بلیط هواپیما

حیوانات بامزه‌ ی تایلند

جالب توجه ترین حیوانات تایلند

تایلند که به خاطر مردم صمیمی و مهمان نوازش به «سرزمین لبخند» شهرت یافته، در قلب جنوب شرق آسیا قرار دارد. بسیاری از مسافران وقت خود را در شهرهایی مثل بانکوک یا جزایر استوایی مانند پوکت Phuket سپری می کنند  ولی به دور ازاین مناطق شلوغ می توان چشم اندازها و حیات وحش بی نظیری را یافت. تایلند، محل زندگی انواع گوناگونی از حیوانات است که بسیاری از آنها را می‌توان در زیستگاه های طبیعی خود و همچنین در مناطق حفاظت شده و باغ وحش ها دید. دوستداران حیوانات که برای تعطیلاتی عجیب و غریب برنامه ریزی می کنند، حتما مشتاق خواهند بود تا آنجا که ممکن است، این حیوانات بومی تایلند را در سفر های آینده خود ببینند. با الی گشت همراه باشید تا با هم به تماشای این حیوانات جالب بنشینیم.

مطالب مرتبط:
سمبل های حیوانی کشورها
مومیایی حیوانات در رودخحانه ناترون

خرس آفتاب

خرس آفتاب که در جنگل های استوایی جنوب شرق آسیا یافت می شود، حیوانی است با موهای مشکی ذغالی، علامتی برروی گردن و پاهایی که کمی خمیده هستند. خرس آفتاب کوچکترین گونه در میان خرس هاست و به همین دلیل ممکن است درنظرکسانی که شانس دیدن یکی از آن ها را پیدا می کنند بامزه جلوه کند. ولی این خرس ها با وجود کوچکی جثه، هنوز دندان های بزرگ، آرواره های قوی و پنجه های تیز دارند. قطع درختان جنگلی فضای زندگی خرس آفتاب را کاهش داده است ولی آن ها هنوز هم در منطقه بکر و دست نخورده پارک ملی کائو سوک Khao Sok National Park   در ناحیه پانوم Phanom   درجنوب تایلند زندگی می کنند. برخی کوهنوردان گفته‌اند که به طور طبیعی این خرس ها را در پارک مشاهده کرده‌اند، ولی احتمال دیدن این حیوانات شگفت آور درسفر با تورهایی که راهنما دارند بیشتر است.

Malayan sun bear

تمساح سیامی

تمساح سیامی  یک گونه تمساح آب شیرین است که، همان طور که از نامش پیداست، بومی منطقۀ آسیای جنوب شرقی است. ولی امروزه تعداد بسیار قلیلی از این گونه در طبیعت یافت می شوند و این تعداد اندک باقی مانده فقط در کامبوج  دیده شده‌اند. با این حال تایلند شانس این را دارد که تعدادی تمساح سیامی را تحت مراقبت خود، نگهداری کند. گرچه تعدادی بچه تمساح سیامی در پارک ملی پانگ سیدا در طبیعت رها شده اند  ولی برای مسافران ، دیدن آن ها به سختی امکان پذیر است. ولی در مزرعه پرورش تمساح ساموت پراکارن Samut Prakarn خارج از پاتاواPattava امکان دیدن این خزندگان به همراه ۶۰۰۰۰  تمساح معمولی تر دیگر وجود دارد.

Siamese Crocodile

جکوی توکای

توکای گونه ای مارمولک بزرگ است که بومی آسیا و چند جزیره خاص دراقیانوس آرام می باشد. این مارمولک به واسطه صدای خاصی که تولید می کند شهرت دارد و نامش هم از روی همین صدا می آید. گرچه جکوی توکای ترجیح می دهد در جنگل های بارانی زندگی کند ولی پیدا کردن آن ها روی دیوارهای حمام یا روی سقف اتاق های هتل در تایلند امرغیرمعمولی نیست. این مارمولک ها معمولا در شب دیده می شوند و به سرعت می توان آن ها را از روی پوست آبی و خال خال های نارنجی شان، تشخیص داد.

Tokay_gecko

شاه کبری

شاه کبری به عنوان درازترین مار سمی جهان، برای بسیاری خطرناک ترین و در عین حال تحسین برانگیزترین جانورجهان است. شاه کبری که ترجیح می دهد درجنگل های انبوه کوهستانی زندگی کند، در هند و سرتاسر آسیای جنوب شرقی یافت می شود. این مارهای دراز اغلب  نزدیک آب و در کنار جویبارها یا دریاچه ها پیدا می‌شوند. اگرچه برخورد اتفاقی با یک شاه کبری در طبیعت ممکن است برای برخی جذاب باشد ولی سایر مردم ترجیح می دهند درمحیطی امن ترازاین خزنده سمی دیدار کنند. مزرعه پرورش مار بانکوک، یک باغ وحش ومرکز تحقیقاتی سموم است که می توان درآن شاه کبراهای عظیم را به راحتی مشاهده کرد.

KingCobra

ماکاک خرچنگ خوار

ماکاک خرچنگ خوار پستاندار نخستی primate شگفت انگیزی است که از برخی ویژگی های غیرمعمول و نیز جامعه منحصر به فرد خود برخوردار است. جامعه ماکاک ها، جامعه ای ماده سالار است که نرها درآن پس از رسیدن به بلوغ گروه را ترک می کنند. ماکاک ها را برخی اوقات میمون های شناگرهم می نامند زیرا برای پیداکردن غذاهای دریایی تازه مسافت های طولانی را طی می کنند. ماکاک های خرچنگ خوار را می توان در نقاط مختلف در سراسر تایلند یافت ولی هیچ جا برای آن ها جذاب تر از دهکدۀ لاپبوری Lapburi ، جایی که می توانند درخیابان ها پرسه بزنند و با انسان ها همزیستی داشته باشند، نیست.

Crab eating macaque

ببر هند و چین  

ببر هندوچین گونۀ نادری از ببر است و در سراسر جهان تنها ۶۰۰ قلاده از این گونه شگفت آور باقی مانده است. تقریبا ۲۰۰ قلاده از این ببرها درجنگل های انبوه مناطق گرمسیری تایلند که رطوبت بالا دارند و ببرها درآن بهتر می توانند استتار کنند، زندگی می کنند. بیشتر ببرهای هندوچین در پناهگاه وسیع حیات وحش « هوآی کا کائنگ Huai kha khaeng» در غرب تایلند زندگی می کنند. درتابستان، یا فصل خشک، پناهگاه کائنگ شاهد حضور بیشترین تعداد بازدیدکننده است و این زمان برای مسافران تورهایی که راهنمای سفر دارند، بهترین فرصت برای تماشای ببر هندوچین است.

Tiger

گیبون سفید دست

گیبون سفید دست با بازوها و دست های دراز خود که قادر است به سهولت تاب خورده و از یک شاخه درخت به شاخۀ دیگر بپرد، نمونۀ عالی از یک پستاندار نخستیprimate  است. گیبون های سفید دست بیشتر وقت خود را در سایبانهای درختان گذرانده و روزی ۱۶ ساعت در میان درختان می خوابند و این امر پیداکردن آن ها را  بسیار دشوار می سازد مگراین که بازدیدکنندگان بدانند باید دنبال چه بگردند. درهرحال وجود بیش از ۲۰,۰۰۰ گیبون در تایلند موجب می شود گردشگرانی که با تور می آیند واز هدایت راهنما برخوردارند، شانس خوبی برای دیدن آن ها داشته باشند. پارک ملی کائنگ کراچان از نقاط مشهوری است که گردشگران در آن می‌توانند با دنبال کردن صدای هوhoo sound  که ابزار اصلی ارتباطی گیبون هاست، محل دقیق آن ها را پیدا کنند.

Lar Gibbon

کوسه نهنگ

کوسه نهنگ عظیم الجثه حیوان خطرناکی به نظر می رسد ولی در واقع این کوسه یک فیلتر فیدر است ( فیلتر فیدرها گونه های جانوری هستند که با عبور دادن آب از اندام های فیلتر مانند خود، ازپلانگتون ها و دیگر موجودات دریایی ریز تغذیه می کنند.) که از دهان بزرگ خود برای جمع آوری پلانکتون ها استفاده می‌کند. کوسه نهنگ از جمله مهره داران غیرپستانداری است که توانسته به بقای خود ادامه دهد و منحصرا در آب های گرم استوایی، جایی که خطرکاهش دما اصلا وجود ندارد، زندگی می کند. در تایلند می توان با غواصی این کوسه های شگفت انگیز را از نزدیک مشاهده نمود. برخی ازغواصان  خوش شانس، فرصت دیدن این کوسه را در مناطق متداول غواصی مانند پوکت  Phuket و فی فیPhi phi   می یابند  ولی اگر صد درصد مایل به دیدن این کوسه ها هستید باید به نقاطی مانند ریشیلیو راک Richelieu Rock در دریای آندامان بروید.

Whale Shark

میمون سیاه برگ خوار

میمون سیاه برگ خوار اسامی متعددی دارد از جمله میمون عینکی برگ خوار و لانگور برگ خوار. به علت تغییر رنگ ناحیۀ اطراف چشم ها ، مثل این است که این میمون، همانطور که از اسمش پیداست، عینک زده باشد. میمون سیاه برگ خوار از جمله حیوانات تحسین برانگیز تایلند است که بسیاری مایل به تماشای او در طبیعت هستند. با وجودی که این میمون ها در مالزی، برمه و تایلند یافت می شوند. ولی بزرگترین مرکز تجمع آن ها پارک ملی کائن کراچان است که درست در مرز برمه و تایلند قرار دارد.

Dusky leaf monkey

فیل آسیایی

نام فیل تقریبا مترادف با نام تایلند است و هیچ سفری به «سرزمین لبخند» بدون دیدن فیل آسیایی کامل نخواهد بود. علیرغم رواج فیل سواری و نمایش فیل ها، نگرانی های جدی درمورد این که آیا با فیل ها درست رفتار می شود یا خیر، وجود دارد. اتخاذ رویکردی طبیعی و پایدارتر و دیدار از فیل ها در محیط های طبیعی،راه بهتری است که به مسافران اجازه می دهد فیل های باشکوه آسیایی را از نزدیک ببینند. برای مثال، در پناهگاه فیل های بون لات در سوخوتای Boon Lott’s Elephant Sanctuary in Sukhothai بازدیدکنندگان می توانند برای فیل ها غذا جمع کنند، غذا دادن به آن ها را تماشا کنند و یا حتی آن ها را به مراتع و چراگاه ها هدایت کنند و این حقیقتا تجربه ای بی نظیر و عاری از ستم خواهد بود.

elephant
دریایی از تور | تصویر روز نشنال جئوگرافیک
دریایی از تور | تصویر روز نشنال جئوگرافیک
برای سفر به پوکت چه هتلی مناسب تر است؟
برای سفر به پوکت چه هتلی مناسب تر است؟
راهنمای خرید در تایلند
راهنمای خرید در تایلند
جاذبه های دیدنی کمتر شناخته شده تایلند
جاذبه های دیدنی کمتر شناخته شده تایلند