دلیل مقررات امنیتی فرودگاه چیست؟

آیا اجرای مقررات سختگیرانه فرودگاه واقعا لازم است؟

اگر تا به حال گذرتان به فرودگاه افتاده باشد حتما با پروسه طولانی و بعضا پیچیده امنیتی فرودگاه روبرو شده اید. برخی از این مقررات ممکن است به نظر عجیب برسد و از خود این سوال را بپرسیم که دلیل مقررات امنیتی فرودگاه چیست؟ این مطلب قصد داریم علت وجود برخی مقررات امنیتی در فرودگاه را توضیح دهیم. با خواندن این مطلب درک بهتری از علت وجود این مقررات پیدا می کنید و دفعه بعد که بلیط هواپیمای خود را رزرو کردید و برای سفر به فرودگاه رفتید طی کردن این مراحل مختلف کمتر شما را اذیت خواهد کرد. با الی گشت همراه باشید.

دلیل مقررات امنیتی فرودگاه
مطالب مرتبط:
باید و نبایدهای حمل دارو در سفرهای هوایی
چگونه گربه خانگی خود را به سفر هوایی ببرم؟!

مسافرانی که قصد سفر با هواپیما را دارند از وقتی وارد فرودگاه می شوند تا وقتی به داخل هواپیما و صندلی خود برسند باید مراحل مختلفی را طی کنند. در مطلب (مراحل سوار شدن به هواپیما) در مورد مراحل مختلف از ارائه بلیط هواپیما و دریافت کارت پرواز تا سوار شدن به هواپیما و نشستن روی صندلی توضیح دهیم که خواندن آن مطلب نیز می تواند اطلاعات بسیار خوبی در مورد سفر با هواپیما به شما بدهد. اما الان می خواهیم در مورد علت وجود برخی مقررات امینتی در فرودگاه صحبت کنیم. مقررات امنیتی همانطور که از اسمش پیداست برای حفظ امنیت مسافران و فرودگاه اجرا می شود و هر یک از این قوانین به دلیل خاص و معقولی وضع شده است. این قوانین برای کسی که برای بار اول سوار هواپیما می شود ممکن است بی دلیل و گیج کننده باشد. در ادامه علت برخی از این مقررات را با هم مرور می کنیم:

علت مقررات پرواز

لپتاپ خود را خارج کنید و در سبدی جدا بگذارید. کارشناسان و مسئولین امنیتی فرودگاه لپتاپ ها را از نظر احتمال انفجار و خطرآفرینی بررسی کرده اند و این احتمال را بسیار پایین می دانند. بنابراین حمل لپتاپ به داخل هواپیما بی خطر است، اما ممکن است در داخل بدنه لپتاپ و تجهیزات الکترونیکی آن خطر بالقوه ای وجود داشته باشد. در صورتی که لپتاپ در سبدی جداگانه قرار داشته باشد اسکن و بررسی آن برای تیم امنیت فرودگاه سریع تر و راحت تر خواهد بود. البته بیرون آوردن لپتاپ و قرار دادن آن در سبدی جداگانه و مجددا گذاشتن آن در کیف ممکن است کمی مسافر را اذیت کند. به همین دلیل کیف های مخصوصی طراحی شده اند که مورد تایید امنیت فرودگاه هستند و اشعه ایکس به راحتی از آن ها عبور می کند. مسافرانی که زیاد سفر می کنند می توانند با تهیه یکی از کیف ها از دردسر این مرحله راحت شوند.

دلیل مقررات پرواز

محدودیت حمل مایعات، ژل و اسپری. برای برخی افراد اصلا قابل درک نیست که چطور خمیردندان ساده یا یک عطر خوشبو می تواند در فرودگاه خطرآفرین محسوب شود. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که به دلیل یک شیشه عطر یا اسپری کلی در بخش امنیت معطل شده و در آخر هم مجبور شده باشید آن را به مامورین امنیتی فرودگاه تحویل دهید. اما باید بدانید که چند سال پیش تروریست ها با قرار دادن مواد منفجره خطرناک در داخل یک خمیردندان به ظاهر معمولی و بی ضرر قصد عملیات تروریستی را داشتند که خوشبختانه دستگیر شدند.

 

کلاه، کفش، کمربند و ژاکت خود را در سبد قرار دهید. است که باعث ناراحتی و اذیت مسافران می شود. اما برای این کار هم دلیل بسیار خوبی وجود دارد که برای امنیت خود شما و سایر مسافران اهمیت دارد. سلاح های کوچک و سایر موارد خطرناک به راحتی می توانند در این اشیا مخفی شوند. در سال ۲۰۰۱ ریچارد کلوین رید که به «بمب گذار کفشی» معروف شد تلاش کرد با  مخفی کردن مواد منفجره در کفشش یک هواپیمای تجاری را منفجر کند. از آن پس نیروهای امنیتی فرودگاه های جهان تصمیم گرفتند برای اسکن و بررسی دقیق تر این اشیا را به طور جداگانه کنترل کنند تا احتمال هرگونه خطر به صفر برسد. کمربند و سایر مواردی که در ساختارشان فلز به کار رفته باعث تشخیص نادرست سیستم های امنیتی می شود و ممکن است شما را به عنوان یک تروریست دستگیر کنند! به همین دلیل با قرار دادن آن ها در سبدی جداگانه می توانید به سلامت از این مرحله هم گذر کنید.

مقررات سفر هوایی

اسکن بدن در فرودگاه. دستگاه های اسکنر تشخیص فلزات برای شناسایی مواردی مثل چاقو، اسلحه و سایر اقلام ممنوعه موثر هستند، اما این اسکنرها در مورد تشخیص اشیا غیرفلزی که به همان میزان خطرناک هستند کارای موثری ندارند. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت تجهیزات مدرن می توانیم خوشبین باشیم که امنیت پرواز بیش از هر زمان دیگری بهبود پیدا کرده و ما در امن ترین دوران سفرهای هوایی به سر می بریم. تکنولوژی های پیشرفته اسکن بدن که از سال ۲۰۱۰ در برخی خطوط هواپیمایی اجرا شده می توانند بدن مسافران را اسکن کنند و اقلام غیرفلزی خطرناک مثل کبریت و مواد مخدر را نیز شناسایی کنند. یکی از خطراتی که سفرهای هوایی را تهدید می کند خطر حملات تروریستی است. در سال های اخیر وقوع حملات تروریستی مثل ۱۱ سپتامبر و مانند آن اهمیت بالا بردن امنیت پرواز و کنترل و بازرسی دقیق تر مسافران را نشان می دهد. وقتی تصمیم می گیریم به جایی سفر کنیم و بلیط هواپیما رزرو می کنیم مطمئنا دوست داریم سفری امن و بی دغدغه داشته باشیم. خطوط هواپیمایی نیز می خواهند خیال مسافران را از هر جهت آسوده کنند. بنابراین وضع این مقررات بیش از هرچیز به نفع خود ماست.

با اطلاع از این قوانین می توانید پیش از آنکه به مرحله کنترل امنیت فرودگاه برسید اقلام ممنوعه را از خود دور کنید تا سریع تر بتوانید به هواپیما برسید. فراموش نکنید که این مراحل هرچند هم پردردسر و اذیت کننده باشند برای حفظ امنیت ما مسافران هستند. پس دفعه بعد که قصد خرید بلیط هواپیما و سفر را داشتید یکی از کارهایی که نباید فراموش کنید به خاطر سپردن این نکات و همینطور مطالعه قوانین خاص هر خط هواپیمایی است. تیم الی گشت با ارائه این اطلاعات سفری آرام، بی دردسر و لذتبخش را برای شما آرزو می کند.

منبع: travelchannel.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code