بلیط هواپیما

۱۰ مقصد فوق العاده برای طبیعت گردی در روسیه

دیدنی های روسیه

کشور روسیه یا همان شوروی سابق به دلیل گستردگی بالایی که دارد، پر از طبیعتی وحشی و بکر است. در میان طبیعت بی نظیر روسیه می توان کوه های فوق العاده، سواحل، صحراها، روستاهای دور افتاده و دست نخورده که مردمش هنوز به شیوه های گذشتگان خود زندگی می کنند، آتشفشان ها و یخچال های شگفت انگیزی را یافت. شاید تهیه لیستی از دیدنی های روسیه کار آسانی نباشد و بایستی صدها دیدنی را نام برد اما در مجله ی گردشگری الی گشت سعی نموده ایم که ۱۰ مقصد فوق العاده در سفر به روسیه را که می تواند دیدنی های این کشور را به شما نشان دهد، معرفی کنیم. هر یک از این مقصدها و مکان ها تا مدت ها شما را در خود نگه داشته و شاید نتوانید تمام دیدنی ها و جاذبه های روسیه را در یک سفر تجربه کنید.

جاذبه ها و دیدنی های روسیه برای گردشگران
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به روسیه
برنامه سفر ۳ روزه به سنت‌پترزبورگ روسیه
راهنمای تور یک روزه جزایر سولوتسکی روسیه

به دلایل متعددی که می توان در بین آن ها، تبلیغات نادرست و شاید نبودن بودجه کافی برای ساخت و ساز در بسیاری از مناطق طبیعی و دیدنی های روسیه را یافت، این مکان ها کمتر شناخته شده اند. حتی بسیاری از مردم روسیه نام بیشتر مناطق زیبا و طبیعت اطرافشان را نشنیده اند. در میان بهترین جاذبه ها و دیدنی های روسیه اگر چه به شهرهای بزرگی همچون سنت پترزبورگ هم اشاره نموده ایم اما بیشتر طبیعت روسیه مد نظر ما بوده است، نه آثار تاریخی و معماری! در ادامه ۱۰ مقصد فوق العاده در روسیه را خواهید دید که برای عاشقان سفر و کسانی که به دنبال گذراندن بهترین تعطیلات هستند، مکانی عالی خواهد بود.

طبیعت کوهستانی از دیدنی های روسیه

دارگاوس، شهر مرده | Dargavs

دارگاوس که همگان آن را به شهر مرده یا شهر مردگان در روسیه می شناسند، در اوستیا شمالی و در منطقه ای به نام آلانیا قرار گرفته است. برای رسیدن به این شهر بایستی خود را به منطقه ای به نام دارگاوسکایا برسانید. دره دارگاوسکایا (Dargavskaya) و شهر مرده آن در مکانی ساخته شده که خوشبختانه به مرور زمان عوامل فرسایشی طبیعت به آن آسیبی وارد نکرده اند. این شهر بر روی دامنه ها، به گونه ای ساخته شده است که از ابرهای باران زا و رطوبت و همچنین بادها به دور مانده و در نتیجه آب و هوایی بسیار متفاوت از اطراف خود دارد.

حوضه آبریز رودخانه در پایین دره بسیار پهن است. این تفاوت در منطقه در این نواحی روسیه بسیار نادر بوده و همین موضوع باعث تشکیل شده روستای دارگاوس در عصر برنز شده است. این روستا را یکی از مهم ترین مراکز زندگی و تشکیل شدن جامعه تاگاریان (the Tagaurian society) می دانند.

دارگاوس، شهر مرده-دیدنی های روسیه

قوم و قبیله ای که به منطقه ای در اوستیای شرقی، ریشه آن ها را نسبت می دهند. به هر حال هر چه که در طول تاریخ رخ داده و باعث شده تا این قوم در این مکان چنین روستایی را بسازند، هم اکنون از بین رفته است. در دوره های بعدی بسیاری از اهالی این روستا آن را ترک کردند و به شهری در آن نزدیکی به نام موزدوک مهاجرت کردند. حتی در جنگ هایی مربوط به سال ۱۸۳۰ (قرن نوزدهم میلادی) که به خاطر شورش مردم استیا رخ داد، بیشتر اهالی این روستا را قتل عام کردند و خانه های برجی آن ها را خراب نمودند.

از آن زمان تا کنون دیگر هیچ ساکن دائمی در این روستای باستانی زندگی نمی کند. به همین دلیل توریست ها و گردشگران به آن نام شهر مرده را داده اند. شکل معماری برج ها بیشتر برای بازدید کنندگان معروف است. این شهر به مرزهای گرجستان نزدیک بوده و گردشگرانی که زمینی و از مسیر تفلیس وارد روسیه می شوند می توانند از آن دیدن نمایند.

روستای باستانی دارگاوس از دیدنی های روسیه

سنت پترزبورگ | St Petersburg

در میان بهترین مکان ها و دیدنی های روسیه نمی توان نام شهرهایی چون سنت پترزبورگ یا مسکو را نادیده گرفت. بیشتر تورهایی که از ایران برای روسیه راهی می شوند برای این دو شهر برنامه ریزی شده اند. در سنت پترزبورگ به دلیل تاریخ پر فراز و نشیبی که گذرانده جاذبه های معماری شگفت انگیزی پیدا خواهید نمود. از خیابان هایی مانند نوفسکی گرفته تا کلیساها و کاخ هایی دیدنی که بسیاری از آن ها امروزه به موزه های بزرگ روسیه تبدیل شده اند. سالن های تئاتر و گالری های سنت پترزبورگ از دیگر مکان هایی هستند که گردشگران در سفر به روسیه به دیدن آن ها می روند.

بخش غربی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ-دیدنی های روسیه

کوهستان آلتای | Altai Mountains

کوهستان آلتای تنها یک کوهستان پر از دره ها و رودخانه ها یا قله های مرتفع نیست. هم اکنون کوهستان آلتای یکی از میراث جهانی یونسکو بوده که به دو منطقه حفاظت شده ملی آلتای و منطقه حفاظت شده ملی کاتونسکی در میان گردشگران شناخته می شود. کوه های طلایی آلتای هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. چرا که از دیدنی های روسیه بوده که موقعیت های خوبی برای به تصویر کشیدن طبیعت و منظره یا گذراندن تعطیلات فراهم می نماید. گردشگران با هر سلیقه ای می توانند به این منطقه سفر کنند. از گردشگرانی که عاشق سفرهای جاده ای هستند تا رفتینگ یا کوهپیمایی های آسان. همه نوع طبیعت را در اینجا خواهید یافت: از صحرا گرفته تا تایگا، علفزارهای آلپی، دریاچه ها و آبشارهای بی شمار!

بزرگترین دریاچه آلتای، تلتسکوی (Lake Teletskoye) نام دارد که از آن به عنوان یکی از عمیق ترین دریاچه جهان هم نام می برند.

در این منطقه حدود ۴۰۰ غار وجود دارد که هر یک به تنهایی می تواند به عنوان دیدنی های روسیه جزو مقاصد گردشگری محسوب شوند. بعضی از این غارها، محل زندگی انسان های باستان بوده و آثار مردم غارنشین در آن ها دیده می شود.

کوهستان آلتای-دیدنی های روسیه

دریاچه بایکال

دریاچه بایکال را به عنوان بزرگترین، عمیق ترین و متنوع ترین تنوع زیستی روی زمین می شناسند. اطراف دریاچه موقعیت های خوبی برای گذراندن تعطیلات برای گردشگران و توریست ها وجود دارد. می توانید در کنار دریاچه بایکال و درون کلبه های چوبی اقامت کنید و از تمام امکانات گرمایشی یا دیگر امکانات رفاهی هم برخوردار شوید.

دریاچه بایکال از دیدنی های روسیه بوده که می توانید با خیالی آسوده روی صندلی کنار ساحل آن بنشینید و ماهیگیری کنید یا اینکه از منظره پیش رو لذت ببرید. ماهی معروف و بسیار خوشمزه دریاچه بایکال در این ناحیه بسیار طرفدار داشته و بیشتر غذاهای محلی با این نوع ماهی درست می شوند.

در یکی از رستوران های محلی غذایی دریایی سفارش دهید. سوار سورتمه هایی با سگ های هاسکی شوید و به حمام آبگرم منطقه بروید یا اینکه از حیوانات و پستاندارانی که در طبیعت سرد بایکال زندگی می کنند، دیدن کنید.

یکی از جذابیت های این منطقه، شنا و غواصی درون دریاچه بایکال است. خلاصه که در سفر به روسیه و گذراندن تعطیلات تابستانی در اطراف دریاچه بایکال، می توانید بی نهایت جاذبه پیدا کنید. از روستاهای معروفی که در دره سرمینسکو (Sarminskoe valley) هستند و تونل باد آن دیدن کنید.

دریاچه بایکال-دیدنی های روسیه

منطقه حفاظت شده زاپوودنیک استولبای | Zapovednik ‘Stolby’ Nature Reserve

یکی دیگر از مناطقه حفاظت شده در روسیه پهناور است که در شمال غربی کوه های شرقی سایان قرار گرفته اند. اگر به طور کلی بخواهیم راجع به موقعیت این منطقه صحبت کنیم باید آن را مکانی در روسیه و بالای مرزهای کشور مغولستان قرار گرفته است. در نتیجه در نزدیکی فلات مرکزی سیبری واقع شده است. با سوار شدن اتوبوس هایی که از مرکز شهر کراسنویارسک (Krasnoyarsk) در روسیه می توانید خود را به این منطقه و طبیعت زیبای آن برسانید.

در میان دیدنی های روسیه و طبیعت بکر آن، این منطقه در سال ۱۹۲۵ توسط اهالی منطقه حفاظت شد تا طبیعت بی نظیر آن همچنان سالم باقی بماند. این منطقه را یکی از بهترین مناطق برای صخره نوردی در جهان می شناسند. مسیرهای پیاده روی آن را در طی روز و شب می توانید طی نموده و به راحتی به صخره ها دسترسی داشته باشید.

منطقه حفاظت شده زاپوودنیک استولبای

دریاچه اونگا و جزیره کیژی | Lake Onega and Kizhi Island

یکی از مکان های نزدیک به سنت پترزبورگ با دسترسی عالی برای گردشگران است. اگر به سنت پترزبورگ سفر کردید، پیشنهاد می دهیم حتما از دیدنی های روسیه در جزیره کیژی دیدن کنید. جاذبه هایی مانند کروز دریاچه و بازدید از کلیساهایی چوبی که بدون هیچ گونه میخی و تنها با چوب ساخته شده اند. جاذبه ههایی که جزو میراث جهانی یونسکو هستند. بازدید از صومعه های تاریخی آن و مناظر جذاب اطراف جزیره را از دست ندهید. صید ماهیگیری در این دریاچه بسیار پر رونق بوده و عموم مردم ساکن جزیره از این راه درآمد کسب می کنند.

می توانید برای اقامت در کلبه های چوبی و اقامتگاه های بومگردی این منطقه اقدام کنید یا اینکه سفر خود را یک روزه از سنت پترزبورگ به این منطقه برنامه ریزی نموده و عصر دوباره با قطار از بازدید بازگردید.

کلیسای جزیره کیژی از دیدنی های روسیه

صخره های ستونی لنا | Lena Pillars

یکی از دیدنی های روسیه در میان جاذبه های طبیعی آن، صخره های ستونی لنا در پارک طبیعی کنار رودخانه لنا در ناحیه Yakutia’s Khangalassky است. ترکیب پیچیده ای از ستون های صخره ای عمودی در کنار یکدیگر در یک امتداد ادامه یافته و منظره عجیبی را به وجود آورده است. این صخره های ستونی عمودی در کناره رودخانه دره عمیقی را از فلات پریلنسکوی (Prilenskoye) جدا می کند. اگر می خواهید بهترین منظره از این صخره ها را تماشا کنید، بهتر است که از سمت روستاهایی به نام پتر و تیت-آری به دیدن آن ها بروید.

ارتفاع بعضی از این ستون ها به ۱۰۰ متر هم می رسند که دره ای بسیار عمیق و عجیب را به وجود می آورند. دانشمندان معتقدند که این سازه های صخره ای مربوط به ۵۴۰ تا ۵۶۰ میلیون سال پیش هستند. صخره های ستونی لنا هر عکاس و گردشگری را به شگفتی فرو می برند. مکانی که از میلیون ها سال پیش همچنان وجود دارند.

صخره های ستونی لنا از دیدنی های روسیه در طبیعت

دره آتشفشان ها | The Valley of Geysers

دره آتشفشان ها یکی از دیدنی ترین مناطق طبیعی در میان دیدنی های روسیه بوده که هر بیننده ای را به شگفتی می اندازد. این دره یکی از بزرگترین زمین های آتشفشانی در دنیا و تنهاترین نمونه در اوراسیاست. به خاطر مجموعه پیچیده و بی نظیری از آتشفشان ها در کامچاتکا هستند که هم اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. این دره تنگه ای عمیق با رودخانه ای دارای آب گرم و آبفشان های متعدد، آبشارها و گل فشان های فوق العاده ای است که هر گردشگر و توریستی را مجذوب خود می کند.

دره آتشفشان ها برای طبیعت گردی-دیدنی های روسیه

تور های طبیعت گردی بسیاری برای بازدید از این منطقه حفاظت شده برگزار می شود که در سفر روسیه می توانید در آن ها شرکت کنید. گردشگرانی که برای بازدید به این منطقه فرستاده می شوند باید از یک سری قوانین پیروی کنند. همچنین با هلی کوپتر به درون دره برده می شوند. همچنین به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و اکوسیستمی که دارد، سلامتی جسمی گردشگران از اهمیت بالایی برای ورود به این منطقه برخوردار است. دره آتشفشان ها در سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان یکی از هفت عجایب روسیه شناخته شد.

دره آتشفشان ها از دیدنی های روسیه و جهان

از دیدنی های روسیه به نام کراسنودار کارای | Krasnodar Krai

منطقه ای است که عاشقان سواحل، حمام های آبگرم و انواع غذاهای روسی را به خود جذب می کند. سه مقصد مهم و تماشایی در آن به نام های مناطق ساحلی سوچی (Sochi)،  گالندژیک (Gelendzhik) و آناپا (Anapa) هستند.

این منطقه توسط دریای آزوف با آب های گرمی که در شمال دارند و دریای سیاه در جنوب احاطه شده اند. سواحل دریای آزوف ماسه ای و سواحل سمت دریای سیاه صخره ای هستند. در این منطقه می توانید از تمام ورزش ها و تفریحات آبی مانند غواصی استفاده کنید. این منطقه ساحلی در میان مردم روسیه هم بسیار پرطرفدار و شناخته شده است و گردشگران بسیاری برای تعطیلات تابستانی خود به این منطقه سفر می کنند. قطعا دیدنی های روسیه در کنار دریای آزوف به سواحل ختم نمی شود و در طبیعت پر درخت جنگلی اطرافش می توان آبشارها، غارها و کوه های جذابی را پیدا خواهید نمود.

کراسنودار کارای از سواحل و دیدنی های روسیه

جزایر سولوتسکی | The Solovetsky

یا جزایر سولووکی در ناحیه غربی دریای سفید و مابین سواحل کارلیان و شبه جزیره اونگا قرار گرفته است. دریاچه اطراف جزیره به همراه بنایی تاریخی درون آن و اقامتگاه های بومگردی اش یکی از بهترین دیدنی های روسیه هستند که می توانید سفری ارزان اما پر از شگفتی در روسیه را در آن رقم بزنید.

منبع: theculturetrip.com

بناهایی پرجاذبه که هر کسی آرزوی دیدنشان را دارد
بناهایی پرجاذبه که هر کسی آرزوی دیدنشان را دارد
جاذبه های گردشگری مالدیو
جاذبه های گردشگری مالدیو
تفریح و آرامشی بی نظیر در زیباترین نقاط جهان
تفریح و آرامشی بی نظیر در زیباترین نقاط جهان
برج اِن سئول، آنجا که پایتخت کره در دست شماست!
برج اِن سئول، آنجا که پایتخت کره در دست شماست!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code