بلیط هواپیما

اسرار مگوی تاج محل فاش شد

تاج محل (Taj Mahal)

تاج محل را می توان اگر نه زیباترین سازه ی دنیا اما یکی از زیباترین ها دانست. در سال ۱۶۳۱ پادشاه کشور هند به نام شاه جهان، تصمیم گرفت تا در یادبود همسر فوت شده اش ممتاز محل، بنایی را بسازد که در خور او باشد و چنین شد که تاج محل ساخته شد. این مقبره ی سفید مرمری، این بنای پرشکوه در شهر آگرای هند قرار دارد و اصلی ترین دلیل خرید تور هند و سفر به این کشور رنگارنگ برای خیلی از افراد است. تاج محل در نزدیکی رود یامونا و در یک باغ وسیع و زیبای مغولی قرار دارد که وسعت این باغ  ۷۰ هکتار است.  می خواهیم اسراری از تاج محل را به شما بگوییم اسراری که مثل یک راز سر به مهر بوده اند و مطمئنا دانستن آن ها هم شوکه تان می کند و هم متعجب. با الی گشت همراه شوید:

تاج محل
مطالب مرتبط:
جاده ای در هند که فردی معلول آن را ساخته است!
باورتان می شود اینجا دروازه ورودی هند باشد؟+ تصویر

جدای از ارزش تاریخی آن، تاج محل را می توان یکی از مشهورترین سازه های جهان دانست به طوری که شاید به ندرت کسی را بتوانید پیدا کنید که عکس آن را ببینید اما نداند کجاست. جدای از نمای بیرونی این بنا، نما و معماری داخلی آن داستان خودش از جهان را فاش می کند. آنقدر با جزییات به داخل این بنا پرداخته شده که هر چشمی را به خود خیره می کند و همین موضوع باعث شده تا حتی ساعت ها و ساعت ها دیدن آن کم باشد. جزییاتی که در دیوار  سقف آن به کار رفته واقعا غیر قابل توصیف است.

جدای از معماری این بنای باشکوه، تئوری های مختلف و گاه عجیبی متوجه این بنا است. برای مثال خیلی از تاریخ دانان و محققان اصلا داستان عشقی  و رمانتیکی که در مورد تاج محل همه شندیده ایم و می دانیم و در بالا هم به آن اشاره شد را قبول ندارند. در این نوشتار می خواهیم تعدادی از گفته های مخالف را بیان کنیم؛ گفته هایی که بعد پنهان دیگری از تاج محل را معرفی می کنند که مطمئنا شوکه تان خواهد کرد.

اسرار تاج محل

یکی از گفته ها ای است که تاج محل قلعه ای است که توسط راج پوت های آگرا ساخته شده است. بعد از اینکه جنگی بین شاه جهان و ارج پوت ها درگرفت و شاه جهان در آن پیروز شد، این سازه توسط او فتح شد. این یکی از آن اسراری است که به عنوان تئوری مطرح شده است اما هنوز سندی که نشان دهنده ی معتبر بودن آن باشد وجود ندارد و به خصوص مردم هند و مقامات آن اصلا دوست ندارند این تئوری را باور کنند.

یکی دیگر از اسراری که در مورد این بنای مرمری وجود دارد این است که تاج محل هم مثل هر قلعه ی تاریخی دیگر، راهروها و اتاق های مخفی زیادی دارد که تا حالا از چشم ها پنهان مانده است و کسی نتوانسته آن ها را کشف کند. اتاق های زیادی در این قلعه یا مقبره وجود دارد که احتمالا تا زمان شاه جهان همچنان مخفی و بسته نگه داشته شده بودند و طبق گفته های این محققان، اسنادی در این اتاق ها وجود داشته که نشان می داده تاج محل توسط شاه جهان ساخته نشده بوده است. به هر حال چیزی که مشخص است این است که امروزه خبری از این اسناد نیست.

عکس های تاج محل

در هر صورت چه این اسناد و اسرار واقعا درست باشند و چه نه، چیزی که مشخص است این است که تاج محل به سمبلی از کشور هند تبدیل شده است و باشکوه ترین بنای این کشور محسوب می شود. اگر دوست دارید تا در زندگی تان تجربه ای داشته باشید که در لحظه لحظه ی زندگی تان در خاطرتان بماند و هیچ وقت فراموشتان نشود دیدن تاج محل واجب است! اوالین تاثیری که دیدن این بنا روی شما می گذارد، ظاهر مرمری و سفید آن است که مانند صدف بزرگی می درخشد و انسان را از وصف آن ناتوان می کند.

علاوه بر این ورودی خیره کننده و تماشایی آن هر زبانی را از وصف آن قاصر می کند.

یکی از شگفتی های بنا این است که در ساعت های مختلف روز رنگ های مختلفی پیدا می کند به طوری که در هر زمان از روز رنگ آن با زمان دیگر فرق دارد. گفته می شود که ساخت این بنا ۲۰ هزار کارگر و هزاران فیل را به کار گرفته است وهزینه ی هنگفتی معادل ۳۲ میلیون روپیه ی آن زمان داشته است.

درباره تاج محل

این آرامگاه سنگ نوشته ای با ۹۹ اسم مختلف الله دارد. بازدید از تاج محل آن هم در شب و زیر نور مهتاب تجربه ای عالی و رمانتیک و متفاوت از بازدید از آن در طول روز است. البته تا چند سال پیش دولت تاج محل اجازه ی بازدید از این بنا را در شب نمی داد. اما بعد از آن این اجازه صادر شد تا بازدید کنندکان و گردشگران بتوانند ۵ روز در ماه، شب ها هم از این بنا دیدن کنند.

منبع: buzzle.com

راهنمای سفر به آگرا
راهنمای سفر به آگرا
راهنمای مسافرتی آگرا
راهنمای مسافرتی آگرا
معرفی بهترین هتل های ۴ ستاره آگرا در هند
معرفی بهترین هتل های ۴ ستاره آگرا در هند
معرفی فرودگاه آگرا
معرفی فرودگاه آگرا