بلیط هواپیما

تماشای حیوانات زیبا در هند

پارک های ملی هند

هند بیش از ۲۰۰ پناهگاه ومنطقه حفاظت شده حیات وحش دارد که حدود ۱۰۰ تای آن ها در رده پارکهای ملی طبقه بندی شده اند. پارک های ملی زیادی در سراسر کشور هند هستند که تنوع زیست محیطی شگفت انگیزی دارند و در آن ها گونه های نادر و گونه های بسیار بزرگ حیوانات زندگی می کنند. هند مرکز گردشگری مهمی در جهان است  و با ویژگی های منحصر بفرد جغرافیایی و فرهنگی خود گردشگران بسیاری را به این کشور میکشاند. با الی گشت همراه باشید تا بعضی از پارک های ملی این کشور را به شما معرفی کنیم.

مطالب مرتبط:
زیباترین پارک های ملی دنیا
زیباترین جاذبه های گردشگری هند
آهوی هند

پارک ملی جیم کوربت هند

پارک ملی جیم کوربت در سال ۱۹۳۶ برای حمایت از ببر بنگال تاسیس شد و قدیمی ترین پارک ملی هند است، این پارک در منطقه ناینیتال هند قرار دارد، جیم کوربت نام شخصی است که نقش مهمی را در به وجود آمدن این پارک داشته است. این پارک ۴۸۸ گونه مختلف گیاهی و جانداران متنوع زیادی دارد، افزایش فعالیت های گردشگری و مشکلات دیگر باعث شده که تعادل زیست محیطی این پارک با یک چالش جدی روبرو شود. کوربت مدت زیادی است که محل رفت و آمد گردشگران و دوست داران حیات وحش شده و فعالیت های گردشگری فقط در جاههای مشخصی از این پارک مجاز است و به مردم این فرصت داده می شود که منظره با شکوه این پارک و حیات وحش متنوع آن را از نزدیک ببینند. در سال های اخیر تعداد افرادی که به این پارک می آیند به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است و در هر فصل بیش از ۷۰,۰۰۰ گردشگر از این محل بازدید می کنند. این پارک از ۸۲۰٫۸ کیلومتر مربع تپه، رودخانه، علفزار و دریاچه و … تشکیل شده، شب های زمستان آن سرد اما روزها آفتابی است و ماه های بارانی آن هم از جولای تا سپتامبر است. از گونه های جانوری این پارک می توان به پرندگان مهاجر، ببر بنگال، پلنگ، بوفالو، فیل، آهو، گوزن، سمور، کروکودیل، گورال هیمالیا، پولک پوست هندی، میمون کوتاه شستیان، میمون رزوس، جغد، شبگردان، سمور گلو زرد، خرسسیاه آسیایی، خرس تنبل و … اشاره کرد.

پارک ملی جیم کوربت هند

پارک ملی ران تامبور هند

پارک ملی ران تامبور با مساحت ۳۹۲ کیلومتر مربع یکی از بزرگ ترین پارک های ملی شمال هند است و در منطقه سوای مدهوپور شمال راجستان در ۱۶۰ کیلومتری شمال شرق جایپور قرار دارد. این پارک از شمال به رود بناس و از جنوب به رود چمبال محدود می شود و نام خود را از قلعه تاریخی ران تامبور که در پارک قرار دارد گرفته است. پارک در سال ۱۹۵۵ توسط دولت هند تاسیس شد و در سال ۱۹۷۳ به عنوان حفاظت گاه ببرها معرفی و در ۱۹۸۰ نیز پارک ملی شد. پناهگاه حیات وحش ران تامبور به دلیل ببرهایی که دارد معروف است و یکی از بهترین محل ها در هند برای دیدن این حیوانات در زندگی جنگلی خودشان است. در این محل، ببرها به آسانی حتی در روز دیده می شوند و بهترین ماه برای دیدن آن ها ماه  نوامبر تا می است. دیگر حیوانات مهم این پارک شامل پلنگ، خرس وحشی، نیلی گاو، گوزن سمبر، کفتار راه راه، خرس تنبل، گوزن خالدار و … هستند، همچنین درختان، انواع گیاهان، پرندگان و خزنده های زیادی نیز در این پارک زندگی می کنند. در سال ۲۰۰۵ حدود ۲۶ ببر در این پارک زندگی می کرد که بسیار کمتر از تعداد ۴۴ ببری بود که در سال ۱۹۸۲ در این پارک بودند و بعد از اینکه از شکار غیر مجاز آن ها جلوگیری شد جمعیت آن ها در سال ۲۰۰۸ طبق گفته منابع غیر رسمی به ۳۴ ببر بالغ و ۱۴ توله افزایش یافت.

پارک ملی ران تامبور هند

منبع: en.wikipedia.org

۱۴ دلیل برای دیدن شهر افسانه ای پکن (قسمت دوم)
۱۴ دلیل برای دیدن شهر افسانه ای پکن (قسمت دوم)
دیدنی های شهر گرانادا در اسپانیا
دیدنی های شهر گرانادا در اسپانیا
کلیسای سنت پاول لندن دومین گنبد بزرگ دنیا را دارد!+ تصویر
کلیسای سنت پاول لندن دومین گنبد بزرگ دنیا را دارد!+ تصویر
۴ دلیل برای سفر به آفریقا
۴ دلیل برای سفر به آفریقا