جاذبه ها و مکان های دیدنی یونشوپینگ سوئد

جاذبه های دیدنی یونشوپینگ | Jönköping

شهر یونشوپینگ در جنوب سوئد قرار گرفته و بیش از ۱۳۵ هزار نفر جمعیت دارد. شهر یونشوپینگ در انتهای جنوبی دومین دریاچه بزرگ سوئد به نام واترن (Vättern) در استان اسمالند (Småland) قرار گرفته و بزرگترین شهر این استان می باشد. علاوه بر این یونشوپینگ دارای بخش حومه ای بوده در مجموع جمعیتی بیش از ۳۴۰ هزار نفر را شامل می شود. این شهر زیبا برخی از بهترین تجربه ها در کشور سوئد را ارائه می کند. طبیعت فوق العاده این منطقه با دریاچه های زیبا و بی نظیر و همچنین تپه های پوشیده شده از صخره ها و تالاب ها در کنار یک ساحل طولانی چند کیلومتری بر جذابیت های این شهر می افزاید. از سوی دیگر شهر یونشوپینگ سوئد محلی ایده آل برای برگزاری جلسات تجاری می باشد. موقعیت این منطقه به دلیل قرارگیری آن در میان سه شهر استکهلم، گوتنبرگ و مالمو باعث این موضوع شده و ساکنان آن به مهمان نوازی مشهور می باشند. در این مطلب قصد داریم تا جاذبه های دیدنی یونشوپینگ سوئد را معرفی نماییم پس با الی گشت همراه شوید.

جاذبه های دیدنی یونشوپینگ ، تلویقی از تاریخ و طبیعت

موزه کبریت | Matchstick Museum

مطالب مرتبط:
اپلیکیشن های کاربردی در کشور سوئد
بهترین اقامتگاه ها در شهر استکهلم سوئد
معرفی مهمترین مناطق و استان های جنوبی کشور سوئد

کبریت های بی خطر در یونشوپینگ سوئد اختراع شده است. در موزه کبریت که از جاذبه های دیدنی یونشوپینگ می باشد می توانید از این اختراع در سال های ۱۸۴۵ تا ۱۹۷۰ مطلع شوید که این شهر را به تولید کننده این نوع از کبریت تبدیل کرده است. این موزه داستان هایی از برادران لندستروم که امروزه این کارخانه را اداره می کنند بازگو می نماید. آن ها در سال ۱۸۵۸ میزان ۱۲ میلیون جعبه کبریت بی خطر را تولید می کرده اند. شخصیت دیگر موثری که خواهید دید ایوار کروگر بوده که در قرن بیستم این صنعت را وارد سطح جدیدی نموده است. در این موزه انواع کبریت ها و تجهیزات مورد استفاده در تولید آن ها به نمایش گذاشته شده است.

موزه کبریت یونشوپینگ سوئد

کلیسای هابو | Habo Church

یکی از جاذبه های دیدنی یونشوپینگ سوئد کلیسای هابو می باشد. این کلیسا به اندازه یک کلیسای جامع بزرگی داشته اما به طور کامل از چوب ساخته شده است. این کلیسای شگفت انگیز ۱۵ دقیقه در شمال شهر یونشوپینگ و در غرب دریاچه واترن واقع شده است. تصویر کلیسا در سراسر سوئد شناخته شده بوده و حتی تمبر پستی نیز از آن چاپ شده است. سابقه این کلیسا به سال ۱۶۸۰ بازگشته اما ساختار بیرونی آن در سال ۱۷۲۳ به طور کامل تغییر کرده است. از کف تا سقف کلیسا را نقاشی هایی از کتاب مارتین لوتر که در سال ۱۷۴۱ تا ۱۷۴۳ ترسیم شده پوشانده شده است.

کلیسای هابو یونشوپینگ سوئد

یونشوپینگ استادس پارک | Jönköping Stadspark

استادس پارک که در غرب شهر واقع شده است یک پارک شهری متوسط نمی باشد. استادس پارک بیشتر یک منطقه سبز با مجموعه ای از جاذبه های دیدنی یونشوپینگ بوده که در سال ۱۹۰۰ کاشته شده اند. موزه روباز یونشوپینگ در این پارک قرار گرفته و دارای ۱۰ ساختمان تاریخی است که برای جلوگیری از تخریب به پارک منتقل شده اند. یک برج ناقوس دار متعلق به قرن هفدهم و همچنین یک سولداتورپ (Soldattorp) که محل اقامت سربازان در قرن نوزدهم بوده است را می توانید در این پارک مشاهده نمایید. کودکان با دیدن مزارعی که گوسفندان و بزها در آن ها می باشد بسیار خوشحال می شوند. علاوه بر این ها موزه پرنده نیز در استادس پارک قابل مشاهده است. موزه پرندگان از یک ساختمان آجری زیبا متعلق به ۱۹۱۴ تشکیل شده که بیش از ۱۴۵۰ پرنده از ۳۳۰ گونه را در خود جای داده است.

یونشوپینگ استادس پارک

سوفیاکایرکان | Sofiakyrkan

این کلیسای قرن نوزدهمی یکی از نمادها و نشانه های اصلی شهر و همچنین یکی از جاذبه های دیدنی یونشوپینگ سوئد بوده که به عنوان نقطه عطفی در طراحی مجدد گوتیک می باشد. معمار این کلیسا گوستاو دال (Gustaf Dahl) بوده که در همزمان تاثیر بسیاری بر منظر شهر استکهلم داشته است. ساختار بیرونی این بنا با آجرهای قرمز و سنگ های سفید به صورت درهم پوشیده شده و پنجره های گل و لنست در میان آن قرار گرفته است. بر روی محراب کلیسا یک اصلوب از کارل یوهان دیفرمن (Carl Johan Dyfverman) طراحی شده و همچنین نقاشی زیبای ایتالیایی باروک که در قرن شانزدهم خریداری شده نیز در بالای آن نصب گردیده است.

کلیسای سوفیاکایرکان یونشوپینگ سوئد

روزنلوند روزاریوم | Rosenlunds Rosarium

در نزدیکی دریاچه و چند قدم دورتر از ساحل شهر یک باغ کوچک اما بی نظیر وجود داشته که بیش از ۵۰۰ نوع گل رز در خود جای داده است. همانطور که تصور می شود از ماه می تا ژوئیه اینجا شبیه به بهشت می باشد. این باغ بخشی از یک عمارت بوده که در سال ۱۷۸۸ بنا شده و درون آن صدها بوته گل رز چندین ساله را در کنار درختان عجیبی مانند هیکور (hickory)، درخت باران طلایی و گردوی قفقازی قرار گرفته است. همه بوته های گل رز دارای برچست بوده و باغ تمایل دارد تا به خوبی از آن ها مراقبت نماید. این باغ نیز همانند بسیاری دیگر از جاذبه های دیدنی یونشوپینگ رایگان بوده و در تابستان نیز یک کافه درون آن فعالیت می کند.

باغ روزنلوند روزاریوم یونشوپینگ

کریستین کایرکا | Kristine Kyrka

کلیسای دیگری که از جمله جاذبه های دیدنی یونشوپینگ می باشد به نیمه دوم قرن ۱۷ میلادی باز می گردد. این کلیسای ماسه سنگی به افتخار ملکه سوئد که در آن زمان بر تخت پادشاهی قرار داشت به نام کریستین نامگذاری شده است. این ساختمان ماسه سنگی در سبک باروک ساخته شده است. بر روی دیواره شمالی این کلیسا می توانید نقاشی هنرمند قرن ۱۸ ادوارد اورم (Edvard Orm) را به خوبی ببینید. بخش های مختلف کلیسا در سال ۱۹۱۲ توسط شرکت سوئدی آکرمن اند لوند (Åkerman & Lund) مورد بازسازی قرارگرفته و یکی از بخش های حفظ شده در دوره رومانتیک ملی این کشور در آغاز قرن بیستم می باشد.

کلیسای کریستین کایرکا یونشوپینگ

ویزینگسو | Visingsö

ویزینگسو بزرگترین جزیره ای است که در میان دریاچه واترن قرارگرفته است و محیطی فوق العاده با اهمیت تاریخی را به نمایش می گذارد. در قرن های ۱۱۰۰ و ۱۲۰۰ میلادی قلعه ناس (Näs) یک پایگاه قدرت در این منطقه بود که خرابه های آن در سواحل جنوبی کشف شده است. گفته می شود که در آن زمان سراسر این جزیره را درختان بلوط فراگرفته بود اما برای مدت صدها سال این درختان برای ساخت کشتی ها و نیروی دریایی سوئد قطع شده اند. البته که قلعه هیجان انگیز ویزینگزبورگ (Visingsborg) و خرابه های آن همچنان در بخش غربی جزیره و محل عبور و مرور افراد از گرانا واقع شده است. این قلعه در ابندای دهه ۱۷۰۰ و در طول جنگ بزرگ شمالی به عنوان یک زندان مورد استفاده قرار می گرفته است تا اینکه در قرن هجدهم در اثر یک آتش سوزی ویرانگر بخش های زیادی از آن از بین رفت.

خرابه های ویزینگسو یونشوپینگ سوئد

گرانا | Gränna

شهر کوچک گرانا در ساحل شرقی دریاچه واترن و در جایی قرار گرفته که کشتی ها به جزیره ویسینگسو (Visingsö) رفت و آمد می کنند. شهر گرانا که از جمله جاذبه های دیدنی یونشوپینگ می باشد در دامنه های کوه گرانابرگت (Grännaberget) قرارگرفته و دارای خیابان های پر پیچ و خم و بسیاری ساختمان های چوبی قدیمی و زیبا می باشد. این شهر به خاطر نوعی آبنبات نعنایی شهرت خود را به دست آورده است. این آبنبات در قرن نوزدهم محبوبیت بسیاری پیدا کرد و آمالیا اریکسون (Amalia Eriksson) مخترع آن تا زمان مرگش دستور آن را مخفی نگاه داشت. در حال حاضر مجسمه او در پایین کوه قرارگرفته است.

شیفته ی این مناطق رمانتیک اروپا می شوید!
شیفته ی این مناطق رمانتیک اروپا می شوید!
آکواریوم های چین
آکواریوم های چین
ناکورو، دریاچه ای با میلیون ها فلامینگوی صورتی در کنیا
ناکورو، دریاچه ای با میلیون ها فلامینگوی صورتی در کنیا
جذاب ترین جاذبه های طبیعی دنیا(قسمت دوم)
جذاب ترین جاذبه های طبیعی دنیا(قسمت دوم)

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code