سفری کوتاه به شهر نطنز در استان اصفهان

دیدنی های نطنز

شهر نطنز در میان بیابان های وسیع قرار گرفته است، سرسبزی خیره کننده در میان بیابان جزو اولین دیدنی های نطنز است. شهری با پیشینه ای قدیمی در استان اصفهان که هر سال میزبان گردشگران زیادی قرار می گیرد. نطنز در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرق شهر اصفهان قرار دارد. آثار تاریخی و بی نظیر موجود و مناظر طبیعی و بکر نطنز توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند، این شهرستان دارای ۱۸۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و جاذبه های گردشگری می باشد که از میان آنها ۱۰۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. برای آشنایی با چند مورد از آن ها با الی گشت همراه شوید.

دیدنی های نطنز

مجموعه  تاریخی افوشته

مطالب مرتبط:
گنجینه های کم تر شناخته شده ایران
آتشکده ی چهارطاقی نیاسر، تقویم خورشیدی ایران

تاریخ ساخت این مجموعه از دیدنی های نطنز به قرن نهم هجری قمری باز می گردد و سازده آن سید واقف است. او در مجموعه وقفی گنبد سبز، مسجد جامع افوشته، خانقاه، حمام افوشته، شربت خانه و سورگاه و وقفنامه خود را دارد. جالب است مختصری با زندگی او آشنا شوید. روال زندگی مردم معمولا این گونه است که در پیری به فکر مرگ خود می افتند ولی سید واقف در جوانی، یعنی در سن ۴۲ سالگی آرامگاهی برای خود بنا می کند، سه سال پس ازساخت آرامگاه، مسجد افوشته را می سازد. چند سال پس از آن و هنگامی که او تازه به دوران پیری رسیده بود و بیشتر خواست های معنوی و نیات خداپسندانه خود را برآورده کرده بود به فکر احداث خانه ای برای سکونت خود می افتد.

او در ۶۳ سالگی ساکن خانه اش شد اما تنها ۸ سال بعد آن خانه را هم وقف کرد. امروزه آرامگاه سید حسن الحسینی مشهور به سید واقف دارای برجی مرتفع و ۸ ضلعی با گنبد دوپوش و فیروزه رنگ و زیبا است که بر روی تپه ‌ای مشرف بر محله افوشته قرار گرفته است. نسب سید واقف با یازده واسطه به امام سجاد(ع) می رسد و سید حسن حسینى یا تاج الدین حسن به‌ طور آشکار به تبلیغ مذهب تشیع پرداخت و براى این کار نه تنها از وجود سخنرانان بهره گرفت، بلکه تبلیغ تشیع را با صرف هزینه زیاد، با پذیرایى از مردم توام ساخت.

افوشته

حمام نوقه بادرود

قدمت این حمام به دوره صفوی برمی گردد و با روش معماری زیبا و منحصر به فرد در ۴۰۰ سال پیش ساخته شده است. لفظ نوقه در گویش بادرودی (که ریشه در پارسی پهلوی –اشکانی دارد) به معنای نو می باشد که این گرمابه چون در نزدیکی گرمابه کهنه قرار داشته از آن بعنوان حمام نوقه یاد می کنند. اوایل دوران قاجار توسط مرحوم ملاعلی اکبر که درحکم کدخدای آبادی محسوب می شده از زیر خاک شناسایی و با کمک مردم بازسازی وسال ها از آن استفاده شده است. بعدها در سال ۱۳۴۵ این حمام تقریبأ بی استفاده می ماند. در سال ۱۳۵۱ خورشیدی این حمام به قیمت ۵۰۰۰ تومان به مرحوم ولی اله مخلصی اجاره داده می شود و تا سال ۱۳۵۶ ازآن استفاده می شد. متاسفانه در سال ۵۷ قسمت بزرگی از آن تخریب شده و تبدیل به کوچه می شود تا این که در سال ۱۳۷۸ به همت آقای ذبیح اله صولتیان مسئول مجموعه فرهنگی بادرود وبا مساعدت آقای اکبر حائری شهردار وقت بادرود و با راهنمایی پیران وپیشکسوتان محل مجددا آن را از زیر خاک در می آورند.

بادرود

کاروانسرای میر ابوالمعالی (قلعه کوهاب)

این مورد از دیدنی های نطنز در زمان شاه عباس اول توسط میر ابوالمعالی برزرودی نطنزی، یکی از امرای نزدیک به دربار ساخته شد. او مجلس نویس شاه بود و در سر کاروانسرا سردری با کتیبه سنگی قرار دارد که با خط ثلث روی آن تاریخ ۱۰۲۹ هجری قمری نوشته شده است متاسفانه نیمی از آن تخریب شده است. در وسط کاروانسرا آثار استخر بزرگی به چشم می خورد که احتمالا در دوران اوج رونق آن آب مورد نیاز مهمانان را تامین می ساخته است.

این کاروانسرا دارای مکان ‌هایی برای بارها و چهارپایان نیز بوده و میله ‌های سنگی مخصوصی برای بستن چهارپایان در آن وجود داشته است. همچنین سنگ عصارخانه بزرگی در داخل کاروانسرا وجود دارد که نشان از وجود عصارخانه در این محل به منظور تهیه روغن برای تامین روشنایی کاروانیان درشب دارد. محل قرار گیری آن  در کنار جاده آسفالت نطنز به کاشان در نزدیکی مکانی معروف به باغ حرم، در فاصله تقریبی ۲۰۰ متر از مرکز آموزش فنی و حرفه‌ ای نطنز است.

قلعه طرق رود

قلعه تاریخی طرق رود با قدمت  ۲۰۰۰سال و با مساحت سی هزار مترمربع ، چهارصد اتاق، دهلیز و راهرو در سه طبقه بر بالای صخره ای مشرف به شهر بنا گردیده است و یکی از دیدنی های نطنز محسوب می شود. این قلعه مربوط به دوره اشکانیان است و جز آثار ملی به ثبت رسیده کشوراست. وجود چاه سنگی در وسط قلعه، پنج برج نگهبانی و همجواری قلعه با بند طرق رود از یکسو و تشابه معماری این قلعه با ارگ بم از سوی دیگر بر زیبایی و شکوه این قلعه تاریخی افزوده و این قلعه رابه عنوان یک اثر شاخص تاریخی در استان اصفهان به همگان معرفی نموده است.

قلعه کوهاب

کمپ متین آباد

کمپ متین آباد را می توان اولین کمپ طبیعی در ایران دانست که با توجه به گردشگری منطقه و اکوسیستم آن احداث شده است. این مورد از جاذبه های نطنز در ۲۵ کیلومتری جنوب نطنز و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی کاشان قرار دارد. تماشای طبیعت فوق العاده و منحصر به فرد کویر از دلایل اصلی سفر به منطقه است. البته در این منطقه می توانید به تماشای برخی از موجودات بومی مانند  شنی، گربه شنی، گرگ، بزمجه بیابانی، جرد، خرگوش و پرندگانی نظیر زاغ بور (اندمیک ایران)، هوبره، تیهو و چکاوک بپردازید.

بر روی تراس کمپ تلسکوپی برای رصد ستارگان درشب های صاف کویر قرار داده شده که هر شب بعد از ساعت ۲۲ استفاده از آن امکان پذیر خواهد بود. از دیگر فعالیت هایی که در این منطقه انجام می شوند شتر سواری، دوچرخه سواری و موتور سواری در تپه‌ های شنی بیابان است. در این مکان سعی شده تا از انرژی های تجدید پذیر استفاده شود برای مثال در این کمپ از انرژی خورشیدی و انرژی حرارتی بادی استفاده می ‌شود.

آبشار پونه زار، تکه ای از بهشت گمشده در اصفهان
آبشار پونه زار، تکه ای از بهشت گمشده در اصفهان
کاخ عالی قاپو، نمونه نفیس به جا مانده از عصر صفویان
کاخ عالی قاپو، نمونه نفیس به جا مانده از عصر صفویان
ارگ قورتان در اصفهان، دومین بنای عظیم خشتی در ایران
ارگ قورتان در اصفهان، دومین بنای عظیم خشتی در ایران
پارک ملی قمیشلوی اصفهان، قدیمی ترین منطقه حفاظت شده جهان
پارک ملی قمیشلوی اصفهان، قدیمی ترین منطقه حفاظت شده جهان
 1. Avatar
  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآبادیهای مقیم تهران)

  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویرکاشان )نصرآبادیهای مقیم تهران

  باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال کاشان بازدید نمائید و لذت ببرید
  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون س واقع درمحله زیارت سفیدشهر
  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم ع واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر
  ۴-قلعه های تاریخی سفید -ملک اباد -رضاآباد-قاسم ابادو وزیر
  ۵-دشت زیبای کویر درشمال سفیدشهر
  ۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر
  ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد-وکیل
  ۸-شهرزیرزمینی سفیدشهر
  ۹-قدمگاه علی ع سفیدشهر
  ۱۰-دشتهای وسیع وزیبای پنبه و طالبی و باغهای پسته سفیدشهر
  ۱۱-دشتهای وسیع وزیبای کشت گل محمدی برای اولین باردرسفیدشهر
  ۱۲-جنگلبانی شهیددستغیب (درختان دست کاشت کویری ) دردل کویردرشمال سفیدشهر
  ۱۳-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت
  ۱۴-مسجد تاریخی زیارت
  ۱۵-دکان حلوایی تاریخی
  ۱۶-روستای کویری تقی آباد سفیدشهر
  باتشکر-عبدالهی
  انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code