مکان های سورئالی که فقط چند دهه از عمرشان باقی مانده است

جاذبه های سوررئالی که از بین رفتنی هستند

ما دنیای بسیار زیبایی داریم که هر گوشه آن مکان های زیبا و شگفت انگیزی وجود دارد. گرچه گرمایش زمین، تغییرات آب و هوایی و غفلت انسانی باعث شده است که برخی از این مکان های فوق العاده و شگفت انگیز این بهشت، به دست فراموشی سپرده شوند. از شهرهای باستانی گرفته تا جنگل های بکر استوایی، احتمالا ما آخرین نسلی خواهیم بود که می توانیم این مکان های سوررئال را ببینیم. با الی گشت همراه باشید تا با ۱۵ مکان سوورئال جهان که تا چند دهه دیگر از بین خواهند رفت، آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
عجایب هفتگانه طبیعی جهان
جاذبه های طبیعی در معرض انقراض
ونیز

ونیز، ایتالیا

شهر رویایی ونیز با قایق های گوندولای فوق العاده اش، کانال های بزرگ، کاخ ها و قلعه هایش، به شدت در معرض خطر غرق شدن تا سال ۲۰۵۰ است. هر سال با بالا رفتن سطح دریا در اثر سیل، فونداسیون چوبی بسیاری از ساختمان ها ضعیف تر می شود.

 صخره های مرجانی

بزرگ ترین صخره های مرجانی با وسعت بیش از ۲۳۰۰ کیلومتر که محل زندگی بیش از ۵ هزار گونه خاص دریایی است، زینت بخش سواحل استرالیا است. این بزرگترین سازه یکپارچه ای است که توسط موجودات زنده ساخته شده و از بیرون قابل مشاهده است. عوامل محیطی مختلفی از جمله افزایش دمای اقیانوس ها، آلودگی آب، اسیدی شدن آب اقیانوس ها و گردبادها باعث شده اند این صخره های ۸ هزار ساله فرسایش پیدا کنند و در کمتر از ۱۰۰ سال تخریب شوند.

مالدیو

جمهوری مالدیو با امکانات لوکس بی نظیر، سواحل درخشان فوق العاده، یکی از بهترین تفریح گاههای دنیا و مقاصد توریستی محسوب می شود. مالدیو، پست ترین کشور نسبت به سطح دریا است که ۸۰ درصد از آن تقریباً در سطح دریا قرار دارند و به همین سبب به شدت در معرض غرق شدن به دلیل گرمایش زمین و تسونامی قرار دارد.

 دریای مرده

دریای مرده، پست ترین نقطه در روی کره زمین است که شوری آب آن شهرت دارد (۸ برابر شور تر از آب اقیانوس) و به دلیل خاصیت شناوری طبیعی آب در اینجا بر روی آب شناور می مانید. اینجا محلی تاریخی و طبیعی است. این دریا هرسال به دلیل تبخیر ، معدن استخراج پتاسیم، برداشت آب از رودخانه اردن (منبع) توسط کشورهای همسایه، به میزان ۳ فوت به عقب می رود.

جزایر گالاپاگوس

این جزایر که در اقیانوس آرام قرار دارند، منبع غنی از تنوع زیستی به حساب می آیند. این جزایر که از سوی سازمان یونسکو به عنوان «موزه زنده و ویترین سیر تکاملی» یاد شده است، زیستگاه بیش از ۹ هزار گونه مختلف است که سه چهارم آن در مختص این محل بوده و جای دیگری در دنیا یافت نمی شوند.  افزایش افسار گسیخته توریسم و افزایش ساکنین مهاجر این منطقه، حیات گونه های بومی را به خطر انداخته است.

دریای مرده

رشته کوه های آلپ

رشته کوه های رویایی پوشیده از برف آلپ ،که مقاصد مشهوری برای اسکی و کوهنوردی و فیلم سازی به حساب می آید، هرسال ۳ درصد از یخ هایش را به دلیل گرمایش زمین از دست می دهد. به اعتقاد کارشناسان این یخ ها تا سال ۲۰۵۰ کاملاً از بین می روند.

پارک ملی یخ رود، مونتانا

اینجا بهشت کوهنوردان است که روزگاری بیش از ۱۵۰ یخ رود داشته است که از آن تعداد تنها ۲۵ عدد باقی مانده است. گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی باعث اختلال در اکوسیستم شده است که منجر به از بین رفتن آنها تا سال ۲۰۳۰ خواهد شد.

ماداگاسکار

ماداگاسکار، سرزمینی غنی از نظر طبیعی و بیولوژیکی است که حیات وحش غنی و قصه های افسانه ای آن خیلی از مردم را به خود جذب کرده است. این سرزمین روزگاری زیستگاه بیش از ۲۵۰٫۰۰۰ گونه مختلف بوده است که ۷۰ درصد آن مختص این سرزمین هستند . جنگل زدایی و شکار غیر قانونی، این بهشت و ساکنانش را به سوی نابودی کشانده است.

پاتاگونیا

پاتاگونیای آمریکای جنوبی ،جزیره زیبایی های فرا زمینی به دلیل تغییرات آب و هوایی به شدت در حال تغییر است. بسیاری از یخ رود های آن به دلیل افزایش دما در اثر گرمایش زمین و کاهش بارندگی در حال از بین رفتن است که تغییرات شدید در مناظر طبیعی و از بین رفتن جانوران و گیاهان را در پی داشته است.

المپیا، یونان

در حالی که دنیا در حال آماده شدن برای برگزاری بیست و نهمین دوره بازیهای المپیک است، محل ظهور این اتفاق، در کشمکش باقی ماندن بر روی نقشه است. افزایش دما در تابستان و بی توجهی سبب آتش سوزی های گسترده در شهر از بین رفتن میراث طبیعی و فرهنگی اطراف آن شده است.

آلاسکا

ساندر بانز، هند

جنگل های سبز حرا که در امتداد مرز بنگلادش و هند قرا دارند ، زیستگاه طبیعی بسیاری از گونه های در معرض خطر از جمله ببر بنگال رویال است. افزایش سطح آب و سیل های متعدد و در کنار آن جنگل زدایی و شکار غیر قانونی بعضی از بخشهای این منطقه را از بین برده است. کارشناسان معتقدند اگر اقدامات فوری برای این میراث یونسکو صورت نگیرد ، این جنگل از بین خواهد رفت.

دیوار عظیم چین

این دیوار عظیم که یکی از عجایب هفت گانه دنیا است، چیزی در حدود ۵ هزار و ۵۰۰ مایل طول دارد و از شرق به غرب چین کشیده شده است. این دیوار با قدمت بیش از دوهزار سال، از میان جنگل ها ، صحراها، کوه ها، رودخانه ها ودشت ها از مرزهای چین محافظت کرده است. دو سوم دیوار به دلیل طوفان های شن متعدد و از سویی دیگر فرسایش در طی سالیان متوالی از بین رفته است و با این روند انتظار می رود تا ۲۰ سال آینده از بین برود.

آلاسکا، ایالات متحده آمریکا

جنگل های زیبا و خاص تندرا در آلاسکا، دوبرابر جنگل های دیگر دنیا در مقابل گرمایش زمین آسیب پذیراند. تغییرات شدید آب و هوایی باعث شده است حتی لایه های منجمد دائمی اعماق زمین نیز ذوب شوند که نه تنها موجب از بین رفتن زیر ساخت های اطراف ، بلکه باعث افزایش کربن و تسریع در گرمایش جهانی می شود.

سُقُطرا، یمن

سُقُطرا، تنها جزیره افسانه ای  ۲۲۰ مایلی یمن، زیستگاه گیاهان و جانوران خاصی است که با آب هوای گرم و تند و طوفانی جزیره سازگارند. انزوای طولانی مدت ژئولوژیکی، گرمای شدید و خشکسالی سبب به وجود آمدن گیاهان خاص و ویژه ای شده است. تغییرات آب و هوایی مانند کاهش رطوبت و پوشش ابر، حیات گونه های بومی جزیره که به شدت در معرض انقراض هستند را تهدید می کند.

ماچو پیچو، پرو

شهر گمشده اینکاها در پرو یکی از پربازدیدترین مناطق توریستی دنیا در قرن اخیر بوده است. افزایش بی رویه توریسم، از بین رفتن محیط زیست و گسترش شهرک های اطراف در کنار سایر عوامل مخرب دیگر منجر به از بین رفتن این محل اسرار آمیز شده است.

این یک حقیقت شوکه کننده است که این مکان های طبیعی زیبا در معرض نابودی قرار دارند. در حالی که کار زیادی برای احیای این مناطق از دست شما برنمی آید این بخت را دارید تا سری به این مکان های زیبای طبیعی که شاید نسل آینده نتوانند هرگز آن را ببینند، بزنید.

مهم ترین فستیوال های نپال و کاتماندو
مهم ترین فستیوال های نپال و کاتماندو
جاذبه های کی‌یف اوکراین از آسمان + ویدئو
جاذبه های کی‌یف اوکراین از آسمان + ویدئو
با سفر به آفریقای جنوبی، این ماجراجویی ها را دنبال کنید
با سفر به آفریقای جنوبی، این ماجراجویی ها را دنبال کنید
جاذبه های گردشگری ایتالیا را بهتر بشناسید
جاذبه های گردشگری ایتالیا را بهتر بشناسید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code