بلیط هواپیما

تیان آنمن، بزرگترین میدان جهان در پکن

tiananmen

تیان آنمن دروازه مقابل قصر امپراتوری در دوران حکمروایی مینگ و چینگ در چین بود.

این دروازه که ابتدا در سال ۱۴۱۷ در پکن ساخته شد و چنگ تیان من نام گرفت، چندین بار سوزانده و دوباره ساخته شده است. برج دروازه کنونی در سال ۱۶۵۱ بازسازی شد و نامش به تیان آنمن تغییر یافت. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
۵ مورد عجیب درباره ارتش سفالین چین
تمدن ها و حکومت های چینی
china

امپراتورهای مینگ و چینگ فرمان های خود را از بالای برج دروازه صادر می کردند و در اوایل زمستان هنگامی که به بنای آسمان (Temple of Heaven) می رفتند، اوایل تابستان که به بنای مذهبی زمین (Temple of Earth) می رفتند و اوایل بهار که به ساختمان کشاورزی (Temple of agriculture) می رفتند، یا زمانی که نیروهای نظامی را به ماموریتی اعزام می کردند، از زیر آن عبور می کردند. این دروازه پنج ورودی و ۹ ردیف رخبام دارد. دو جفت ستون مرمری سفید در داخل و خارج ورودی مرکزی قرار دارد. هر ستون سنگی جانوری سنگی دارد که از بالای آن خوشامدگویی می کند و حکاکی هایی از ابرها و اژدهایی در اطراف آن است. همچنین دو جفت شیر سنگی در داخل و خارج دروازه قرار دارد. بعد از تاسیس چین جدید در سال ۱۹۴۹ سکوهای بازرسی در دو سوی دروازه ساخته شد. در بهار و پاییز، گل های مقابل سکوهای بازرسی بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می کنند. پنج پل مرمری سفید بر روی رودخانه آب طلایی (Golden Water River) قرار دارد ، این رودخانه در مقابل  تیان آنمن در جریان است. جلوی دروازه بزرگ ترین فضای باز شهری در جهان قرار دارد ، میدان تیان آنمن.

هابیائو (Habiao) ی مقابل تیان آنمن

در چین باستان اغلب به همراه یک پل، تالار قصر یا دیوار شهر و به عنوان تزیین یا نشان، استوانه های سنگی زینت شده ای ساخته می شد. هابیائویی که در مقابل و پشت تیان آنمن قرار دارد، از یک تکه مرمر سفید یکپارچه تراشیده شده و حکاکی های ظریفی بر روی آن ها برجسته کاری شده است. اینها بهترین هابیائوهای این کشور هستند.

تالار بزرگ مردم (Great Hall of the People)

از آن به عنوان محل برگزاری جلسات کنگره ملی خلق استفاده می شود. این بنای عظیم شامل سالن جلسات با گنجایش ۱۰،۰۰۰ صندلی، تالار ضیافت برای ۵،۰۰۰ مهمان و دفاتر کار اعضای کمیته دائمی می باشد. این ساختمان فضایی معادل ۱۷۰هزار متر مربع را اشغال می کند. نماد ملی بر بالای دروازه جلویی آویخته می‌شود.

بنای یادبود قهرمانان مردم

این بنای یادبود به کسانی تقدیم شده است که از سال ۱۸۴۰ برای استقلال و آزادی ملی جان باختند. این بنا ۳هزار و ۷۹۴ متر ارتفاع دارد و فضایی معادل ۳،۰۰۰ متر مربع را اشغال می کند.  در نمای رو به میدان تیان آنمن هشت شخصیت چینی طلاپوش با دست خطی از مائو تسه تونگ قرار دارند: ” قهرمانان مردم جاودان هستند.” سنگ نوشته ای که بر پشت آن است دست خط نخست وزیر پیشین چوان لای است.

موزه آذربایجان در تبریز، یکی از مهمترین موزه های باستان شناسی ایران
موزه آذربایجان در تبریز، یکی از مهمترین موزه های باستان شناسی ایران
ایرانگردی، مهریز یزد
ایرانگردی، مهریز یزد
کشف قدیمی ترین پرچم جهان «درفش شهداد» در کویر لوت
کشف قدیمی ترین پرچم جهان «درفش شهداد» در کویر لوت
افتتاح «اولین هتل زیرزمینی دنیا» در شانگهای چین
افتتاح «اولین هتل زیرزمینی دنیا» در شانگهای چین