بلیط هواپیما

جزیره‌های نخلی دبی، سازه‌های عجیب و مدرن

آشنایی با مجمع‌الجزایر نخلی دبی

مجمع‌الجزایر نخلی دبی شامل سه جزیره مصنوعی به نام نخل جمیرا، نخل جبل علی و نخل دیره است. این جزیره‌ها به منظور افزایش علاقه گردشگران به سفر به دبی و برای کاربردهای مختلف تفریحی، مسکونی و تجاری راه اندازی شده‌اند. راس هر یک از آنها هلالی شکل است. در این جزیره‌ها ساخت بیش از ۱۰۰ هتل لوکس، ده هزار ویلای ساحلی و پنج هزار آپارتمان در نظر گرفته شده است. در کنار اینها مراکز خرید، رستوران‌های مختلف، امکانات تفریحی و زمین‌های ورزشی به همراه مجموعه‌های غواصی برای رونق صنعت گردشگری این مجمع‌الجزیره در دستور کار است. با تمام شدن پروژه مجمع‌الجزایر دبی چیزی حدود ۵۰۰ کیلومتر به خطوط ساحلی  شهر دبی اضافه می‌شود. پیش بینی می‌شود پس از تکمیل این پروژه گردشگران بسیاری برای حضور در اینجا سفر به دبی را انتخاب کنند.
به گفته‌ی برخی کارشناسان محیط زیست، ساخت این جزیره‌ها به محیط زیست منطقه و خلیج فارس آسیب زده و به مرور زمان آثار مخربی روی زندگی آبزیان خلیج فارس برجای می‌گذارد.
با الی گشت همراه باشید تا در ادامه به معرفی جزیره‌های مصنوعی و نخلی دبی بپردازیم.

مطالب مرتبط:
جاذبه‌های گردشگری دبی
نکات سفر به دبی
مجمع‌الجزایر نخلی

نخل جمیرا

یکی از جزیره‌های مجمع‌الجزایر نخلی دبی، نخل جمیرا است که در سمت چپ قرار دارد. ساخت این نخل با ۱۷ شاخه بزرگ از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۰۸ به طول انجامید. نخل جمیرا با مساحتی ۵ در ۵ کیلومتر مربع دارای ۸۶۰ ویلای ساحلی است. این جزیره با ظرفیت ۲ الی ۳ هزار نفر در در سال ۲۰۰۹ مشغول به جذب گردشگران شد. ابتدای نخل جمیرا به متروی دبی و انتهای آن به هتل آتلانتیس ختم می‌شود.

نخل جبل علی

جزیره نخلی جبل علی از نظر اندازه دو برابر نخل جمیرا است. ساخت این نخل با ۱۷ شاخه در سال ۲۰۰۲ شروع شد و پیش‌بینی می‌شد در سال ۲۰۰۸ تکمیل شود اما ساخت آن به علت مسائل مالی متوقف شد. قرار است در این جزیره چندین ساحل تفریحی، دهکده‌ی دریایی، پارک آبی و موج شکن ساخته شود. آنچه که این نخل را در کنار ظاهرش، جذاب می‌کند خانه‌های آبی آن است. این خانه‌ها بین حصارهای اطراف نخل و شاخه‌ها ساخته می‌شوند و قرار است به شکلی ساخته شوند که در نهایت یک بیت از غزل حاکم دبی «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم» با آنها دیده شود.

نخل دیره

نخل دیره بزرگ‌ترین جزیره مجمع‌الجزایر نخلی دبی است که ساخت آن از سال ۲۰۰۴ در ساحل منطقه‌ی دیره شروع شد. این نخل با ۴۱ شاخه، هشت برابر نخل جمیرا و پنج برابر دخل جبل علی است و می‌تواند ظرفیتی بالغ بر یک میلیون نفر را در خود جای دهد! نخل دیره که در سمت راست نخل جمیرا قرار دارد با طول ۱۴ کیلومتر و عرض ۸٫۵ کیلومتر دارای ۸۰ کیلومتر مربع مساحت است. پیش‌بینی می‌شود بالغ بر هشت هزار ویلای ساحلی با دسترسی مجزا به ساحل در این جزیره ساخته شود. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بود این مجموعه در سال ۲۰۱۵ تکمیل شود، اما به علت بحران‌های مالی تکمیل آن فعلا متوقف شده است.

نمایی از مجمع‌الجزایر دبی از بالا
سیتی واک دبی | خرید، شکم گردی و تفریح
سیتی واک دبی | خرید، شکم گردی و تفریح
چگونه از فستیوال خرید دبی بهترین استفاده را ببریم؟
چگونه از فستیوال خرید دبی بهترین استفاده را ببریم؟
معرفی هتل ۴ ستاره سان اند اسکای الرقه در دبی
معرفی هتل ۴ ستاره سان اند اسکای الرقه در دبی
حتما پارک تفریحی دنیای ماجراجویی IMG در دبی را تجربه کنید!
حتما پارک تفریحی دنیای ماجراجویی IMG در دبی را تجربه کنید!