آرامش و زیبایی بی نظیر طبیعت در «دریاچه دال» کشمیر

دریاچه دال |  Dal Lake

هندوستان کشور بسیار زیبا و پهناوری است و هرگوشه از آن جذابیت های خاص خود را دارد. اگر فکر می کنید هند در تابستان خیلی گرم و سوزان است و برای سفر تابستانی مناسب نیست احتمالا در مورد کشمیر چیزی نشنیده اید. ایالت کشمیر در شمال هندوستان و در مجاورت رشته کوه های هیمالیا قرار دارد و آب و هوای کوهستانی، خنک و معتدل آن شما را شگفت زده خواهد کرد. امروز می خواهیم در مورد یکی از زیباترین دریاچه های هند صحبت کنیم که در ایالت کشمیر قرار دارد: دریاچه دال! با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به کشمیر و دریاچه زیبای دال بزنیم.

دریاچه دال

لوکیشن محبوب فیلم های هندی!

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به کشمیر
شگفتی طبیعت را در این جاذبه های کشمیر ببینید!
مشهورترین و زیباترین بازارهای گل در هند + تصویر

اگر طرفدار فیلم های هندی باشید حتما در بسیاری فیلم ها تصاویری کوهستانی و شاید برفی دیده اید که شاید با تصویری که از هند در ذهنتان دارید منافات داشته باشد. جالب است بدانید که سالانه فیلم های زیادی در دریاچه دال و طبیعت سرسبز و زیبای اطرافش فیلمبرداری می شود و در واقع، دریاچه دال در تمام فصل های سال لوکیشنی بسیار محبوب برای سینمای بالیوود به شمار می رود. خانه های قایقی چوبی و رنگارنگی که در این دریاچه قرار دارند و بازارهای گل شناور که روی قایق های چوبی برگزار می شود بر زیبایی دریاچه دال اضافه کرده اند. دریاچه دال در ایالت جامو و کشمیر و در شهر سریناگار قرار دارد و مشرف به رشته کوه های هیمالیاست.

منطقه کشمیر

دره دال کجا قرار گرفته است؟

دره کشمیر یکی از زیباترین مناطق هند است و حتی با عنوان «بهشت روی زمین» از آن یاد می شود. دریاچه دال که در این منطقه فوق العاده واقع شده آنقدر زیبا و شگفت انگیز است که به «جواهر کشمیر» شهرت پیدا کرده است! این دریاچه شاید به اندازه سایر جاذبه های گردشگری هند برای توریست ها شناخته شده نباشد اما به شما قول می دهیم یکی از بی نظیرترین و مسحورکننده ترین چشم اندازها را در این منطقه خواهید دید. دریاچه دال در واقع از چندین دریاچه کوچک تر تشکیل شده که از طریق کانال های آبی به یکدیگر متصل شده اند. عمق آب دریاچه حدود ۶ متر و مساحتی بالغ بر ۱۶ کیلومتر مربع را شامل می شود.

بازار گل شناور کشمیر

دیدنی های دریاچه دال

دریاچه زیبای دال، اقامت در خانه های قایقی، بازار گل شناور و طبیعت سرسبز و مسحور کننده اطراف دریاچه به اندازه کافی جذاب و تماشایی است. علاوه بر این، اگر در ماه های جولای و آگوست به این منطقه سفر می کنید می توانید شاهد گل های نیلوفر آبی باشید که در این دوره شکوفه می دهند. دریاچه دال باغ های شناور زیادی هم دارد که اغلبشان در فاصله نزدیکی از خانه های قایقی قرار گرفته اند. میوه و سبزیجاتی که نیاز به آب فراوان دارند مثل خیار، طالبی و گوجه در این منطقه به خوبی رشد می کنند. تقریبا هر موقع که به دریاچه دال بروید فعالیت های جالبی در سطح دریاچه مشاهده می شود. قایق هایی که برای فروش سبزیجات، گل ها و کالاهای دیگر آمده اند و قایقشان در واقع مغازه شناور آن ها به شمار می رود. در برخی مناطق دریاچه شنا کردن هم از جمله فعالیت های رایج محسوب می شود. در فصل زمستان هم این منطقه زیبایی های خاص خود را دارد و امکان اسکی هم برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

طبیعت دریاچه دال

خانه های قایقی دریاچه

اگر به لبه غربی دریاچه و نزدیک دروازه دال بروید با تعداد بیشماری خانه قایقی مواجه می شوید که به ردیف کنار هم قرار گرفته اند. در واقع وقتی می گوییم خانه قایقی منظورمان یک خانه درست و حسابی است که روی آب شناور است! این خانه قایقی ها داستان جالبی هم دارند و اولین خانه در روزگار حضور بریتانیا در هند ساخته شده است. انگلیسی ها که جذب زیبایی دریاچه دال شده بودند قصد خانه سازی در این منطقه را داشتند اما مهاراجه کشمیر با این اقدامات مخالف بود. انگلیسی ها که اجازه ساخت و ساز در زمین ها اطراف دریاچه را پیدا نکرده بودند به سطح آب روی آوردند! خانه های قایقی چوبی به سبک خانه های انگلیسی ساخته شد و امروزه جزء جاذبه های گردشگری دریاچه دال به شمار می روند. بسیاری از مسافرانی که به این منطقه سفر می کنند می توانند در یکی از این خانه های شناور و بی نظیر اقامت کنند و در رستوران های شناور غذا بخورند و همزمان از چشم انداز دریاچه لذت ببرند.

علاوه بر این قایق های رنگارنگ و زیبایی در سطح دریاچه تردد می کنند و منظره ای بسیار چشم نواز به وجود می آورند. یکی از زیباترین مناظر را در بازار گل فروش ها می توانید ببینید. در واقع زیباترین بازار گل هند روی سطح دریاچه و به صورت شناور برگزار می شود. ده ها قایق مملو از گل های رنگارنگ برای فروش گل هایشان به محل بازار می آیند و خریداران هم با قایق برای خرید گل ها حضور پیدا می کنند. بازار گل شنار دریاچه دال یکی از زیباترین مناظر را به وجود می آورد و عکاسان زیادی برای ثبت این تصاویر زیبا به دریاچه دال کشمیر می آیند.

خانه های قایقی

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه

همان طور که گفتیم در هر فصلی می توانید به دریاچه دال بروید و از زیبایی های طبیعی آن لذت ببرید. اما محبوب ترین زمان برای سفر به دریاچه دال بین ماه های ژوئن و آگوست و زمانی است که هوا بسیار مطبوع و دلپذیر می شود. منطقه کشمیر به دلیل کوهستانی بودن آب و هوایی معتدل دارد و میانگین دما در تابستان بین ۱۲ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. به همین دلیل کشمیر و دریاچه دال یکی از پرطرفدارترین مقاصد تابستانی در هند به شمار می رود و حتی خود هندی ها هم برای سپری کردن تعطیلات تابستانی به این دریاچه سفر می کنند.

منبع: kashmir-tourism.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد