دریاچه ولشت مرزن آباد برگی دیگر از بهشت مازندران

دریاچه ولشت مرزن آباد

طبیعت با همه ی زیبایی هایش، آرامشی دلنشین را به ما هدیه می دهد تا ذهنمان از دغدغه ها و هیاهوی شهر در امان باشد و از روزمرگی ها فاصله بگیریم. این بار به دنبال مقصد تازه ای می گردیم تا تصویری تازه از طبیعت را به ذهنمان بسپاریم و خستگی ها را از تنمان به در کنیم، زمانی که در جستجوی جایی برای فراغت هستیم همیشه سفر به عنوان یکی از گزینه ها در نظر است. گوشه کنار این سرزمین خصوصا خطه سرسبز شمال را که بنگریم بسیاری از جاذبه های طبیعی را که هنوز ناشناخته است خواهیم یافت، اگرچه بسیاری از این جاذبه ها در مطالب قبلی به آن ها اشاره شده است، اما انتخاب امروز ما طبیعتی بکر از استان مازندران به نام دریاچه ولشت مرزن آباد است. پس الی گشت را همراهی کنید تا در ادامه اطلاعاتی در باره این جاذبه دوست داشتنی به شما ارائه دهیم.

دریاچه ولشت در مازندران

دریاچه ولشت کجاست؟

مطالب مرتبط:
دریاچه فراخین، طبیعتی بی نظیر در دل جنگل
دریاچه آویدر، رویایی از جنس طبیعت
گذری از تاریخ و طبیعت به مقصد قلعه مارکوه رامسر

دریاچه ولشت مرزن آباد در در استان مازندران، در نزدیکی شهر مرزن آباد، بخش کلاردشت، در شمال شرق کلاردشت و جنوب غرب شهر چالوس قرار دارد. در اطراف این دریاچه روستا هایی به نام های سماء سرکا، جلاجور، ولشت و ارزاودیمو قرار گرفته و در قسمت جنوب غرب این دریاچه علم کوه واقع شده است. برخی از روستا ها خالی از سکنه هستند اما به غیر از این آبادی های کوچک، روستای نسار در ۴ کیلومتری دریاچه و شامل ۲۰۰ خانوار جمعیت و همچنین شهر کلاردشت از نزدیکترین مراکز روستایی و شهری به این دریاچه محسوب می شوند.

دریاچه ولشت در مرزن آباد مازندران

مسیر دستیابی یه دریاچه

دریاچه ولشت مرزن آباد یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین ایران است که در میان کوه ها منظره ای دلنواز را تشکیل داده است. همان طور که از اسم مرزن آباد می شود حدس زد، برای دستیابی به این مکان باید راهی جاده چالوس شویم که زیبایی های این جاده خاطره انگیز و دوست داشتنی دیگر نیازی به توصیف ندارد. شبیه به بسیاری از جاذبه های این استان باید برای رسیدن به آن از میان مسیرهای دیدنی و مناظر سرسبز و دوست داشتنی عبور کرد، دریاچه ولشت مرزن آباد نیز مستثنی نیست و باید از میان جنگل و روستاهای چشم نواز در این منطقه عبور کرد تا به مقصد رسید، در مسیر رسیدن باید از یک جاده خاکی نیز گذر کنید. پس ابتدا در محور چالوس به تهران و ۲۳ کیلومتر از پل کجور که رد شدید و ۳ کیلومتر نرسیده به مرزن آباد به سمت غرب و از طریق یک راه آسفالته از جاده اصلی تغییر مسیر دهید، پس از عبور از سربالایی ها، پیچ و خم ها و جنگل های زیبای کاج به روستایی به نام کردی چال خواهید رسید. از روستا یک جاده خاکی به سمت ولشت وجود دارد که شما را به مکان مورد نظر هدایت می کند. در نظر داشته باشید این مکان دیدنی دارای ورودیه به مبلغ ۵۰۰۰۰ ریال می باشد.

دریاچه ولشت مازندران

دریاچه ولشت مرزن آباد که در میان کوه قرار دارد و از دید پنهان است از چشمه ها سرچشمه می گیرد، البته علاوه بر جوشش چشمه ها، برف و باران نیز در تامین آب این دریاچه نقش به سزایی دارد. این دریاچه در ۱۵ مهرماه سال ۱۳۸۸ به عنوان هفتاد و یکمین اثر طبیعی در ایران توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید و در لیست مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت. این دریاچه همچنین یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین در ایران است و در کل ۲۸ دریاچه طبیعی و ۹ دریاچه در اثر ساخت سد در ایران وجود دارد.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت مرزن آباد در درون گودی بزرگی از زمین هایی با خاک های رانشی و فرسایشی قرار گرفته است و وسعتی به اندازه  ۱۵۰۰۰۰ متر مربع و عمقی برابر با ۲۰ متر دارد. در حدود ۳ میلیون متر مکعب حجم آب آن است که از چشمه های جوشان میان دریاچه و برف و باران تامین می شود. این دریاچه به گونه ای است که فقط سطح آن بالا و پایین می رود و آب سریز ندارد.

دریاچه ولشت مرزن آباد

قدم زدن در کنار دریاچه ولشت مرزن آباد و لذت بردن از چشم انداز های پیش رو را در این مکان تجربه کنید، همچنین شرایط برای ماهیگیری مهیاست البته در صورتی که به اصول آن آشنا باشد. در حاشیه این دریاچه و به دلیل وجود درختان سر به فلک کشیده، امکان نشستن در زیر سایه این درختان و و لذت بردن از این شاهکار طبیعت می باشد. علاوه بر مواردی که گفته شد نیز می توانید از شنا کردن در این دریاچه لذت ببرید اما بسیار این نکته حائز اهمیت است که ممکن است لذت بردن از شنا در این مجموعه را به یک تجربه تلخ نیز تبدیل کند چراکه برای افرادی که تسلط و مهارت کافی برای شنا کردن را ندارند می تواند بسیار خطرناک باشد. قایق سواری نیز از دیگر تفریحات این مجموعه به شمار می رود که می توانید با قایق بادی خود به میان آب بروید.

دریاچه ولشت در مرزن آباد

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان برای سفر به مقصد دریاچه ولشت مرزن آباد فصل های بهار و تابستان است، ولی هر فصلی زیبایی های خاص خودش را دارد.

بهار و تابستان: بسیاری از طبیعت گردان در این فصول راهی این دریاچه می شوند که به دلیل سرسبزی منطقه امری طبیعی است اما ممکن است رطوبت بالای این فصول کمی موجب آزار و اذیت شود.

دریاچه ولشت مرزن آباد

پاییز و زمستان: در این فصول به دلیل دمای بسیار پایین که ممکن است حتی تا منفی ۳۰ درجه نیز برسد، بازدید از این مکان چندان توصیه نمی شود و حتی دریاچه یخ می زند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد