بهترین دانشگاه های آنکارا برای تحصیل

دانشگاه های آنکارا

آنکارا با حدود ۴/۵ میلیون نفر جمعیت پایتخت ترکیه است، شهری قدیمی که آثاری به جای مانده از دوره های رومی، عثمانی و … را در خود جای داده است. آنکارا، دومین شهر بزرگ ترکیه در بخش شمال غربی کشور قرار دارد و با اینکه در نگاه اول شاید شهری صنعتی، شلوغ و پرهیاهو به نظر برسد اما اگر قدری به کوچه و محله هایش نزدیک تر شوید تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی نظرتان را به خود جلب می کنند چون این شهر به خاطر داشتن دانشگاه های مختلف مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. دانشجویان، جمعیت زیادی از مردم آنکارا را تشکیل می دهند دانشجویانی که به خاطر هزینه های مناسب زندگی و تحصیل جذب این شهر شده اند. می خواهیم درباره بهترین دانشگاه های آنکارا حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

دانشگاه های آنکارا

دانشگاه های آنکارا

دانشگاه آنکارا   | Ankara University

مطالب مرتبط:
۱۰ مورد از بهترین مراکز خرید آنکارا
چطور از فرودگاه آنکارا به مرکز شهر برویم؟
رستوران های پر طرفدار آنکارا را اینجا ببینید

دانشگاه آنکارا در سال ۱۹۴۶ به دست آتاترک در پایتخت تاسیس شد و امروز حدود ۷۰ هزار دانشجو در ۱۷ دانشکده اش مشغول تحصیلند. این دانشگاه در رتبه بندی QS  جایگاه ۷۰۱ دنیا را دارد اما در رشته پزشکی در لیست ۴۵۰ دانشگاه برتر دنیاست. به غیر از اینکه این دانشگاه هم برای دانشجویان ترکی و هم دانشجویان بین المللی امکانات اقامتی خوبی را فراهم کرده ۱۸۰ باشگاه دانشجویی هم دارد که امکانات ورزشی قابل توجهی در آن ها برقرار شده است. در این دانشگاه ۱۰ برنامه لیسانس و ۴ برنامه فوق لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می شود اما در مجموع زبان اصلی ترکی است.

این دانشگاه دانشکده های زیادی دارد که شامل دانشکده ی علوم سیاسی/ روابط یین المللی و اقتصاد/ حقوق/ زبان، تاریخ و جغرافی/ علوم/ داروسازی/ کشاورزی/ الاهیات/ پزشکی/  دندانپزشکی، ارتباطات و … می باشد. دانشگاه آنکارا در یک مکان واحد قرار ندارد و غیر از ساختمان اصلی، در محله های تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی و دیش کاپی بی پازاری نیز ساختمان دارد. حتی تعدادی از واحدهای دیگر دانشگاه آنکارا در شهرهای چانکری و کاستامونو هستند.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه کانکایا | Cankaya University

این دانشگاه در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده و دانشکده های معماری/ هنر و علوم/ اقتصاد و علوم اجرایی/ مهندسی/ و حقوق دارد. دانشگاه کانکایا دارای اهداف مختلف ست و علاوه بر اینکه برنامه های آموزشی باکیفیت ارائه می دهد بر روی تحقیقات علمی که پتانسیل اجرائی داشته باشند هم تاکید دارد. برای تعامل با بهترین دانشگاه های بین المللی این دانشگاه توافق های زیادی با دیگر دانشگاه های سراسر دنیا انجام داده است.

دانشگاه کانکایا

دانشگاه بیلکنت | Bilkent University

این دانشگاه خصوصی در سال ۱۹۸۴ با هدف ایجاد مرکزی عالی برای تحصیلات و تحقیقات تاسیس شد. بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی ترکیه است و اسم آن مخفف واژه ی ترکی «بیلیم کنتی» به معنی «شهر علم» است. آماده سازی تاسیس این دانشگاه در سال ۱۹۶۷ با خرید قطعه زمینی در غرب آنکارا شروع شد. این دانشگاه ۳ پردیس دارد که در ۱۲ کیلومتری غرب آنکارا در بیش از ۳۰۰ هکتار جای دارند. یکی از نقاط قوت این دانشگاه کتابخانه ی ارزشمند آن است که از بزرگ ترین کتابخانه های دانشگاهی ترکیه و جزو ۱۰ کتابخانه ی برتر ترکیه است. دانشگاه از ۹ دانشکده ی هنر، طراحی و معماری/ اقتصاد، علوم اجتماعی و اجرائی/ آموزش و پرورش/ مهندسی/ علوم انسانی/ حقوق/ موسیقی/ و علوم تشکیل شده و ۳۲ رشته ی دوره لیسانس به همراه ۳۲ برنامه ی دوره فوق لیسانس دارد که ۲۲ رشته ی مختلف را شامل می شوند. دانشگاه بیلکنت در سال ۲۰۱۸ در رتبه بندی جهانی تایمز در لیست ۵ دانشگاه برتر ترکیه و ۱۰۰ دانشگاه برتر زیر ۵۰ سال کشور قرار گرفت. در این دانشگاه دانشجویان می توانند به صورت رایگان در دوره های مختلفی ورزشی شرکت کنند.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه تد | TED University

این دانشگاه در سال ۲۰۱۲ توسط انجمن آموزش ترکیه (TED) تاسیس شد، انجمنی که از سال ۱۹۲۸ در رشد آموزشی ترکیه پیشقدم بوده است. این دانشگاه پویا و جوان در قلب آنکارا قرار گرفته و با تاکید بر آموزش هنرهای آزاد خیال دارد تا دانشجویانی خلاق و با اعتماد بفنس پرورش دهد. این دانشگاه ۵ دانشکده ی مختلف دارد: معماری، هنر و علوم، اقتصاد و علوم اداری، آموزش و پرورش و مهندسی.

دانشگاه تد

دانشگاه آتیلیم | Atilim University

اگر ندانستن زبان ترکی را مانعی برای تحصیل در ترکیه می دانید خبر خوبی برایتان داریم در دانشگاه آتیلیم بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شود. این دانشگاه خصوصی که در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده برنامه های آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی دارد و یکی از بهترین دانشگاه هاست. دانشگاه آتیلیم با حدود ۱۰۰ هکتار در ناحیه گولباسی یکی از رو به رشد ترین مناطق مسکونی آنکارا و در ۲۰ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. محوطه این دانشگاه شامل دانشکده های مختلف، آزمایشگاه، سالن کنفرانس، زمین والیبال و بستکبال، زمین تنیس، استخر، امکانات تفریحی، کافه و رستوران است. دانشکده های آن هم شامل دانشکده مهندسی، دانشکده مدیریت، دانشکده هنر، طراحی و معماری، دانشکده هنر و علوم، و دانشکده حقوق هستند که رنج وسیعی از رشته ها را شامل می شوند.

دانشگاه آتیلیم

دانشگاه فنی خارمیانه | Middle East Technical University

این دانشگاه دولتی تاکید ویژه ای بر روی تحقیقات و آموزش علوم مهندسی و طبیعی دارد. دانشگاه در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده تا علم نه فقط در ترکیه بلکه در سایر نقاط خاورمیانه هم پیشرفت کند. زبان تدریس این دانشگاه انگلیسی است و در حال حاضر حدود ۲۲ هزار دانشجو در آن مشغول تحصیلند که از این تعداد حدود ۱۳۰۰ نفر دانشجوی بین المللی هستند که از ۶۵ کشور مختلف به اینجا آمده اند. در این دانشگاه ۴۵ رشته کارشناسی در ۵ دانشکده ی مختلف ارائه می شود و دانشکده های آن شامل معماری/ علوم پایه/ اقتصاد و علوم مدیریتی/ علوم اموزشی/ و فنی و مهندسی هستند.

دانشگاه فنی خارمیانه

دانشگاه قاضی | Gazi University

این دانشگاه در ابتدا در سال ۱۹۲۶ توسط آتاترک به عنوان موسسه آموزشی تاسیس شد اما در سال ۱۹۸۲ بعد از ادغام با چندین موسسه و آکادمی دیگر شکل و شمایل جدیدی به خود گرفت. دانشگاه ۲۱ دانشکده، ۴ مدرسه ، ۱۱ هنرستان، ۵۲ مرکز تحقیقاتی و ۷ آموزشگاه لیسانس یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور به شمار می رود و دانشکده های آن شامل دانشکده ی هنر/ هنر و طرحی/ معماری/ ارتباطات/ مهندسی/ تکنولوژی/ گردشگری/ علوم/ پزشکی. داروسازی/ حقوق و … هستند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد