بلیط هواپیما

این دریاچه قاتل پرندگان است!

دریاچه ی ناترون | Lake Natron

شاید در ابتدا برایتان عجیب باشد که دریاچه ای در جهان وجود داشته باشد که قاتل موجوداتی همچون پرندگان باشد اما باید به شما بگوییم که در کمال تعجب چنین دریاچه ای وجود دارد. این دریاچه ی عجیب که ناترون (Lake Natron) نام دارد در تانزانیا قرار گفته است. اما چرا این دریاچه قاتل پرندگان جز یک گونه ی خاص است؟ قبل از این که این سوال را جواب دهیم باید بگوییم که این دریاچه دارای آبی قرمز رنگ نیز هست! حال چرا آب آن رنگی غیر عادی دارد؟ اگر شما نیز می خواهید تا به این سوالات خود درباره ی دریاچه ی ناترون پاسخ دهید در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید.

دریاچه قرمز ناترون
مطالب مرتبط:
از عجایب ۷ گانه جهان بازدید کنید + ویدئو
رودخانه لی در چین در فهرست ۱۰ عجایب آبی جهان

دریاچه ی ناترون رنگی قرمز دارد و دمای آن نیز بسیار بالا است. دلیل قرمز بودن آب ناترون این است که دمای آب دریاچه بسیار بالا است.

آب این دریاچه بسیار شور است و درجه حرارت آن بسیار بالاست. این دریاچه برای پرنده ها بسیار خطرناک است اما برای فلامینگوها شرایطی بسیار مناسب و مطبوع دارد.

اما همانطور که گفتیم این شرایط مطبوع فقط برای فلاینگوها مناسب است نه برای حیوانات و یا حتی پرندگان دیگر زیرا به محض نزدیک شدن به این دریاچه و یا تماس آنان با آب، آن ها می سوزند! این دریاچه با دیگر دریاچه هایی که در عمرتان دیده اید فرق دارد چه از نظر ظاهری و چه از نظر خواص شمیایی!

در واقع هیچ کس در دنیا نیست که قبول کند در کنار این دریاچه به پیک نیک برود زیرا ممکن است حتی به انسان ها نیز آسیب برساند.

اما با تمام این توصیفاتی که کردیم فکر نکنید که این دریاچه غیرقابل زیست است و هیچ موجود زنده ای در آن دوام نمی آورد! این دریاچه محل زندگی موجوداتی است که توانایی زندگی در شرایط سخت آن را دارند.

دریاچه ی ناترون در ارتفاعی برابر با ۶۰۰ متری از سطح دریا که عمقش عموما به بیش از ۳ متر تجاوز نمی کند و عرض آن نسبت به میزان آبش نیز متفاوت است، می باشد.

طول این دریاچه ی داغ و البته شور نیز در حدود ۵۷ کیلومتر است و نزدیک به ۲۲ کیلومتر نیز  طول دارد.

این دریاچه قاتل پرندگان است!

از نظر بارندگی و دمای هوا نیز در مناطق اطراف دریاچه ی ناترون، در کل سال در حدود ۸۰۰ میلی متر بارندگی وجود دارد که بیشتر آن ها در بین ماه های دسامبر و مه است.

در واقع همین بارندگی ها در این ماه ها هستند که بخش اعظمی از آب دریاچه را تامین می کنند.

و اما می رسیم به درجه دمای آب این دریاچه. آب دریاچه ی ناترون به صورتی عجیب داغ و سوزان است.

درجه حرارت این آب گاهی حتی به بالای ۴۰ درجه سانتی گراد هم می رسد و به همین دلیل نیز سطح بالای تبخیری که در این دریاچه وجود دارد، ph دریاچه ی ناترون نزدیک به ۱۲ است!

همچنین به این دلیل که سطح تبخیر در این دریاچه بسیار بالا می باشد، شوری آب دریاچه هم افزایش می یابد.

افزایش سطح نمک آب که در نهایت منجر به این امر می شود که نوعی از میکروب های طبیعی که حاصل عملیات پیچیده ای ازمیکروارگانیسم ها هستند وبه محیط های تر و شور علاقه مندند، می باشند.

در نهایت این فعالیت ها، این میکرو ارگانیسم ها به نوعی باکتری تبدیل می گردند که غذای مصرفی خود را از راه فتوسنتز همچون گیاهان تامین می نمایند و در نتیجه آب دریاچه قرمز رنگ می شود.

دریاچه خطرناک ناترون

پوسته ی قلیایی این دریاچه ی عجیب و غریب و سوزان نیز هم به دلیل فعالیت باکتری های قرمز رنگ و در قسمت های کم عمق تر نیز نارنجی رنگ می باشد یکی دیگر از دلایل قرمز رنگی این دریاچه این است که سدیم کربنات موجود در آب ناترون از تپه‌های مجاورش وارد آب آن شده و رنگ قرمزی به آب دریاچه می‌ بخشد.

همانطور که گفتیم این دریاچه در شمال تانزانیا است و مردمان محلی این مکان به آن لقب گورستان پرندگان را داده اند.

محیط قلیایی این دریاچه با دمای ۶۰ درجه ی سانتی ‌گراد و وجود مقدار قابل ‌توجه و زیادی آمونیاک اثر این دریاچه انقدر شدید است که تحمل آن را برای حتی برخی از سخت ترین جانوران نیز سخت کرده است.

در بازدید از این دریاچه به صورت مستقیم می بینید که بر اثر قرار گرفتن در مواد مذاب درون آب دریاچه ی ناترون، پرندگان به مومیایی‌های شبیه سنگ تبدیل شده ‌اند!

گویی تندیسی از پرندگان در این دریاچه ساخته اند. در واقع در این دریاچه علاوه بر ساختار شیمیایی که گفتیم، خاکستر آتش‌فشان نیز موجود است.

دریاچه ناترون

گمان می رود که مواد موجود در آب دریاچه ی ناترون، همان موادی باشند که مصریان باستان برای ساخت مومیایی‌ها از آن استفاده می کرده اند.

PH قلیایی آب دریاچه ی ناترون بین ۹ تا ۱۰/۵ است. بی شک زندگی در این دریاچه برای هر موجودی طاقت ‌فرسا و سخت و یا حتی کشنده است اما فلامینگو‌ها با آن سازگارند.

ماهی‌هایی که شرایط محیطی قلیایی دارند به همراه باکتری‌های نمک دوستی که بالاتر درموردشان توضیح دادیم، می‌توانند در محیط دریاچه ی ناترون به راحتی زندگی کنند و در این زیست بوم خاص راحت باشند.

خاصیت قلیایی دریاچه ی آب ناترون به قدری وحشتناک زیاد است که حتی می تواند نگاتیو دوربین را در عرض ۱ ثانیه نابود سازد. اما هیچ کدام از این موارد گفته شده به اندازه ی خاصیت مومیایی سازی پرندگان در این دریاچه جالب نیست!

ناترون

درباره ی محل قرار گیری این دریاچه در تانزانیا باید بگوییم که اگرچه این دریاچه و محل قرارگیری آن در تانزاینا جزء یکی از بهترین نقاط قاره ی آفریقا است اما این خاصیت آن را به یکی از خطرناک ترین زیست بوم های طبیعی جهان تبدیل کرده است.

ناترون بسیار گرم است و تطبیق دادن خود با شرایط دمای آن بسیار سخت است. می گویند که در نزدیکی دریاچه ی ناترون، دزدی و اتفاقات ناگوار از گذشته های دور نیز کم اتفاق می افتاده است و دلیل آن هم تنها این مورد است که حتی افراد شرور هم بیم آن را از گذشته داشته اند که در دام این دریاچه ی مخوف بیفتند و به سرنوشت انسان ها و یا دیگر حیواناتی که در آن نابود شده اند، دچار شوند.

دریاچه ی ناترون به طور دقیق در نزدیک مرز کنیا و در شمال تانزانیا قرار گرفته است.

منبع:livescience.com

باغ های ماژورل در مراکش
باغ های ماژورل در مراکش
معرفی هتل ۳ ستاره در دیاف در الجزیره
معرفی هتل ۳ ستاره در دیاف در الجزیره
کوه کلیمانجارو در کدام کشور قرار دارد؟
کوه کلیمانجارو در کدام کشور قرار دارد؟
چطور از فرودگاه تونس به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه تونس به مرکز شهر برویم؟