به کدام دیدنی های ازمیر سر بزنیم؟

وقتتان را در جاذبه های ازمیر بگذرانید

ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه، شهری کاملاً فرهنگی و لیبرال است. خلیج زیبا و لاجوردی ازمیر که اطراف آن  را باغ های گل احاطه کرده اند، از دیرباز و از زمانی که جزو یکی از شهرهای یونانی اسمیرنا (Smyrna)  بوده است، از بنادر مهم دریای اژه محسوب می شود و اسکله کوردون  آن مثل همه اسکله های دنیا پر جنب و جوش و جذاب است.

kemeralti-market

 بازار کمرالتی (Kemeralti)

بازار پر پیچ و خم کمرالتی که از میدان کناک (Konak) تا آگورای باستانی ادامه دارد، متعلق به قرن ۱۷ میلادی بوده و دارای مغازه ها، غذاخوری ها، کارگاه های مختلف و مسجد، قهوه خانه، چای خانه و کنیسه است. برای دیدن ازمیر واقعی باید یک روز کامل وقت گذاشت و در خیابان های رنگارنگ و شلوغ بازار قدم زد و از زیارتگاه های تاریخی، حیاط های مخفی و کاروان سراهای بزرگ آن دیدن کرد. اینجا در واقع یک مجموعه محلی است که قلب و روح واقعی شهر را به تصویر می کشد.

مجموعه اصلی بازار آنافار تالار کادسی(Anafartalar Caddesi) که از آن و حصار تاریخی، Şadırvan و مسجد Kestanepazarı می توانید به عنوان نشانه برای پیدا کردن مسیرها استفاده کنید. ممکن است در بازار گم شوید، حتی مردم محلی هم در این بازار بزرگ گم می شوند، اما سر در آوردن غیر منتظره از یک نقطه دیدنی دیگر، جزو جذابیت های بازار است.

در بازار از Kızlarağası Hanı که یک انبار و کاروان سرای متعلق به دوره عثمانی است و در سال ۱۷۴۴ ساخته شده است و شبیه bedesten  İç در بازار معروف و بزرگ استانبول است نیز دیدن کنید. از جاذبه های دیگر بازار می توان به قهوه خانه های بخش Kahveciler Sokak بین مسجد حصار و Kızlarağası Han که معروف ترین قهوه های ترک را سرو می کنند و همچنین بخش Havra Sokak که در محله تاریخی یهودیان شهر قرار دارد، اشاره کرد. اگر می خواهید یک روز کامل را صرف لذت بردن از غذاهای داخل و اطراف بازار کنید، می توانید برای گشت های غذاخوری مختص ازمیر ثبت نام کنید. توجه داشته باشید که منطقه بازار، به خصوص Havra Sokağı در شب امن نیست.

kordon

کوردون (Kordon)

تصور زندگی در ازمیر بدون اسکله کوردون که در شمال از میدان جمهوری تا آلسانکاک (Alsancak) و در جنوب از بندر کناک (konak) تا میدان کناک (konak meydani) امتداد دارد، بسیار دشوار است. در جریان بازسازی شهر، این مناطق چمن کاری شده اند، دارای محل عبور دوچرخه و پیاده رو و کافه و رستوران و کافه تریا هستند. مردم محلی در آخر روز برای ملاقات با دوستان، استراحت بر روی چمن ها و دیدن غروب زیبای خورشید به این محل می آیند. در کوردون جاذبه ها و موزه های دیدنی مختلفی وجود دارند که در این میان می توان به کشتی موزه زبیده هانیم (Zübeyde Hanım Museum Ship)، مرکز هنری آرکاس و موزه آتاتورک اشاره کرد. در اینجا امکان کرایه دوچرخه و کالسکه سواری هم فراهم شده است.

میدان کناک

این میدان بزرگ که در سال ۱۸۷۲ در امتداد پیاده روی بلوار جمهوری احداث شده، به نام خانه دولت در عصر برجسته عثمانی نام گذاری شده است و نشان دهنده قلب شهر است. در اینجا برج ساعت کناک و مسجد زیبای یالی (Yalı) قرار دارد که در سال ۱۷۵۵ احداث شده است که دیواره های آن با کاشی های Kütahya تزیین شده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد