بلیط هواپیما

۱۰ جاذبه دیدنی شهر تاشکند

 جاذبه های شهر تاشکند

پایتخت جمهوری ازبکستان، تاشکند یکی از شهرهای بزرگ آسیای میانه محسوب می شود و همچنین یکی از شهرهای کهن دنیا است. محققان قدمت این شهر را  ۲۲۰۰ سال برآورد کرده اند. این شهر که شهری مدرن به حساب می آید دارای واحدهای صنعتی مدرن و بیش از ۵۰۰ شرکت تولیدی مختلف شامل صنعت هواپیمائی، تراکتورسازی، صنایع ریسندگی و بافندگی است که بی وقفه در این شهر مشغول فعالیت هستند و این موضوع باعث شد که این شهر خیلی زود رشد کند و به یک شهر توسعه یافته و پیشرفته در سطح بین المللی است تبدیل شود. در این شهر آسمان خراش های مدرن که خود یکی از جاذبه های شهر تاشکند هستند در هر نقطه شهر قد کشیده و سر از میان ابرها درآورده اند و در کنار ساختمان های باستانی و قدیمی با هم ترکیب جالب و دیدنی را به نمایش گذاشته اند. جاذبه های کشور ازبکستان و پایتخت آن تاشکند خیلی زیاد است و در هر نقطه این شهر و این کشور می شود چند اثر یادبود و جاذبه دیدنی زیبا را دید. با الی گشت همراه باشید تا در این بخش با  ۱۰ تا از جاذبه های دیدنی شهر تاشکند آشنا شوید.

تاشکند-مدرن

موزه امیر تیمور

مطالب مرتبط:
این کارها سفر به ازبکستان را فوق العاده می کنند
غذاهای خوش طعم و بی نظیر ازبکستان!

حدود ۱۰۰ موزه در نقاط و شهرهای گوناگون این کشور وجود دارد که نصف این موزها به شهر تاشکند پایتخت ازبکستان تعلق دارد و جزء جاذبه های شهر تاشکند هستند. این موزه ها هر کدام به تنهایی دنیایی از تاریخ و فرهنگ و یادبودهای گذشته ی این شهر هستند. در قلب شهر تاشکند موزه تیموریان که یک موزه دولتی است با گنبدی بزرگ و به رنگ آبی وجود دارد که  گنبد باستانی سمرقند را تداعی می کند و این گنبد جلوه ای از رشد دانش و هنر در دوره امیر تیمور است. سال افتتاح این موزه ۱۹۹۶ است و به امیر تیمور اختصاص دارد و یکی از افتخارات مهم شهر تاشکند محسوب می شود و ساختار آن جالب توجه است و از جاذبه های شهر تاشکند است.

شهر-تاشکند

موزه یادبود شهدا یا قربانیان

یکی دیگر از جاذبه های شهر تاشکند موزه ای است که به یاد قربانیان دوران استعمار در این شهر بنا شده است. این موزه به یاد قربانیان دوران استعمار اتحاد جماهیر شوروی بنا شده است که مردم این سرزمین بر ضد استعمار و استبداد قیام هایی را به پا کردند این حرکت ها در همه ی ابعاد بود و شامل جنبش های سیاسی و فرهنگی و دموکراسی‌ بود که در جریان آن هزاران نفر در این خاک به شکل های مختلف کشته شدند. این موزه یکی از جاذبه های شهر تاشکند است.

بناهای تاشکند

موزه تاریخ تیموریان

موزه تاریخ تیموریان یکی از جاذبه های شهر تاشکند و یک موزه دولتی است که در نزدیکی هتل ازبکستان و مقابل میدان امیر تیمور قرار دارد. در موزه دولتی تاریخ تیموریان نامه ها، سکه ها، کتاب‌ های نسخ خطی، سلاح‌ها و لباس‌ های جنگی، آلات موسیقی و اشیاء تاریخی دیگری دیده می شود که بعضی از آنها از آرامگاه امیر تیمور در سمرقند است و بیشتر از ۳ هزار اثر تاریخی در آن وجود دارد.

همچنین آثار دیگری مثل اشیا مورد استفاده امیر تیمور، اشیاء مربوط به زندگی میرزا الغ ‌بیک پادشاه ماوراءالنهر، ظهیرالدین محمد بابر پادشاه سلسله بابریان هند و شاعر بزرگ ترکی گوی، سلطان حسین بایقرا پادشاه خراسان در دوره ای که هرات مرکز آن بود و از شاعران ترکی گو و یک سری آثار دیگر در آن وجود دارد. این موزه تا امروز حدود ۲ میلیون بازدید کننده داشته و  ۴۰۰ هیأت رسمی از کشورهای خارجی این موزه را دیده اند و این موزه یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر تاشکند است.

میدانی-در-تاشکند

میدان امیر تیمور

یکی دیگر از جاذبه های شهر تاشکند میدان امیر تیمور است که در نوع خود اثری جالب توجه و یادمانی با تاریخی جالب است. درباره تاریخ این میدان گفته اند که اولین مرتبه این میدان توسط معماران روسی با هدف باغ مرکزی تاشکند جدید طرح آن ریخته شد و میدان کنستانتین نام گرفت و از آن دوره این مجسمه‌ ها که در میدان اصلی شهر وجود داشتند تا حالا چندین بار تغییر کرده اند و اولین بار مجسمه ژنرال کاوفمان در آن قرار گرفت و بعد از آن مجسمه کارگران آزاد و سپس مجسمه دهمین سالروز انقلاب اکتبر و بعد مجسمه استالین چند سال بعد مجسمه کارل مارکس و عاقبت مجسمه امیر تیمور در آن جای گرفت و حالا یکی از جاذبه های شهر تاشکند به حساب می آید.

میدان-امیر-تیمور

کتابخانه علیشیر نوایی

این کتابخانه که به نام امیر علیشیر نوایی است از بناهای دیدنی این شهر و یکی از جاذبه های شهر تاشکند است و بیش از ۶٫۵ میلیون جلد کتاب و نشریه دارد و قدمتش از ۱۴۰ سال می گذرد. این کتابخانه بزرگترین و نخستین کتابخانه آسیای مرکزی به حساب می آید و تا حالا چند بار نامش تغییر کرده است و اول کتابخانه عمومی تاشکند نام داشت بعد کتابخانه دولتی ترکستان، سپس مخزن مرکزی نسخ خطی ازبکستان و بلاخره نام آن کتابخانه دولتی علیشیر نوایی ازبکستان شد.

مسجدی-در-تاشکند

مجتمع حضرت امام

مجتمع حضرت امام یکی از مکان‌های دیدنی شهر و از جاذبه های شهر تاشکند است که در حقیقت اداره دینی است که به مسلمانان ازبکستان تعلق دارد و مسجد حضرت امام، مدرسه ی موی مبارک، مدرسه براقخان و مدرسه قفال در این مجموعه قرار دارد. این ساختمان به سبک معماری ملی  کشور ازبکستان بنا شده است و یکی از جاذبه های شهر تاشکند محسوب می شود. در این اداره دینی  کتابخانه ای وجود دارد که بیست هزار منبع نسخ خطی ونسخ سنگی نادر و کمیاب دیده می شود. مسجد حضرت امام در میان عامه مردم به هستی امام شهرت دارد که رئیس جمهور ازبکستان اسلام کریم‌ اف آن را حدود ۱۰ سال پیش بنا کرد و در حال حاضر محل عبادت میهمانان داخلی و خارجی است و یکی از جاذبه های شهر تاشکند است.

پارک-تاشکند

باغ ژاپنی  

از دیدنی ها و جاذبه های شهر تاشکند باغ ژاپنی است که یک پارک منحصر به فرد و ویژه است که یادآور فرهنگ ژاپنی است و از جاذبه های شهر تاشکند است که خاطرات رویایی را برای گردشگران به جا می گذارد.

میدان امیر تیمور تاشکند

کاخ شاهزاده رومانوف    

کاخ شاهزاده رومانوف یکی از جاذبه های شهر تاشکند و آثار تاریخی این شهر است  که مکان سکونت شاهزاده رومانوف بوده و سبک ساختمان مدرن است.

شهرهای ازبکستان

اثر یاد بود از شجاعت در زلزله    

بنای یاد بود از شجاعت در زلزله سال ۱۹۷۶ بخاطر سالگرد زلزله ی بزرگی که نصف شهر را نابود کرده بود بنا شد و در حال حاضر یک اثر تاریخی است و از دیدنی ها و جاذبه های شهر تاشکند است.

باغ-گیاه-شناسی-تاشکند

موزه هنرهای کاربردی    

در این موزه که از جاذبه های شهر تاشکند است آثار همه ی مردم شهر تاشکند وجود دارد و مردم هنرهایشان را که شامل آثار سفال گری، فرش های  دست بافت و غیره است در معرض دید عموم قرار می دهند.

آثار-تاریخی-ازبکستان
چطور از فرودگاه تاشکند به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه تاشکند به مرکز شهر برویم؟
چورسو بازار تاشکند، بازاری قدیمی در قلب پایتخت ازبکستان
چورسو بازار تاشکند، بازاری قدیمی در قلب پایتخت ازبکستان
قبل از سفر به ازبکستان، حتما این نکات را بخوانید
قبل از سفر به ازبکستان، حتما این نکات را بخوانید
۵ دلیل برای سفر به ازبکستان
۵ دلیل برای سفر به ازبکستان