بلیط هواپیما

بهترین دانشگاه های ژاپن برای تحصیل

بهترین دانشگاه های ژاپن

اگر شما تصمیم گرفته اید که یکی از بهترین دانشگاه های ژاپن را برای تحصیل انتخاب کنید و می خواهید از شرایط ورود به این دانشگاه ها اطلاع پیدا کنید و چگونگی ادامه تحصیل در این کشور و نام بهترین دانشگاه های ژاپن را بدانید ما در این بخش به همه ی این موارد خواهیم پرداخت و تعدادی از این دانشگاه ها را معرفی خواهیم کرد. با الی گشت همراه باشید تا با بهترین دانشگاه های ژاپن آشنا شوید.

دانشگاه توکیو

تحصیل در سرزمین سامورایی ها

مطالب مرتبط:
قدم زنی در میان جاذبه های معماری کیوتو، ژاپن
چرا ژاپنی ها از ۴ می ترسند؟

دانشگاه های ژاپن در میان صد دانشگاهی که در دنیا به عنوان برترین ها انتخاب شده اند، جزء یکی از  کشورهای برتر جهان از نظر تحصیل است و دانشگاه های توکیو، کیوتو وناگویا دانشگاه هایی هستند که به عنوان بهترین دانشگاه های ژاپن دارای رتبه بالایی هستند و این دانشگاه ها در آسیا هم معروف هستند و در مجموع دانشگاه های ژاپن مرتبه و جایگاه بالایی در آسیا دارند و از نظر کیفیت آموزشی و استانداردهای لازم این پنج دانشگاهی که نام برده شد در فهرست ده دانشگاه برتر آسیا هستند.

بطور کلی سیستم آموزشی ژاپن  به شکلی است که به دلیل بالابودن کیفیت آن در جهان جزء کشورهای پیشتاز در عرصه پژوهش و تکنولوژی به حساب می آیند و به جز کیفیت بالا در حوزه فنی در دیگر رشته های دانشگاهی مثل علوم سیاسی هم این کیفیت مورد توجه است و اهمیت دادن به آن مد نظر است و در حال حاضر سیزده دانشگاه که از بهترین دانشگاه های ژاپن هستند برنامه های آموزشی شان به زبان انگلیسی است و تدریس در این دانشگاه ها هم به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

دانشگاه کیو

آشنایی با ژاپن

تحصیل در کشور ژاپن کشوری که دارای قدمت و جاذبه های زیادی است هم جذابیت های خاص خودش را دارد و هم اینکه یکی از کشورهایی را برای تحصیل انتخاب کرده اید که استاندارهای آموزشی بالایی دارد. این سرزمین که در قاره آسیای شرقی و در اقیانوس آرام قرار دارد و ۹۸ درصد این سرزمین چهار جزیره کیوشو، شیکوکو، هوکایدو و هونشو است و مساحتی حدود ۳۷۸۰۰۰ کیلومتر مربع دارد، سرزمینی که آن را تماما آب در بر گرفته است و دریای ژاپن در غرب، اقیانوس آرام در شرق، در جنوب دریای چین، و در شمال ژاپن دریای اخوتسوکو است. ۱۲۶ میلیون تن جمعیت دارد و از این نظر مقام دهم جهان است و پایتخت آن توکیو یکی از بزرگترین پایتخت ها و گرانترین شهرهای جهان است و زبان ژاپنی زبانی است که مردم این کشور با آن حرف می زنند و  واحد پول این کشور ین است.

کتابخانه دانشگاه ژاپن

شرایط تحصیل در ژاپن

شرایط تحصیل در کشور ژاپن برای دانشجویان بین المللی خیلی باز و امکان ورود به آن راحت است. حدود ۱۳۰۰۰۰ دانشجوی  خارجی سالانه در ژاپن در حال تحصیل هستند و این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ این تعداد دانشجو را دو برابر کند. دولت و دانشگاه های ژاپن کمک هزینه تحصیلی و وام را برای دانشجویان در نظر گرفته اند که کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند می توانند با کمک وام تحصیلی به راحتی در این کشور ادامه تحصیل بدهند.

همچنین دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های ژاپن را دارند باید ویزای این کشور را تهیه کنند که برای این کار می توانند مستقیما به سفارت ژاپن و یا کنسولگری در کشورمان اقدام کنند. همچنین از دیگر مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های ژاپن بیمه سلامت است که دانشجویان بین المللی برای عضویت در این طرح که حدود ۷۰ درصد از هزینه درمان را شامل می شود می توانند با ارائه مدارک تحصیلی خود برای آن اقدام کنند.

دانشگاه هنر

معرفی بهترین دانشگاه های ژاپن

 • دانشگاه توکیو

در لیست بهترین دانشگاه های ژاپن دانشگاه توکیو مهمترین و بزرگترین دانشگاه های این کشور است و در جهان مقام بالایی را برای خود کسب کرده است تا جایی که در فهرست ۲۰ دانشگاه اول جهان و ۵ دانشگاه اول قاره آسیا قرار دارد. دانشگاه توکیو یک دانشگاه دولتی است و افراد زیادی می خواهند که به این دانشگاه وارد شوند. دانشگاه توکیو در سال ۱۸۹۷ میلادی بنا شده است و در حال حاضر ۲۲ هزار دانشجو در کلیه مقاطع مختلف تحصیلی دارد.

رتبه خوب این دانشگاه در جهان و در سطح ملی باعث شده که هم در این کشور و هم در سطح جهان تعداد افرادی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند زیاد باشد. این دانشگاه چهل و هفتمین دانشگاه برتر در رشته پزشکی است و همچنین در رشته های فنی مهندسی رنکینگ جهانی ۷۶ تا ۱۰۰ را دارد. در دانشگاه توکیو تحصیل به زبان ژاپنی است و افرادی که تصمیم دارند در این دانشگاه ادامه تحصیل بدهند باید زبان ژاپنی را که خیلی هم گرامر زبان ژاپنی سخت نیست یاد بگیرند و در مدت حدود ۶ ماه مکالمه روزمره را بیاموزند ولی خواندن و نوشتن زبان ژاپنی خیلی مشکل است و نیاز به تمرین بیشتری دارد.

دانشگاه تسوکوبا

دانشجویان مقطع فوق لیسانس باید زبان ژاپنی را حتما به خوبی یاد بگیرند اما در رشته های فنی مهندسی و مقطع دکترا تسلط به زبان ژاپنی ضرورتی ندارد و با استفاده از منابع انگلیسی مساله قابل حل است. در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و دامپزشکی تحصیل ۶ سال زمان می برد. برای رشته های علوم انسانی هم تسلط به زبان ژاپنی الزامی است. تحصیل در مقطع لیسانس در بهترین دانشگاه های ژاپن به زبان ژاپنی و مدت آن ۴ سال است و دوره کارشناسی ارشد ۲ سال و دوره دکترا ۳ سال طول می کشد.

دانشگاه توکیو
 • دانشگاه کیو

این دانشگاه که در سال ۱۸۵۸ بنا شده یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ژاپن در شهر توکیو است و در آن تمام مقاطع تحصیلی و دروس دانشگاهی وجود دارد. دانشگاه کیو ۳۵ هزار دانشجو دارد و از نظر قدمت و مساحت از قدیمی ترین وبزرگترین و بهترین دانشگاه های ژاپن محسوب می شود. رتبه جهانی دانشگاه کیو ۱۱۹ در سطح دانشگاه های جهان است. در دانشگاه کیو دانشکده ادبیات یکی از دانشکده های این دانشگاه است که در آن رشته های تاریخ ژاپن، ادبیات آلمانی ، ادبیات چینی، ادبیات فرانسه، جامعه شناسی، باستان شناسی و رشته های دیگری تدریس می شود.

دانشگاه ناگویا
 • دانشگاه تسوکوبا

دانشگاه تسوکوبا در حومه شهر تسوکوبا است و در سال ۱۹۷۳ بنا شده است. این دانشگاه ۲۵ هزار دانشجو دارد و تمام مقاطع تحصیلی مثل لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را دارا است و از نظر جایگاه دانشگاه تسوکوبا در ژاپن رتبه ی چهارم و در میان دانشگاه های دنیا رتبه ی ۲۷۳ را دارد و از بهترین دانشگاه های ژاپن است که رشته های تاریخ، هنر، موزه و باستان شناسی را در تمام مقاطع دارد.

 • دانشگاه کیوتو

یکی از دانشگاه های برتر ژاپن است که چهل هفتمین دانشگاه در زمینه پزشکی و رشته های مهندسی است. تحصیل در دانشگاه کیوتو به زبان ژاپنی است. دانشکده زبان دانشگاه کیوتو رشته های زبان انگلیسی ، فرانسه، ایتالیایی، روسی را دارد. و دانشکده پزشکی و مهندسی کیوتو رشته های پزشکی و مهندسی در آن تدریس می شود.

دانشگاه کیوتو
 • دانشگاه ناگویا

این دانشگاه در شهرناگویا در سال ۱۸۷۱ ایجاد شده و در کلیه مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دانشجو می پذیرد و از قدیمی ترین دانشگاه و همچنین یکی از بهترین دانشگاه های ژاپن است.

 • دانشگاه هیرسکی

این دانشگاه در شهر قلعه سابق هیرسکی قرار دارد و یک دانشگاه ملی است که در استان آئوموری در قسمت شمال جزیره هونشو واقع شده است و در سال ۱۹۴۹ بنا شده است.

دانشگاه های ژاپن

به جز دانشگاه هایی که در اینجا نام برده شد در زیر نام چند دانشگاه معتبر کشور ژاپن را که جزء بهترین دانشگاه های ژاپن هستند می آوریم.

 • Chiba University
 • Gifu University
 • Gunma University
 • Hiroshima University
 • Hokkaido University
 • Ibaraki University
 • Kobe University
 • Kyoto University
معرفی ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های استرالیا
معرفی ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های استرالیا
بهترین دانشگاه های ایرلند برای تحصیل
بهترین دانشگاه های ایرلند برای تحصیل
بهترین دانشگاه های لندن برای تحصیل
بهترین دانشگاه های لندن برای تحصیل
معرفی بهترین دانشگاه های یونان
معرفی بهترین دانشگاه های یونان