش استفاده کنید و اوقات خوبی داشته باشید.

شهربازی ساحل توسکا

در بازدید از بلوار معلم این نکات را به یاد داشته باشید!

  • ظهرها مخصوصا در فصل تابستان برای قدم زدن به این بلوار نروید، خیلی گرم است.
  • بلوار پارکینگ اختصاصی ندارد.
  • نزدیک ترین پمپ بنزین به شما در فاصله هی ۲٫۵ و ۲٫۱ کیلومترس شما قرار گرفته است.
  • اگر عکاسی دوست دارید و معمولا هم سلفی زیاد می گیرید، شما در این بلوار بهترین محیط و تصویر پس زمینه را دارید.

نمایی از صبح های بهاری بلوار رامسر

چطوری به بلوار معلم رامسیر بریم؟

برای رفتن به بلوار رامسر از هر کجای شهر که باشید می توانید سوار تاکسی شوید و تنها به راننده بگویید که می خواهید به بلوار معلم بروید و خیلی راحت و تنها چند دقیقه ی بعد جلوی این پیاده راه قرار بگرید. به همین راحتی! آدرس: استان مازندران، شهرستان رامسر، بلوار معلم

پوشش گیاهی بلوار رامسر

سخن آخر!

همه چیز را درباره ی این که بلوار معلم در شهر رامسر کجاست و اصلا چه شد که به وجود آمد را گفتیم. این که چه فعالیت ها و تفریحاتی را می توانید انجام دهید و جاذبه های اطراف این بلوار چه جاهایی هستند را هم برایتان نام بردیم. پیشنهاد می کنیم که برای این که به دیگر جاذبه ها و اماکن شهر رامسر بروید، مطلب در رامسر کجا برویم را هم مطالعه نمایید. اما در کنار تمام این مطالب باید بگوییم که اگر قصد دارید تا به جز شهر رامسر به دیگر نقاط شمال ایران هم سفر کنید، مطلب بهترین مناطق شمال برای مسافرت می تواند ایده ها و پیشنهادهای خوبی را به شما درباره ی ادامه ی مسیرتان در شمال کشور بدهد.

در آخر از شما می خواهیم تجربه ی خود از سفر به رامسر و حضورتان در بلوار معلم رامسر را برای ما کامنت کنید.

با نرخ آذرماه بلیط های نوروز ۹۸ خود را تهیه کنید
با نرخ آذرماه بلیط های نوروز ۹۸ خود را تهیه کنید
اجرای طرح «پنج شنبه های گردشگری بدون خودرو» در تهران
اجرای طرح «پنج شنبه های گردشگری بدون خودرو» در تهران
خانمی انگلیسی که از لندن تا تهران رکاب زد+ تصویر
خانمی انگلیسی که از لندن تا تهران رکاب زد+ تصویر
شگفتی شمعدانی ها در روستای زیبای پلکانی ماسوله
شگفتی شمعدانی ها در روستای زیبای پلکانی ماسوله

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code