دریاچه دالامپر، گنجینه ای طبیعی در نزدیکی ارومیه

دریاچه دالامپر در ارومیه

در چند کیلومتری جنوب غربی ارومیه دریاچه ای جذاب و دیدنی خودنمایی می کند: دریاچه دالامپر، دریاچه ای که بر روی کوهی بلند جای دارد و طبیعت گردان زیادی برای تماشای چشم اندازها و لذت بردن از آب و هوای مفرح کوهستان به خصوص در فصل بهار به کنار آن می روند. برای رسیدن به دریاچه دالامپر یک طبیعت گردی بینظیر در انتظارتان است که هر آنچه از طبیعتی زیبا و دل انگیز می خواهید را به شما هدیه می دهد. می خواهیم درباره دریاچه دالامپر در ارومیه حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

دریاچه های ارومیه
مطالب مرتبط:
سه گنبد، برجی تاریخی در ارومیه
مسجد سردار، بنایی بر جای مانده از دوره قاجار در ارومیه
خانه انصاری، بنایی تاریخی در ارومیه

دریاچه دالامپر که در بین محلی ها به دریاچه مام شیخ هم معروف است در جنوب غربی ارومیه بر روی دامنه های کوهی به همین نام جای گرفته و به خصوص در فصل های بهار و تابستان چشم اندازهای جذابی را به این منطقه می بخشد. دریاچه ای دایره ای شکل با قطر حدود ۴۵۰ متر که در ارتفاع ۲۷۲۰ متری سطح دریا قرار دارد و پاداش تماشای آن فقط نصیب کسانی می شود که دل به طبیعت بکر نواحی مرزی بزنند و چند ساعتی طبیعت گردی و کوهنوردی را به جان بخرند.

دریاچه بر روی دامنه های کوه دالامپر جای دارد، کوهی که در ۴۵ کیلومتری ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه، در مرز بین ایران، ترکیه و عرق قرار گرفته و جلوه های طبیعی زیادی را در خود جای داده است. در این کوه یخچال های طبیعی چند هزار ساله و چند دریاچه طبیعی را می بینید که یکی از مهمترین دریاچه های آن دریاچه دالامپر است که زیبایی های چشم نوازی دارد.

سفر به ارومیه

در مسیر رسیدن به این دریاچه به هر طرف که نگاه می کنید سبزه و جویبار می بینید و کوه هایی که هنوز لکه های سفید برف بر روی آن ها خودنمایی می کند. اینجا پر از مراتعی است که در روزهای مشخصی از سال تبدیل به دشت گل های رنگارنگ می شوند و چشم اندازهای اطراف را رویایی تر از قبل می کنند. آسمان آبی و پاک که گاهی با لکه های سفید ابر مزین شده و تنفس اکسیژن خالص طراوت خاصی را به شما می بخشد. در اواسط فصل بهار آفتاب کمی سوزان می شود اما اگر خورشید کمی به پشت ابرها برود ناگهان خنکای فرح بخشی سراسر منطقه را فرا می گیرد.

دریاچه دالامپر در ارومیه

چگونه به کنار دریاچه دالامپر برویم؟

برای بازید از دریاچه دالامپر باید خودروی آفرود داشته باشید چون مسیر کاملا کوهستانی و خاکی ست. راهی جاده ارومیه به اشنویه شوید و از سه راهی «آغ بلاق» به سمت روستای دیزج بروید. هر چند می ‌توان برای رسیدن به دریاچه از مسیر جاده بند هم به سمت زیوه حرکت کرد. از دیزج تا روستای سوله دوکل ۸ کیلومتر مسیر آسفالته پیش رو دارید. از میان طبیعت می گذرید و ناگهان صدای جوش و خروش آبشار توجه ها را به سمت خود جلب می کند: آبشار سوله دوکل که یکی از جذاب ترین جلوه های طبیعی این منطقه است و در تمام مدت سال پرآب و خروشان می باشد.

با آب شدن برف کوه، رودخانه ای با آب فراوان راه می افتد، آب در مسیر خود از کوه ها و صخره هایی با بلندای بیش از ۲ هزار متر پرتاپ می شود و آبشاری تماشایی را شکل می دهد که بدون شک یکی از جذاب ترین جاذبه های این منطقه است و در کنار آن همه ی جلوه های طبیعی از کوه و چشمه گرفته تا گل و درخت و بلبل در گرداگرد هم جمع شده اند. مدتی در کنار آبشار بنشینید و پس از آن مسیر رسیدن به دریاچه دالامپر را ادامه دهید، از کنار آبشار تا دریاچه حدود ۱۰ کیلومتر مسیر خاکی است که بیش از نیم ساعت طول می کشد.

سوله دوکل

از اینجا به بعد جاده کاملا خاکی ست و برای گذر از آن باید مهارت کافی داشته باشید. توصیه می کنیم این مسیر را به همراه راهنمای محلی بروید تا سفر ایمن و راحتی را تجربه کنید. در مسیر به دقت به اطراف نگاه کنید و از بودن در میان طبیعت بکر این ناحیه لذت ببرید. اینجا تا چشم کار می کند جلوه های تماشایی طبیعی است و اگر عاشق طبیعت باشید هیچ وقت از این مسیر خسته نمی شوید. جاده خاکی از میان مراتع می گذرد، قسمت هایی از مسیر با پستی ها و بلندی هایش تکان های شدیدی به ماشین می دهد. آفتاب سوزان با گرمایش برف ها را آب می کند و جویبارهایی در سراسر مراتع شکل می گیرد که تماشای آن ها لذتبخش است. در فصل بهار انواع و اقسام گل های بهاری به صورت پراکنده در مراتع می روید و جلوه خاصی به چشم اندازها می بخشد.

گون، بادام کوهی و آلبالوی وحشی پوشش گیاهی این منطقه را شکل می دهد که شباهت زیادی به پوشش گیاهی  رشته‌ کوه زاگرس دارند. گونه های جانوری این منطقه هم شامل روباه، شغال، عقاب ، بز کوهی، مار، خرگوش می باشد. در انتهای این مسیر خاکی به قسمتی برمی خورید که در اثر سیل کاملا از بین رفته پس از اینجا به بعد برای رسیدن دریاچه دالامپر باید ۱ ساعاتی مهمان طبیعت باشید و کوهنوردی لذتبخشی را تجربه کنید.

چشم اندازهای دریاچه دالامپر

پس از طی مسیری سرسبز و کوهستانی، دریاچه دالامپر در مقابل چشمانتان نمودار می شود. در کنار این دریاچه گل های وحشی زیادی روییده که زیبایی های آن را دوچندان کرده و در میان این طبیعت چشم نواز، آرامشی وصف ناپذیر در انتظارتان را می کشد. می توانید ساعت ها در کنار آب بنشینید و خستگی مسیر طولانی را از تن به در کنید. گاهی به چشم اندازهای بی بدیل برمی خورید که نمونه آن در کمتر جایی پیدا می شود؛ صحنه جدا شدن تکه های یخ از کوه های اطراف و افتادن آن به داخل دریاچه که با صدایی مهیبش از منحصربفردترین و دیدنی ترین چشم اندازهای دریاچه دالامپر است.

جذابیت های این منطقه تمامی ندارد، می توانید بعد از بازدید از دریاچه به سمت روستای کچله بروید، روستایی پلکانی که در دامنه های کوه دالامپر قرار دارد و برای رسیدن به آن باید راهی مسیر پرپیچ و خم جذابی شوید.

مسجد سردار، بنایی بر جای مانده از دوره قاجار در ارومیه
مسجد سردار، بنایی بر جای مانده از دوره قاجار در ارومیه
جنگل فندقلو، جایی برای تماشای دشت گل های بابونه
جنگل فندقلو، جایی برای تماشای دشت گل های بابونه
کلیسای زور زور در ماکو، بنایی که شهرت ملی و جهانی دارد
کلیسای زور زور در ماکو، بنایی که شهرت ملی و جهانی دارد
کلیسای ننه مریم ارومیه؛ دومین کلیسای قدیمی جهان
کلیسای ننه مریم ارومیه؛ دومین کلیسای قدیمی جهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code