دهکده چوبین نیشابور، نمایی از خلاقیت، هنر و معماری

دهکده چوبین نیشابور

یکی از سازه های چوبی که در نوع خود منحصر به فرد است در یکی از شهرهای تاریخی کشورمان قرار دارد که از جهات مختلف جالب توجه است. دهکده چوبین نیشابور که در ساخت آن تماما چوب بکار رفته (به جز بعضی قسمت های کوچک که صرفا جهت رعایت موارد بهداشتی در نظر گرفته شده) اوج هنر و معماری و خلاقیت را در یک تصویر به نمایش گذاشته و در ساخت آن چند نکته کارشناسانه بطور جدی در نظر گرفته شده است، یکی اینکه در ساخت و ساز آن پیشینه تاریخی و فرهنگی منطقه مورد توجه بوده و دیگر اینکه شرایط اقلیمی وجغرافیایی این منطقه در نظر بوده، نکته مهم تر اینکه برای حفظ این مجموعه ی چوبی از انواع خطرها و آسیب های طبیعی و غیر طبیعی مثل زلزله، موریانه، برف و باران و سایر آسیب هایی که ممکن است جنس چوب این سازه را تحت تاثیر قرار دهد، راهکارهای ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

دهکده چوبین نیشابور-جاذبه های نیشابور

در این دهکده فضاها و اماکن بسیاری طراحی و ساخته شده که تمام مکان های مورد نیاز یک دهکده ی واقعی است، همچنین شرایط برای کشاورزی و دامپروری در آن فراهم است. در این روز برفی الی گشت شما را چند لحظه به دهکده چوبین نیشابور می برد تا در حالی که با حرارت و گرمی یک فنجان چای کنار دستتان همه ی سردی ها را از خانه دل بیرون می کنید و بارش زیبای دانه های الماس گون برف را تماشا می کنید خود را در یکی از کلبه های چوبی رویایی تان در این دهکده ی چوبی تصور کنید و از لحظه لحظه تان لذت ببرید.

روستای چوبین

درباره ی دهکده چوبین نیشابور

مطالب مرتبط:
نیشابور،شهر کهن
در نیشابور از کجا دیدن کنیم؟

هنر و هنرمندان در هر نقطه ای که فرصت ظهور و تجلی پیدا کنند هیشه زیبایی آفریده اند و با خلاقیت خود شاهکاری را بوجود آورده اند. دهکده چوبین نیشابور یکی از این هنرها و مهندس حمید مجتهدی یکی از این هنرمندان است که یکی از شاهکارهای طول عمرش این اثر هنری بسیار زیبا و خلاقانه است که در آفرینش آن نهایت دقت و ظرافت و هوشمندی بکار رفته است.

این دهکده در روستای محمد آباد آقازاده یکی از روستاهای نیشابور در استان خراسان رضوی بنا شده و مهندس مجتهدی از نوادگان محمد کاظم خراسانی با الهام از روح هنری خود چنین مجموعه ای را ساخته است که این مجموعه فقط یک اثر و سازه ی چوبی نیست و از بسیاری جهات می شود در آن دقت و تامل کرد. این اثر هنری – فرهنگی که تا سال ۱۳۹۲ تحت مدیریت و رسیدگی مستقیم شخص مهندس مجتهدی بود پس از فوت ایشان، رسیدگی و اداره این روستا را همسر ایشان خانم حشمت سررشته دار عمرانی که خود هنرمند فرهیخته ای هستند و از دانش آموختگان رشته نقاشی از دانشگاه آمریکا هستند، عهده دار شدند و در حال حاضر مدیریت دهکده چوبی نیشابور با ایشان است.

دهکده چوبین

شادروان مهندس مجتهدی  ده ها تُن چوب را برای ساخت روستایی که یادگار نیاکانش بوده بکار گرفته تا روستای مورد نظر را با تغییر شکل در ظاهر آن مرمت و احیا کند. این دهکده اولین دهکده اکولوژیکی ایران است که اماکن گوناگون در نظر گرفته شده در آن، تمام جنبه های زندگی را در بر گرفته است.

بهترین فصل سفر به دهکده چوبی نیشابور فصل های بهار و تابستان است که بطور کلی در این دو فصل مناطق روستایی ایران دارای آب و هوایی خوش و مناسب برای گردشگری و سفر است. هر چند که فصل پاییز هم در چنین دهکده ای گشت و گذار خالی از لطف نیست و جذابیت های خاص خودش را دارد آن هم شهری مثل نیشابور و دهکده ی چوبینش.

مسجد دهکده چوبین

ویژگی های دهکده چوبین نیشابور

این دهکده از جهات گوناگون حائز اهمیت است. مسجد ساخته شده در این دهکده نخستین مسجد چوبی جهان است که در برابر زلزله مقاوم است. وسعت این مسجد ۲۰۰ متر مربع است و سقف این بنا به شکل شیروانی ساخته شده، مناره های آن از سطح زمین  ۱۳ متر ارتفاع دارد و وزن هر کدام از این دو مناره تقریبا ۴ تن است.

از نظر شکل ظاهری هم این بنا جالب توجه است و به شکل یک کشتی‌ وارونه روی زمین قرار دارد. ساخت این مسجد حدود ۲ سال زمان برده و در ساخت آن ۴۰ تن چوب بکار رفته است. دیواره‌ها، کابینت ها و سینی‌ های آبدارخانه مسجد همه از جنس چوب است. یک ایوان بیرونی دارد که کف این ایوان از خشت است و بر دیواره‌های درونی و بیرونی مسجد ۷ و ۶ کتیبه دیده می شود که آیات قرانی بر روی آن نوشته شده و این کتیبه ها و قاب آن از چوب درختان گردو و توت است.

مناره های مسجد چوبین

برای تزیینات داخلی ساختمان چوبهای گوناگونی از درختان مختلف مثل کاج، سپیدار، اشن ، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت استفاده شده است. نکته قابل توجه دیگر این سازه چوبی نور پردازی هنرمندانه آن است که هارمونی و هماهنگی خاصی دارد و ترکیب رنگی آن که از رنگهای شاد و زنده ای است هنگام شب، نمایی زیبا و چشم اندازی فوق العاده دارد.

در این مجموعه باغ میوه‌ ای وجود دارد که چوبی است و به صورت مشبک با سقفی شیبدار ساخته شده است. همچنین دو  تنور چوب ‌سوز در این دهکده وجود دارد که به شیوه ی سنتی در آن نان تهیه نان می شود و فرق آن با فروشگاه‌های دیگر این است که در آن دودکشی وجود دارد که با پوششی از کاه‌ گل است و از نظر ظاهری بانویی روستایی را نشان می دهد که یک طبق نان روی سردارد.

نمای داخلی سازه چوبی

مسیر دسترسی به دهکده چوبی نیشابور

این بنا که قصد سازنده آن رونق دادن به صنعت گردشگری و جذب توریست ها به این نقطه تاریخی کشور بوده و همچنین با هدف  احیا و زنده نگهداشتن یاد و نام نیاکان سازنده بنا و سرزمین آبا و اجدادیش ایجاد شده در انتهای بلوار شهدای نیشابور و در مسیر جاده تقی آباد طلایی قرار دارد. بنابر این برای دیدن و گشت و گذار در یک روستای چوبی در شهری کهن باید به خراسان رضوی رفته و از راه مشهد یا سبزوار به نیشابور تاریخی رسید، و از راه جاده اسحاق آباد یا جاده خیام   مسیر را طی کنید تا ۵ کیلومتر بعد از زیارتگاه فضل بن شاذان در مسیر راه روستای جیلو به جاده سمت راست وارد شوید و آرام آرام روستای ملا محمد آقازاده و دهکده ی چوبی نیشابور را ببینید.

نقشه دهکده چوبی نیشابور

دیگر دیدنی های دهکده ی چوبی نیشابور

 • مسجد چوبی
 • موزه و کتابخانه
 • رستوران
 • فروشگاه‌ها
 • نانوایی
 • آلاچیق‌ها
 • سوئیت‌ها
 • سایر اماکن مجموعه
دره عشق کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟
معرفی قلعه تاریخی منوجان در استان کرمان
سفری به غار چال نخجیر، شگفتی طبیعت
کاروانسرای شاه عباسی نیشابور، بنایی تاریخی از دوره صفوی
 1. Avatar
  رضا

  متاسفانه در اسفند ۹۶ به این مکان بسیار زیبا سفر کردم. متعجب شدم از این همه تلاش و زحمت مرحوم مجتهدی و خانواده شان برای ساخت این مجموعه که بدون هیچ چشمداشتی انجام گرفته و باز متعجب شدم از این همه بی مهری و بی توجهی مردم، بالاخص مردم همان منطقه نسبت به این مجموعه بی نظیر، بطوریکه از مجموعه دهکده چوبین در حال حاضر تنها مسجد و کتابخانه باقی مانده است و سایر بناها با تخریب بیش از ۷۰ درصد مواجه شده اند. بر درو دیوار چوبی این بنا چه بسیار یادگاریهایی که نوشته شده و صحنه ای زشت با بنایی که میتوانست صدها سال عمر کند و نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران برای آیندگان باشد، مشاهده میشود. مهندس مجتهدی و خانواده شان بسیار فراتر از آنچه وظیفه شان بوده است به این سرزمین خدمت کرده اند و آنچه انتظار داشتند ماندگاری و پاسداشت زحماتشان بوده است ولی…. ما حتی ۱۰ سال نتوانستیم از این بناها محافظت کنیم….. بسیار غصه خوردم و گریستم به حال خود و مردمم….

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code