راهنمای سفر به بوشهر

موقعیت جغرافیایی بوشهر

بوشهر با خلیج فارس ۷۰۷ کیلومتر مرز دریایی دارد و از شرق با استان فارس، از جنوب شرق با استان هرمزگان، از سمت جنوب غرب با خلیج فارس و از شمال به بخشی از استان خوزستان و همچنین کهگیلویه و بویراحمد همسایه است.

مساحت استان حدودا ۲۷۶۵۳ کیلومتر مربع است و ۹۸۷۳۵۲ تن جمعیت دارد. استان بوشهر از استان‌ های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان شهر بندری بوشهر است که به دلیل موقعیت خاص و مجاورت با ساحل خلیج فارس این استان دارای اهمیت ویژه ای است.

صنعت صیادی، صادرات و واردات دریایی، وجود نیروگاه هسته‌ای و ذخایر نفت و گاز، نخلداری و کشاورزی از مهم ترین فعالیت ها و ظرفیت های این بندر است و به اهمیت این بندر هر چه بیشتر افزوده است تا جایی که بوشهر پایتخت انرژی نام گرفته است. در راهنمای سفر به بوشهر با تاریخچه این استان آشنا شوید.

بوشهر

تاریخچه بوشهر

مطالب مرتبط:
جزیره شیف در بوشهر
عمارت کازرونی یکی از جاذبه های دیدنی بوشهر

آثار بدست آمده از بوشهر مربوط به دوره ایلامی ها و تمدن بین‌النهرین است. در دوره پادشاهی مادها بوشهر یکی از ایالتهای دولت ماد بود و در زمان حکومت هوخشتره جزو ساتراپ ‌نشین این دولت بود. آثار ارزشمندی از دوره هخامنشیان در برازجان بدست آمده و همچنین زمان اردشیر  ساسانی بابکان شهر و رام اردشیری شهرهایی در نزدیکی بوشهر بودند که در حال حاضر به ریشهر معروف است. انطاکیه، راشهر، لیان، ریشهر، بندر نادری و ابوشهر اسم های قدیمی این شهر است.

طبق کشفیات باستان شناسی و تحقیقات باستان شناسان و محققان تاریخ بوشهر آثاری بدست آمده که نشان می دهد استان بوشهر محل سکونت نژادها و گروه‌های مختلفی بوده است و قبل از ورود آریایی ها به این منطقه نژادهای بومی در این سرزمین ساکن بودند و از عصر حجر و کاکولیتیک و مفرغ آثار و مدارکی از این منطقه بدست آمده است که گویای این مطلب است نژادهای سیاه پوست، دراویدی، سامی، نوردیک،  عیلامی، سومری و عرب در بوشهر بوده اند. سابقه مردم این شهر در مبارزه با نیروهای خارجی در تارخ معروف است که یک نمونه آن مبارزه و مقاومت مردم تنگستان در صد سال گذشته است. در راهنمای سفر به بوشهر آب و هوای بوشهر را بدانید.

بندر بوشهر

آب و هوای بوشهر

آب و هوای این شهر با توجه به موقعیت قرار گرفتن آن در جغرافیای ایران جزء آب و هوای مناطق نیمه بیایانی و گرم محسوب می شود. پدیده شرجی بودن آب و هوا از ویژگی هایی آب و هوای بوشهر است و به طور کلی آب و هوای این استان به دو ناحیه آب و هوایی تقسیم می شود:

 • گرمای شدید و رطوبت بالا در ناحیه ساحلی
 • گرمای شدید و رطوبت پایین در ناحیه داخلی

بنابراین در مجموع آب و هوای استان بوشهر آب‌ وهوایی رطوبتی و گرم است بویژه که در بهار بیشتر مناطق این استان آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. راهنمای سفر به بوشهر از جاذبه های گردشگری این شهر برای شما می گوید.

نیروگاه بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

مهمترین ویژگی و جاذبه ی بوشهر مردم خیلی مهربان و خونگرم این شهر است که با مهمان نوازی و خونگرمی هر گردشگری را به خود جذب می کند و باعث می شود از این شهر بندری زیبا و جاذبه های فراوانی که دارد دیدن کند. این بندر زیبا علاوه بر جاذبه های طبیعی دارای جاذبه های تاریخی زیادی هم هست. که در راهنمای سفر به بوشهر آن ها را برای شما می گوییم.

کاروانسرای دالکی

یکی از آثار به جا مانده از گذشته و بناهای تاریخی کاروانسرای دالکی است این کاروانسرا از دوره قاجار به جا مانده و در ۲۳ کیلومتری شمال شهر برازجان قرار دارد. این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و در سال ۱۳۷۷ در آن فهرست ثبت شده است. راهنمای سفر به بوشهر شما را به بازدید از این بنا دعوت می کند.

جاذبه های بوشهر

کاخ کوروش

این کاخ تاریخی که متعلق به هخامنشیان است در برازجان و نزدیک محل ورود به شهر قرار دارد. این بنا در ۱۳۸۰ به عنوان یک اثر ملی ثبت شده است. زیبایی و عظمت کاخ کوروش یادآور تمدن با شکوه گذشته ایران است. در سال ۱۳۵۰هیات باستان‌ شناسی به این بنا دست یافت. محققان  سبک معماری و کاربرد سنگ سیاه و سفید در آن را از ویژگی ها معماری دوره هخامنشیان می دانند و معتقدند این بنا در زمان کوروش پایه گذار شاهنشاهی هخامنشی ساخته شده است.

 غار چهل خانه

این غار در شهر سعد آباد یکی از بخش های شهرستان دشتستان است که جزء آثار تاریخی این سرزمین است. رشته کوهی که در این منطقه است به رود خانه شاپور مرتبط است و در نقاط بلند این کوه اتاقک هایی مثل غارهای صخره‌ای وجود دارد که خیلی زیبا است و این نقطه به غار چهل خانه معروف است.

خلیج فارس

چشمه آبگرم قوچارک

این چشمه که از جاذبه های طبیعی این سرزمین است در راه جاده بوشهر به بندرعباس قرار دارد. آب چشمه از غنی ترین آب ها است و دارای کلیسم، سولفات ومنیزیم و سدیم است.

قلعه‌ زار خضرخان‌ اهرم‌

در شمال‌ منطقه‌ اهرم قلعه ای معروف به قلعه‌ زار خضرخان‌ اهرم‌ قرار دارد که بر اساس شواهد به‌ زار خضر خان‌ تنگستانی‌ منتسب است و فعلا هم  فرزندان‌ زار خضر خان‌ تنگستانی در آن زندگی می کنند. این قلعه‌ چهار برج‌ و بارو و قلعه‌ میانی دارد‌ و دارای تاسیسات‌ خصوصی‌ است.

ساحل بوشهر

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر بوشهر موارد زیر است:

 • آرامگاه‌ سیبویه‌  سیراف‌
 • گورستان مهاجمین انگلیسی
 • کلیسای ارامنه گریگوری
 • پارک ملی نای‌ بند
 • بازار قدیمی بوشهر
 • بازار ماهی فروشان
 • بوستان شغاب بوشهر
 • عمارت کازرونی بوشهر
 • پارک جنگلی چاه‌ کوتاه
 • موزه رئیسعلی دلواری
 • مدرسه گلستان
 • گنبد نمکی جاشک
 • جزیره شیف بوشهر

و دیگر پارک ها و نقاط دیدنی شهر بوشهر که مکان مناسبی برای گشت و گذار در این شهر است.

جاذبه های بوشهر

غذاهای معروف و خوشمزه بوشهر

غذاهای معروف این سرزمین گرم با مردمی خونگرم و پر انرژی هم دارای تنوع زیادی است و مثل جاذبه های دیدنی اش گوناگون است. در اینجا راهنمای سفر به بوشهر چند خوراک و غذای معروف این شهر را به شما معرفی می کند.

 • دمی لخلاخ؛ اسم این غذا از کلمه عربی لخلخه گرفته شده و به معنی بوی خوش است. این دمی با ماهی‌ های سنگسر، هامور، سبیتی و سرخو طبخ می شود و مواد لازم آن، سیر، برنج، پیاز، روغن، شوید و ادویه‌ است.
 • یتیمک بوشهری؛ این غذا هم یک غذای سنتی این شهر است و در پخت آن گوشت مصرف نمی شود. مواد لازم برای این غذای خوش طعم بادمجان، لوبیا چشم‌ بلبلی، پیاز و تمر هندی است.
غذای بوشهری
 • گمنه؛ این غذا که به آن گمنه یا للک هم می گویند در حقیقت از بلغور ریز دانه گندم است و ازغذاهای سنتی و معروف چند شهر است که به جز بوشهر در خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد هم معروف است. مردم لرها این غذا را گِوِنه تلفظ می کنند. این غذا همان  آش پشت پای مسافر در خوستان است. مواد لازم برای پخت این غذا للک، پیاز و روغن است. این غذا با خورشت گوشت، قلیه ‌ماهی هم مصرف می شود.
 • کبه؛ کبه یک غذایی عربی است و مثل یتیمک با بلغور ریز گندم درست می شود. مواد لازم برای پخت آن گوشت چرخ کرده، پیاز، گشنیز، عدس قرمز، بلغور ریز گندم، دارچین، فلفل سیاه، آبلیمو، گردو، بادام، زرشک است. از دیگر غذاهای بوشهر، قلیه میگو، قیمه بوشهری، دوقوس ماهی، شکر پلو و دال عدس بوشهری است.
شهر زیبای بوشهر

سوغات  معروف بوشهر 

صنایع دستی بوشهر یکی از معروف ترین سوغات این شهر است. خرما، گوناگونی موجودات دریایی مثل میگو و ماهی‌ هایی مثل شوریده، کفال قرمز، شیر، هامور و راشکو، گبه و گلیم، پنیر نخل که در زبان محلی به آن غاپ می‌گویند و طعمی شیرین دارد مقوی است، حصیر بافی، صنایع دستی دریایی و نوعی حلوا محلی از دیگر چیزهایی است که به عنوان سوغات تهیه می شود. می توانید این سوغاتی ها را از بازار قدیم بوشهر که از زیبا ترین بازارهای این شهر است تهیه کنید.

دیدنی های دریا
بزرگترین دهکده گردشگری ساحلی در عسلویه افتتاح شد!
بزرگترین دهکده گردشگری ساحلی در عسلویه افتتاح شد!
در کوچه پس کوچه فستیوال موسیقی بوشهر
در کوچه پس کوچه فستیوال موسیقی بوشهر
عمارت کازرونی یکی از جاذبه های دیدنی بوشهر
عمارت کازرونی یکی از جاذبه های دیدنی بوشهر
آشنایی با صنایع دستی بوشهر
آشنایی با صنایع دستی بوشهر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code