معرفی جنگل های اطراف تهران

جنگل های اطراف تهران

تهران، پایتخت ایران امروز تبدیل به قطب صنعتی و اقتصادی کشور شده و همین امر باعث شده تا اکثر کارخانه ها و ادارات در این شهر احداث شوند. در نتیجه جمعیت زیادی به دنبال بهبود شرایط اقتصادی، پیدا کردن کار و یا رویای ساختن یک زندگی بهتر به شهر تهران مهاجرت کرده اند. رشد جمعیت با افزایش تقاضا برای ساخت و ساز و رشد مناطق شهری همراه بود. دست به دست دادن همه عوامل موجب شد رفته رفته فضای سبز و پوشش گیاهی با آسمان خراش های سربه فلک کشیده جایگزین شود. از تهران خوش آب و هوا تنها پارک هایی در گوشه و کنار شهر باقی مانده است. اگر به دنبال این هستید که برای مدتی هرچند کوتاه هم که شده به جنگل های اطراف تهران بروید و کمی از این فضای شهری دور باشید با الی گشت همراه شوید.

جنگل های اطراف تهران

پارک جنگلی لویزان

مطالب مرتبط:
ماجراجویی و تفریح در پارک ارم تهران
مناطق خنک اطراف تهران برای سفرهای یک روزه در تابستان
بهترین استخرهای تهران

این مورد از جنگلل های اطراف تهران ۱۱۰۰ هکتار وسعت دارد و می توان آن را بزرگ ترین فضای سبز در نزدیکی تهران نامید. پارک جنگلی لویزان تهران اوایل دهه ۱۳۴۰ به صورت مصنوعی به وجود آمد، تا از پیشرفت بافت شهری تهران جلوگیری کند. مکانی مناسب برای تفریح همراه با دوستان و خانواده که گردش در آن و مناظر شکل گرفته توسط طبیعت می تواند حسابی مفرخ باشد. درختان پارک جنگلی لویزان سر به فلک کشیده اند و در روزهای گرم تابستان هوایی خنک تر و نسبتا مطبوع دارد. در پارک امکانات مناسب برای برپایی پیکنیک و رستوران، مسجد، سفره خانه، هتل و … ساخته شده است. بنابر این سعی کنید از آتش را فقط در منقل روشن کنید.

تماشای پارک در شب هم لطف خاصی دارد چرا که چشم انداز زیبایی از شهر تهران در مقابلتان قابل مشاهده است. پارک جنگلی لویزان درحدود ۱۳ کیلومتری مرکز شهر تهران قرار دارد و از شمال به بزرگراه شهید بابایی، از جنوب به شمس آباد، از شرق به بزرگراه شهید باقری و از غرب به ده لویزان محدود می شود. دقت داشته باشید که پارک دارای درهای ورود خروج زیادی است که در حال حاضر دو در قابل استفاده هستند. در اصلی از سمت بزرگراه هنگام  بالای اتوبان همت و پایین اتوبان بابایی است و به بالای پارک می رسد. در دیگر نیز از سمت ده لویزان است. هر دو مسیر به یک منطقه منتهی می شوند.

جنگلهای اطراف تهران

پارک ملی سرخه حصار

سرخه حصار را می توان از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده در جهان دانست که در زمان قاجار و از همان اوایل که تهران پایتخت ایران شد تبدل به محلی برای تفریح پایتخت نشینان شد. سرخه حصار نیز جزو جنگل های اطراف تهران است که نقش به سزایی در کاهش آلودگی هوای شهر تهران دارد و راه دسترسی نزدیک به شهر باعث شده تا امکانات رفاهی کاملی در مجموعه احداث شود. این پارک یکی از شکارگاه‌ های قدیمی ایران است که حدود دویست سال پیش به پارک تبدیل شده است.

منابع آب کافی، پناهگاه زیاد، و پوشش گیاهی متناسب با نیاز گونه ‌ها، زیستگاه مناسبی در دو پارک ملی خجیر و سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود فراهم کرده است و حیواناتی همچون کل، بز، قوچ، میش البرز مرکزی، آهو، گراز، پلنگ، کفتار، روباه قرمز، شغال، گربه وحشی،گورکن، تشی و خرگوش در آن زندگی می ‌کنند. راه‌های ارتباطی این ناحیه عبارتند از جاده خجیر که از دو راهی زرشکی منشعب می‌شود و تا خجیر ۱۴ کیلومتر است. راه دیگر جاده قصر فیروزه است.

پارک-ملی-سرخه-حصار

پارک ملی خجیر

خجیر در نزدیکی دیگر منطقه ارزشمند طبیعی اطراف تهران یعنی پارک ملی سرخه حصار قرار دارد. با توجه به این همسایگی، خصوصیات طبیعی دو منطقه از جمله نوع جانوران و گیاهان شبیه به هم است، اما خجیر با توجه به فاصله بیشتری که از تهران دارد، دست‌ نخورده‌ تر و سالم‌ تر مانده‌ است. مساحت این مورد از جنگل های اطراف تهران ۱۰ هزار هکتار است و سال ۱۳۶۱ عنوان پارک ملی را از آن خود کرد. نزدیک به ۲۰۰ سال پیش از آن برای شکارگاه سلطنتی استفاده می شد و پس از آن اولین منطقه در کشور بود که شکار در آن ممنوع شد.

رودخانه جاجرود پس از پشت سر گذاشتن سد لتیان وارد پارک می شود. برای بازدید از این منطقه باید از اوایل تیر ماه تا اوایل آبان ماه بروید که زادآوری و تولید مثل حیات وحش دچار مشکلی نشود. دقت کنید که در این منطقه شقایق وحشی زیادی می روید که متاسفانه چیدنشان توسط گردشگران موجب کاهش شدید آن ها شده است. مهم ‌ترین مسیر دسترسی به خجیر از طریق جاده پاسداران به پارچین است. بخشی از جاده تهران به دماوند در نزدیکی منطقه صنعتی کمرد هم از حاشیه شمالی خجیر می ‌گذرد.

پارک ملی خجیر

پارک جنگلی خرگوش دره تهران

این مورد از جنگل های تهران بیش از ۶۵ هکتار وسعت دارد و در منطقه ۲۲ رو به روی در اصلی مجموعه ورزشی آزادب قرار گرفته است. درختان جنگل شامل کاج، سرو و اقاقیام می شود و هدف از ساعت آن کمک به هوای شهر تهران بوده است. ۱۲ هکتار از آن به بوستان مسافران اختصاص یافته و انواع تجهیزات لازم در آن ساخته شده تا محلی باشد برای اسکان موقف مسافذان و تماشاگران مسابقات فوتبال. در سال ۱۳۸۶ در راستای اتصاب اتوبان آزادگان به همت ۵۰۰۰ اصله از درختان این مورد از جنگل های تهران را قطع کردند.

خرگوش دره

روستای افجه

یکی از جنگلهای اطراف تهران روستای افجه است که توابع لواسانات در شهرستان شمیران بوده و در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران نیز قرار گرفته است. دشت های هویچ، گرچال و قله ساکا در جوار این روستا قرار گرفته اند و آب و هوای روستای افجه به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی البرز در بهار و تابستان بسیار مطبوع بوده گزینه ای مناسب برای فرار از گرما می باشد.

روستای افجه

پارک جنگلی سوهانک

یکی از بزرگترین پارک های جنگلی نزدیک تهران با مساحت بیش از ۵۰۰ هکتار وجود دارد و در آن گونه های گیاهی مختلفی وجود دارد که شامل سرو نقره ای، اقاقیا، سنجد، عرعر، کاج سیاه، بادام وحشی و سرو خمره ای می شود.

آدرس: ایران – تهران – تهران سوهانک، شمال جاده لشگرک

سوهانک

پارک جمشیدیه

یکی از جنگل های اطراف تهران پارک جمشیدیه است که در گذشته تحت تملک شخصی به نام جمشید الدوله بوده است. این پارک در حال حاضر یکی از پارک های جنگلی در تهران است که در آن درختانی چون اقاقیا، چنار، نارون، بیدمجنون، زبان گنجشک، افرای سیاه، سرو، بلوط، زردآلو، سیب، گلابی و گیلاس در آن دیده می شود. به هنگام گذر از میان پارک متوجه کفپوشهای سنگی ناهمواری در سطح آن می شوید که طبیعت پارک های جنگلی را برایتان تداعی می کند. از جمله امکاناتی که در پارک جمشیدیه تهران می توانید از آن ها بهره مند باشید نیز نمازخانه، نگارستان جمشیدیه، آمفی تاتر، آلاچیق، رستوران و سرویس بهداشتی می باشد.

آدرس: خیابان شهید باهنر – خیابان شهید امیدوار

پارک جمشیدیه

پارک ملی سرخه حصار

از سال ۱۳۵۸ این شکارگاه در اختیار سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد و دو قسمت را در بر می گیرد. بخشی از آن به عنوان پارک ملی و قسمتی دیگر به عنوان منطقه حفاظت شده در نظر گرفته شد. بقیه ی اراضی به منظور دامداری در اختیار اهالی منطقه قرار گرفت. امروزه این منطقه به عنوان پارک جنگلی پذیرای علاقه مندانی است که با وسیله ی نقلیه ی خود به گشت و گذار می پردازند. کاج، سرو، اقاقیا، زبان گنجشک، داغداغان، افرا، بلوط و ارغوان درختانی هستند در این پارک مشاهده خواهید کرد.

آدرس: انتهای خیابان دماوند، جنب ترمینال شرق

پارک ملی سرخه حصار

پارک جنگلی چیتگر

از دیگر جنگل های اطراف تهران که احتمالا همگی تا به حال آن را دیده اید یا اسمش را شنیده اید پارک جنگلی چیتگر می باشد. که راه دسترسی به آن استفاده از آزادراه تهران کرج است. پارک علاوه بر انواع درختان کاج دارای امکانات تفریحی مناسب از جمله پیست دوچرخه سواری، نمازخانه، آلاچیق، منقل و دستشویی می باشد.

چیتگر

جنگل درون دره جاده چالوس

جاده چالوس با زیبایی ها و درختان سرسبزی که دارد یکی دیگر از جنگل های اطراف تهران بوده که بیشتر محل تردد تهرانی ها و کرجی هاست. دره سرسبز این جاده با مناطق گردشگری که در اطراف خود دارد می تواند مکانی برای بازدید های آخر هفته شما و تفریحاتی همانند رفتینگ در رودخانه جاده چالوس، صرف غذا در رستوران های آن، عکاسی در طبیعت زیبای هر فصل آن و حتی توقفی  بین راهی برای رفتن به شمال کشور باشد.

جاده-چالوس

اراضی جنگلی مجموعه سعدآباد

شاید به نظرتان عجیب برسد اما مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد دارای ۱۸۰ هکتار جنگل تاریخی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان در قسمت دربند تهران است. این مجموعه در دوران قاجار احداث شد و مکانی برای ییلاق پادشاهان آن بود. جنگل این مجموعه را می توان از زیباترین جنگل های اطراف تهران دانست.

مجموعه باغ های سعدآباد

پارک جنگلی وردآورد

از پارک های جنگلی اطراف تهران که به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید، پارک جنگلی وردآورد است. در بین پارک های اطراف تهران، این پارک رتبه دوم را به خود اختصاص داده و در منطقه ۲۲ تهران، در کنار آزادراه شماره ۲ در میان کوه های وردآورد قرار گرفته است. وسعت این پارک، ۱۰٬۴۵۸٬۰۰۰ مترمربع بوده که درختان و گیاهانی مانند پسته کوهی، بادام کوهی، داغ داغان ، سنجد، تنگرس ، گز، ارزن ، سماق و سیاه دلیک دارد. برای رفتن به این پارک جنگلی در غرب تهران باید وارد اتوبان کرج و پادگان سپاه شوید.

آن چه در متن توضیح داده شد قسمتی از جنگل های اطراف تهران و طبیعتی است که تا به حال باقی مانده است. چه خوب است که اگر برای تفریح و گردش به طبیعت رفتیم از آلوده کردن، ریختن زباله، روشن کردن آتش و کندن گل ها بپرهیزیم.

جنگ های امپراتوری های پارس و یونان در دوران هخامنشی
راهنمای سفر به ناحیه شمالی ایران
معرفی فرودگاه بین المللی گرگان
سونامی هتل های اروپایی در شهر های ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code