خانه ای که به طرز عجیب و غریبی ساخته شد!

بانکی در ایالت یوتا

حدود ۱۰۰ سال پیش بسته های پستی تازه در دنیا رواج گرفته بود و مردم که از این خدمات جدید پستی حسابی ذوق زده شده بودند هر روز هزاران بسته را به اداره های پست می بردند تا بدون هیچ زحمتی این بسته ها را به مقصد برسانند. حتما تعجب می کنید اگر بدانید در میان همه بسته های کوچک و بزرگی که به اداره های پست فرستاده می شدند یک خانه هم وجود داشت! فکر می کنید یک خانه چطوری می تواند پست شود؟ این خانه که بعدها به بانکی بزرگ تبدیل شد حتی امروز بعد از گذشت بیش از ۱۰۰ سال باز هم رونق دارد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از این خانه عجیب بیشتر بدانید.

بانکی در ایالت یوتا
مطالب مرتبط:
چرا این خانه خود به خود جا به جا می شود؟
کاخ عجیبی که بر روی رودخانه ساخته شده!

در سال ۱۹۱۳، اداره پست آمریکا سرویس جدیدی را افتتاح کرد که زندگی هزاران نفر از مردم را از این رو به این رو کرد: سرویس بسته ی پستی ! تا آن زمان کسانی که در نواحی دورافتاده زندگی می کردند به راحتی نمی توانستند به چیزهایی مثل غذا، دارو  و دیگر چیزهای مدرن دسترسی داشته باشند اما با این سرویس جدید فقط کافی بود که به اداره پست بروند و به راحتی همه مایحتاج زندگی شان را تحویل بگیرند.

مشتری ها می توانستد هر کالایی که دوست دارند را از شرکت هایی که کیلومترها آنطرف تر در شهرهای دور بودند سفارش دهند و چند روز صبر کنند تا آن کالا مستقیم به دم در خانه شان آورده شود. با این سرویس جدید نه فقط اوضاع بر وفق مراد مشتری ها بود بلکه کشاورزان هم روزگار خوشی را داشتند آن ها می توانستند هر محصولی که در مزرعه به عمل می آورند را بار کشتی کنند و مستقیما به مشتری برسانند و اینطوری هم در زمان و هم در پول صرفه جویی کنند.

درشکه های پستی

استقبال از این سرویس جدید پستی آنقدر غافلگیرانه و عجیب بود که در همان ۵ روز اولی که این سرویس راه اندازی شد پیش از ۴ میلیون بسته، پست و تحویل داده شد. در ۶ ماه اول، ۳۰۰ میلیون بسته پست شد و کارهایی که مرتبط با سفارشات پستی بود به سرعت در حال پیشرفت و رونق بودند به طوری که در شمال شرقی ایالت یوتا (Utah)، اداره پست شهر «ورنال» پر از بسته های پستی شده بود. تا سال ۱۹۱۶، روزانه به طور متوسط ۲ تن بار به اداره پست می رسید و این اداره و کارکنانش را مجبور می کرد که هر روز ۱۵ ساعت کار کنند تا بتوانند همه کارها را سر و سامان دهند.

شهر ورنال فقط ۲۰۰ کیلومتر تا شهر «سالت ‌لیک‌ سیتی» فاصله دارد اما وجود دره های عمیق، کوهستان و صخره ها باعث شده که مسیر سفر به این دو شهر در واقع حدود ۶۰۰ کیلومتر باشد!  برای اینکه بسته ها بین دو شهر جابجا شوند اول از «سان سیتی لیک» از طریق مسیر ریلی Denver و Rio Grande به اداره پست Mack در ایالت کلرادو (فاصله ۴۵۰ کیلومتری) برده می شدند بعد به دوباره به ایالت یوتا برمی گشتند  و حدود ۲۰۰ کیلومتر دیگر طی می کردند و از طریق اداره پست واتسون به شهر ورنال می رسیدند. همین جابجایی طولانی رساندن بسته ها به شهر ورنال را خیلی هزینه بر کرده بود به طوری که دولت هر سال ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار برای بردن بسته ها به شهر ورنال هزینه می کرد و سال به سال هم این هزینه ها بیشتر می شد.

نقشه ورنال تا سالت لیک سیتی

در تابستان همان سال فردی به اسم ویلیام که یکی از مدیران بانک ورنال بود تصمیم گرفت تا یک ساختمان دو طبقه برای بانک و دیگر مشاغل بسازد. او خیال داشت تا برای ساخت این ساختمان از آجرهای ارزان تر همان شهر استفاده کند اما برای ساخت نمای این ساختمان هیچ چاره ای نداشت جز اینکه آجرهای باکیفیت شهر «سالت لیک سیتی» را به کار ببرد. اما یک مشکل بزرگی وجود داشت کشتی های شخصی برای حمل آجرها به ورنال کرایه خیلی زیادی می گرفتند به طوری که هزینه حمل و نقل آجرها ۴ برابر بیشتر از هزینه خود آجرها می شد. ویلیام می خواست هر طور شده هزینه ها را پایین بیاورد برای همین به فکر اداره پست افتاد و بعد از پرس و جو فهمید که می تواند به کمک اداره پست با نصف قیمت به آجرها برسد.

آجرها برای اینکه نشکنند کاغذ پیچ شدند و در ۱۰ بسته جاسازی شدند و هر بسته طوری بسته بندی شد که قانون « ۲۲ کیلو بار مجاز » را رعایت کند.

ساختمان بانک

برای درست شدن نمای این ساختمان حدود ۱۵ هزار آجر بین دو شهر جابجا شد آن هم توسط اداره پست! هر چند که بعضی از منابع تعداد آجرهای جابجا شده را ۸۰ هزار تا می دانند اما به هر حال این تعداد هر چه که باشد رقم بزرگی است! بعد از اینکه آخرین بار این آجرها با هر زحمتی به مقصد برده شد اداره پست شتاب زده قوانینش را عوض کرد تا دیگر تن به همچین محموله های سنگین و زمانبری ندهد! قوانین جدید از این قرار بود که هر کسی قصد پست محموله ای را دارد فقط می تواند تا ۹۰ کیلوگرم بار را در هر روز پست کند. با اینکه با سیاست های جدید سال ۱۹۱۶ دیگر اداره پست محموله های سنگین را جابجا نمی کرد اما با این حال باز هم سفارشات هر روز بیشتر و بیشتر می شد.

این ساختمان در سال ۱۹۱۶ ساخته شد و از آنجایی که آجرهای نمایش پست شده بود بانک اداره پست لقب گرفت. این بانک از سال ۱۹۷۴ تا به حال یکی از شعبه های بانک Zion شده است.

منبع: amusingplanet.com

آنچه برای داشتن سفری هیجان انگیز به ایروان، باید بدانید
آنچه برای داشتن سفری هیجان انگیز به ایروان، باید بدانید
بهترین جاذبه های گردشگری شوشتر
بهترین جاذبه های گردشگری شوشتر
کازان، پایتخت ورزشی روسیه
کازان، پایتخت ورزشی روسیه
چیزهایی از نقش رجب که تا به امروز نمی دانستید!
چیزهایی از نقش رجب که تا به امروز نمی دانستید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code