توریسم سیاه چیست؟

دارک توریسم یا توریسم سیاه

جهانگردی و توریسم، دنیای وسیعی دارد که می تواند ما را هر لحظه شگفت زده و غافلگیر کند. اگر عاشق داستان های ترسناک و جنایی هستید، جالب است بدانید شاخه ای از توریسم وجود دارد که شما را به دنیای واقعی این داستان ها می برد! شاخه ای که هدف آن، بازدید از مناطق ترسناک و درگیر حوادث تاریخی تلخ و مربوط به مرگ و میر است. اگر علاقه دارید به زندان ها سر بزنید و یا از شهر ارواح و خرابه های تایتانیک دیدن کنید، شما یک توریست سیاه هستید! با الی گشت همراه باشید تا با صنعت دارک توریسم یا توریسم سیاه آشنا شوید.

توریسم-سیاه

تعریف دارک توریسم

«دارک توریسم» شاخه ای از توریسم است که در آن، افراد به مناطقی سفر می کنند که به طور تاریخی درگیر مرگ و تراژدی های انسانی بوده اند. در این نوع از توریسم، دلیل افراد برای سفر به هر منطقه ای (مرگ، افسانه های ترسناک و یا تراژدی های انسانی) اهمیت دارد.

واژه ی «تاناتوریسم» که از ریشه ی واژه ی یونانی «تاناتوس» به معنای مرگ گرفته شده است، به مفهوم مرگ آرام و طبیعی اطلاق می شود که این مورد، کمتر در صنعت دارک توریسم به کار می رود. دلیل اصلی اهمیت دارک توریسم، بیشتر از آن که به تراژدی و مرگ مربوط باشد به اهمیت تاریخی مکان ها وابسته است.

راواندا

روانشناسی دارک توریسم

هر ساله صدها تا هزاران نفر برای دیدن آثار حاصل از تراژدی ها و فجایای انسانی و فناپذیری انسان ها، به مقاصد مختلف دارک توریسم در دنیا سفر می کنند. یک تئوری روانشناسی به نام «تئوری مدیریت ترس» (Terror Management Theory) اظهار دارد که وقتی انسان ها از فناپذیری و مرگ خودشان آگاه می شوند، رفتاری خشن تر و سرزنش کننده تری را نسبت به افرادی که به طور بالقوه باعث تهدید عزت نفس و جهان بینی شان می شود، در پیش می گیرند.

این تئوری توضیح می دهد که چگونه انسان ها  با پروش عزت نفس و اختصاص دادن هدفی برای زندگی شان، تا حدودی با ترس از مرگ و فنا پذیری در وجود خودشان مقابله می کنند.

مرگ

این که چرا برخی افراد به دارک توریسم علاقه دارند، دلایل مختلفی دارد. برای بعضی از افراد این علاقه می تواند صرفا جذابیت موضوعات مربوط به مرگ باشد و برای بعضی دیگر، به نظر می آید نیاز به این حس باشد که در ترس شان از مرگ و از دست دادن تنها نیستند و این نیاز که قسمتی از یک تراژدی انسانی باشند که در آن می توانند با افراد زیادی همزاد پنداری کنند.

لبنان

مکان های مربوط به دارک توریسم

هیروشما و ناکازاکی ژاپن، نماد مقاومت در ملیتا لبنان، دهکد ی قتل عام سورگلین فرانسه، خرابه های تایتانیک در آتلانتیک، شهر روح آگدام آذربایجان و زندان چانگی در سنگاپور تعدادی از مکان های مربوط به دارک توریسم هستند که سالانه بازدید کنندگان بسیاری را به خود جذب می کنند.

چین

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code