بلیط هواپیما

راهنمای سفر به بلاروس

سفر به بلاروس

بلاروس از آن جمله مقصدهایی است که با اینکه دریایی در اطرافش وجود ندارد اما دریاچه و رودخانه های بسیار زیادی را در خود جای داده است. باورش کمی سخت است که این کشور ۱۱ هزار دریاچه دارد. با اینکه آن ها خیلی بزرگ نیستند اما این رقم بسیار قابل توجه است. راهنمای سفر به بلاروس به شما نشان می دهد که در این کشور می توانید علاوه بر طبیعت بسیار زیبایش، بناهای باستانی زیادی نیز مشاهده کنید که سفرتان را متنوع و دوست داشتنی می کند. پایتخت بلاروس، شهر مینسک است که تقریبا در مرکز آن واقع شده است. دیگر شهرهای معروف آن، برست، گردونا، ماگیلیوف و … هستند. در ادامه با الی گشت راهنمای سفر به بلاروس را مطالعه کنید.

سفر به بلاروس

مختصری از تاریخ

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به مینسک
بهترین جاذبه های بلاروس برای گشت و گذار

بلاروس که در طول تاریخ توسط حکومت های مختلفی اداره می شد برای اولین بار در ۲۵ مارس ۱۹۱۸ استقلال خود را اعلام کرد که البته این استقلال عمری نداشت. پس از آن در سال ۱۹۱۹ این کشور به جمهوری سوسیالیستی بلاروس شوروی تبدیل شد، در سال ۱۹۲۱ به عنوان عضو بنیادی اتحاد شوروی در آمد و در ۱۹۳۹ اتحاد شوروی به این کشور پیوست. بلاروس در سال ۱۹۴۱ تحت استعمار آلمان در آمد که بعد از جنگ در سال ۱۹۴۵ یکی از کشورهایی بود که بنیاد ملل متحد را امضا کرد. به هر حال پس از فراز و نشیب های زیادی که بعد از آن انجام شد، بلاروس در ۲۷ ژوئیه ۱۹۹۰ موجودیت خود را اعلام کرد و در ۲۵ اوت همان سال در نهایت استقلال کامل به دست آورد.

راهنمای سفر به بلاروس

مواقعیت جغرافیایی

مساحت این کشور حدود ۲۰۸ هزار کیلومتر مربع است و نواحی پست و باتلاقی (تالابی) فراوانی دارد. بلاروس را در نقشه یک کشور بریده بریده می بینید زیرا دریاچه ها و رودخانه های بسیار زیادی را در خود جای داده است. یکی از مناطق معروف و البته بزرگترین منطقه باتلاقی آن پولزیا نام دارد. ۳۴ درصد این کشور جنگل است و یکی از منابع طبیعی پررونق و مهم آن، منابع جنگلی محسوب می شود. همانطور که گفته شد ۱۱ هزار دریاچه در بلاروس وجود دارد که البته اکثر آن ها کوچک هستند.

اطلاعات کلی

اختلاف ساعت با تهران: نیم ساعت از ایران عقب تر است.

زبان رسمی: بلاروسی و روسی

واحد پول: روبل (به تاریخ امروز، ۲۷ آذر ۹۶، هر ۱ روبل برابر با ۱۷,۵۸ تومان می باشد)

کد بلاروس: ۰۰۳۷۵

شماره های اضطراری: آتش نشانی: ۱۰۱، اورژانس: ۱۰۳، پلیس: ۱۰۲

دریاچه های بلاروس

آب و هوا

بلاروس دارای آب و هوای قاره ای معتدل است و زمستان های سرد و تابستان گرم دارد. دمای متوسط در آن متفاوت است. در ماه ژانویه، درجه حرارت از منفی ۴٫۵ درجه سانتی گراد به منفی ۸ درجه می رسد و در ماه ژوئیه دمای متوسط مثبت ۱۷ تا مثبت ۱۸٫۵ است. بعضی از بخش های بلاروس دمای منفی صفر را در بیش از یک سوم سال تجربه می کنند.

بهترین زمان سفر

بلاروس به ندرت دماهای شدیدی را تجربه می کند که می تواند سفر را دشوار کند. در واقع، اگر شما سرما را نادیده نگیرید، بلاروس در ماه های سرد بسیار زیبا است. اما اگر ترجیح می دهید سفر گرمتری داشته باشید، باید در بهار و یا تابستان به این کشور بروید که البته در این زمان به خاطر بارش باران چتر فراموشتان نشود!

بلاروس

هزینه اقامت

کشور بلاروس که یکی از مقصدهای محبوب در شرق اروپا محسوب می شود، اقامت گاه های متنوعی را در اختیار شما می گذارد. شما می توانید در یک هاستل یا همان مهمان خانه های مشترک، یک تخت اجاره کنید که هزینه آن حدود ۱۵ روبل (حدود ۲۶ هزار تومان) می باشد که باید در نظر داشته باشید که شما تختی در یک اتاق مشترک اجاره می کنید و بقیه امکانات نیز مشترک هستند. اگر ترجیحتان این است که در هتل اقامت داشته باشید در لیست زیر هزینه های حدودی هتل ها برایتان آورده شده که با توجه به زمان سفرتان بسیار متغیر است.

هتل ۳ ستاره: میانگین شبی از حدود ۲۰۰ هزار تومان

هتل ۴ ستاره: میانگین شبی از حدود ۳۵۰ هزار تومان

هتل ۵ ستاره: میانگین شبی از حدود ۵۱۰ هزار تومان

هتلی در بلاروس

شکم گردی در بلاروس

راهنمای سفر به بلاروس به شما می گوید که شکم گردی در بلاروس در عبارت «سیب زمینی، نان و گوشت» خلاصه می شود! بیشتر محصولات این کشور ارگانیک هستند که جزو مزیت های آن محسوب می شود. جالب است بدانید که بلاروس از آن دسته کشورهایی است که سنت پخت غذایش را حفظ کرده است. علاقه بلاروسی ها به سیب زمینی در همه جا دیده می شود. در آن جا کافه هایی است که به کافه سیب زمینی معروفند و در آن جا انواع و اقسام غذاهای درست شده با سیب زمینی سرو می شوند. پیراشکی های مختلفی با سیب زمینی، قارچ و یا گوشت در بلاروس هستند که در همه جا می توانید آن ها را ببینید. یکی از غذاهای معروف بلاروسی به نام درانیکی (Drakini) است که شبیه به کوکوی سیب زمینی خودمان است که معمولا با خامه ترش خورده می شود. گوشت و محصولات گوشتی نیز در رژیم غذایی بلاروسی ها دیده می شود. در بلاروس غذاهای گوشتی همیشه در کنار سبزیجات سرو می شوند. هزینه های حدودی رستوران های بلاروس به شرح زیر می باشد:

میانگین هزینه غذا در رستوران ارزان: ۲۲ هزار تومان

میانگین هزینه غذا در رستوران متوسط رو به بالا: ۵۰ هزار تومان

میانگین هزینه غذا در فست فودهای زنجیره ای: ۱۷ هزار تومان

یک بطری آب ۰٫۳۳ لیتری: ۱۵۰۰ تومان

دراکینی بلاروس

حمل و نقل در بلاروس

بلاروس کشور بزرگی نیست و می توانید به هر نقطه ای از آن که بخواهید نهایتا در کمتر از یک روز برسید.

قطار: تمام قطارهای ملی و بین المللی بلاروس توسط شرکتی به نام BCH اداره می شوند. بیشتر قطارها قدیمی هستند اما امکانات خوبی دارند و تمیز می باشند. شما با استفاده از قطار می توانید به مقصدهای محبوبتان برسید و این حمل و نقل بسیار ارزان برایتان تمام خواهند شد. همچنین فرصت این را خواهید داشت که از میان طبیعت زیبای این کشور گذر کنید و اگر خوش شانس باشید چند حیوان را هم ببینید. قطارهای ملی همه روزه حرکت می کنند و با اینکه به اندازه اتوبوس سریع نیستند اما به خاطر قیمت خوبشان ارزش استفاده دارند. کلاس استاندارد در قطارها به نام پلاتسکارت (platskart) شناخته می شود که با اینکه خصوصی نیستند اما شما جای خواب دارید و البته کوپه های اختصاصی نیز در قطارها وجود دارند. پایین ترین کلاس قطار، اوبشچی (obshchy) است که تنها یک صندلی به شما می دهند. پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید سفر طولانی داشته باشید از این نوع بلیط صرف نظر کنید.

قطار در بلاروس

اتوبوس: بلیط اتوبوس های درون شهری را می توانید از ایستگاه های اتوبوس (که به راحتی در شهرهای بزرگ یافت می شوند) خریداری کند. اتوبوس ها در مسیرهایی حرکت می کنند که با شماره مشخص شده اند؛ پس قبل از سوار شدن بر اتوبوس حتما شماره روی آن را با شماره مسیر چک کنید.

مینی بوس: در بلاروس مینی بوس هایی وجود دارند که به مارشروتکا معروف هستند و آن ها را معمولا به رنگ زرد می بینید. آن ها ارزان تر از اتوبوس هستند.

اجاره ماشین: شما می توانید در بلاروس ماشین اجاره کنید. قیمت بنزین در تاریخ امروز حدود ۲۲۰۰ تومان است. تمام پمپ بنزین ها قیمت مشابهی دارند پس مانند برخی از کشورها که قیمت ها متفاوت است نیازی نیست به دنبال پمپ بنزین ارزان تر بگردید.

مینسک بلاروس

شهرهای مهم گردشگری

شما در راهنمای سفر به بلاروس می خوانید که برخی از جاذبه های این کشور در شهرهای متفاوت و روستاهای آن قرار گرفته است. از جمله شهرهای گردشگری مهم آن می توان به مینسک، هومل، ماهیلو، ویسبیسک و برست اشاره کرد.

 برخی از جاذبه های مهم گردشگری

  • دریاچه ای براسلاو
  • پارک ملی Belovezhskaya Pushcha
  • قلعه میر(mir castle)
  • دریای مینسک
  • قلعه برست
  • جنگل بیالوزا
  • باغ گیاهشناسی مینسک

امیدواریم که راهنمای سفر به بلاروس برایتان مفید بوده باشد و چنانچه قصد سفر به این کشور زیبا را دارید، خاطر خوشی را با خود به همراه بیاورید.

۵ موزه عجیب و غیرمعمول در بلاروس
۵ موزه عجیب و غیرمعمول در بلاروس
بهترین جاذبه های بلاروس برای گشت و گذار
بهترین جاذبه های بلاروس برای گشت و گذار
معرفی فرودگاه بین المللی مینسک
معرفی فرودگاه بین المللی مینسک
باغ گیاهشناسی مینسک، موزه گل های رنگارنگ در بلاروس
باغ گیاهشناسی مینسک، موزه گل های رنگارنگ در بلاروس