بلیط هواپیما

بررسی شرایط تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک | Study in Belgium

هر کسی دوست دارد که تحصیلاتش را در بهترین شرایط ممکن ادامه دهد و پا به عرصه های تحصیلات عالیه در بهترین سطح بین المللی بزند. اما دغدغه ی این افراد چیست؟ بهترین دانشگاه های دنیا کجاست؟ یا حتی این که کدام نقاط دنیا بهترین شرایط را برای تحصیل دارد؟ یکی از کشورهایی که در جهان شرایط خوبی برای تحصیل دارد، کشور بلژیک است. بسیاری از دانشگاه های این کشور برای این که بتوانند دانشجویانی با ملیت های مختلف داشته باشند برنامه ریزی های بلند مدتی را از گذشته های بسیار دور انجام داده و در حال حاضر هم برنامه های جدیدی را در دست دارند. در حال حاضر هم دانشگاه های این کشور از جایگاه بسیار خوبی در رتبه بندی های جهانی برخوردار هستند. در همین سالی که گذشت، ۷ دانشگاه از بلژیک در بین ۳۵۰ دانشگاه معتبر و برتر دنیا قرار داشته اند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، شرایط تحصیل در بلژیک را بررسی نماییم.

بررسی سیستم آموزشی برای تحصیل در بلژیک

بررسی سیستم آموزشی برای تحصیل در بلژیک

مطالب مرتبط:
چرا به بلژیک، کشور شکلات می گویند؟
بروژ، شهر مینیاتوری بلژیک!
موزه ی کمیک استریپ بروکسل، موزه ای پُر از بهترین آثار هنر کمیک در جهان!

یکی از بهترین ویژگی هایی که دانشگاه های بلژیک دارند این است که در سیستم و نظام آموزشی این کشور از کودکی تا به آخر نگاهی که به افراد می شود، یک دید بین المللی و آینده نگرانه است. در واقع چه خود بلژیکی ها و چه افرادی که در داشنگاه های این کشور پذیرش می شوند به شکلی آموزش می بینند که در هر کجای دنیا چه از لحاظ حاشیه ی کاری و چه از لحاظ تحصیلات آکادمیک دارای جایگاهی برتر باشند. حتی این سیستم برای دانش آموختگان خود حقوق و یا بازار کاری مرتبط را نیز تدارک دیده است. این ها تنها موارد کوچکی هستند که باعث شده اند تا دانشگاه های کشور بلژیک از لحاظ رتبه ی علمی و همچنین کارایی در ممتازترین رده بندی های جهانی در صدر جدول قرار بگیرند و از تمامی نقاط دنیا برای تحصیل متقاضی داشته باشند. در واقع سیستم آموزشی خوب و مدرن این کشور از پایه برای چنین القابی پایه گذاری و سرمایه گذاری درست کرده است. به طور مثال زمانی که بهترین دانشگاه های جهان معرفی شدند، بلژیک دارای ۷ نماینده ی دانشگاهی در این لیست بود که رتبه ی زیر ۳۰۰ و ۴ نماینده ی دیگرش دارای رتبه های زیر ۲۰۰ بودند.

ارزیابی تحصیلی

درباره ی اهمیت و جایگاه علمی بلژیک برایتان گفتیم و دیگر وقت آن شده است که به سراغ سیستم آموزشی و تحصیلی این کشور برویم. در قوانین آموزشی و شرایط تحصیل در بلژیک به این گونه شرح داده شده است که سیستم آموزش در این کشور بر پایه ی ۲ زبان فرانسه و هلندی است. البته بیشتر مردم در شهرهایی مثل بروژ و بروکسل فرانسوی و در شهرهایی مثل آنترپن به هلندی صحبت می کنند. به همین خاطر از دوران کودکی و از سن ۲ سالگی که تحصیل افراد بومی در بلژیک آغاز می شود آن ها یادگیری این ۲ زبان را آغاز می کنند.

البته جامعه ی بلژیکی که بیشتر فلاندرز هستند و در کنار نژادهای هلندی و فرانسوی، نژاد آلمانی هم در کنار آنان زندگی می کنند. البته آلمانی زبان ها درصد کمی از جامعه ی بلژیکی را در اختیار دارند اما با این حال معدود دانشگاه های بلژیکی وجود دارند که زبان آلمانی را در زبان های آموزشی خود دارند و یه همین خاطر حتی برخی از دانشجویان با ملیت آلمانی برای تحصیل به بلژیک سفر می کنند. با این حال به صورت رسمی و تلویحی، زبان رسمی آموزش در بلژیک هلندی و فرانسوی است اما در کنار آن ها زبان انگلیسی هم تدریس می شود. تمامی رشته هایی که سیستم آموزش دانشگاهی بلژیک ارائه می دهند در ۲۱ شاخه ی مختلف ارائه می گردد.

BELGIUM WEATHER

تحصیل در بلژیک | Study in Belgium

آکادمی نظامی سلطنتی، دانشگاه ها، کالج های صنعتی و هنری و موسسات معماری دانشگاه هایی هستند که در زیر شاخه های تحصیلی در بلژیک قرار می گیرند. در سیستم آموزشی بلژیک اینگونه تعریف شده است که برای دریافت مدرک لیسانس باید ۳ سال تحصیلی و برای دریافت مدرک فوق لیسانس باید ۲ سال برای تحصیل وقت گذاشت. اگر باز هم قصد ادامه ی تحصیل را دارید می توانید درخواست داده و متناسب با رشته ی تحصیلی خود، بر روی پروژه های تحقیقاتی پژوهش کنید و شرایط را برای گرفتن مدرک دکترای خود هموار سازید. در این زمینه باید بدانید که کسانی که به واسطه ی رشته ی تحصیلی خود دارای زمینه های پژوهشی هستند، بودجه های مخصوص تحت نظارت دانشگاه دریافت می کنند.

دانشجو

پذیرش علمی برای تحصیل در بلژیک

برای این که بتوانید حائز شرایط برای پذیرش در دانشگاه های بلژیک شوید باید شما حداقل یکی از گواهینامه های آموزشی متوسطه را که در کشور خود کسب کرده اید را داشته باشید تا بتوانید وارد مراحل اول دریافت اجازه برای تحصیل در مقاطع آموزش عالی برای تحصیل در بلژیک شوید. در ایالت فلاندرز اگر کسی از بیرون از کشور بلژیک بخواهد که که وارد دانشگاه هایی با زمینه ی علوم کاربردی، همچون معماری و یا مهندسی شوید، باید در آزمون های ورودی شرکت نمایید. البته این نکته ی بسیار مهمی است که بدانید هر موسسه ی آموزش عالی و دانشگاهی در بلژیک قوانین خود را برای پذیرش دانشجو چه داخلی و چه خارجی دارد.

دانشگاه

ارزیابی تحصیلی در بلژیک

در هر سال تحصیلی، در ایالت فلاندرز بلژیک آزمون هایی برگزار می شود که دانشجویان در پی آن موظف هستند که برای پذیرش در سال های بالاتر آزمون هایی که برای آن ها برگزار می شود را با موفقیت پشت سر بگذارند. امتحانات و آزمون های دانشگاهی به صورتی برگزار می شوند که بر اساس مقررات خاص دانشگاهی در هر سال تحصیلی ۲ بار آزمون بدهند.

در بلژیک سیستم آموزشی در ۲ دوره ی مختلف برگزار می شود. بعد از اولین دوره به فارغ التحصیل، مدرک دانشگاهی کاندیدا می دهند. در بلژیک واحدهای دانشگاهی اجباری است و چندین واحد آن اختیاری و بعدی اختیاری است. در دانشگاه های بلژیک، همه ی دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف ارزیابی می شوند و این ارزیابی هم دارای قوانین مختلفی است. حداقل نمره در این دوره ۱۰ و حداکثر نمره ۱۰ می باشد.

تحصیل

در پایان ترم و سال تحصلی اگر دانشجویی موفق به دریافت ۶۰ درصد از کل آزمون و ۵۰ درصد از نمره ی هر آزمون را کسب نماید تا به سال بالاتر بروند. اگر هم که حداقل نمره را کسب نماید، دانشجو باید دوباره در آزمون شرکت کند و اگر هم باز نمره ی کمی آورد، باید مجددا سال تحصیلی را بخواند. در نهایت ارزیابی صورت می گیرد که در طی آن دانسجو می تواند گواهینامه ی تحصیلی خود را دریافت نماید. البته دانشجو باید از پایان نامه ی خود هم دفاع کند.

معرفی هتل ۳ ستاره آروس باجت در بروکسل
معرفی هتل ۳ ستاره آروس باجت در بروکسل
معرفی غذاهای بلژیکی
معرفی غذاهای بلژیکی
راهنمای سفر به بروکسل
راهنمای سفر به بروکسل
«میدان بزرگ بروکسل»، بهترین مکان برای تماشای تاریخ بلژیک!
«میدان بزرگ بروکسل»، بهترین مکان برای تماشای تاریخ بلژیک!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code