آشنایی با بوئینگ ۷۸۷ بزرگ ترین و لوکس ترین هواپیمای اختصاصی دنیا

بوئینگ ۷۸۷ جز جدیدترین مدل‌های شرکت هواپیمایی بوئینگ آمریکا است که از سال ۲۰۰۵ تولید این سری آغاز شده و در حال حاضر این مدل هواپیما در بسیاری از خطوط پروازی بزرگ جهان استفاده می‌شود. این مدل با طراحی منحصر به فردی که دارد، تحول عظیمی در صنعت هواپیماسازی شرکت بوئینگ و جهان ایجاد کرده است، بوئینگ در طراحی این مدل هواپیما مسافربری از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا استفاده کرده و همین موضوع باعث افزایش کارایی مدل ۷۸۷ نسبت به مدل‌های قبلی این شرکت شده است.

بوئینگ ۷۸۷ اولین پرواز آزمایشی خود را در سال ۲۰۰۹ انجام داده است، جا‌به‌جایی مسافر با این هواپیما اما اولین بار در سال ۲۰۱۱ در خطوط پروازی آل نیپون ایرویز (All Nippon Airways) انجام شد. اگر شما هم علاقه دارید درباره هواپیماهای مسافربری شرکت بوئینگ اطلاعات بیشتری به دست آورید، با این مقاله از مجله گردشگری الی گشت تا انتها همراه شوید تا شما را با بوئینگ ۷۸۷ بیشتر آشنا کنیم. برای سفر به شهرهای مختلف ایران و جهان با هواپیما می‌توانید از سایت الی گشت بلیط هواپیما و رزرو هتل مورد نظر خود را با بهترین قیمت و در اسرع وقت انجام دهید.

طراحی بوئینگ ۷۸۷

طراحی بوئینگ ۷۸۷ به صورتی می‌باشد که سرعت هواپیما افزایش چشمگیری داشته ولی در عین حال مصرف سوخت آن نسبت به سرعت کمتر شده است که این موضوع از دلایل اصلی شهرت این مدل از هواپیماهای شرکت بوئینگ می‌باشد. در شرکت بوئینگ به مدل ۷۸۷، افکت دریم لاینر گفته می‌شود. این هواپیما جز مدل‌های پهن پیکر سایز متوسط بوئینگ محسوب می‌شود و ظرفیت جا به جایی حداکثر ۳۳۰ مسافر در یک پرواز را دارد، کیفیت مطلوب کابین مسافران از دیگر مزیت‌های بوئینگ ۷۸۷ است. این مدل از هواپیما بوئینگ حدود ۵۷ متر طول دارد و در طراحی صندلی‌های آن فضای بیشتری برای هر مسافر در نظر گرفته‌اند.

بوئینگ ۷۸۷ کارایی بیشتر و هزینه نگهداری کمتری نسبت به سایر مدل‌های شرکت بوئینگ دارد و همین موضوع باعث شده شرکت‌های هواپیمایی از خرید این مدل استقبال زیادی کنند. در ساخت بدنه هواپیما بوئینگ ۷۸۷ از کامپوزیت برای طراحی بدنه بیشتر از سایر مدل‎های بوئینگ استفاده شده که این موضوع از دلایل اصلی سبک بودن این هواپیما است. در ادامه قصد داریم شما را با جزئیات مربوط به بوئینگ ۷۸۷ بیشتر آشنا کنیم.

تضمین بهترین قیمت بلیط هواپیما، بلیط قطار و رزرو هتل  در تمامی نقاط جهان فقط در الی گشت.

بوئینگ ۷۸۷ چند مدل دارد؟

بوئینگ ۷۸۷ چند مدل دارد؟ این هواپیما را ابتدا با نام تجاری E7 در طرح توسعه هواپیمایی بوئینگ معرفی کردند، اما در نهایت نام آن به بوئینگ ۷۸۷ تغییر کرد. هواپیما سری ۷۸۷ بوئینگ در حال حاضر ۳ مدل مختلف دارد که در ادامه نگاهی مختصر به این مدل ها داریم، همچنین ابعاد، ویژگی‌های ظاهری و ظرفیت مسافر جز تفاوت‌های اصلی سه مدل مختلف بوئینگ ۷۸۷ است.

  • بوئینگ ۷۸۷-۸

بوئینگ ۷۸۷-۸ گنجایش ۲۴۲ مسافر را دارد، این مدل از هواپیمای بوئینگ از سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را در خطوط پروازی مختلف جهان آغاز کرده است. از این مدل پهن پیکر متوسط برای مسافت‌های پروازی طولانی استفاده می‌شود و مسافران با این هواپیما می‌توانند ۱۳۶۲۱ کیلومتر بدون توقف سفر کنند. این هواپیما با هدف جایگزینی بویینگ ۷۶۷-۲۰۰ER وارد صنعت هوانوردی شد تا پروازهای بدون توقف را گسترش دهد. سرعت در رسیدن به مقصد و صرفه جویی در مصرف سوخت از جمله مزیت‌های این مدل هواپیما است.

  • بوئینگ ۷۸۷-۹

بوئینگ ۷۸۷-۹ یکی از محبوب‌ترین مدل‌های سری ۷۸۷ بوئینگ است که طراحی منحصر به فردی دارد، فاصله نوک بال‌های این مدل با بوئینگ ۷۸۷-۸ برابر است اما طول بدنه این مدل از بوئینگ ۷۸۷-۸ به صورت تقریبی ۶ متر بیشتر است که این موضوع باعث شده ظرفیت این هواپیما برای جا به جایی ۲۸۰ مسافر مناسب باشد. مسافران با این هواپیما می‌توانند ۱۴۱۴۰ کیلومتر بدون توقف سفر کنند. در سال ۲۰۱۸ شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان را با این مدل هواپیما انجام داد و توانست مسیر ۱۷ ساعته از استرالیا به لندن را بدون توقف پرواز کند.   

  • بوئینگ ۷۸۷-۱۰

بوئینگ ۷۸۷-۱۰ طراحی متفاوتی نسبت به دو مدل قبلی دارد، بوئینگ ۷۸۷-۱۰ که به اختصار ۷۸۷X هم نامیده می‌شود با هدف جایگزینی بوئینگ ۷۶۷-۴۰۰ طراحی و ساخته شد. این مدل هواپیما ظرفیت جا به جایی ۲۹۰ الی ۳۱۰ مسافر را در هر سفر هوایی  دارد. بوئینگ ۷۸۷-۱۰ از طول عمر بیشتری نسبت به مدل‌های قبلی خود برخوردار است و همین موضوع از دلایل اصلی توجه ایرلاین‌ها به این مدل هواپیما می‌باشد. در حال حاضر تقاضا برای خرید این مدل بسیار بالا است و اغلب ایرلاین‌های معروف جهان تمایل دارند از این هواپیما مدرن در خطوط هوایی خود استفاده کنند.

ساختار فنی بوئینگ ۷۸۷

از نظر ساختار فنی بوئینگ ۷۸۷ یک انقلاب در تاریخ صنعت هوانوردی جهان محسوب می‌شود، بدنه این جت دو موتوره و پهن پیکر از ۵۰ درصد مواد کامپوزیتی ساخته شده و همین موضوع از دلایل اصلی سبک بودن هواپیماهای سری ۷۸۷ بوئینگ می‌باشد. به دلیل طراحی سبک‌تر و وزن کمتر این مدل هواپیما، مصرف سوخت آن هم کمتر شده و در عین حال کارایی و سرعت هواپیما افزایش یافته است. ساختار کامپوزیتی بدنه هواپیما بوئینگ ۷۸۷ فشار هوا داخل کابین را هم در این مدل به میزان قابل توجهی پایین آورده، در هواپیماهای استاندارد فشار هوا داخل کابین حدود ۲۴۰۰ می‌باشد در حالی که در هواپیما بوئینگ ۷۸۷ این فشار به ۱۹۰۰ کاهش یافته است.

کاهش فشار هوا داخل کابین ارتباط مستقیمی با راحتی مسافران در طول پرواز دارد، میزان سرگیجه، ارتفاع زدگی و حالت تهوع در زمان پرواز با بوئینگ ۷۸۷ برای مسافران این هواپیما بسیار کمتر از سایر مدل‌های استاندارد هواپیما می‌باشد. به دلیل ساختار منحصر به فرد بال‌ها و نوک‌ هواپیما در بوئینگ ۷۸۷ مقاومت هوا هم در زمان پرواز کاهش یافته که این مورد ارتباط مستقیمی با سرعت هواپیما دارد. در واقع طراحی بال‌ها و نوک‌ هواپیما باعث شده مسافران بوئینگ ۷۸۷ زودتر به مقصد خود برسند.

امکانات کابین بوئینگ ۷۸۷

اغلب مسافران در طول سفر با هواپیما تمایل دارند که در کنار پنجره بنشینند و منظره شهرها را از بالا و از میان ابرها تماشا کنند، در سری ۸ بوئینگ ۷۸۷ یک رویای قدیمی محقق شده است و پنجره‌های این مدل نسبت به حالت استاندارد بزرگتر است. پنجره‌های بزرگ این مدل هواپیما یکی از قدیمی‌ترین رویاهای بشر می‌باشد که در این مدل عملی شده و مسافران در طول پرواز می‌توانند از این پنجره‌های بزرگ با وضوح بیشتری زمین را تماشا کنند. در طراحی پنجره‌های بزرگ آن از مواد الکتروکروماتیک پیشرفته و هوشمند برای کاهش نور استفاده شده تا مسافران در طول پرواز بتوانند در محیطی مطلوب استراحت کنند، همچنین طراحی پنجره‌های بوئینگ ۷۸۷ به نحوی است که در طول پرواز به راحتی می‌توانید آسمان و غروب خورشید را تماشا کنید.

امکانات کابین بوئینگ ۷۸۷ بسیار فراتر از مدل‌های قدیمی شرکت بوئینگ می‌باشد، نورپردازی ویژه کابین این هواپیما با نورهای LED ویژه از جمله جذابیت‌های سفر با بوئینگ ۷۸۷ می‌باشد، شدت نور و رنگ آن در طول پرواز قابل تغییر است و این موضوع در طول مدت سفر بسیار جذاب می‌باشد. قسمت بار بوئینگ ۷۸۷ هم تغییرات زیادی نسبت به مدل‌های قبلی این شرکت داشته و گنجایش بیشتری دارد.

  • صندلی‌ های ویژه

همان طور که در ابتدا هم گفتیم طراحی صندلی‌های بوئینگ ۷۸۷ به صورت ویژه انجام شده و عرض صندلی‌های این مدل هواپیما خیلی بیشتر از هواپیماهای استاندارد می‌باشد. همچنین صندلی‌ های ویژه آن انعطاف پذیری بیشتری دارد و روی هر صندلی امکانات صوتی و درگاه‌های USB به صورت ویژه تعبیه شده تا مسافران در طول پرواز بتوانند از امکانات صوتی و تصویری برای سرگرمی استفاده کنند. چراغ ویژه مطالعه یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد صندلی‌هایاین سری است که برای هر مسافر به صورت جداگانه روی صندلی این چراغ‌ها تعبیه شده تا در زمان خواب و یا مطالعه از آن استفاده نمایند.

صندلی‌های آن برای سه کلاس پروازی اکونومی، بیزینس و فرست کلاس به صورت ویژه و با امکانات منحصر به فرد طراحی شده تا انتظارات مسافران را در مدت زمان سفر به خصوص برای پروازهای طولانی بین قاره‌ای به صورت کامل پوشش دهد. کابین فرست کلاس برخی از مدل‌های بوئینگ ۷۸۷ شباهت زیادی به اتاق هتل دارد و از تمامی امکانات برای ایجاد فضایی راحت استفاده شده است تا مسافران این هواپیما در سفرهای طولانی بین قاره‌ای تجربه دلپذیری از سفر با آن داشته باشند.

  • موتور 

موتور این مدل سازگار با محیط زیست است، موتورهای رولزرویس پیشرفته در این هواپیما به صورت دو موتوره استفاده شده و این مدل از موتور صدای کمتری تولید می کند و در ترکیب با ساختار بوئینگ ۷۸۷ مصرف سوخت کمتری هم دارند. یکی از دلایل نام گذاری بوئینگ ۷۸۷ به دریم لاینر به خاطر موتورهای ویژه آن است. شرکت هواپیماسازی بوئینگ با هدف کاهش ۲۰ درصدی مصرف سوخت و افزایش کارایی هواپیما برای مسیرهای طولانی از موتورهای شرکت جنرال الکتریک و رولز رویس که هر دو موتور توربوفن هستند در طراحی موتور آن استفاده کرده است. بدنه کامپوزیتی این هواپیما و طراحی ویژه موتور آن جز دلایل اصلی افزایش سرعت و بهبود کارایی این مدل نسبت به مدل‌های قبلی این شرکت اعلام شده و مسافران از سرعت رسیدن به مقصد با این هواپیما رضایت بسیار زیادی دارند.

  • بدنه  

تکنولوژی استفاده شده در طراحی بدنه بوئینگ ۷۸۷ را می‌توان تحولی اساسی در ساخت هواپیماهای مسافربری شرکت بوئینگ دانست. ۵۰ درصد از وزن بدنه و اجزا داخلی این هواپیما را مواد کامپوزیتی، ۲۰ درصد را آلومینیوم، ۱۵ درصد را تیتانیوم، ۱۰ درصد را فولاد و پنج درصد را مابقی فلزات تشکیل می‌دهند، بر اساس حجم نیز می‌توان اینطور گفت که ۸۰ درصد از حجم هواپیما توسط مواد مرکب تشکیل شده است.

  • ظرفیت  

بوئینگ ۷۸۷ جز هواپیماهای دو موتوره شرکت بزرگ بوئینگ آمریکا می‌باشد، حداقل ظرفیت آن می‌تواند ۲۴۲ نفر و حداکثر آن ۳۳۵ نفر باشد. شرکت بوئینگ با شعار “ما می خواهیم پرواز و مقصد لذت بخش باشد” پروژه آن را آغاز کرد و ساخت این مدل هواپیما نقطه عطفی در صنعت هواپیماهای مسافربری در جهان بود. شرکت بوئینگ یکی از تفاوت‌های مهم آن با مدل‌های قبلی را راحتی صندلی‌ها برای مسافران ذکر کرده است، در سری ۷۸۷ صندلی‌های هر سه کلاس پروازی نسبت به مدل‌های قدیمی بوئینگ عرض بیشتری دارد و همین موضوع باعث شده مسافران در مسیرهای پروازی طولانی خواب دلپذیری را در طول سفر هوایی تجربه کنند.

اغلب ایرلاین‌ها دنیا از سری بوئینگ برای سفرهای بین قاره‌ای در مسیرهای پروازی بمبئی، دهلی، نیویورک، شیکاگو، تورنتو، سئول، لس آنجلس و توکیو استفاده می‌کنند. سفرهای هوایی در این مسیرها که مسافت زیاد دارد، توسط بوئینگ ۷۸۷-۸ Dreamliner انجام می‎شود. بوئینگ ۷۸۷-۸ دریم لاینر مدرن‌ترین هواپیمای جهان می‌باشد و به لحاظ ایمنی و امکانات فنی در نوع خود بی‌نظیر است و مسافران این هواپیما معمولا از راحتی در طول سفر با این مدل هواپیما می‌گویند.

  • ایمنی 

به جرات می‌توان گفت که بوئینگ ۷۸۷ ایمن‌ترین هواپیما طراحی شده در این شرکت است که در حال حاضر در معروف ترین ایرلاین‌های جهان در حال پرواز است. اغلب فعالان صنعت هوانوردی در جهان آن را یکی از قابل اعتماد ترین هواپیماهای در جهان می‌دانند که در طول سال‌های اخیر کمترین میزان حادثه هوایی را تجربه کرده است. ایمنی این مدل به تایید اغلب سازمان‌های استاندارد جهانی رسیده و همین موضوع از دلایل اصلی افزایش فروش آن می‌باشد. البته در سال‌های اول ساخت این مدل هواپیما شرکت بوئینگ با چالش‌های زیادی رو به رو شد، اما با گذشت زمان و بهبود تکنولوژی به کار رفته در این مدل همه چیز به شکل امروزی تغییر کرد.

در ابتدا طراحی بوئینگ ۷۸۷ از باتری‌های یون‌لیتیم در این مدل هواپیما استفاده می‌کردند که مشکلات زیادی داشت و در حین پرواز  آتش می‌گرفتند، اتفاقی که باعث به خطر افتادن ایمنی پرواز و جان مسافران می‌شد. سرانجام شرکت بوئینگ توانست در سال ۲۰۱۳ تکنولوژی مورد استفاده در باتری‌های این هواپیما  را تغییر دهد و از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کند.

معروفترین مشتریان بوئینگ ۷۸۷

با آغاز طراحی و ساخت بوئینگ ۷۸۷ بسیاری از ایرلاین‌های جهان تقاضای خود را برای خرید این مدل هواپیما به شرکت بوئینگ اعلام کردند، اما در این بین یک ایرلاین ژاپنی رکورد بیشترین سفارش را به نام خود ثبت کرده است. شرکت هواپیمایی آل نیپون ایرویز کشور ژاپن رکوردار سفارش دریم لاینر می‌باشد، این ایرلاین ژاپنی تا به امروز بیش از ۷۰ هواپیما از این مدل را از شرکت آمریکایی بوئینگ خریداری کرده و اغلب پروازهای این شرکت برای مسیرهای طولانی با این مدل هواپیما انجام می‌شود. منطقه شرق آسیا با ثبت بیش از ۸۰۰ سفارش در زمینه استفاده از این مدل هواپیما، رکورد خرید این مدل هواپیما را به نام خود زده است و در این زمینه کشورهای آسیایی پیشتاز هستند.

جمع بندی آشنایی با بوئینگ ۷۸۷ بزرگ ترین و لوکس ترین هواپیمای اختصاصی دنیا

شرکت بوئینگ جز قدیمی‌ترین و برترین شرکت‌های سازنده هواپیما در جهان است و رقیب اصلی شرکت اروپایی ایرباس محسوب می‌شود. این شرکت بزرگ همواره در تلاش است تا جدیدترین مدل‌های هواپیما را بسازد و از جدیدترین فناوری‌ها در ساخت هواپیماهای خود استفاده کند. این مدل را می‌توان از جمله بهترین و جدیدترین مدل‌های این شرکت دانست که از سال ۲۰۱۱ در خطوط هوایی مختلف جهان در حال پرواز می‌باشد، بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر با طراحی منحصر به فردی که دارد توانسته در طول مدت زمان کوتاهی محبوبیت بسیار زیادی به دست آورد و رکورد فروش را به نام خود ثبت کند.

برای خرید بلیط ایرلاین‌های داخلی و خارجی می‌توایند به قسمت خرید بلیط هواپیما سایت الی گشت مراجعه کنید و با چند کلیک ساده در هر ساعتی از شبانه روز که تمایل داشتید بلیط سفر هوایی خود را با مبدا و مقصد مورد نظر جستجو کرده و برای سفری جذاب به بلیط خود را در اسرع وقت تهیه نمایید. هر زمانی که برای خرید بلیط هواپیما نیاز به راهنمایی داشتید، کارشناسان پشتیبانی الی گشت آماده پاسخگویی به شما هستند تا بدون دغدغه بتوانید بلیط  مورد نظر خود را پیدا کرده و از این آژانس خریداری کنید.

سوالات متداول درباره بوئینگ ۷۸۷ 

۱. چرا بوئینگ ۷۸۷ اینقدر خاص است؟

این هواپیما طراحی بال جدیدی دارد که باعث افزایش کارایی هواپیما ۷۸۷ شده و سرعت این هواپیما افزایش یافته است. در واقع این مدل سریع‌ترین هواپیماهای تجاری است که در عین حال کمترین میزان سوخت را نسبت به مدل‌های مشابه مصرف می‌کند.

۲. آیا بوئینگ ۷۸۷ یک هواپیمای بزرگ است؟

بوئینگ ۷۸۷ که با نام دریم لاینر هم شناخته می‌شود، یک هواپیمای پهن پیکر سایز متوسط است که توسط شرکت هواپیماهای تجاری بوئینگ ساخته شده و جز جدیدترین مدل‌های این شرکت می‌باشد. این هواپیما دو موتوره است و اولین پرواز خود را در سال ۲۰۰۹ و اولین پرواز تجاری خود را در سال ۲۰۱۱ با شرکت هواپیمایی All Nippon Airways انجام داد.

۳. آیا بوئینگ ۷۸۷ بزرگتر از ۷۷۷ است؟

خیر، ظرفیت مدل B777 بزرگتر از بوئینگ ۷۸۷ است و ظرفیت بالاتری نسبت به این مدل دارد. بزرگترین نوع B777 دارای ظرفیت ۴۲۶ مسافر را دارد، در حالی که بزرگترین مدل بوئینگ ۷۸۷ معادل ۳۳۰ مسافر را در خود جای می‌دهد.

۴. آیا بوئینگ ۷۸۷ ایمن است؟

طبق بررسی‌های صورت گرفته بوئینگ ۷۸۷ که شرکت آن را در شمال چارلستون می‌سازد، جزو ایمن‌ترین جت‌های جهان از نظر تصادفات هستند و طی بیش از یک دهه پرواز، هیچ تلفات یا حادثه‌ای که منجر به خسارات گسترده شود در این مدل هواپیما مشاهده نشده است.

۵. آیا خرید بلیط هواپیما ایرلاین‌های خارجی از سایت الی گشت امکان پذیر است؟

بله، شما می‌توانید بلیط پرواز خارجی خود را از بهترین ایرلاین‌های به مقصد شهرهای مختلف جهان را بدون محدودیت و به صورت ۲۴ ساعته از سایت الی گشت خریداری کنید و عازم سفر شوید.

مطالب مرتبط

این تفریحات سریلانکا را در سفرتان از دست ندهید!

گلزارهای ایران برای یک گشت و گذار معطر و رنگارنگ

راهنمای سفر به مالدیو، سرزمین آب های کریستالی