بهترین موزه های تهران

موزه های تهران

اگر به پایتخت ایران سفر می کنید، در دست داشتن لیست موزه های تهران می تواند گزینه مناسبی برای گشت و گذار در شهر باشد. تهران فقط شهر دود، ترافیک و شلوغی نیست، اگر از کسانی هستید که علاقه به هنر و تاریخ دارید می توانید به راحتی در کلان شهر پرجمعیت تهران موزه های زیادی را پیدا کنید. در این موزه ها، ساعتی از هیاهوی شهری فاصله می گیرید و به گذشته های دور سفر می کنید. هنرمندان بسیاری در سرزمین ایران زندگی می کردند که آثار و شاهکارهای آن ها را می توانید در موزه های مختلف تهران که در جای جای شهر پراکنده هستند ببینید. می خواهیم بهترین موزه های تهران را معرفی کنیم، الی گشت را همراهی کنید.

موزه های تهران

موزه کاخ گلستان

مطالب مرتبط:
برای اولین بار در تهران نمایشگاه لوور برگزار می شود
سفر به تاریخ در کاخ موزه های تهران

کاخ موزه گلستان از موزه های تهران بوده که در میدان ارگ تهران قرار گرفته و یادگاری از دوره قاجار است. درست است که ارگ در دوران صفویه در تهران ایجاد شده اما امروز از آن چیزی به جز کاخ گلستان باقی نمانده است. کاخی که ساخت آن به بیش از ۲۰۰ سال قبل بر می گردد و از بخش های مختلف ایوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آینه، تالار سفر خانه، تالار برلیان، تالار الماس، کاخ شمس العماره، عمارت بادگیر و … تشکیل شده است. این کاخ بخشی به نام نگارخانه دارد که در طبقه پایین تالار سلام قرار گرفته  و در آن آثار هنرمندان دوره قاجار به نمایش گذشته شده است. اگر به آثار کمال الملک نقاش برجسته ایران در دوره قاجار علاقه دارید می توانید آثار فاخر و شاهکارهای او را در این کاخ ببینید.

 • ساعات بازدید: در ۶ ماهه اول سال از ساعت ۹ لغایت ۱۷:۳۰ و در ۶ ماهه دوم سال از ساعت ۹ لغایت ۱۶:۳۰
 • آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ
کاخ گلستان

کاخ سعدآباد

آخرین کاخ سلطنتی ایران، کاخ سعدآباد است. ابتدا خاندان قاجار در این کاخ زندگی می کردند اما با پایان سلسله قاجاریه در حدود سال های ۱۳۰۰، رضاخان برای زندگی به این محل آمد و محمدرضا شاه هم در سال های ۱۳۰۰ مدتی را در این کاخ زندگی کرد. بعد از پیروزی انقلاب این کاخ به موزه تبدیل شد. در کنار مجموعه سعدآباد کاخی قرار دارد که برای نهاد ریاست جمهوری است و در آنجا از مهمانان خارجی پذیرایی می شود.

 • ساعات بازدید: تمام ایام هفته به غیر از روزهای دوشنبه و ایام رسمی سوگواری که در نیمه اول سال بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰ و در نیمه دوم سال بین ساعات  ۹ تا ۱۶:۳۰ برای بازدید عموم باز است.
 • آدرس: تهران، میدان دربند، در شمال غربی میدان تجریش، انتهای خیابان طاهری، درب جنوبی مجموعه
کاخ سعدآباد

کاخ نیاوران

ساخت کاخ نیاوران در سال ۱۳۳۷ شروع شد اما به دلیل بروز مشکلاتی مدتی در کار ساخت آن وقفه افتاد. بعد از ۹ سال از شروع کار، در سال ۱۳۴۶ ساخت کاخ به پایان رسید. قبلا در دوره قاجاریه و در زمان پادشاهی فتحعلی شاه در این محل کاخی کوچک تر وجود داشت که در زمان خاندن پهلوی خراب و به جای آن این مجموعه ساخته شد. مجموعه کاخ فضاها و ساختمان هایی به نام کتابخانه اختصاصی، کاخ نیاوران، کوشک احمدشاهی، کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان نما، باغ کتیبه ها، موزه حوضخانه، موزه خودروهای کاخ نیاوران و مدرسه اختصاصی دارد که برای بازدید بلیط فروشی دارند. این مجموعه تاریخی هم اکنون تبدیل به یکی از بهترین موزه های تهران شده است.

 • ساعات بازدید: پنج شنبه و جمعه تمامی موزه ها باز هستند. اما هر روز هفته، یکی از کاخ های مجموعه، برای بازرسی و مراقبت های ویژه تعطیل می باشد.
 • آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (میدان نیاوران)
کاخ نیاوران

موزه جواهرات ملی

در سال ۱۳۱۶ قانونی مطرح شد که به موجب آن بخش زیادی از جواهرات سلطنتی از کاخ ها خارج و به بانک مرکزی ایران تحویل داده شدند. در سال ۱۳۲۲ تصمیم گرفته شد که این مجموعه گرانبها در موزه ای قرار بگیرد که مردم هم از آن بازدید کنند. بعدها به دلیل کوچکی آن محل، موزه را به خیابان فردوسی، مقابل سفارت آلمان انتقال دادند. همچنین در این موزه افراد زیر ۱۲ سال اجازه ورود ندارند.

 • ساعات بازدید: روزهای شنبه تا سه ‌شنبه از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۶:۳۰
 • آدرس: تهران، خیابان فردوسی، شماره ۲۱۳، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خزانه جواهرات ملی
موزه جواهرات ملی

موزه هنرهای معاصر

ساختمان موزه هنرهای معاصر که در ساخت آن از ترکیبی از معماری سنتی و مدرن استفاده شده در سال ۱۳۵۶ افتتاح شده است. در این موزه می توانید از آثار هنری هنرمندان معاصر بازدید کنید. در روزهای مشخصی از سال در این موزه رویدادهای هنرهای تجسمی برگزار می شود به همین دلیل این محل پویایی خاصی دارد و همیشه تعدادی زیادی از علاقمندان به هنرهای تجسمی به این موزه می روند. موزه هنرهای معاصر در خیابان کارگر شمالی و در نزدیکی موزه فرش قرار گرفته است. در نتیجه اگر برای بازدید آن رفتید حتما سری به موزه فرش نیز در ضلع شمالی پارک بزنید.

 • ساعات بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری ۹ – ۱۷:۴۵و جمعه ها ۱۴ به بعد
 • آدرس: خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله
موزه های تهران-موزه معاصر

باغ موزه قصر

از موزه های دیدنی تهران مربوط به دوران قاجار است. زندان قصر در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۰۸ به دست رضا شاه در خیابان شریعتی و در میان خرابه های قصر قاجاریه ساخته شد. این زندان ۱۹۲ اتاق با گنجایش ۸۰۰ نفر زندانی داشت و اولین زندان پایتخت بود. بعد از انقلاب، این زندان تبدیل به محل حبس زندانیان غیر سیاسی شد. بعدها در سال ۱۳۸۳ زندان را تعطیل کردند و در نهایت به عنوان آثار ملی در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید. باغ موزه قصر در سال ۱۳۹۱ به عنوان یک موزه افتتاح شد. بنای زندان در ابتدا قصری در دوران قاجار بود که بعد ها به محل اردوگاه قزاق ها و در نهایت به زندان تبدیل شد. جالب است بدانید که اولین زندانی آن، سازنده آن یعنی سرتیپ درگاهی بود. افراد بزرگی در طول تاریخ مانند بزرگ علوی، امیر عباس هویدا، علیمردان خان بختیاری، فرخی یزدی و … در این زندان محبوس شده اند.

 • ساعات بازدید: همه روزه – بازدید برای عموم از ساعت ۱۴ الی ۲۱
 • آدرس: اتوبان شهید صیاد شیرازی، خروجی پلیس شریعتی، میدان پلیس، باغ موزه قصر
موزه های تهران-موزه قصر

باغ موزه هنر ایرانی

از موزه های تهران که در یک محوطه و ساختمان مربوط به دوران پهلوی اول برپا شده است می توان به باغ موزه هنر ایرانی اشاره کرد. این باغ موزه، در کنار باغ زیبای ایرانی خود بخش هایی از جمله نگارخانه، پخش فیلم، کارگاه های هنری، فروشگاه محصولات فرهنگی و ارائه آثار حجمی مجسمه سازان ایران را داراست. در این موزه ماکت هایی از آثار باستانی به همراه آثر حجمی برخی از هنرمندان ماصر کشور به نمایش در آمده است. ماکت هایی از بناهایی مانند هشت‌بهشت، چهل‌ستون، گنبد‌قابوس، شمس‌العماره، سی‌و‌سه‌پل، کاروانسرای مهیار، باغ‌فین کاشان، نقش رستم، برج‌آزادی، برج‌میلاد، مقبره دانیال ‌نبی ‌و قره کلیسا در این باغ موزه به معرض نمایش در آمده است.

 • ساعات بازدید: همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۲۱:۳۰ به جز ایام سوگواری
 • آدرس: میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصودبیگ)، خیابان دکتر حسابی، شماره ۳۰
موزه های تهران-باغ موزه هنر

خانه و موزه مقدم تهران

خانه و موزه مقدم در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. خانه مقدم مربوط به اواخر دوران قاجار و متعلق به استاد محسن مقدم بود. استاد محسن مقدم جزو اولین باستان شناسان ایرانی بوده که به همراه همسر فرانسوی خود، اشیا گرانبهایی را در طول زندگی خود در خانه جمع آوری کردند. ایشان در پی جشن های ۲۵۰۰ ساله یکی از مشاورین تاریخی این جشن بود و همچنین نشان دانشگاه تهران از طراحی های ایشان است. ایشان در سال ۱۳۵۱ خانه پدری خود را با تمام آثاری که جمع آوری کرده بود، وقف دانشگاه تهران نمود و در نهایت در سال ۱۳۶۶ از دنیا رفت. موزه مقدم بعد از مرمت در سال ۱۳۸۸ به روی عموم باز شد.

 • ساعات بازدید: همه روزه به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی از ساعت ۹ صبح تا ۱۶:۳۰٫
 • آدرس: خیابان امام خمینی (سپه) بین شیخ هادی و ولیعصر
خانه مقدم

کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک در سال ۱۳۱۶ توسط حسین آقا ملک تأسیس شد. ساختمان جدید کتابخانه در ۱۳۲۳ خریداری شد و وقف موزه گردید. ساخت ساختمان جدید بعد از وفات حسین آقا ملک و توسط آستان قدس رضوی طراحی و بنا شد. در این مجموعه به جز کتاب های نفیس، اشایا باارزشی همانند گلدان و قلمدان سکه، تمبر، فرش، آثار خوشنویسان به نام تاریخ و آثار فلزی همانند قطب نا و قبله نما و اسطرلاب نیز دیده می شود. باغ ملک آباد مشهد نیز از موقوفات این شخص به آستان قدس رضوی است.

 • ساعات بازدید: همه روزه به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی از ساعت ۸ صبح تا ۱۶٫ پنج شنبه ها تا ساعت ۱۵٫
 • آدرس: خیابان امام خمینی یا سپه سابق جنب ساختمان امور خارج
موزه های تهران-کتابخانه و موزه ملک

موزه آبگینه و سفالینه های‌ ایران

موزه آبگینه و سفالینه های ایران، از بهترین موزه های تهران است که به طور تخصصی به شیشه و سفال پرداخته است. ساختمان این موزه در باغی به مساحت ۷ هزار هکتار قرار گرفته و دارای ۲ طبقه است. این خانه ابتدا خانه قوام‌السلطنه بود و بعدها به مدت ۷ سال سفارت مصر محسوب می شد. بعدا تبدیل به سفارت افغانستان، بانک بازرگانی و در سال ۱۳۵۵ با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی در کل کاربری بنا تغییر کرد و تمام ساختمان آن، مرمت شد. کل خانه بر اساس معماری اروپایی طراحی شده است و پله های این مجموعه سبک روسی دارند. با این حال، کار استادکاران و هنروران ایرانی را در گوشه کنار آن خواهید دید. در این موزه، ویترین های زیبایی توسط هنرمندان اتریشی با الهام از ستون های دوران هخامنشی طراحی شده که درون آن ها گنجینه های قدیمی قرار گرفته است. در این موزه انواع لوله‌های شیشه‌ای به نام سیلندر شیشه، انواع سفال‌های قرن سوم و چهارم شهر نیشابور، ظروف زرین‌فام، لعاب‌های یک رنگ فیروزه و اشیایی مانند گلاب پاش و صراحی به معرض نمایش گذاشته شده است.

 • ساعات بازدید: همه روزه غیر از روزهای دوشنبه و ایام سوگواری ۹ تا ۱۷
 • آدرس: تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک ۵۵
موزه-آبگینه

باغ موزه گیاه شناسی-باغ ملی ایران

از موزه های تهران که ترکیبی از باغ ایرانی و موزه طبیعی است باغ موزه گیاهشناسی ایران است. مساحت این باغ حدود ۱۴۵ هکتار بوده و در قطعه ای مراتع ملی در چیتگر طراحی شده است. طراحی باغ، نشان دهنده الگویی از باغ های ایران بوده و شامل ۳۰۰۰ گونه گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است. در این باغ به غیر از پوشش گیاهی متنوع و پراکنده در ایران، گیاهانی از هیمالیا، چین و ژاپن نیز دیده می شود. همچنین در این مجموعه علاوه بر انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی، می توان به صورت گروهی یا انفرادی بازدید صورت می گیرد. در این موزه گیاهشناسی و باغ، آبشارها و دریاچه هایی نیز تعبیه شده است اما جذاب ترین بخش آن، بازسازی مناطق طبیعی چون چین، ژاپن، رشته کوه های البرز، زاگرس و… همراه با گیاهان بومی آن هاست.

 • ساعات بازدید: روزهای شنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح الی ۱۷
 • آدرس: اتوبان تهران ـ کرج، خروجی پیکانشهر، آزادشهر، بیست متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاهشناسی ملی ایران
موزه گیاه شناسی-بهترین موزه های تهران

موزه امام علی یا موزه هنرهای دینی امام علی

این موزه در سال های اخیر در ۱۳۸۲ افتتاح شده و دارای تابلوهای نقاشی‌ قهوه‌خانه‌ای و آثار پرده خوانی در زمان‌های قدیم می‌باشد. ساختمان موزه امام علی تهران ۲۵۰۰ مترمربع مساحت داشته و شامل سه بخش همکف، فوقانی و میانی است. در این موزه بیشتر آثار دینی-تاریخی نگه داری می شود و دارای بخش هایی مانند کتابخانه، سالن اجتماعات، کارگاه مرمت و کافه گالری است. موزه امام علی از بهترین موزه های تهران است که مدت زمان زیادی از تاسیس آن نمی گذرد.

 • ساعات بازدید: همه روزه به جز ایام تعطیل، : بهار و تابستان از ساعت ۹ الی ۱۹٫ پاییز و زمستان از ساعت ۹ تا ۱۸٫
 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، روبروی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره ۳۵
موزه-امام-علی

موزه صبا یا موزه استاد ابوالحسن صبا

استاد ابوالحسن صبا از اساتید بزرگ موسیقی اصیل ایران است و در بین موزه های تهران این موزه به زندگی ایشان و سازهای ایشان اختصاص یافته است. در خانه استاد، تمام وسایل شخصی استاد صبا و همسر ایشان برای بازدید عموم قرار گرفته است. خانه استاد صبا بعد از وصیت ایشان توسط دانشکده هنرهای زیبا به موزه تبدیل گشت.

 • ساعات بازدید: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸٫۳۰ صبح الی ۱۵
 • آدرس: تهران، میدان بهارستان، خ ظهیر الاسلام، پلاک ۹۰
موزه صبا

موزه جهان نما

در موزه جهان نما که جزو بهترین موزه های تهران بوده و در سال ۱۳۵۵ ساخته شده، آثار و اشیاء هنری اهدایی و یا خریداری شده نگهداری می شد. این موزه بعد از تعطیل شدن در سال ۱۳۷۶ دوباره به روی عموم گشوده شد و شامل هنر پیش از تاریخ و آثار هنرهای تجسمی ایران و جهان است. در این موزه آثاری از لرستان و ایلام باستان، تمدن‌های باستانی پیش کلمبیایی، هنرهای سرخپوستان آمریکای شمالی و سفالینه های املش را می توانید از نزدیک ببینید. آثاری از نقاشان و هنرمندان معاصر ایران و جهان با نام های زیر را در این موزه خواهید دید.

هنرمندان ایرانی: سهراب سپهری، ناصر اویسی، فرامرز پیلارام، جعفر روحبخش، پرویز کلانتری، بهمن محصص، سیراک ملکونیان، ژازه طباطبایی، مش اسماعیل و پرویز تناولی

هنرمندان خارجی: ژرژ براک، پل گوگن، پل کله، پابلو پیکاسو، کامیل پیسارو، پیر آگوست رنوار، دیگو جاکومتی، فرنان لژه و مارک شاگال

 • ساعات بازدید: از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ هر روز، بغیر از روزهای تعطیل رسمی و ایام سوگواری رسمی
 • آدرس: ضلع غربی کاخ صاحبقرانیه، در میدان شهید باهنر یا نیاوران
موزه-جهان نما

ﻣﻮزه ﺗﻨﻮع زﯾﺴﺘﯽ پردیسان تهران

در موزه تنوع زیستی پردیسان ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﮔﯿﺎﻫﯽ، ﺟﺎﻧﻮری، ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﺳﻨﮓ، ﮐﺎﻧﯽ و ﻓﺴﯿﻞ به صورت نمایشگاهی و تخصصی برای بازدید عموم جمع آوری شده است. در این موزه خاص حیات وحش و محیط زیست، ﺗﻘﺴﯿﻢ ﺑﻨﺪی ﺑﺮاﺳﺎس ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻗﺎره ای-زﯾﺴﺘﮕﺎﻫﯽ انجام گرفته و با الهام از طبیعت ایران و جهان ساخته شده است. نمونه های کمیاب از حیوانات ایرانی را در این مجموعه می توانید مشاهده کنید. غرفه های متعددی از تمام قاره ها را در این موزه می بینید که برای آموزش به کودکان مجموعه بسیار بی نظیری را در میان بهترین موزه های تهران تشکیل داده است.

 • ساعات بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری، ساعت کار از ساعت ۹ صبح تا ۱۵
 • آدرس: تهران، شهرک غرب، بزرگراه همت بعد از پل یادگار امام، داخل پارک پردیسان
موزه پردیسان تهران

موزه رضا عباسی

یکی دیگر از موزه های تهران که طرفداران زیادی هم دارد، موزه رضا عباسی می باشد. این موزه یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون خانگی می باشد که با توجه به ویژگی های معماری و محل قرارگیری آن ها نیز مورد توجه مسوولان قرار گرفته و آن نیز از صاحبش خریداری کرده اند. این موزه در سال ۵۶ توسط فرح پهلوی به بر روی عموم مردم گشوده شد. این موزه ۳ طبقه را نمونه کوچکی از موزه ایران باستان می دانند، چرا که آثار موجود در آن، مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد تا اوایل قرن بیستم و دوره قاجاریه است. از ۵۰ هزار اثر نگهداری شده در این موزه، تنها ۷۰۰ اثر برای عموم قابل بازدید است و باقی آثار به صورت موقت در نمایشگاه ها و یا رویداد های خاصی در معرض دید عموم قرار داده می شوند. درست مثل موزه ایران باستان در تهران، روند تاریخی این موزه هم از طبقات بالا شروع می شود.

شماره تلفن: ۰۲۱۸۸۵۱۳۰۰۲ | ۰۲۱۸۸۵۱۳۰۰۳

آدرس: خیابان شریعتی تهران، نرسیده به پل سیدخندان شماره ۹۷۲

موزه رضا عباسی

موزه حیات وحش دارآباد

از موزه های تهران که به موضوع حیات وحش پرداخته می توان به این موزه اشاره کرد. این موزه در یکی از کاخ های شمس پهلوی ساخته شده که در سال ۱۳۷۲ توسط شهرداری تهران و به منظور آشنایی شهروندان با میراث فرهنگی و طبیعی و آشنایی با حفاظت از محیط زیست و حیات وحش به موزه تبدیل شد. موزه حیات وحش دارآباد دارای بخش های پرنده شناسی، زمین شناسی،  پروانه‌ها، عنکبوت‌ها، رتیل‌ها و عقرب‌ها و کارگاه تاکسیدرمی است. به جز این موارد در این مجموعه کتابخانه، سالن آمفی تئاتر و سینمای روباز نیز ساخته شده است. کلینیک دامپزشکی مجموعه نیز همواره فعال است که اگر حیوان خانگی دارید، مکانی مناسب برای درمان و واکسینه کردن آن هاست.

 • ساعات بازدید: همه روزه (جز روزهای شنبه و ایام سوگواری) از ۸ تا ۱۲ و ۱۳:۳۰ تا ۱۸
 • آدرس: تهران، میدان نیاوران، خ دارآباد، بعد از آجودانیه، خ موزه
ناوگان هواپیمایی ماهان از برترین شرکت های ایرانی
ارسال پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی میبد به یونسکو
پر ستاره ترین آسمان های ایران را در این مناطق ببینید
سیزده به در کدام یک از پارک های تهران برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code