بلیط هواپیما

آشنایی با خانه های تاریخی کاشان، جلوه ای از شاهکار معماری ایرانی

معرفی خانه های تاریخی کاشان

کاشان یکی از شهرهای تاریخی ایران است که از مهمترین شهرهای استان اصفهان محسوب می شود و در میان کوه های کرکس و کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. این شهر حدودا ۱۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و فاصله آن از تهران برابر با ۲۴۰ کیلومتر است. این شهر جاییست که از لحاظ پوشش گیاهی بیشتر فقیر است و در آن بوته ها و درختچه ها کم و بیش بافت می شوند. گردشگرانی که به سمت این شهر سفر می کنند اغلب به دنبال بازدید از خانه های تاریخی کاشان هستند که البته تعداد آن ها کم هم نیست. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره خانه های تاریخی کاشان صحبت کنیم تا زمانی که به سمت این شهر سفر کردید برنامه سفرتان را برای بازدید از خانه های تاریخی تنظیم کنید.

خانه های تاریخی کاشان

خانه طباطبایی ها

مطالب مرتبط:
باغ فین کاشان، مشهورترین باغ ایرانی ثبت شده در یونسکو
راهنمای سفر به کاشان
آشنایی با کویر ابوزیدآباد و بزرگترین شهر زیرزمینی ایران در کاشان

از معروف ترین خانه های تاریخی کاشان قطعا خانه طباطبایی ها است که با معماری بی نظیر و فوق العاده که دارند گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. این عمارت قدمتی به اندازه ۱۸۶ سال دارد و ۳ بخش اندرونی، بیرونی و مخصوص خدمه را شامل می شود. هر کدام از این بناها با تزئینات مجلل و با جلوه ی بی نظیر را به نمایش می گذارند.

بلیط ورودی: ۲۵۰۰ تومان

بلیط اتباع خارجی: ۱۵۰۰۰ تومان

زمان بازدید: ساعت ۸ صبح الی ۸ عصر تابستان ها – ساعت ۸ صبح الی ۵ عصر زمستان ها

تعطیلات سالانه: ایام سوگواری

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان علوی

خانه طباطبایی ها

خانه بروجردی ها

خانه ی تاریخی دیگری که در شهر کاشان پیشنهاد می شود حتما از آن دیدن کنید، خانه بروجردی ها است. این عمارت مربوط به دوره قاجاریه است و قدمت آن به ۱۳۰ سال پیش باز می گردد. معماری این بنا جز یکی از شاهکارهای معماری کاشان محسوب می شود و شباهت بسیاری به خانه طباطبایی ها دارد و جالب است بدانید که این شبیه بودن دلیل این است که پسر آقای بروجردی که عاشق دختر آقای طباطبایی بوده از ایشون خواستگاری کرده و شرط آقای طباطبایی گویا این بوده است که یک عمارت شبیه به خونه ی خودش برای دخترش هم بسازد.

زمان بازدید: ۹ صبح الی ۶ عصر تابستان ها – ۹ صبح الی ۴:۳۰ عصر زمستان ها

تعطیلات سالانه: ایام سوگواری

بلیط ورودی: ۲۵۰۰ تومان

بلیط اتباع خارجی: ۱۵۰۰۰ تومان

آدرس: اصفهان، کاشان، محله سلطان میر احمد، خیابان علوی

خانه بروجردی ها

خانه عامری‌ها

از دیگر خانه های تاریخی کاشان می توان به خانه عامری ها که از زیباترین و بزرگترین خانه های تاریخی کاشان است نیز اشاره کرد. این عمارت در حال حاضر یک مهمانسرای ۵ ستاره است که از گردشگران زیادی پذیرایی می کند و قدمت آن به دوه زندیه بازمی گردد. این عمارت نزدیک به ۸۰ اتاق و ۷ حیاط دارد و نکته ی جالبش این است که این خانه در بین تمام خانه های تاریخی کاشان بلندترین بادگیر را دارا می باشد.

آدرس: کاشان،خیابان علوی، خیابان باستان هفتم – هتل سرای عامری ها کاشان

خانه عامری‌ها

خانه شریفیان

عمارت شریفیان با قدمت بیش از ۲۰۰ ساله ی خود یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان است که در سال ۱۲۳۰ هجری قمری در شهر کاشان ساخته شد. این خانه ترکیبی از سه مجموعه فضایی است که دو مجموعه مهمتر و اصلی آن در دوطبقه و در جبهه های شمالی و جنوبی حیاط نیز قرار گرفته اند. پیشنهاد می کنیم از این خانه هم در سفر به کاشان بازدید کنید.

 آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان علوی، کوی صدر

خانه منوچهری

عمارت منوچهری از دیگر خانه های تاریخی کاشان است که در حال حاضر به یک اقامتگاه سنتی زیبا تبدیل شده است و قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش بازمی گردد. این بنای تاریخی را می توان از یکی از شاهکارهای معماری ایران دانست که در بافت تاریخی کاشان واقع است. در طبقه ی بالای این عمارت نگارخانه ای قرار دارد که پذیرای هنرمندان آن منطقه است.

آدرس: کاشان، خیابان محتشم کاشانی، کوچه شهید ثابت، عمارت هفت

خانه منوچهری

 خانه رئیسیان

محله سلطان میراحمد از دیگر مکان هایی است که در آن خانه ی رئیسیان واقع شده و قدمت آن به دوره قاجاریه باز می گردد. این عمارت بی نظیر که از خانه های تاریخی کاشان است دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی مستقل است که هر یک معرف بخش های اندرونی و بیرونی هستند. فضا های خانه در هر دو حیاط به صورت چهار طرف ساخت و در سه طبقه پیرامون آنها شکل گرفته اند. از جمله فضاهای مهم معماری در این بنا می توان به شاه نشین، مهتابی، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، بهار خواب، حوض خانه، شارم و باد گیر اشاره کرد. لازم به ذکر است که بگوییم در سال های اخیر این خانه مورد مرمت قرار گرفت و جزئی از خانه ی تاریخی رئیسیان شد.

آدرس: اصفهان، کاشان، محله سلطان میر احمد

خانه تاریخی احسان کاشان

از دیگر خانه های تاریخی کاشان مربوط به دوره ی قاجار است و قدمت آن به صد سال پیش باز می گردد. این بنای تاریخی در خیابان فاضل نراقی و کوچه فرهنگ واقع است و در سال ۱۳۸۴ توانست به ثبت ملی برسد. لازم به ذکر است که بگوییم در حال حاضر با تغییر کاربری، این خانه به اقامتگاه سنتی گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل شده است.

آدرس: کاشان، میدان کمال الملک، ابتدای خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ ۳۵

خانه تاریخی احسان کاشان

خانه رزاقیان

شهر کاشان نسبتا شهر کوچکی است و خانه های تاریخی آن در فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار دارند. یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، خانه رزاقیان است. این خانه در محل تر آباد واقع شده و قدمت آن به عصر قاجار باز می گردد. در معماری این عمارت بخش اندرونی و بیرونی از هم مجزا شده اند و هر دو حیاط اندرونی و بیرونی به صورت دو طرفه ساخته شده اند و سه طبقه فضاهای قابل استفاده نیز طراحی شده است. در خانه رزاقیان نیز مانند بسیاری از خانه ها که اندرونی و بیرونی دارند شاه نشین فضای واسطه بین دو حیاط شده است. از دیگر ویژگی هایی که معماری اصلی این عمارت دارا می باشد می توان از سرداب، شاه نشین، مهتابی، هشتی ورودی، ایوان تابستانی و یک باد گیر نام برد.

آدرس: اصفهان، کاشان، محله ترک آباد

خانه راهب

عمارت دیگری که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، عمارت شاه یلانی است که یکی از معروف ترین خانه های تاریخی کاشان است که قدمت آن به دوره قاجاریه و پهلوی باز می گردد و در محله درب باغ قرار گرفته است. قسمت اصلی این خانه شامل دو سراب، شاه نشین، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، ایوان زمستانی و یک بادگیر می شود و در حال حاضر از آن به عنوان مهمانسرای سنتی یاد می شود که دارای امکانات اقامتی خوبی هم است.

آدرس: اصفهان، شهر کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ ۳۱

خانه راهب

خانه حسینی و بنی کاظمی

در محله ی کوشک صفی یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان به نام خانه حسینی و بنی کاظمی قرار دارد که بر اساس شواهد موجود بنای اولیه آن به دوره قاجاریه متعلق است و از جمله خانه هایی است که حیاط بیرونی و اندرونی دارا می باشد و فضاهای معماری زیبایی در اطراف آن بنا شده اند. این خانه فاقد گودال باغچه و بیرونی است و یک حیاط خلوت کوچک پشت شاه نشین جنوبی آن به چشم می خورد. از فضاهای اصلی معماری این بنا میتوان سرداب های جنوبی و شمالی، شاه نشین، پنج دری، هشتی ورودی و ایوان تابستانی آن نام برد. مساحت حیاط اصلی این عمارت حدودا ۹۶۰ مترمربع است و در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه مشکی

در محله ی درب اصفهان یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان به نام مشکی قرار دارد. قدمت این خانه به عصر قاجار باز می گردد و جزو آن دسته خانه هایی از شهر کاشان است که فقط یک حیاط اصلی و مرکزی دارد. این خانه در دو طبقه و به صورت سه طرف ساخت بنا گردیده است. از فضاهای مهم معماری این بنا می توان از سرداب، مهتابی، شاه نشین، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، شارم، پنج دری و بهار خواب آن نام برد.

 

خانه عطارها

یکی دیگر از خانه های تاریخی که می خواهیم از آن نام ببریم، خانه عطارها است که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. این خانه در محله پنجه شاه قرار دارد و یکی از بناهای وسیعی است که از سه باب حیاط تشکیل شده و به عصر قاجاریه تعلق دارد. ممکن است بنای موجود فقط بخشی از بنای وسیع تر اصلی باشد و از ویژگی های اصلی این این است که بیش از نیمی از فضاهای آن در جهان شرقی و غربی حیاط نیز قرار دارد. از فضاهای اصلی معماری این بنا میتوان از سه سرداب، سه بادگیر، شاه نشین، هشتی ورودی و حوض خانهْ آن نام برد. حیاط اصلی واندرونی خانه بیش از ۴۷۰ متر مربع وسعت دارد. این بنا در سال ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسید.

آدرس: اصفهان، کاشان، محله پنجه شاه، چهارراه آیت اله کاشانی

خانه عطارها

خانه دستمالچی

در محله درب گلان یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان واقع شده است که نام آن خانه دستمالچی است. قدمت این بنا به اواخر دوره قاجاریه باز می گردد و از جمله خانه هایی است که فاقد بخش های اندرونی وبیرونی می شود. معماری این بنا به صورتی است که چهار طرف ساخته بود و فضاهای معماری آن در اطراف حیاط در سه طبقه بنا گردیده است. از فضاهای مهم معماری این خانه می توان از سرداب، شاه نشین، ایوان تابستانی و حوض خانه نام برد. این خانه دارای تزئینات رسمی بندی ساده گچی در ایوان و طاقچه ها می باشد.

خانه تاریخی بالاچی

روبروی خانه احسان که در بالا هم درباره آن صحبت کردیم، یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان به نام بالاچی قرار دارد. این خانه که در فرعی منتهی به محله مسجد آقا بزرگ از محله قبرستان درب است و قدمت آن به بیش از ۱۳۰ سال قبل باز می گردد. از جمله خانه های قدیمی کاشان یک حیاط اصلی بدون گودال باغچه است که در دو طرف آن فضاهای معماری خانه احداث شده اند و بدین ترتیب معماری آن از نوع دو طرف است. این بنا در سه طبقه به گونه ایی بنا گردیده که دو طبقه آن بالاتر از گذر عام و ورودی اصلی و یک طبقه نیز پائین تر از آن است.

از جمله ویژگی های موثر این خانه دو فضای بزرگ و شاه نشین آن است و همچنین از فضاهای اصلی معماری این خانه باید از سداب شاه نشین، سرپوشیده، مهتابی، هشتی ورودی و ایوان های تابستانی و زمستان این عمارت دیدنی نام برد. مساحت خانه تاریخی بالاچی برابر با ۶۰۰ مترمربع است و در سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسید.

خانه تاریخی بالاچی

خانه حشمت اله خان

ابن بنا در محله کوشک صفی این خانه که متعلق به اوایل عصر قاجار می باشد مانند بسیاری ازخانه های قدیمی کاشان فقط یک حیاط اصلی و مرکزی وسیع دارد و بخش های اندرونی و بیرونی آن از یکدیگر جدا نشده است. فضا های خانه به صورت دو طرف ساخت در سه طبقه اطراف آن بنا گردیده اند. ویژگی معماری این بنا در این است که دو جبهه ساخته شده آن روبروی هم نیستند بلکه یکی در جنوب و دیگری در شرق حیاط واقع شده اند. فضاهای مهم معماری خانه شامل سرداب، شاه نشین، هفت دری و هشتی ورودی می شود. هفت دری این خانه از شاخصه های بارز آن است.

حیاط خانه حشمت اله خان با وسعت نزدیک به ۸۲۰ مترمربع از وسیع ترین حیاط های کاشان محسوب می شود. دهانه بزرگ شاه نشین هفت دری بیش از ۸ متر است که از همه شاه نشین های خانه های کاشان بزرگ تر است. شاه نشین وسیع خانه به کمک یزدی بندی گچی در سقف تزئین شده است. خانه حشمت اله خان توسط میراث فرهنگی و شهرداری کاشان به طور کامل مرمت شده و در حال حاضر به خانه عامری ها ملحق گردیده است.

ارزان ترین هتل های کیش که از هزینه های سفر کم می کنند!
ارزان ترین هتل های کیش که از هزینه های سفر کم می کنند!
آشنایی با گیاهان نادر ایرانی + تصویر
آشنایی با گیاهان نادر ایرانی + تصویر
هتل سفیر اصفهان، هتلی نزدیک میدان نقش جهان
هتل سفیر اصفهان، هتلی نزدیک میدان نقش جهان
۱۷ مورد از جاذبه های گردشگری اصفهان
۱۷ مورد از جاذبه های گردشگری اصفهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code