موزه و بنای یادبود فاتحان فضا در مسکو

بنای یادبود فتح فضا مسکو | Monument to the Conquerors of Space

به نظر می رسد که در کشور روسیه برای هر کدام از افتخاراتی که در طول سالیان مختلف به دست آورده اند، بنای یادبود و یا تندیسی را به رسم افتخار و یادآوری ساخته اند تا هم همیشه آن اتفاق خاص و مهم را یادآوری کنند و هم جاذبه ای دیدنی را به وجود بیاورند. بنای یادبود فتح فضا مسکو یکی از همین بناهای با ارزش است که به مناسبت اولین حضور روس ها در فضا و فراتر از آسمان ها در پایتخت این کشور ساخته شد و امروزه به یکی از جاذبه های دیدنی این شهر تبدیل شده است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، بنای یادبود فتح فضا مسکو را مورد بررسی قرار دهیم.

برای این که از دیگر جاذبه های شهر مسکو اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، می توانید مطلب جاذبه های دیدنی مسکو را مطالعه بفرمایید.

بنای یادبود فتح فضا مسکو | Monument to the Conquerors of Space

همه چیز درباره ی بنای یادبود فتح فضا مسکو

مطالب مرتبط:
ناقوس تزار در مسکو، زنگی که هیچ وقت نواخته نشد!
معروف ترین کلیساهای مسکو که ارزش حداقل یکبار دیدن را دارند!
موزه پوشکین در مسکو، غنی ترین موزه ی روسیه و اروپا!

روس ها از ابتدا تا به الان سعی در پرورش علوم مختلف و پیشرفت در تمامی زمینه ها بوده اند. در زمان حکومت شوروی در این کشور و شکل و ایده ی حکومتی آن ها، دست یابی به علوم مخصوصا در حوزه ی فیزیک، شیمی و هوا و فضا تبدیل به اولویت روس ها شد. بنای یادبود فتح فضا مسکو نیز دقیقا به خاطر دست یابی دانشمندان روسی به افتخارات مختلف و همچنین اولین حضور آنان در فضا ساخته شد. در زمان شوروی ها آن قدر دسترسی به فضا مهم بود که بودجه های بی شمار و نا محدودی را برای دست یابی به آن تخصیص داده بودند و از این رو با توجه به این همه اشتیاق و اصرار آن ها به کشف فضا اصلا عجیب نیست که در سال ۱۹۶۴ میلادی، این بنای با شکوه را با همین موضوع بسازند.

اگر به مسکو سفر کنید و به خیابان Prospekt Mira بروید، خواهید دید که این بنای یادبود بسیار زیبا به شکل یک موشک در حال پرتاب ساخته شده است و بیشتر حجم آن را شبیه سازی زبانه های آتشی که در هنگام پرتاب موشک از انتهای آن به بیرون زبانه می کشند، تشکیل می دهد. از آن جایی که علوم هوا و فضا برای روس ها اهمیت بسیاری داشته و دارد، در اطراف بنای یادبود فتح فضا مسکو نیز موزه، خیابان ها و یادبودهای مختلفی وجود دارد که اسمشان به آسمان و فضا ربط پیدا می کند و حتی برخی از آن ها مستقیما با این یادبود ارتباط دارند.

همه چیز درباره ی بنای یادبود فتح فضا مسکو

به طور مثال در قسمت زیرین و ساختمانی فاتح آسمان، موزه ی کیهان شناسی مسکو قرار گرفته است. البته این زیاد هم عجیب نیست. اگر بخواهیم مبدا زمانی خاصی را مد نظر قرار دهیم می توانیم بگوییم که از حدود سال ۱۹۶۰ میلادی به بعد که حکومت شوروی به درجه ای قابل قبول از علم هوا و فضا پیدا کرد، دیگر بیشتر سازه هایشان را به نوعی با توجه به این علم ساخته و نام گذاری کردند. به هر حال از بین تمامی این تندیس ها و ساختمان ها با موضوع هوا و فضا، بنای یادبود فتح فضا مسکو جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

امروزه این بنا و موزه اش یکی از جاذبه های بسیار دیدنی مسکو به حساب می آید. از مشخصات این بنا این است که از تیتانیوم خالص ساخته شده و دارای شیبی ۷۷ درجه ای است. ارتفاع آن نیز برابر است با ۱۰۷ متر. برای ساختن این ساختمان دولت روسیه یک فراخوان بسیار بزرگ ترتیب داد تا بهترین طرح را برای اجرا انتخاب نمایند. به همین خاطر در سال ۱۹۵۸ میلادی و تنها چند ماه پس از راه اندازی ماهواره ی فضایی اسپوتنیک شماره ی ۱، برای این فراخوان بزرگ دولت شوروی طی یک جشن بزرگ ترین و بهترین طراحان و معماران جهان را به دور هم جمع کرد و شرایط حضور در این رقابت را به آن ها اعلام نمود. از بین طراحان بسیاری که شرکت کرده بودند، ۳۵۰ طرح به داوران این جشنواره تحویل داده شد که در نهایت از بین آن ها، طرح ۳ معمار که با هم کار می کردند مورد پذیرش قرار گرفت.

مسکو WEATHER

دانستنی هایی درباره ی بنای یادبود فتح فضا مسکو

پس از انجام امور اولیه، بالاخره پروژه ی ساخت بنای یادبود فتح فضا مسکو کلید خورد و در تاریخ ۴ اکتبر سال ۱۹۶۴ میلادی و در هفتمین سالگرد پرتاب موفقیت آمیز این موشک از این بنا رونمایی شد. در قسمت زیرین و ساختمانی این بنا نیز همانطور که بالاتر اشاره کردیم، موزه ی کیهان شناسی قرار گرفته است. در این موزه ی دیدنی نیز یک غرفه ی بسیار بزرگ با موضوع کیهان و کهکشان راه شیری قرار گرفته است. در قسمت دیگر این موزه هم بسیاری از قطعات و آزمایشات فیزیکی باقی مانده از زمان شوروی ها به جای مانده است که هم اکنون در این موزه به نمایش در آمده است. البته تمامی جاذبه های دیدنی این بنا محدود به طرح خاص و موزه اش نمی شود بلکه در قسمت جنوبی و بیرونی فاتحان فضا، مجسمه ی نیم تنه ی دانشمندان و مهندسانی که در این زمینه پیشگام بوده اند نصب شده است که البته در قسمت خیابان کازموناتز قرار می گیرد.

بنای یادبود فتح فضا مسکو ، یادبودی از افتخار فضایی روسیه

یکی از نکات جالبی که درباره ی بنای یادبود فتح فضا مسکو وجود دارد این است که در شعاع چند کیلومتری این بنا هر جاذبه ای که وجود دارد اصولا نامش درباره ی فضا است. منزل شخصی سرگئی کورولیوف که یکی از بزرگ ترین دانشمندان فضایی روسیه در زمان شوروی بوده است و در حال حاضر تبدیل به موزه شده است نیز تنها چند خیابان از این موزه بالاتر است. بیشتر خیابان های اطراف بنا نیز به نام دانشمندان و یا فضاپیماهای روسی نام کذاری شده است که در نوع خود حرکت جالبی به شما می آید. گویی در محوطه ی بنای یادبود فاتحان در تالار مشاهیر هوا و فضای روسیه راه می روید! بنای یادبود فتح فضا مسکو با این که در سال ۱۹۶۴ ساخته شد اما ساخت و تکمیل فضای داخلی آن تا تاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۸۱ میلادی یعنی دقیقا ۲ روز قبل از بیستمین سالگرد اولین پرواز انسان به فضا توسط یوری گاکارین، کارهای ساخت آن به اتمام رسید و درهای آن برای عموم مردم باز شد. البته موزه ی کیهان و بنای یادبود فاتحان را در سال ۲۰۰۹ میلادی برای اولین بار از زمان ساخت و افتتاح آن مورد بررسی و به سازی قرار دادند و تنها برخی از قسمت های آن را مقاوم سازی کردند.

دانستنی هایی درباره ی بنای یادبود فتح فضا مسکو

  • این موزه همانطور که بارها در این متن به آن اشاره شد، نماد یکی از افتخارات ملی در کشور روسیه است.
  • نام این موزه به زبان روسی، Монумент «Покорителям космоса نوشته می شود.
  • ساخت این بنا در زمان خود در رسانه های بسیار زیادی بازتاب پیدا کرد. در داخل کشور روسیه و کشورهای تابع شوروی نیز ۱۰ سری مختلف تمبر برجسته با موضوع این بنا نیز چاپ شد. همچنین به مناسبت پنجاهمین سالگرد انقلاب اکتبر در ورسیه، بر روی سکه های یادبود برنزی تصویری از ین برج یادبود حکاکی شد.
  • یکی از نمادهای تیم ملی فوتبال روسیه برای جام جهانی سال ۲۰۱۴، بنای یادبود فتح فضا مسکو بوده است.
  • با تاثیر از این بنای مشهور و ماندگار روسی در دیگر نقاط روسیه همچون شهر برورسک در سال ۲۰۰۷ میلادی یک نسخه ی کوچک تر و البته ضعیف تر از این بنا ساخته شد و در مرکز یکی از خیابان های مهم این شهر قرار گرفت. چندی بعد نیز یک مجسمه که توسط معماری روسی آلکساندر نررودا در زمان شوروی ها ساخته شده بود و در ژنو نگهداری می شد، برای قرار گرفتن در پایین این برج به مقامات این شهر هدیه داده شد.
برای آنهایی که می خواهند لوکس سفر کنند!
تصاویری از شکوه و زیباییِ طبیعت در فصل بهار
این جاذبه ها را رایگان ببینید!
۱۰ جاذبه دیدنی هو‌‌ شی‌‌ مین، بزرگترین شهر ویتنام!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code