همه چیز درباره ی دربند تهران

معمولا اولین پیشنهاد هر کسی برای گردش در پایتخت، دربند تهران است. درست است که تهران پر است از مکان های دیدنی و جاذبه های مختلف ولی این منطقه با ترکیبی از طبیعت کوهپایه های تهران به همراه رستوران ها و استراحتگاه های سنتی واقعا زیبا و دلنشین است.

ما امروز می خواهیم تا برای شما همه چیز را درباره ی پیشینه ی این منطقه، جاذبه ها، آب و هوا، بهترین زمان برای رفتن به آن و خلاصه هر آن چه که در این منطقه ی جذاب و دیدنی که در شمال تهران قرار دارد را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

به هر حال هر کدام از ما بارها به این منطقه رفته ایم و در آن جا تفریح کرده ایم اما چقدر مثلا درباره ی مجسمه ای که ابتدای میدان این منطقه وجود دارد، درباره ی آن می دانیم؟ اگر دوست دارید تا بیشتر درباره ی دربند بدانید با ما در الی گشت همراه باشید.

عکس های دربند تهران

دربند کجاست؟

دربند مکانی عالی برای کوهنوردی، دورهمی و قرارهای دوستانه، تماشای مناظر زیبا و همینطور خوردن خوراکی های خوشمزه ای است که در قدم به قدم این منطقه وجود دارد. این منطقه تفریحی با ارتفاعی ۱۷۰۰ متری از سطح دریا، اصلی ترین مسیر برای صعود به بلندی های کوهستان البرز مرکزی است و هر ساله افراد زیادی با گذر از این راه زیبا و دیدنی، خود را به قله توچال و دیگر قلل مرتفع می رسانند. در بیشتر نظرسنجی های مختلفی که انجام شده ، مردم تهران در اولین انتخاب خود برای پذیرایی از میهمانان خارجی و شهرستانی، این ناحیه را پیشنهاد می دهند. محیط این منطقه هم برای خانواده ها خوب است و هم برای افراد طبیعت دوست و جمع های دوستانه.

رستوران بهشت در دربند تهران

تاریخچه ی منطقه ی دربند تهران

دربند قبل تر از این که به یک منطقه ی تجاری تبدیل شود، یک دهکده ی بسیار قدیمی در شمال کاخ سعدآباد بوده است. قدمت این محله به ۲۰۰ سال پیش باز می گردد و قسمتی در آن به نام باغ شاطر متعلق به ۱۰۰ پیش است. جواب این سوال که اولین بار چه کسانی در این منطقه ساکن شدند، به گفته محلی های این منطقه اولین بار دو نفر از سمت طالقان به این ناحیه کوچ کردند و در اینجا خانواده تشکیل دادند و پایه های شکل گیری محله را گذاشتند. با توجه به موقعیت عالی که این منطقه  از گذشته دارا بود، از همان زمان مورد توجه عده ی زیادی از افراد و مسئولان قرار گرفته بود و بسیاری از افراد ثروتمند و پادشاهان در این منطقه ییلاقی برای تفریح در تابستان اقامتگاه های خصوصی ساخته بودند.

همین موضوع سبب شد که این محله مورد توجه قرار بگیرد و کاخ هایی مثل سعدآباد در کنار آن ساخته شوند. البته رونق دربند از دوران حکومت قاجار بوده و شاهزادگانی مثل کیومرث میرزا و شاهزاده الله وردی در این محله نیز اقامت داشتند. در ضمن در گذشته این منطقه شامل محله هایی به نام مرغ محله، کنار محله، کلاغ پر، شاه محله و ترش محله تقسیم می شدند که این محله های کوچک تر، منطقه بزرگ دربند را شکل می دادند.

عکس های دربند در تهران

امکانات و جاذبه های تفریحی دربند تهران

گفتیم که دربند یک منطقه ی تفریحی خوش آب و هواست و به این خاطر عجیب هم نیست که در آن انواع و اقسام امکانات تفریحی و یا حتی جاذبه های مختلف شکل گرفته باشد. از بین این جاذبه های مختلف، برخی از دیگر معروف تر و جالب تر هستند که پیشنهاد می کنیم که حتما زمانی که به دربند می روید به آن ها سر بزنید.

سفری در ارتفاعات شمال تهران با تله سیژ دربند

یکی از تفریحات هیجان انگیزی که حدود ۴۰ سال پیش در منطقه ی تفریحی دربند تجریش به وجود آمده، تله سیژ است که گردشگران می توانند با استفاده از آن خود را به ارتفاعات دربند برسانند. این که چجوری شد که ساخت تله سیژ آغاز شد به این جا بر می گردد که در ابتدا مردم روستای پس قلعه و کوه نوردان در کوهپایه های شمال تهران وسیله ای را لازم داشتند تا با استفاده از آن برای رفت و آمد به روستا و مسیرهای کوهستانی استفاده نمایند اما، پس از گذشت مدتی این وسیله به عنوان یکی از امکانات تفریحی برای گردشگران تبدیل شد و با استفاده از آن مسافران خودشان را به بالای این منطقه ی کوهستانی می رساندند و در این فاصله هم منظره چشم نواز و کوهستانی را مشاهده می کردند. از  شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۲:۰۰ و روزهای پنج شنبه ها و جمعه ها و روزهای تعطیل هم از ساعت ۰۶:۰۰ تا ۱۲:۰۰ می باشد.

  • آدرس تله سیژ دربند: تهران، دربند، میدان مجسمه
تله سیژ دربند تهران

کوه دربند، معروف ترین جاذبه ی طبیعی شمال تهران

معروف ترین تفریح ممکن در این منطقه، کوهنوردی است که با توجه به مسیر پرپیج و خمی که این منطقه کوهستانی دارد، می تواند بسیار جذاب تر هم باشد. در هر پیج مسیر کوه دربند تهران رستوران های مختلف و خوراکی های هیجان انگیزی وجود دارد که می توانید در آن لحظات خوشی را برای خودتان و همراهانتان بسازید. مسیر کوه نوردی پیش روی شما از دو طریق قابل دسترسی است. یا می توانید خود را به میدان سربند که نقطه ی ابتدایی این محله است برسانید و از آنجا راه خود را ادامه دهید و یا این که راه تله سیژ را در پیش بگیرید و این مسیر را برای رسیدن به قله انتخاب کنید که در میانه به روستای پس قلعه و سپس آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا می رسد و در انتها هم به قله توچال ختم می شود.

  • آدرس: تهران، منطقه یک ، خیایان دربند، میدان دربند
کوهنوردی در دربند تهران

مجسمه ی کوهنورد، جاذبه ی معروف دربند

یکی از معروف ترین بخش های منطقه دربند تهران سربند و مجسمه ی ۳ متری کوهنوردی است که در وسط آن قرار دارد، این مجسمه سوژه ی بسیار مناسبی برای گردشگران است تا در کنار آن عکسی به یادگار بگیرند. کمتر کسی پیدا می شود که ماجرای ساخت این مجسمه را بداند. حدود ۵۰ سال پیش مسجمه ی ۳ متری کوهنورد در میدان سربند نصب شد و به نمادی از تهران و کوهنوردی در تبدیل شد. مجسمه ‌ای که بسیاری از کوهنوردان خاطراتشان از ورزش را با او به یاد می ‌آورند و سال‌ هاست که استوار، به تماشای رهگذران ایستاده است. این مجسمه به پاسداشت یکی از کارآمدترین نیروهای ویژه ارتش ایران که جان کوهنوردان خارجی را نجات داد ساخته شده است. در واقع زمستان ۴۹ سال پیش بود که هواپیمای یک گروه آمریکایی در کوه های شمال تهران سقوط کرد.

مجسمه ی کوهنورد در دربند

یک چترباز آلمانی را برای نجات آمریکایی ها به دربند می فرستند اما او هم چترش به صخره ها گیر کرد و آویزان باقی ماند. آن زمان یکی از کارآمدترین نیروهای ویژه ارتش ایران، استاد چتر کایت و کوهنوردی ارتش، گروهبان امیر شاه قدمی؛ برای نجات جان این گروه انتخاب می شود. او قهرمانانه تمامی گروه را نجات می دهد و در آن زمان از طرف رئیس جمهور وقت آمریکا (جان کندی) مدال شجاعت می گیرد و توسط دولت وقت ایران هم از او تقدیر به عمل می آید و به پاس این عملیات شجاعانه، مجسمه وی ساخته می شود. با گذشت ۴۸ سال این مجسمه همچنان در میدان دربند تهران قرار دارد. گروهبان امیر شاه قدمی با درجه ی سرهنگی بازنشسته شد و در نهایت، در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ فوت کرد.

در کنار این مجسمه‌ زیبا، محیط کوهستانی، گذر رودخانه‌ باصفا از میان پیچ و خم دره، رستوران‌ها و دکه‌ های کوچک و بزرگ، امامزاده ابراهیم و سورتمه ی معروف، آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا در مسیر فتح قله توچال از دیگر جذابیت ها و دیدنی های این محله باصفا به شمار می آیند.

6

تفرحی هیجان انگیز در سورتمه تهران

سورتمه تهران یکی از جاهای تفریحی این منطقه است که کمی از دیگر جاذبه ها و جاهایی که به شما معرفی کردیم دورتر است. در سورتمه تهران می توانید تا بر روی کوه های تهران سورتمه سواری کنید و منظره ی زیبایی از شمال تهران را در روبروی خود داشته باشید. محیط سورتمه ی تهران خانوادگی است و در آن امکانات پیشرفته و جالبی مثل، ماشین برقی، سینما پرواز، زمینه های ورزشی مختلف، سافاری وحشت و بسیاری از دیگر موارد قرار گرفته است. واگن های سواری سورتمه ی تهران مسافت ۸۵۰ متری را با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت می روند و با توجه به ویژگی های جغرافیایی منطقه ای که در آن قرار گرفته اید، هیجان زیادی را به شما می دهد. از ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۱۱ شب می توانید به سورتمه تهران بروید.

  • آدرس سورتمه تهران: تهران، خیابان دربند، خیابان گلابدره، خیابان الفت، خیابان پندار، خیابان شکیبایی
عکسی از ارتفاعات در سورتمه تهران

شکم گردی در دربند را اصلا فراموش نکنید!

برای خیلی ها، اصلی ترین تفریحی که آنها را به این منطقه می کشاند، شکم گردی و تنوع خوشمزه هایی است که در این مکان ارایه می شود. لذت خوردن غذاهای محبوب و خوش طعم در هوایی تمیز و فرح بخش، در کنار منظره ای چشم نواز همراه با دوستان و خانواده فرصتی است که نمی توان به مانند آن را به این راحتی در جایی دیگر از تهران به دست آورد. رستوران های این منطقه تا ساعت ۱۲ شب باز هستند و هر نوع غذایی را که با حال و هوای این منطقه یکسان باشد را سرو می کنند. از غذاهای خیابانی که در دربند فروخته می شود به این سادگی ها نگذرید و شیر بلال کبابی و انواع ترشک ها و آلوچه های مختلف را حتما امتحان کنید. راستی اگر دوست دارید تا بهترین صبحانه‌ ها در تهران را بخورید، می توانید در مطلبی با همین عنوان در مجله ی الی گشت گزینه های خوبی را بشناسید.

دربند تهران

ساعاتی خوش با پیاده روی در دربند

خیلی از مردم معمولا آخر هفته های خود را به همراه عزیزانشان در دربند می گذرانند. رفتن در مسیر پیچ در پیچ و عموما سربالای این منطقه؛ گذشتن از بین خیل عظیمی از رستوران های سنتی، کافه ها، سفره خانه ها و بسیاری از مراکز دیگر و انتخاب یکی از آن ها به عنوان محلی برای استراحت و آسایش در هر ساعتی از روز، از صبح تا شب می تواند برای هر کسی خوب باشد. در هنگام پیاده رویتان که ممکن است حتی تا ۳ ساعت هم طول بکشد، عکاسی کنید، از انواع لواشک ها و ترشیجات مزه کنید و حتی اگر توانستید با محلی ها و روستاییان این منطقه ارتباط برقرار کنید. راستی اگر دوست دارید تا با دیگر مراکز تفریحی تهران آشنا شوید، می توانید لیست کاملی از بهترین ها را در مجله ی الی گشت مطالعه بفرمایید.

خوشمزه های دربند تهران

چه زمانی برای رفتن به دربند مناسب است؟

هر زمانی و در هر فصلی دربند حال و هوای مخصوص به خودش را دارد. بهار و تابستان و یا حتی پاییز و زمستان این منطقه هم قشنگ است. با این که پنج شنبه و مخصوصا جمعه دربند بسیار شلوغ است اما شما در هر روز و ساعتی در هفته می توانید به دربند بروید و به تفریح بپردازید.

دسترسی به محله ی دربند

به منظور دسترسی به این منطقه ی تفریحی در پایتخت باید ابتدا خودتان را به میدان تجریش برسانی و بعد از آن هم می توانید با تاکسی های خط دربند – تجریش راه خیابان دربند را در پیش بگیرید و در میدان سربند از ماشین پیاده شوید.

  • آدرس: استان تهران، شهر تهران، منطقه یک شهری، محله دربند
عکس دربند در تهران

همه چیز را درباره ی دربند تهران برای شما توضیح دادیم. درباره ی این که این منطقه از چه تاریخچه ای برخوردار است، چه جاذبه هایی دارد و چگونه به آن بروید رابرایتان توضیح دادیم. این منطقه ی خوش آب و هوا یکی از بهترین جاهایی است که می توانید آخر هفته هایتان را در آن بگذرانید. در ضمن، برای این که با دیگر جاذبه های تهران آشنا شوید پیشنهاد می کنیم که مطلبی با همین عنوان را در مجله ی گردشگری الی گشت مطالعه بفرمایید. در آخر از شما می خواهیم تا تجربه ی خود را از رفتن به دربند با ما در میان بگذارید.

کلیسای وانک کجاست؟
کلیسای وانک کجاست؟
آشنایی با ۷ هتل مجلل ایران
آشنایی با ۷ هتل مجلل ایران
گورستان هزار ساله شغاب در بوشهر!
گورستان هزار ساله شغاب در بوشهر!
کشف گورستان کریت، مردگانی که روی زمین دفن شده اند!
کشف گورستان کریت، مردگانی که روی زمین دفن شده اند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code