این شهر به طرز خنده داری پشت یک صخره قایم شده است!

جزیره مونم واسیا

در این دنیا آنقدر جاهای دیدنی و آنقدر جاذبه های گوناگون و رنگاوارنگ وجود دارد که گاهی از عجیب بودن آن ها دیگر متعجب نمی شویم، تعدادی از این جاذبه های عجیب حتی در کشور خودمان وجود دارد که به جرات می توان گفت تا حال به گوش کمتر ایرانی ای خورده است، جاذبه هایی که به مقاصدی برای سفر تبدیل شده اند و برای مثال از یکی از آن ها یممی توان به چشمه های قیر ماماتین اشاره کرد که در شهرستان رامهرمز در استان خوزستان واقع شده است و می توانید مطلب کامل مرتبط با آن را در لینک ربورو مطالعه کنید (ثروت سیاه ایران در این چشمه ها نهفته است!) بعضی از آن ها هم در فرای مرزهای ایران و در کشورهای دیگر قرار دارند و تعداد این عجایب به اندازه ای زیاد است و آنقدر در این باره در مجله گردشگری الی گشت مطلب هست که با یک کلیک کوچک می توانید وارد دنیایی از عجایب دیدنی جهان شوید. اما این دنیا آنقدر وسیع است که هر چقدر هم از جذابیت هایش بگوییم باز هم کم است، یکی دیگر از این مکان ها جایی به نام جزیره مونم واسیا است، جایی که به شهر پنهان هم معروف است و دلیل جالب و بامزه ای هم دارد در این نوشتار می خواهیم راجع به داستان جالب این جزیره بگوییم پس تا انتها با ما باشید:

جزیره مونم واسیا
مطالب مرتبط:
عجیب ترین کارگاه سفالگری دنیا در این شهر است!
چرا راز خلیج های کارولینا برملا نمی شود؟

جزیره مونم واسیا یکی از جزیره های کوچک کشور یونان در منطقه ی Peloponnese است که علیرغم وسعت کوچکی که دارد تا حالا چندین بار شاهد نبردهای مختلف در طول تاریخ بوده است، مونم واسیا جزیره ای زیبا و دنج برای افرادی است که به دنبال یک سفر راحت و آسوده و بی استرس در یکی از زیباترین طبیعت های دنیا هستند، جایی که در آن می توان تلفیقی از تاریخ و فرهنگ را حس کرد. این جزیره ۳۰۰ متر ارتفاع و طولی ۱ کیلومتری دارد و صدها متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. در واقع این جزیره فلاتی نیمه مسطح است که در پس آن یک شهر کوچک قرار گرفته است. این شهرکوچک بامزه در سایه ی یک صخره ی بزرگ جا خوش کرده است و درست مثل یک موزه زنده از دیدنی هایی مربوط به دوره ی بیزانس دوران عثمانیان است که تاریخ آن ها به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد و مثل این است که در سایه ی این صخره قایم شده است.

جزیره مونم واسیا در قرن ششم توسط ساکنانی از لاکونیای باستان مورد سکونت قرار گرفت  شاید نحوه ی تشکیل این جزیره برایتان جالب باشد در واقع در زلزله ای که در سال ۳۷۵ بعد از میلاد مسیح رخ داد این جزیره از قسمت اصلی منطقه جدا افتاد و در سال های بعد به خاطر نبردهایی که اتفاق افتاد چندین بار دست به دست گشت و مالکیت آن بین ونیزی ها و ترک ها مدام جابه جا شد تا این که در دوران جنگ اسقلال یونانی ها در قرن نوزدهم میلادی کاملا آزاد شد.

عکس جزیره مونم واسیا

مونم واسیا به چه معناست؟

واژه ی مونم واسیا از ۲ کلمه ی یونانی mone و emvasia گرفته شده است که به معنای «ورودی یکتا» است  در واقع اشاره به تنها راه ورودی این شهر دارد. در ابتدا در بالای این فلات سکونت می شد تا اینکه جمعیت کم کم به پایین تپه رفتند و خوشبختانه به خاطر موقعیت فوق العاده ای که این منطقه داشت در همان جاساکن شدند و این منطقه کم کم جان گرفت و به یک شهر تبدیل شد. در روزهای پایانی امپراطوری بیزانس جزیره مونم واسیا به شهر اصلی و یکی از بزرگ ترین مراکز تجارت بیزانس تبدیل شد، جایی که با ۴۰۰۰۰ نفر به عنوان بندر تجاری شناخته شد و کم کم این آوازه بیشتر و بیشتر شد.

در قرن هجدهم میلادی روند پیشرفت این شهر کم کم سیر نزولی پیدا کرد تا این که در دهه ی ۱۹۷۰ میلادی توسط گروهی از توریست ها کشف شد. این شهر کم کم دوباره مشهور شد اما این بار به عنوان یک مقصد گردشگری و تعداد گردشگرهایی که به خصوص در فصل تابستان از این منطقه دیدن می کردند بیشتر و بیشتر شد تا اینکه به یکی از منطقه های توریستی یونان تبدیل شد، از طرف دیگر موقعیت جالب آن در پشت صخره به این محبوبیت دامن زد.

عکس های جزیره مونم واسیا

جزیره مونم واسیا هنوز هم ساختمان ها و سازه های قرون وسطایی کم نداشت و این ساختمان های تاریخی به همان شکلی که در گذشته بودند دست نخورده باقی ماندند و به همین دلیل است که این منطقه جایی عالی برای افرادی است که یا به دنبال طبیعت بکرند و یا دوست دارند شهری زیبا با غنای تاریخی را ببینند، در هر دو صورت ساختمان های قرون وسطایی این جزیره به همان شکل باقی مانده است و فقط در قسمت هایی که نیاز بوده تغییراتی داده شده و مرمت هایی انجام شده است، با این حال بعضی از سازه هایی هم که به هیج شکلی مثل قبل قابل مرمت نبودند به هتل تبدیل شدند. در صورت سفر به این جزیره زیبا می توانید از رنج وسیع غذاهای خوشمزه ی یونانی و مدیترانه ای هم بهره ببرید و از این بابت هیچ کمبودی احساس نکنید با این حال تعدادی از رستوران ها و غذاخوری های این جزیره به نسبت جاهای دیگر کیفیت بالاتری دارند و به همین دلیل می توانید از بین آن ها که در پایین معرفی می شود انتخاب کنید.

تصویر جزیره مونم واسیا

رستوران Marianthi از آن دست جاهایی است که تحت هیچ شرایطی نباید در سفر به جزیره مونم واسیا از دست بدهید که در مسیر سنگ فرش شده در قست پایینی شهر و در نزدیکی میدان اصلی شهر واقع شده است، این رستوران به غذاهای دریایی اش مشهور است و علاوه بر این چیتاهای تازه اش یکی دیگر از دلایلی است که اهالی جزیره و توریست ها را به خود جذب می کند، قیمت غذاهای این رستوران علیرغم کیفیت بسیار بالایی که دارد زیاد نیست و یک وعده ی غذایی برای ۲ نفر حدود ۴۰ یورو می شود.

یکی دیگر از رستوران های خوب جزیره مونم واسیا رستوران Matoula  است که از سال ۱۹۴۷ فعالیت می کند و در آن به طور اختصاصی غذاهای یونانی سرو می شود. یک وعده ی غذایی در این رستوران برای ۲ نفر ۴۰ یورو هزینه دارد.

منبع: nytimes.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code