دیدنی های بهشتی به نام بندرعباس

جاذبه های بندرعباس

پاییز و زمستان، فصل رفتن به جنوب کشور است. آب و هوای متعادل، جاذبه های فراوان، آب های شفاف خلیج فارس، مردم خونگرم و بسیاری دلایل دیگر، به شما می گویند که باید برای یک مسافرت فراموش نشدنی به بندرعباس در استان هرمزگان بروید. این شهر بندری یکی از مناطق ایران می باشد که مردم مهربانش زبانزد خاص و عام هستند. جاذبه های بندرعباس شامل مکان هایی چون مسجد و حمام گله داری، قلعه فین، کلاه فرنگی و … می باشند که برای شما در ادامه آورده شده است. با الی گشت همراه شده و با این دیدنی ها آشنا شوید.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما بندرعباس اینجا را کلیک کنید

بندرعباس

حمام گله داری

مطالب مرتبط:
در هرمزگان چه غذاهایی بخوریم؟
افتتاح ۴ پروژه گردشگری جدید در هرمزگان

یکی از بناهای تاریخی بندرعباس حمام گله داری است که به صورت موزه ای درآمده و در بخش مرکزی شهر در محله بازاراوزی‌ها قرار گرفته است. می توان گفت که این حمام تنها حمامی است که از گذشته بندرعباس باقی مانده و قدمت آن به تاریخ قاجار برمی گردد.

در گذشته مردم از آن به عنوان حمام عمومی استفاده می کردند و از سال ۱۳۷۹، سازمان میراث فرهنگی استان هرمزگان این بنا را به عنوان موزه مردم شناسی انتخاب کرد و با درست کردن فضا و نصب مجسمه هایی، آن را به یکی از جاذبه های بندرعباس تبدیل کرد.

حمام گله داری در بندرعباس

مسجد گله داری

یکی از مساجد مهم شهر بندرعباس، مسجد گله داری است که در سال ۱۲۹۶ ه.ق. بنا شده است. ستون های ۳۶ تایی مسجد گله داری همگی با هنر گچبری تزیین شده اند و شبستان آن به خاطر آب و هوا، توسط تیر و تخته های چوبی و اندود گلی بنا شده است. در ابتدا این مسجد به جای مسجدی که از آن کوچکتر بود به قرن ۱۳ برمی گشت، ساخته شد.

در حال حاضر بخشی از مسجد برای استفاده نمازگزاران، آماده شده است. کتیبه ای به تاریخ ۱۳۳۸ نیز در مسجد دیده می شود که نام بانی در آن نوشته شده است. مسجد گله داری در مرکز شهر بندرعباس قرار گرفته است.

برای رزرو آنلاین هتل در بندرعباس اینجا را کلیک کنید

مسجد گله داری در بندرعباس

پل لاتیدان

طولانی ترین پل تاریخی ایران، پل لاتیدا می باشد که در سال ۱۳۷۲، به خاطر سیلی که در روستای نیم کار در شهرستان خمیر جریان پیدا کرد، از زیر خاک بیرون آمد. کارشناسان قدمت این پل را ۵۰۰ سال تخمین زده اند. با اینکه طول آن ۱ کیلومتر بوده و ۲۳۳ دهانه داشته اما امروزه تنها ۳۳ دهانه آن سالم مانده است.

از قسمت شرقی پل ۲۷۰ متر و از قسمت غربی مخروبه هایی به طول ۱۴۷ متر دیده می شود. روی بخشی از پل در پایه های اصلی آبگذرهایی تعبیه شده بوده است که در مواقعی که آب طغیان می کرد و شدید می شد، به راحتی بتواند آب را از پل عبور داده و همچنین وزن پل را کم کند.

پل لاتیدان بندرعباس

برکه های باران

این اسم زیبا به آب انبارهایی اختصاص داده شده که در خیابان ۲۲ بهمن شهر بندرعباس قرار گرفته اند. ۵ آب انبار در فضای وسیعی در این منطقه دیده می شوند که گنبدهای آن ها شاخصه های اصلی شان محسوب می شوند. این آب انبارها در فضای موزه خلیج فارس هستند که البته دو موردشان بیرون از این محدوده قرار گرفته اند.

مردم محلی معتقدند که در گذشته در این آب انبارها اشیای قیمتی وجود داشته است. البته امروزه همچنین چیزی در آن دیده نمی شود.

برای رزرو آنلاین تور بندرعباس اینجا را کلیک کنید

آب انبارهای بندرعباس

عمارت کلاه فرنگی

کلاه فرنگی، یکی از جاذبه های بندرعباس می باشد که در گذشته جایی بوده که در آن تجارت داخلی و خارجی انجام می شده است. قدمت این عمارت را به دوره صفویه نسبت می دهند. نام این عمارت به این دلیل انتخاب شده که معماری آن الهام گرفته از سبک اروپایی می باشد.

شما برای دسترسی به این بنا باید سراغ اسکله قدیمی بندرعباس را در بلوار طالقانی بگیرید و در آن جا عمارت را مشاهده خواهید کرد. البته خود اسکله نیز از دیدنی هایی است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

عمارت کلاه فرنگی در بندرعباس

صید مشتا

یک نوع ماهیگیری در بندرعباس وجود دارد که به آن مُشتا می گویند. صید مشتا از جاذبه های بندرعباس است که می توانید در سفر به آن به تماشایش بپردازید. برای این نوع صید نیاز است که ماهیگیر زمان جزر و مد را بداند، چوب هایی در ساحل بگذارد و یک تور ماهیگیری به آن وصل کند. به این صورت زمانی که آب بالا می آید، ماهی و آبزیان به داخل آن می روند و با پایین آمدن آب، صید آن ها صورت می گیرد.

البته این نوع صید باید زیر نظر سازمان های مربوطه انجام گیرد. برای مثال ماهیگیران در ماه هایی مانند اردیبهشت تا خرداد، اجازه ندارند ماهی شوریده و یا حلوای سیاه و سفید صید کنند. صید میش ماهی همچنین، از اویل مرداد تا پایان شهریور ممنوع می باشد.

صید مشتا

قلعه فین

یکی دیگر از جاذبه های بندرعباس قلعه فین می باشد که در بخش فین، روی تپه ای مرتفع قرار گرفته است. باستان شناسان معتقدند که این قلعه در اواسط زمان ورود اسلام به ایران احداث شده است و احتمالا کاربرد نظامی و حفاظتی داشته است. با اینکه در زلزله سال ۱۳۸۶، قلعه فین تخریب شد اما هنوز هم جزو آثار دیدنی بندرعباس محسوب می شود.

مصالحی که برای ساخت بخش های مختلف قلعه به کار رفته است را می توان سنگ های نامنظم، ساروج و خشت های مربع شکل نامید. دیواری که در گوشه شمال شرقی آن دیده می شود، در اصل برجی مدور بوده است. سفال هایی در قلعه پیدا شده که با وجود آن ها احتمالا تاریخ ساخت آن به دوره ایلخانی و تیموری می رسد. بخشی که به صورت اسکلت فلزی و آجر و سیمان در آن وجود دارد نیز، به گفته کارشناسان بعدها به قلعه فین اضافه شده است.

قلعه فین از جاذبه های بندرعباس

مسجد جامع دلگشا

در نبش بلوار طالقانی محله ای وجود دارد که به نام محله دلگشا شناخته می شود. مسجد دلگشا نیز در همین محله و در خیابان ساحلی بندرعباس قرار دارد. ساختمان قدیمی مسجد دلگشا در سال ۱۷۵ ه.ق ساخته شده و در سال ۱۳۵۴ شمسی، بیشتر قسمت های آن به جز بخشی از شبستان، بازسازی شده است.

مسجد دلگشا در بندرعباس

نمای پایه ستون های این مورد از جاذبه های بندرعباس، توسط سنگ تزیین شده و تزیینات گچی را در سر ستون و پایه های آن می توانید مشاهده نمایید. بخش قدیمی مسجد کمی شبیه به مسجد گله داری است که در قبل توضیح داده شد.

برای تماشای تمام این جاذبه ها، بلیط هواپیما بندرعباس را خریداری کنید و چمدان خود را ببندید.

خرید آنلاین بلیط قطار
آبشار پونه زار، تکه ای از بهشت گمشده در اصفهان
آبشار پونه زار، تکه ای از بهشت گمشده در اصفهان
علاقه ی بی سابقه ی گردشگران انگلیسی به ایران در سال ۲۰۱۶
علاقه ی بی سابقه ی گردشگران انگلیسی به ایران در سال ۲۰۱۶
آشنایی با تمام جاذبه های طرقبه مشهد
آشنایی با تمام جاذبه های طرقبه مشهد
معرفی شرکت هواپیمایی ساها
معرفی شرکت هواپیمایی ساها
  1. Avatar
    اصغر

    نه تنها بندر عباس بلکه کل ایران انقدر جاذبه های باحال داره که کلشو بگردی بازم پشیمون نمیشی.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code