alexaa

بیگ بن، بزرگترین برج ساعت دنیا در لندن

بزرگترین و معروفترین برج ساعت دنیا در لندن

بیگ بن برای گردشگرانی که به لندن سفر کرده اند بسیار آشناست. نام بزرگترین برج ساعتی در دنیا که نمادی برای شهر لندن به حساب می آید. این ساعت از جاذبه های محبوب لندن است که هر یک ربع، زنگی از آن به صدا در می آید و تا فاصله های دور هم شنیده می شود! در سال ۲۰۰۸ این برج در نظر گردشگران از محبوبترین جاذبه های انگلستان به حساب آمد. با الی گشت همراه باشید تا با این جاذبه ی جالب لندن بیشتر آشنا شوید.

مطالب مرتبط:
۹ جاذبه ی دیدنی لندن
لندن و دانستی های کاربردی برای در سفری هیجان انگیز
برج ساعت

در بسیاری از تصاویر معروف شهر لندن و کارت پستال های این شهر برج ساعت است که دیده می شود. عظمت این برج باعث شده تا در هر فاصله ای که از آن قرار بگیرید علاوه بر دیدن عقربه های آن صدای زنگش را نیز بشنوید. برج ساعت روی کاخی به نام وست مینستر در قسمت شمال شرقی ساختمان پارلمان برتانیا قرار گرفته است، اما شاید برایتان سئوال باشد چرا روی این ساعت نام بیگ بن را گذاشته اند. بیگ بن در واقع اسم زنگ سنگین وزنی است که در برج راس هر ساعت صدای بلندی تولید می کند، این زنگ چیزی حدود ۱۳ تن وزن دارد. اگر بخواهیم برج ساعت بیگ بن را از نظر تاریخی بررسی کنیم باید به آتش سوزی کاخ وست مینستر اشاره کنیم، در این حادثه که چیزی حدود دو قرن پیش اتفاق افتاد این برج خراب شد و معماری مشهور در آن زمان به نام چارلز باری برای بار دیگر این کاخ را با برج ساعت طراحی کرد، نکته ی جالب اینجاست که در ابتدا برج ساعت ساخته و بعد از ۱۳ سال بود که کاخ وست مینستر دوباره ساخته شد.

نمایی نزدیک از برج ساعت

این کاخ که حالا پارلمان بریتانیا است، ساختمانی بسیار بزرگ و باشکوه است که معماری گوتیگ آن نمایی تاریخی به این بنا داده است. این منطقه ترکیب زیبایی از بناهای تاریخی و طبیعتی زیبا است. قرار گرفتن این کاخ قدیمی با برج ساعت در کنار رودخانه ی زیبای تایمز یک تصویر فوق العاده را به وجود آورده اند. حرف زدن از معماری برج و کاخ نیز بسیار شنیدنی است و صدای زنگ ساعت آن برای انگلیسی بسیار آشنا و همیشگی است.
برج ساعت بیگ بن در چهار جهت با ارتفاع ۹۶ متری پیش روی گردشگران قرار دارد، شاید تصور کنید عملکرد برج ساعت توسط ساعت ساز طراحی شده اما این تصور اشتباهی است چرا که این عملکرد را یک وکیل طراحی کرده است! روی صفحه ی ساعت نوشته ای به زبان لاتین به چشم می خورد و معنای آن این است: خدایا، از ما و ملکه ویکتوریا محافظت کن. از آنجائیکه این برج بسیار عظیم است صفحه ی ساعت که به علت بارندگی و آلودگی کثیف میشود هر پنج سال یک بار شسته می شود.
یکی از موارد جالب در مورد برج ساعت لندن نحوه تنظیم کردن آن است. باورتان می شود این برج با ابهت تنها با یک سکه آن هم یک پنی تنظیم می شود؟!
برج ساعت بیگ بن در شب نیز نمای بسیار دوست داشتنی دارد، نور پردازی که در این برج طراحی شده است باعث شده تمام قد در شب ها روشن شود و تصویر زیبایی از لندن را پیش رویتان قرار دهد.

برج ساعت در شب

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد