بلیط هواپیما

دریاچه مخرگه، بزرگ ترین آینه طبیعی ایران

دریاچه مخرگه

اگر کمی اهل سفر و دنبال کردن مطالب مرتبط با گردشگری باشید، مطمئنا درباره ی آینه ی طبیعی چیزهایی شنیده اید، یکی از بزرگ ترین آینه های طبیعی جهان که در کشور بولیوی قرار دارد و سالانه میزبان گردشگران و توریست های داخلی و خارجی زیادی در سراسر ایران است. حالا می خواهیم به شما بگوییم که دیگر برای دیدن آینه ی طبیعی نیازی نیست تا کشور بولیوی بروید! در ایران خودمان بزرگ ترین آینه طبیعی وجود دارد که متاسفانه تا به امروز به دلایل مختلف ناشناخته و مجهور مانده و حتی بسیاری از وجود چنین جاذبه ی شگفت انگیزی بی اطلاع هستند، جایی به نام دریاچه مخرگه که یکی از جلوه های طبیعت زیبای ایران و به عنوان بزرگ ترین آینه طبیعی ایران شاخته می شود. با الی گشت همراه باشید تا ببینیم این جاذبه کجاست و چطور می توان به آن جا رفت.

دریاچه مخرگه
مطالب مرتبط:
گشت و گذار در تاریخ تهران، کاخ صاحبقرانیه
این دریاچه در آستارا جا به جا می شود! +تصویر

در استان کرمان و در نزدیکی شهر بابک یکی از زیباترین پدیده های طبیعی ایران به نام دریاچه مخرگه واقع شده است، جایی که به خاطر شفافیت و انعکاس بی عیب و نقص آسمان در روی سطحش، لقب بزرگ ترین آینه طبیعی ایران را گرفته است. بعضی ها این دریاچه را آینه ی طبیعی بولیوی در ایران نامیده اند جایی که زمین و آسمان به هم می رسد و تصویر آسمان در روی دریا باعث شده تا آسمان در این منطقه ۲ بار دیده شود!

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان کرمان دریاچه مخرگه است که در واقع دریاچه ی نمک است که به دریاچه ی چاه زنگار هم معروف است. مخرگه ۲۵ کیلومتر مربع سعت دارد و آب خود را از مسیل ها و روخانه هایی می گیرد که در موقع بارش باران جریان پیدا می کنند. طول این دریاچه ۷ کیلومتر و عرض آن ۵٫۵ کیلومتر است. این دریاچه اصلا عمیق نیست و جالب است بدانید که در عمیق ترین نقطه فقط ۳۰ سانتیمتر عمق دارد!

همان طور که در بالا هم گفته شد، دریاچه مخرگه آب خود را از بارش آب باران می گیرد و بعد از هر  بارش باران آبگیری می شود. بابراین فقط در مواقعی که باران باریده باشد و آب آن به اندازه ی کافی و نرمال رسیده باشد باید منتظر دیدن این آینه ی طبیعی شگفت انگیز باشید. در صورتی که بخواهید این دریاچه را از نزدیک ببینید باید تا قبل از شروع ماه شهریور به آن جا سفر کنید. اگر بعد از این فصل به این دریاچه بروید با یک نمک زار وسیع و گسترده و خالی از آب روبرو می شوید که آینه ای هم در کار نیست!

عکس های دریاچه مخرگه

البته همان طور که می دانید به وجود آمدن چنین سطح صافی باعث شده تا مانند یک آینه عمل کند و در صورتی که این سطح بر هم بخورد، خبری از این پدیده ی طبیعی نخواهد بود. بنابراین هنگام ورود به دریاچه مخرگه باید از ورد هر خودرو و وسیله ای به این منطقه خودداری کنید و حتی سعی کنید تا قدم هایتان را آهسته بردارید.

این دریاچه که انعکاس حیرت آوری از آسمان است به یکی از جاذبه های دیدنی کشور بولیوی به نام سالار اویونی تشبیه شده است که سالار اویونی در سطح جهان مشهرر است و عنوان بزرگ ترین آینه ی طبیعی جهان را دارد و واقعا هم از نظر شگفت انگیز بودن چیزی از آن کم ندارد.

دریاچه مخرگه در شهر بابک

از دریاچه مخرگه بیشتر بدانید

مطمئنا یکی از بهترین سوژه های عکاسی دریاچه مخرگه است جایی که تا چشم کار می کند آسمانی روی زمین دیده می شود و برای دیدن آسمان دیگر نیازی نیست به بالا نگاه کنید، اینجا آسمان درست در زیر پایتان قرار دارد. کلمه ی مخرگه از واژه ی مخ گرفته شده است که مخ هم به معنای خرما است. گفته شده که در گذشته در این منطقه خرما کشت می شده است که ممکن است با توجه به موقعیتی که الان دارد حتی باور کردن چنین گفته ای سخت باشد اما بعد از جستجوهایی نشانه هایی از پوست درخت خرما در آن پیدا شد که باعث شد تا این گفته صحت بیشتری پیدا کند.

متاسفانه از تاریخ مخرگه اطلاعات چندان درست و معتبری وجود ندارد بستر این رودخانه به طور کلی نمکی است اما آبی که به آن وارد می شود، آب شیرین است که از  آن جایی که سطح آب بالا نیست و میزان تبخیر هم بالاست، تبخیر آب این بستر دریاچه ی باعث می شود تا آب آن شور شود و در مواقع خشک سال جز بستری از نمک چیز دریگری باقی نماند. از آن جایی که دریاچه مخرگه ثبت ملی نشده است، هر آن ممکن است که افراد سودجو با بهره برداری از نمک دریاچه و یا کندو کاوهای غیر ضروری باعث آسیب رسیدن به آن شوند، بنابراین لازم است تا این دریاچه هر چه زودتر به ثبت ملی برسد.

دریاچه مخرگه کرمان

البته که این دریاچه تنها جاذبه ی طبیعی و زیبای این منطقه نیست و در نزدیکی مخرگه چندین غار و بقایای یک قلعه ی قدیمی هم وجود دارد که هیچ اطلاعاتی در مورد آن و یا تاریخچه اش در دست نیست. در هر صورت خود دریاچه آنقدر ناشناخته است که حتی بعضی از مردم شهر بابک هم از وجود چنین چیزی اطلاعی ندارند! شاید به همین دلیل بوده است که تا به امروز بکر مانده است و از آسیب های انسانی به دور مانده است اما چیزی که مشخص این است که این دریاچه پتانسیل زیادی برای جذب گردشگرهای داخلی و حتی خارجی دارد و با کمی سرمایه گذاری در آن و تبلیغات می توان آن را به یکی از مناطق توریستی ایران تبدیل کرد.

 چطور به دریاچه مخرگه برویم؟

این دریاچه در استان کرمان قرار دارد و بنابراین برای رسیدن به آن اول باید خودتان را به این استان برسانید، مخرگه در ۳۲ کیلومتری شهر بابک از شهرهای این استان قرار دارد. اما پیشنهاد می کنیم در صورتی که خواستید از این دریاچه دیدن کنید، این کار را بدون همراه داشتن یکی از افراد محلی و یا راهنمای آشنا به منطقه انجام ندهید چون احتمالا در باتلاق های این منطقه گم خواهید شد.

آشنایی با غذاهای محلی و اصیل مازندران
آشنایی با غذاهای محلی و اصیل مازندران
کلات نادری، سرزمین گنج های ایران
کلات نادری، سرزمین گنج های ایران
معرفی کامل موزه های مشهد همراه با آدرس
معرفی کامل موزه های مشهد همراه با آدرس
روستای بیابانک
روستای بیابانک