تنگ رازیانه، بخشی از طبیعت زیبای ایلام

تنگ رازیانه در ایلام

تنگ رازیانه، دره ای عمیق و باریک است که در میان زمین های سرسبز استان ایلام قرار گرفته است. ایلام در میان رشته کوه ها واقع شده است که موجب شده آب و هوایی معتدل داشته باشد. ایلام بعد از کرمانشاه و سنندج سومین شهر بزرگ کردنشین است. ایلام طبیعت بسیار زیبایی دارد و روستاهای این شهر بزرگ، پر از مناظر بکر و دیدنی است. یکی از زیباترین مناطق طبیعی آن تنگ رازیانه است که زیبایی های آن باعث شد که در سال ۱۳۸۸ در لیست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت برسد. برای سفری کوتاه به تنگه رازیانه در ایلام در ادامه با الی گشت همراه شوید.

تنگ رازیانه

موقعیت تنگ رازیانه

مطالب مرتبط:
۱۱ جاذبه ی دیدنی از ایلام که از آن ها خبر نداشتید!
طعم بهترین بازارهای ادویه جهان

در کنار جاده ی ایلام به دره‌ شهر بعد از روستای چنارباشی تنگ رازیانه قرار گرفته است. وسعت آن ۳۰ هکتار می باشد در واقع این تنگ پر پیچ و خم سه کیلومتر امتداد یافته در این حین عرض آن در بیشترین حالت خود به ۵ متر در دامنه ارتفاعات کبیر کوه می رسد. در میان این دره پر عمق و طولانی رودخانه ای با عمق کم و عرض کم جاری است. دیواره هایی به بلندایی بین ۱۵ تا ۳۰ متر با اشکال عجیب که طی سال ها شکل گرفته اند اطراف رود قرار گرفته اند و منظره ای خیره کننده و جذاب از طبیعت زیبا را پدید آورده اند.

آب داخل تنگ از سراب گرو سرچشمه گرفته و در فصل تابستان بسیار کم و در زمستان و بهار آبی جاری و مستمر است. در اطراف تنگه گیاه دارویی بسیار پرخاصیتی با نام رازیانه می روید .رازیانه گیاهی معطر با گل هایی زرد رنگ وخوشه ای می باشد که به صورت خودرو و زراعی در ایران به عمل می آید به همین دلیل است که نام تنگ رازیانه را برای آن انتخاب کرده اند.

موقعیت تنگ رازیانه

شکل گرفتن تنگ رازیانه

جنس سنگ های مسیر تنگه از آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. منشا اولیه این اثر طبیعی ایجاد درز و شکاف بر اثر فعالیت های تکتونیکی منطقه لایه های ضخیم آهک است. در واقع روی دادن فرسایش و در کنار آن انحلال، موقعیت خاصی که تنگه در آن قرار گرفته است، ختلاف ارتفاع و شیب تند بخش های بالا و پایین دست در کنار سایر عوامل طبیعی از جمله بارش و پوشش گیاهی متنوع دست به دست هم داده اند تا تنگ رازیانه شکل گیرد. در واقع آب های زیر زمینی و سطحی که طی سال ها از این منطقه عبور کرده اند موجب حل شدن سنگ صخره ها شده اند و این شکاف و دره عمیق را شکل داده اند و با گذشت هر سال بر عمق و طول آن افروزه شده است تا این که به شکل حیرت انگیز کنونی در آمده است.

بازدید از تنگ

جنس دیواره‌ های تنگ رازیانه، آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. ارتفاع زیاد دیوارها و همچنین آبی که از میان تنگ در حال عبور است، رفت و آمد در داخل تنگ رازیانه را با دشواری همراه می کند. بهتر است در بالای تنگ قدم بزنید و از تماشای آن از بالا لذت ببرید. اما اگر توان بدنی و لباس و کفش مناسب (تجهیزات سنگ نوردی) داشته باشیدمی توان وارد تنگ شوید و قدم در رود کم عرض و کم عمق بگذارید و از فضای بسیار دیدنی و جذاب آن لذت ببرید. هرچه جلوتر بروید، تاریک و تاریک‌ تر می ‌شود و شاید کمی دچار دلهره و ترس شوید، اما همه این ‌ها بخشی از این سفر جذاب و دوست داشتنی است که همیشه از آن یاد خواهید کرد.

شکل گیری

بهترین زمان بازدید

ایلام یکی از بهترین و زیباترین مقاصد گردشگری ایران زمین می باشد که در اولین ماه اولین فصل سال می تواند هدف گردشگران قرار گیرد. مردم شهر ایلام رسمی دارند که بر اساس آن دو هفته ی اول فروردین ماه را به آغوش طبیعت می روند و با برپایی چادر در کوه و دشت، بهار را در دل کوهستان شروع می کنند. البته راه دسترسی به تنگه آسان است به نحوی که در تمام طول سال می توان از تماشای آن بهره مند شد.

فصل بهار و آغاز سال نو با نو شدن طبیعت همراه است. فصل تابستان هوا گرم است و با ورود به تنگ می توان از خنکای مطبوع آن بهره مند شد البته در این فصل آب داخل تنگه کم و کمی گل آلود است. پاییز با آغاز بارندگی هایی همراه است وآب داخل تنگه زیاد می شود و اما زمستان معمولا در این منطقه برف سنگینی می آید و در صورتی که تمایل به بازدید از آن را داشتید به همراه آوردن امکانات و خودروی مناسب برای تردد در برف را فراموش نکنید.

رمان سفر

راه دسترسی

تنگ رازیانه در ۵۷ کیلومتری شرق شهر ایلام قرار گرفته است. پس از روستای چنار سه کیلومتر به سمت شرق پیش بروید در میان دامنه های ارتفاعات کبیرکوه (حد فاصل رشته کوه ‌های کبیرکوه و سیوان کوه) تنگ رازیانه قرار گرفته است. راه باستانی بدره آبهر به پشته ارشت و بردبال چنارباشی، از کوهپایه ‌ها عبور کرده و در ادامه پس از عبور از کلم و تنگه رازیانه به روستای گنجه و سپس به روستای پاکل گراب و منطقه چنارباشی متصل است. آثار متعددی از دوران مختلف در این ناحیه  قابل مشاهده می باشند.

اگر از تهران قصد سفر به تنگ رازیانه را دارید باید به سمت همدان حرکت کنید و پس از پشت سر گذاشتن این شهر وارد جاده کرمانشاه بشوید. پس از رسیدن به شهر ایلام کافی است ۵۷ کیلومتر به سمت شرق بروید تا به مقصد برسید. در کل ۷۲۰ متر را و حدود ۷ ساعت رانندگی در پیش خواهید داشت. در نقشه می توانید محل دقیق قرار گرفتن آن را مشاهده نمایید.

نکات لازم برای این سفر

در این سفر شما در میان تنگه راه خواهید رفت که در میان آن آب جاری است، پس کفش مناسب همراه خود داشته باشید.

در این سفر شما در حال طبیعت گردی در ایلام هستید پس لازم است وسایل لازم را همراه بیاورید و از آمادگی بدنی مناسبی برخوردار باشید. همچنین عمق آب در برخی از نواحی ممکن است زیاد شوید و حسابی خیس شوید پس لباس اضافه همراه خود داشته باشید.

خانه حسن پور، خانه ای تاریخی در اراک
تخت جمشید توسط ایتالیایی ها مرمت می شود
با بزرگترین دره الوند آشنا شوید!
با آبشار اسکیلم رود در سوادکوه، تنها بازمانده ی ژوراسیک پارک آشنا شوید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code