چگونه بر ترس خود از پرواز غلبه کنید؟

۵ راه برای غلبه بر ترس از پرواز

برنامه ریزی سفر وقت گیر و جمع کردن وسایل برای سفر خسته کننده است. فرودگاه‌ها هم شلوغ و کلافه کننده هستند. ولی شاید هیچ چیز بدتر از احساسی نباشد که خیلی از مردم در حین پرواز دارند. میلیون ها نفر ترس از پرواز دارند و میلیون‌ها نفر دیگر هم پرواز را سخت و پراسترس می‌دانند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید و دنبال راهی برای غلبه بر این ترس می‌گردید، الی گشت راهکارها و استراتژی هایی را به شما معرفی خواهد کرد. البته این را به خاطر داشته باشید که یک شبه نمی‌توان بر ترس از پرواز غلبه کرد و این روند شاید مدتی طول بکشد.

ترس از پرواز1

مرحله اول:‌ اطلاعات بیشتری در مورد هواپیماها و امنیت آن ها کسب کنید

بیشتر افرادی که از هواپیما می‌ترسند، تا به‌حال بارها شنیده‌اند که حضور در هواپیما و پرواز کاملاً‌ ایمن است. این افراد شاید حتی گشتی هم در آمار پروازها و سوانح هوایی بزنند. این حجم از اطلاعات برای غلبه بر ترس از پرواز کافی نیست. پس بهتر از اطلاعت خود را در این زمینه و در زمینه امنیت پروازها افزایش دهید تا با خیال راحت‌تری پرواز کنید.

مرحله دوم: دلیل لرزه‌های هواپیما را بدانید

لرزه‌‌های هواپیما و چاله‌های هوایی کاملاً‌ عادی هستند و نیازی نیست از آن‌ها بترسید. حتی پرندگان هم دچار این لرزه‌ها می‌شوند و برای مقابله با آن آماده هستند. Kevin Kelly، یکی از کاپیتان‌های ارشد در یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی آمریکا بیان دارد که این لرزه‌ها بسیار طبیعی هستند و لرزه‌هایی که مسافران حس می‌کنند خیلی کمتر از میزانی است که هواپیما ها می‌توانند تحمل کنند و برای آن ساخته شده‌اند.

ترس از پرواز1

مرحله سوم: در مورد ویژگی‌های امنیتی داخل هواپیما یاد بگیرید

دانستن اینکه هواپیماها برای مقاومت در لحظات ضروری  با چه دقتی طراحی شده‌اند میتواند به شما قوت قلب و آرامش بیشتری بدهد. خلبان و کمک خلبان‌ها آموزش‌های ویژه‌ای برای مقابله با این شرایط دیده‌اند و کاملاً‌ آماده‌ی مدیریت کردن بحران هستند. آن‌ها هر ۶ ماه دوره‌های جدیدی می‌بینند و همیشه هم باید در آن‌ها حضور داشته باشند. حتی خلبان‌هایی با ۴۰ سال سابقه پرواز هم همچنان باید در دوره‌ها شرکت کرده و توانایی‌های خود را به روز کنند.

مرحله چهارم: بین ترس و خطر تمایز قائل شوید

تمایز قائل شدن بین ترس و اضطراب معمولاً‌ دشوار است، چراکه بدن در هر دو حالت واکنش‌های یکسانی انجام می‌دهد. ولی احساس خود نسبت به پرواز را اضطراب بدانید. مدام به خودتان بگویید که اضطراب باعث می‌شود که افکار ترسناک بیشتر به ذهن شما وارد شوند و بیشتر فکر کنید که ممکن است اتفاق ناگواری بیوفتد. به خودتان یادآور شوید که مضطرب بودن به این معنا نیست که خطری شما را تهدید می‌کند. حتی اگر هم اضطراب شدیدی داشته باشید، باز هم ایمن خواهید بود.

مرحله پنجم:‌ حواس خودتان را پرت کنید

در حین پرواز فیلم تماشا کنید. حتی اگر فیلم جالبی نیست، و یا اینکه قدیم آن را دیده بودید. شما همچنین می‌توانید کتاب بخوابید و یا اینکه جدول حل کنید. به هرحال، کاری کنید که ذهن و فکر شما را مشغول می‌کند و اجازه‌ی ورود افکار ترسناک را به ذهن شما نمی‌دهد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد