۳ مکان عجیبی که فقط در ترکیه هستند و در دنیا مشابهی ندارند!

جاذبه های ترکیه

ترکیه آنقدر زیباست که بی شک به هر استان و هر شهرش که سفر کنید، حق مطلب گردش و تفریح برای شما به جا آورده خواهد شد. بی اغراق، این کشور آن قدر از موهبت های طبیعی و غیر طبیعی که حاصل کار بشر باشد پوشیده شده است که حتی برای جمع آوری تمامی آن ها در یک مطلب، مجالی نیست. از دوره ی قرون وسطی گرفته تا ترکیه ی مدرن، این کشور پوشیده شده است از جاذبه های زیبا. اما در بین این همه زیبایی، چندین جاذبه وجود دارد که همانند آن ها در دیگر نقاط کره ی زمین به هیچ عنوان یافت نمی شود. امروز می خواهیم ۳ منطقه از این مکان ها را به شما معرفی نماییم که بسیار مورد توجه گردشگران و علی الخصوص افرادی که مکان های عجیب دوست دارند، می باشد. در ادامه ی این مطلب با ما در الی گشت همراه باشید تا ۳ نقطه ی عجیب از جاذبه های ترکیه را به شما معرفی نماییم.

آناتولی

طبیعت کوه های آناتولی | Anatolian

مطالب مرتبط:
۵ شهر زیبای ترکیه
با جاذبه های وان در ترکیه آشنا شوید
در ترکیه برای رفتینگ به کجا برویم؟

کوه های آناتولی که با نام کوه های پونتیک (Pontic) نیز شناخته می شوند، در بخش شمالی کشور ترکیه قرار گرفته است. واژه ی آناتولی در واقع یک کلمه ی است که به این شکل ανατολή نوشته می شود و به معنای برآمدن خورشید از شرق است. آناتولی از سمت شرق به دریای سیاه و از سمت غرب به دریای اژه منتهی می شود.

شاید برای شما جالب باشد تا بدانید که این کوه ها در زمان حکومت سلسله ی خاندان هخامنشی و دقیقا از زمان پیروزی کوروش بزرگ بر پادشاه لیدی، جزئی از قلمروی حکومتی ایرانیان بوده است و تا زمان آخرین پادشاه هخامنشی و نابودی آن ها به دست اسکندر مقدونی، متعلق به ایران بوده است. طول این رشته کوه برابر است با ۹۶۵ کیلومتر که در نوع خود، مساحتی بسیار زیاد محسوب می گردد. آب و هوایی که کوه های آناتولی به عنوان جاذبه های ترکیه وجود دارد، متونع و متغیر است.

ممکن است در قسمتی قرار داشته باشید و آفتاب بر روی گونه های شما بتابد و ممکن است ۱۰۰ متر عقب تر و یا جلوتر با هوایی سرد و مه آلود روبرو شوید. این کوهستان بسیار زیبا، در قسمت هایی که فکرش را هم نمی کنید می توانید اثر و آثاری از حضور زندگی و انسان ها از آن یافت شود. فضایی غالبا مه آلود و پیچیده و سبز این کوهستان سالیان سال است که پذیرای مردم و اقوام مختلف بوده است و همین باعث شده است تا آثار دیدنی و جالبی در این کوه ها به وجود بیاید.

جاذبه های ترکیه

پاموکاله | Pamukkale

در زبان ترکی پاموکاله به معنای قلعه ی پنبه ای است و به حق که این اسم بهترین توصیف برای این جاذبه ی طبیعی است. پاموکاله در شهرستان دنیزلی و در جنوب ترکیه قرار گرفته است. شهر هیراپولیس (Hierapolis) که یک شهر باستانی است، تحت تاثیر فرهنگ و حضوری امپراطوری روم شرقی در این منطقه بوده است.

اگر از جانمایی دقیق پاموکاله بخواهیم برای شما بگوییم، بر بالای ارتفاع نزدیک به ۲۷۰۰ متر و عرضی در حدود ۶۰۰ متر تپه های دنیزلی و در فاصله ی ۲۰ کیلومتری از سطح زمین، قله ای سفید رنگ را مشاهده خواهید کرد که چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می نماید.

چشمه های آب گرمی که در این منطقه قرار دارند، کربنات موجود در خود را جای می گذارند و به این صورت، یکی از عجیب ترین جاذبه های طبیعی جهان را در بین جاذبه های ترکیه به وجود می آورند. در پاموکاله، سطوح ناصافی را می بینید که از سنگ آهک درست شده اند. البته در این منطقه سنگ های رسوبی بسیاری نیز از ته نشین شدن مواد معدنی در چشمه های آب گرم نیز به وجود آمده اند.

پاموکاله

به صورت کلی، ۱۷ منطقه که چشمه‌ ی آب گرم دارند، وجود دارد که دمای آن ‌ها بین ۹۵ تا ۲۱۲ درجه‌ ی فارنهایت نیز متغیر است. نکته ی عجیب پاموکاله، شکل عجیب و غریبش است که به سادگی باعث حیرت هر بیننده ای می شود!

شما اگر به ظاهر این منطقه نگاه کنید، شکل فرسایش این منطقه در طول سالیان سال شما را بی شک متعجب خواهد کرد زیرا، آب های فیروزه ای که گویی در ظرف هایی سفید به صورت لب به لب قرار گرفته اند را به یاد خواهید آورد.

اگر دوست دارید تا از این جاذبه و دیگر جاذبه های سرتاسر کشور ترکیه و در کل جاذبه های ترکیه دیدن نمایید، با خرید تور ترکیه الی گشت می توانید بی شک به سفری بسیار راحت و خاطره انگیز به ترکیه را داشته باشید زیرا خدمات مختلف و متنوعی که شرکت الی گشت برای مسافران خود در نظر گرفته است، بالاترین حد از راحتی و آسایش را برای شما به ارمغان می آورد. برای سفر به ترکیه و دیدن جاذبه های ترکیه در این روزهای آخر تابستان، همین الان از طریق سایت الی گشت اقدام نمایید.

کاپادوکیه

کاپادوکیه | Cappadocia

سومین مکانی که می خواهیم از جاذبه های ترکیه که در زمره ی عجیب ترین هایش است را به شما معرفی نماییم؛ کاپادوکیه است. در واقع کاپادوکیه در میان ۳ استان قرار گرفته است و به همین خاطر از نظر ویژگی های توپوگرافی و جغرافیایی دارای خصوصیات جالب و منحصر به فردی است که آن را هم در زمره ی عجیب و غریب های و هم در زمره ی پرطرفدارترین ها قرار می دهد.

کاپادوکیه یکی از بهترین مکان های موجود برای بالون سواری است و به همین علت دراین منطقه، این کسب و کار بسیار رونق دارد. از دیگر ویژگی های کاپادوکیه در بین جاذبه های ترکیه این است که از مجموعه ‌ای از شهر‌ها و روستاهای زیرزمینی تشکیل شده است. یکی ازاتفاقات عجیبی که در کاپادوکیه ی ترکیه اتفاق افتاد این بود که در جریان حفاری‌ های یک پروژه‌ ی ساختمانی در این منطقه، کارگران تخریب که در کاپادوکیه به عنوان یکی از کار می کردند، منطقه ‌ی جدیدی را کشف کردند.

این مجموعه شبکه ‌ای از اتاق‌ ها و تونل‌ های زیرزمینی بود. تعداد زیادی از اقامتگاه‌ های زیرزمینی شامل گالری ، کلیسا، آب راهه، مخزن، اتاق‌ های نشیمن، آشپزخانه و حتی چایخانه در این منطقه کشف شد. اگر نظر ما را بخواهید، تا فصل تابستان به پایان نرسیده با الی گشت به ترکیه سفر کنید و از جاذبه های ترکیه دیدن نمایید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد