بلیط هواپیما

خوشمزه های ایستاده در پیاده روهای استانبول (قسمت دوم)

غذاهای ترکی

آشنایی با خوراکی های محلی استانبول

همانگونه که در گزارشی پیش از این اشاره کردیم در استانبول برای یک بار تجریه خوش طعم هم که شده غذاهای رستوران ها را رها کنید و به سراغ غذاهای محلی و اغذیه فروشی های ترکیه بروید. با الی گشت همراه باشید تا از خوراکی های خوشمزه استانبول در سفر به ترکیه بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
خوشمزه های ایستاده در پیاده رو های استانبول
گذری مختصر بر جاذبه های استانبول

۴٫ تاووک پیلاو  (Tavuk Pilav)

اگر عادت به غذاهای با حجم بالا دارید، تاووک پیلاو یا همان مرغ و برنج گزینه‌ مناسبی برای شما است. تاووک پیلاو غذایی داغ و حجیم است. به آسانی می‌ توانید فروشندگان این غذا را سطح شهر پیدا کنید. چراکه گاری ‌هایی با مکعب شیشه ‌ای در هر جای شهر دیده می‌ شوند، اما اگر به دنبال بهترین تجربه‌ از مزه‌ تاووک پیلاو هستید، سراغ فروشندگان اون کاپانی، روبروی بازار مانیفاتورچیلار را بگیرید.

تاووک پیلاو

۵٫ تانتونی (Tantuni)

تانتونی به صورت لقمه سرو می‌شود و محتویات آن شامل گوشت، گوجه فرنگی، فلفل و ترکیبی از انواع ادویه ‌ها است که درون یک نان لواش بسیار کم حجم و نازک جای می گیرد. تانتونی دو نوع تند و معمولی دارد، هرچند اهالی شهر مِرسین که خاستگاه اولیه‌ تانتونی است می گویند که تانتونی اگر لب و زبان را نگزد، تانتونی نیست. اِمینه آنا سفراسی (Emine Ana Sofrasi) در محله‌ بیلورجو در میدان تاکسیم یکی از بهترین جاهایی است که می ‌توانید مزه‌ی تانتونی را در آن تجربه کنید.

۶٫کومپیر (Kumpir)

همان سیب زمینی تنوری خودمان است. طعمش فوق العاده است! منطقه‌ اورتا کوی (Orta Koy) در استانبول را نیز می ‌توان بهترین جا برای تهیه‌ این غذا به حساب آورد. کومپیر یا سیب زمینی تنوری غالبا به همراه پنیر کاشار، سوسیس، ذرت، سالاد مایونز، نخود فرنگی و هویج خوره می ‌شود و ترکیب این طعم‌ ها با سیب زمینی تنوری، یک وعده‌ غذایی مقوی، خوشمزه و به یادماندنی را رقم می‌ زند.

۷٫ میدیه دولما (Midte Dolma)

میدیه دولما نیز بیشتر یک میان وعده محسوب می‌ شود تا یک غذای کامل. ترکیب نصف صدف دریایی با برنجی بسیار تند به همراه لیموی تازه مواد تشکیل دهنده‌ میدیه دولما هستند. این میان وعده‌ را می ‌توان شبانه در دکه‌ های میدان تاکسیم پیدا کرد. شکل خوردن میدیه دولما نیز بسیار خاص است. هر یک از تکه‌ ها را باید پشت سرهم و بی وقفه میل کرد تا زمانی که تا اندازه ‌ای حس سیری پیدا شود.

میدیه دولما

۸٫ دوروم (Durum)

دوروم از نظر مواد تشکیل دهنده، یکی از متنوع ‌ترین غذاهای خیابانی استانبول است. دوروم همان ‌طور که از نامش هم پیداست، بیشتر به عنوان یک میان وعده در نظر گرفته می‌ شود. این غذا در واقع ترکیبی از نانی شبیه به لواش به همراه مرغ، گوشت، پنیر یا انواع سبزیجات است که بصورت لقمه ‌ای مصرف می‌شود. شکل ظاهری دوروم و راحتی در هنگام میل کردن، این غذا را بسیار محبوب کرده است. برای نوش جان کردن بهترین دوروم ‌های استانبول می‌ توانید به میدان معروف تاکسیم رفته و سراغ بامبی یا کیزیل کایالار را بگیرید.

۹٫ بورِک (Borek)

بورِک یک غذای مخصوص برای وعده‌ صبحانه است که در واقع شامل پنیر و سبزیجات میان لایه ‌های نازک خمیری به نام یوفکا است. ترکیب لایه ‌های خمیر، پنیر و سبزیجات که تحت حرارت نیز قرار گرفته، آن را به گزینه‌ محبوبی برای وعده‌ صبحانه تبدیل کرده است.

حقایقی جالب درباره استانبول
حقایقی جالب درباره استانبول
افتتاح عریض‌ترین پل معلق جهان در استانبول
افتتاح عریض‌ترین پل معلق جهان در استانبول
معرفی هتل مریوت استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل مریوت استانبول | ۵ ستاره
واقعیات توپکاپی، کاخ آرزوها و اشک های پادشاهان عثمانی
واقعیات توپکاپی، کاخ آرزوها و اشک های پادشاهان عثمانی