عجایب هفتگانه ایران

دیدنی های ایران که به عجایب هفتگانه معروف شدند

ایران به عنوان گوهری کشف نشده، شناخته می شود و به بازدیدکنندگان فرهنگ، تاریخ و میراثی غنی ارائه می دهد و با توجه به تعداد سایت های میراث جهانی که توسط یونسکو شناخته شده است، رتبه هفتم را در بین کشورهای جهان دارد. شهرک سازی تاریخی و شهری به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد در این منطقه بر می گردد. دیدنی های ایران بسیار زیاد و با ارزش هستند اما در لیست زیر بهترین های آن ها از دید توریسم جهانی آورده شده است. اگر می خواهید با عجایب هفتگانه ایران آشنا شوید با الی گشت همراه باشید.

نقش جهان

مسجد امام، اصفهان

مطالب مرتبط:
اقیانوس ابر ایران را در کجا ببینید؟
رد پای تمدن ۷ هزار ساله در تپه های سیلک کاشان

این مسجد که در دوره صفوی ساخته شده در جنوب میدان نقش جهان و در مرکز اصفهان واقع شده است. این مسجد در سال ۹۸۹ شمسی اوج هنر چند هزار ساله مسجد سازی را به نمایش می گذارد. این یک نمونه قابل توجه از تنوع معماری ایران، با کاشی های موزاییک هفت رنگ و کتیبه های خوشنویسی برجسته است. سر در مسجد با ارتفاع ۲۷ متر و دو مناره ۴۲ متری و ۴ ایوان با کاشی کاری های بی نظیر شما را محسور خود می کند. مسجد امام هم یکی دیگر از دیدنی های ایران است که ثبت جهانی یونسکو شده است.

مسجد امام

هفت تپه، خوزستان

هفت تپه واقع در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر باستانی شوش می باشد. این جاذبه یکی از مهمترین سایت های باستان شناسی ایران است که بقایای شهر باستانی عیلامی کابناک در اینجا کشف شد. این سایت برای اولین بار توسط باستان شناس فرانسوی ژاک دمورگان حفاری شد که در ادامه آقای عزت نگهبان در نیمه ی دوم قرن بیستم کار را پیش بردند. در طول حفاری ها بقایای یک شهر کامل شامل منطقه فرمانروا و مردمانش و خانه هایی که زندگی می کردند به همراه اسکلت برخی از آنها یافت شد. همچنین زیگورات چغازنبیل نیز در نزدیکی این منطقه واقع است. حتما توصیه می شود به جنوب غرب این کشور و خوزستان هم سری بزنید و از آثار ثبت جهانی آن بعلاوه شهر باستانی هفت تپه دیدن کنید.

زیگورات چغازنبیل

مسجد نصیرالملک، شیراز

مسجد نصیرالملک، معروف به مسجد صورتی، یک مسجد سنتی واقع در شیراز است که بین سالهای ۱۲۵۴ و ۱۲۶۶ شمسی در طول دوره قاجاریه ساخته شد. چیزی که این مسجد را منحصر به فرد می کند کاشی کاری فوق العاده این بنا پر از کاشی های صورتی رنگ و شیشه های رنگی که در شبستان آن به کار رفته، می باشد.

بهترین زمان برای بازدید این مسجد که جزو زیباترین دیدنی های ایران به حساب می آید، ابتدای صبح است وقتی که خورشید از سمت شرق به شبستان غربی می تابد و دنیای رنگها را داخل این شبستان به وجود می آورد و تجربه ای بی نظیر را برای شما رقم میزند. همه ی گردشگران صبح خود را با بازدید مسجد نصیر الملک و عکاسی از این بنای فوق العاده آغاز می کنند.

مسجد نصیر الملک

پرسپولیس (تخت جمشید)، شیراز

یکی از مکان های پیشرفته فرهنگی و هنری در مرکز ایران، امروزه با نام پرسپولیس و یکی از زیباترین مکان های تاریخی در دنیا شناخته می شود. شهر تاریخی که در فاصله ی ۶۰ کیلومتری شمال شهر شیراز زیر قرن ها خاک دفن بود تا اینکه در سال ۱۳۰۸ توسط اریک فردریک اشمیت و همکارانش کشف شد.

تخت جمشید توسط داریوش در ۵۱۸ قبل از میلاد تاسیس شد و به عنوان یکی از پایتخت های هخامنشیان قرار گرفت. مخروبه‌های تخت جمشید که توسط اسکندر مقدونی تخریب شده اند اکنون به عنوان یکی از بزرگترین مکان های باستان شناسی جهان و همچنین یکی از سایت های میراث جهانی یونسکو شناخته می شود.

تخت جمشید

میدان نقش جهان، اصفهان

یکی دیگر از دیدنی های ایران میدانی است که در مرکز شهر اصفهان واقع شده است. بین سالهای ۹۷۶ و ۱۰۰۷ ساخته شده است و امروزه به عنوان یک بنای مهم تاریخی و ثبت جهانی یونسکو شناخته می شود. این میدان با ۱۶۰ متر عرض و ۵۶۰ متر طول دومین میدان بزرگ جهان محسوب می شود و دارای گذرگاه های عریضی می باشد. دور تا دور میدان نقش جهان می توان شاهکارهای دوره صفوی را شامل مسجد امام که پیش تر ذکر شد، مسجد شیخ لطف الله و عمارت عالی قاپو مشاهده کرد. از این میدان و آثارش می توان به عنوان هنری جاودانه از معماری دوره اسلامی ایران نام برد.

میدان نقش جهان

باغ ارم، شیراز

یکی دیگر از عجایب هفتگانه ایران، باغ ایرانی است و میتوان به باغ ارم شیراز اشاره کرد. این باغ در شمال شهر شیراز واقع شده و نام این باغ به معنی بهشت می باشد. هیچ کس مطمئن نیست که این باغ دقیقا در چه دوره ای ساخته شده اما بیشتر بر این عقیده هستند که به دوره سلجوقی باز می گردد و در دوره زندیه هم بازسازی و مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین بعد از آنها در دوره قاجار این باغ استفاده می شد و اکنون به عنوان یک بنای تاریخی زیبا و همچنین یک باغ گیاه شناسی با گیاهان مختلف و هوایی مطبوع مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.

باغ ارم شیراز

کلیسای وانک، اصفهان

کلیسای ونک، همچنین به عنوان کلیسای خواهر مقدس شناخته می شود، کلیسای جامع واقع در منطقه ی جدید جلفا است که مخصوص جامعه ارمنی ایرانی آن در شهر اصفهان است. ساخت و ساز این بنا در سال ۹۸۴ شمسی در دوران صفویه آغاز شد، اما در سال ۱۰۳۳شمسی کلیسای ارمنی برای انطباق با جامعه رو به رشد خود در شهر بازسازی شد.

وقتی وارد بنا می شوید با یک شاهکار معماری، تلفیقی از معماری ایرانی و غربی روبرو می شوید و نقاشی هایی منحصر به فرد که شما را غرق در تاریخ و داستان هایش می کند. در ضلع دیگر حیاط موزه ای وجود دارد که شامل فرهنگ و آداب و رسوم و تاریخ ارمنیان می باشد. علاوه بر کلیسا که به عنوان آخرین عجایب هفتگانه به شما معرفی شد، شما می توانید با پیاده روی در کوچه پس کوچه های منطقه جلفا اصفهان تجربه خاصی داشته باشید و خوردن یک قهوه در کافه های جذاب آنجا به شما توصیه می شود.

کلیسای وانک

این هفت جاذبه فوق العاده به عنوان عجایب هفتگانه به شمار می روند. شما می توانید در سفر به هر نقطه ای از کشور، دیدنی های ایران را مشاهده کنید و از تاریخ و فرهنگ غنی ما لذت ببرید.

به دلیل احتمال وقوع سیل، ورود به مناطق گردشگری طبس ممنوع شد!
به دلیل احتمال وقوع سیل، ورود به مناطق گردشگری طبس ممنوع شد!
آبشار تنگ تامرادی، جاذبه ای طبیعی و تاریخی در یاسوج
آبشار تنگ تامرادی، جاذبه ای طبیعی و تاریخی در یاسوج
باغ شاهزاده کرمان، باغ تاریخی ایرانی
باغ شاهزاده کرمان، باغ تاریخی ایرانی
تاریخچه ی خوشمزه ترین خورشت ایرانی، قیمه!
تاریخچه ی خوشمزه ترین خورشت ایرانی، قیمه!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code