ترابزون، شهری سرسبز در ترکیه

درباره ترابزون

ترابزون (Trabzon)، پایتخت استان ترابزون، شهری در ساحل دریای سیاه است و در سمت شمال شرقی ترکیه قرار دارد. از آن جایی که این شهر بر روی مسیر جاده ابریشم است همیشه ترکیبی از مذهب ها و فرهنگ های مختلفی را داشته است. این شهر در گذشته دروازه ای تجاری به ایران و قفقاز از سمت جنوب شرقی و شمال شرقی بوده است. بازرگان های ونیزی و جنوایی در دوران قرون وسطی به ترابزون سفر کرده و پارچه های ابریشمی، کتان و پشمی می خریدند. این شهر با طبیعت سرسبز و زیبای خود گردشگران زیادی از سراسر جهان دارد، برای آشنایی بیشتر با شهر ترابزون الی گشت را همراهی کنید.

ترابزون

آب و هوای ترابزون

مطالب مرتبط:
دنیزلی، شهری با چشمه های آب گرم در ترکیه
آلانیا، شهری ساحلی در ترکیه

ترابزون آب و هوایی نیمه گرمسیری مرطوب دارد. تابستان ها گرم و مرطوب و بیشترین درجه حرارت آن ۲۶٫۷ درجه سانتی گراد در ماه آگوست (مرداد) است. زمستان ها خنک و مرطوب و کمترین درجه هوا حدود ۵ درجه سانتیگراد در ماه ژانویه (دی) است. تابستان های گرم تر از حد انتظار است و نوسانات دمایی آن به دلیل تاثیری است که از دریا می گیرد. مثل دیگر شهرهای مهم سواحل دریای سیاه ترکیه، ترابزون هم دقیقا در کنار ساحل قرار دارد. ریزش باران در پاییز و زمستان بسیار سنگین است و ریزش برف بین ماه های دسامبر تا مارس (آذر تا اسفند) اتفاق می افتد و گاهی حدود یک تا دو هفته برف سنگین می بارد. دمای آب مثل بقیه سواحل دریای سیاه، خنک است و در طول سال بین ۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد در نوسان می باشد.

شهر سرسبز ترابزون

جاذبه های ترابزون

موزه ایاصوفیه

ایاصوفیه کلیسای یونانی سابق است که در سال ۱۵۸۴ به مسجد تبدیل شد. در قرن سیزدهم که شهر ترابوزان پایتخت امپراتوری ترابوزان بود این بنا ساخته شد. ایاصوفیه در نزدیکی ساحل دریای سیاه قرار دارد و یکی از معدود آثار بیزانسی این منطقه است که همچنان سالم مانده است. این موزه خیره کننده بدون شک مهمترین جاذبه توریستی این شهر است.

قلعه ترابزون

قلعه ترابزون

خرابه های این قلعه از شهر دیده می شوند اما چون در منطقه ای نظامی قرار گرفته امکان بازدید از آن وجود ندارد. دیوارهای بیرونی این قلعه در حال حاضر دیوار پشتی ساختمان نظامی است.

پارک Boztepe

باغ و پارکی کوچک بر روی تپه های ترابوزان است که چشم اندازی زیبا از کل شهر دارد. وقتی بر روی این تپه شهر را نگاه می کنید می بینید زمین در این ناحیه به گونه ای شیب دارد که حتی مردم هم از آن بالا دیده می شوند. این پارک در ۳ کیلومتری جنوب شرقی مرکز ترابزون است و دره ای زیبا در غرب آن وجود دارد.

موزه ترابزون

موزه ترابزون در مرکز شهر قرار دارد و در آن نمایشگاه های جالبی از تاریخ این ناحیه شامل مجموعه ای جذاب از هنرهای بیزانسی در معرض نمایش گذاشته شده است. این خانه موزه، در اوایل دهه ۱۹۰۰ در خانه ای شخصی ساخته شد و معمار آن فردی ایتالیایی بوده که برای ساخت موزه فقط از مصالح ایتالیایی استفاده کرده است.

موزه ترابزون

 بازار ترابزون

در این بازار که در خیابان های تنگ و باریک قدیمی قرار دارد فرصت های خوبی برای خرید دارید. در بازار ترابزون تقریبا هرچیزی را که بخواهید می توانید با قیمتی ارزان و مناسب پیدا کنید، اینجا بهترین محل برای خرید سوغات کشور ترکیه است.

چه تفریحاتی در آنکارا مجانی هستند؟
آشنایی با جاذبه های ازمیر
نگاهی بر روستای تاریخی شیرینچه در کوشی آداسی
راهنمای سفر به کوش آداسی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code