alexaa

برای سفر به جزیره پنانگ در مالزی آماده اید؟

penang1

تجربه سفری خاطره انگیز به جزیره پنانگ

اگر تاکنون از پارک ملی پنانگ دیدن نکرده اید، به شما توصیه می کنیم اینبار در سفر به مالزی، برای بازدید از این محل برنامه ریزی کنید. اگرچه پنانگ به عنوان یکی از پیشرفته ترین و توسعه یافته ترین ایالت های مالزی شناخته می شود، اما در این ایالت هنوز اماکن بکر و زیبای طبیعی وجود داشته و اگر انرژی و زمان کافی برای دیدن کوچکترین پارک ملی مالزی را دارید، با سفر به این منطقه، می توانید خاطره ای فراموش نشدنی برای خود رقم بزنید.

پارک ملی پنانگ در شمال شرقی جزیره پنانگ واقع شده و حدود ۳۰ کیلومتر با شهر تاریخی جرج تاون Georgetown فاصله دارد.

این پارک، شامل محوطه ای با مساحت یک هزار و ۲۱۳ هکتار بوده و در آن تعدادی ساحل بکر و دست نخورده، جنگل های سرسبز و انبوه با پوشش گیاهی و گونه های جانوری متنوع قرار دارد که دیدار از آن سفری اکتشافی و جذاب خواهد بود. در این برنامه اکتشافی شما می توانید انواع زمین های گل آلود، گونه های مختلف گیاه شاه پسند mangroves، صخره های مرجانی ساحلی، لانه ها و محل تخم گذاری لاک پشت ها در ساحل و تک دریاچه زیبایی با نام meromictic را بازدید کنید. به طور سنتی و تاریخی این جنگل با نام جنگل PantaiAcheh شناخته شده و از سال ۱۹۲۸ میلادی، کنترل و اداره آن بر عهده اداره جنگل داری پنانگ قرار داده شده و از دهم اکتبر سال ۲۰۰۳ میلادی نیز این محوطه با عنوان پارک ملی معرفی شده و تحت نظارت مرکز حیات وحش و پارک های ملی مالزی قرار گرفت.

penang2

 جاذبه های طبیعی و فعالیت های امکان پذیر در این جنگل

 

پارک ملی پنانگ با لقب خلیج کهربای سرخ فام “Bay of Glowing Amber” نیز شناخته می‌شود که دلیل این نام گذاری، وجود منظره خیره کننده و بدیع غروب خورشید در آب های ساحلی این منطقه است. عاشقان هنر عکاسی قطعا در این محل سوژه های مناسب و کم نظیری را یافته و می‌توانند تصاویری بی مانند از غروب استثنایی خورشید در این منطقه تهیه کنند.

در این پارک جنگلی نیز شما می‌توانید مانند بسیاری از دیگر جنگل های استوایی با گونه های مختلف گیاهی از جمله، درختان Dipterocarp، Seraya و Shorea Curtisii رو به رو شده و از تماشای آن ها لذت ببرید برای دیدن تنوع گیاهی منطقه بهتر است به سمت دماغه موکا Muka Head بروید.

گفتنی است، مطالعات گیاه شناسان منجر به شناسایی بیش از هزار گونه مختلف گیاهی در این پارک جنگلی شده است که این گیاهان عمدتا از تیره های Apocynaceae، Anacardiaceae؛ Euphorbiaceae؛ Dipterocarpaceae و Moraceae هستند.

علاقه مندان به پرندگان نیز در این محل می توانند شاهد زندگی طبیعی انواع گونه های پرندگان از جمله گونه های بومی BurungKuak؛ Lang Merah؛ Lang Siput؛ PucungKeladi, Punai Tanah, PunaiGading و  akorTembaga  باشند که به صورت طبیعی این جنگل را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده اند. البته تنوع پرندگان پارک جنگلی پنانگ منحصر به این موارد نبوده و انواع پرندگان مهاجر در فاصله ماه های سپتامبر تا آپریل در این منطقه به وفور مشاهده می شوند. به همین دلیل توصیه می شود در هنگام مراجعه جهت بازدید از این پارک جنگلی، حتما دوربین عکاسی و تجهیزات مربوط به تصویربرداری را با خود ببرید تا از فرصت ایده آل موجود جهت تصویربرداری و ثبت عکس های استثنائی استفاده کنید.

در سواحل این منطقه ۲ گونه از لاک پشت ها زندگی می‌کنند که معمولا برای تخم گذاری به مناطق ساحلی این پارک جنگلی می آیند. لاک پشت سبز با نام علمی CheloniaMydas به کرات در سواحل غربی این پارک و به ویژه سواحل PantaiKerachut و PantaiKampi مشاهده شده که در فاصله زمانی ماه های آپریل تا آگوست برای تخم گذاری به صورت گروهی به این منطقه می آیند.

لاک پشت زیتونی ریدلی یا The Olive-Ridley Turtle که با نام علمی LepidochelysOlivaceacome شناخته می‌شود نیز در فاصله ماه های سپتامبر تا فوریه در سواحل منطقه رویت می شود. اگر در سفر خود علاقه به دیدن لاک پشت ها دارید، حتما با اداره ماهیگیری منطقه هماهنگ کرده و اطلاعات لازم درمورد زمان و محل مناسب جهت دیدن این جانوران را دریافت کرده و از شرایط و قوانین بازدید از این محل اطلاع کسب کنید.

آدرس و شماره تماس اداره ماهیگیری پنانگ :

The Penang Fisheries Department
JalanAkuarium, 11700 Gelugor
Pulau Pinang

Tel:+6 04 660 4701

penang3

تفریحات و سرگرمی های امکان پذیر در این منطقه شامل موارد فوق نشده و اگر شما جز علاقه مندان به ماهیگیری هستید؛ می توانید با استفاده از قلاب ماهیگیری و اجاره کردن قایق هایی که در محوطه پارک ملی پنانگ اجاره داده می شوند، به ماهیگیری بپردازید.

در دماغه ساحلی موکا یک فانوس دریایی تاریخی قرار دارد که در سال ۱۸۸۳ میلادی ساخته شده و یکی از جاذبه های اصلی منطقه به شمار می‌رود که توصیه می‌کنیم حتما از آن بازدید کنید. این فانوس دریایی در فاصله یک ساعت پیاده روی از ساحل میمون ها بوده و برای بازدید از این منطقه به خاطر داشته باشید که مسیر دارای شیب بوده و حتما به همراه راهنما و با تجهیزاتی از جمله کفش مناسب برای پیاده روی به این منطقه بروید. ارتفاع این فانوس دریایی حدود ۲۲۷ متر بالاتر از سطح دریا بوده و در زمان خود با صرف بودجه ای برابر با ۳۷ هزار پوند بریتانیا ساخته شده و هنوز مورد استفاده و بهره برداری قرار دارد.

یکی دیگر از جاذبه های مهم این منطقه، دریاچه Meromictic است که در آن ترکیب آب شیرین و آب دریا، منظره ای بدیع خلق کرده است. این دریاچه در منطقه PantaiKerachut قرار داشته و یک مرداب محسوب می‌شود. مشابه این دریاچه در شبه جزیره مالزی وجود نداشته و مساحت آن بالغ بر ۷۷/۲ کیلومتر مربع است. محوطه این دریاچه در طول فصول خشک سال به صورت باتلاقی گلی در آمده و در زمان ماه های بارانی با آب شیرین پر شده و به این ترتیب آب شور و غلیظ دریا در کف آن قرار گرفته و آب شیرین روی سطح می ایستد. این دو طیف مختلف آب با چگالی مختلف با یکدیگر ترکیب نشده و منظره ای شگفت انگیز خلق می‌کنند. در این دریاچه گونه های مختلف پرندگان، خزندگان و ماهی ها زندگی کرده و به وفور دیده می شوند.

در این پارک جنگلی؛ محوطه های مختلف جنگلی با نام ساحل میمون ها PantaiKerachut, Monkey Beach (که با نام دماغه موکا یا TelukDuyung نیز شناخته می شود) و جنگل TelukTukun وجود دارند. زمان مورد نیاز برای بازدید از هر یک از این جنگل ها متغیر بوده و به نسبت مساحت جنگل بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت به طول خواهد انجامید.

از جمله دیگر فعالیت های امکان پذیر در این منطقه می‌توان به شنا، تماشای حیات وحش، قایق سواری و اقامت در کمپ اشاره کرد. در خاتمه گفتنی است برای بازدید از این پارک تنها باید در طول روز مراجعه کرده و امکان اقامت شبانه در آن میسر نبوده، چرا که هیچ مرکز اقامتی در این پارک وجود ندارد.

monkey-beach-penang-national-park

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد