بلیط هواپیما

راهنمای سفر به خوزستان

راهنمای مسافرتی به خوزستان | Travel Guide To Khuzestan

خوزستان سرزمین مردم خوزی بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و گفته می شود انسان ها از ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در آن زندگی می کردند اما بیشتر ما امروزه آن را به خاطر تولید نفت و گاز کشور می شناسیم. البته علاوه بر نفت و گاز نام خوزستان برای ما تداعی کننده روزهای سخت ۸ سال جنگ تحمیلی نیز هست. استانی که از اولین روزها تا آخر جنگ شاهد عملیات گوناگون و موشک باران های زیادی بود که هنوز هم آثار آن ها قابل مشاهده است. اما در این متن می خواهیم سفری داشته باشیم به استان خوزستان و شرایط گردشری، بهترین زمان سفر و جاذبه های دیدنی آن را با یکدیگر بررسی کنیم، پس در راهنمای سفر به خوزستان با الی گشت همراه باشید.

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

راهنمای سفر به خوزستان

موقعیت جغرافیایی خوزستان

مطالب مرتبط:
سفری به دهکده زراس خوزستان
بهترین و معروفترین جاذبه های خوزستان
سفر به شهر اندیمشک در استان خوزستان

مساحت استان خوزستان بیش از ۶۴ هزار کیلومتر مربع است و با جمعیتی معادل ۴ میلیون و هفت صد و ده هزار نفر در سرشماری سال ۱۳۹۵، به ‌عنوان پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می ‌شود. شهر اهواز مرکز استان خوزستان است. استان خوزستان از سمت شمال و شرق با کوه‌ های زاگرس احاطه شده ‌است، هرچه به سمت مرکز استان پیش برویم از ارتفاع این کوه‌ ها کاسته شده و تپه ماهورها دیده می شوند.

در کل می توان خوزستان را به دو منطقه کوهستانی و جلگه ای دسته بندی کرد که در این صورت دو پنجم کل مساحت استان کوهستانی و سه پنجم آن جلگه ‌ای خواهد بود. کوه چو، زردکوه، شاویش، آب ‌بندان، مامازاد، کوه سیاه و کوه چال از جمله کوه ‌های خوزستان هستند. جلگه خوزستان شیب کمی دارد و در برخی از نقاط آن گنبدهای نمکی موجود است که عامل مهمی در شوری آب و زمین های منطقه هستند.

با توجه به اخبار بی آبی های اخیر احتمالا از شنیدن این مساله که خوزستان پر آب ترین استان ایران است حسابی تعجب خواهید کرد. اما پنج رودخانه بزرگ کشور از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرند و پس از پشت سر گذاشتن جلگه های خوزستان وارد خلیج فارس می شوند که بزرگ ترین آن ها کارون است. این استان دارای ۱۵ شهرستان، ۳۵ بخش، ۱۳ دهستان و ۴۴۹۶ آبادی دارای سکنه می ‌باشد.

موقعیت جغرافیایی خوزستان

آب و هوای خوزستان

آب و هوایی نیمه‌ بیابانی شهرهای آبادان، خرمشهر، ماهشهر، هندیجان، دشت آزادگان و نواحی دزفول، بهبهان، رامهرمز، شوشتر و نواحی شمال اهواز را در بر می ‌‌گیرد. آب و هوای استپ گرم که شامل نواحی شمال دزفول، بهبهان، رامهرمز، شوشتر و شمال اهواز می شود. آب و هوای استان خوزستان در مناطق کوهستانی و مرتفع، با تابستان های معتدل و زمستان های سرد و در نواحی کوهپایه ‌ای دارای آب و هوای نیمه‌ بیابانی و در نواحی پست و جلگه ‌ای هر چه به سمت جنوب و جنوب شرقی پیش‌ رویم خصوصیات آب و هوا از نیمه بیابانی به بیابانی کناره ‌ای تبدیل می ‌شود.

اغلب زمستان های خوزستان، کوتاه و معتدل و تابستان ها طولانی و گرم است. حداکثر درجه حرارت در شهرهای اهواز، آبادان و دزفول به ترتیب ۵۰ و۴۱ و ۵۰ درجه است حداقل دما در همین شهرها به ترتیب ۱-، ۲ و ۱- درجه سانتی گراد است درجه حرارت معمولاً در تیر ماه به بالاترین حد خود و در بهمن ماه به پایین ‌ترین حد خود در طول سال می رسد در این ناحیه تعداد روزهای یخبندان بسیار اندک می ‌باشد.

در استان خوزستان مقدار بارندگی بسیار کم است میانگین بارندگی در طول ۱۵ سال از ۵/۲ میلیمتر در اهواز بیشتر نشده است. رطوبت نسبی در خوزستان بر اثر وجود بادهای شمالی که از داخل می وزد در وسط روز کاهش می ‌یابد.

بهترین زمان سفر

نقاط مرکزی و جنوب غربی استان در شش ماه اول سال گرم و تاحدودی شرجی است، به طوری که روزهای گرم تابستان دما به ۵۰ درجه سانتی ‌گراد می ‌رسد. اما در نیمه دوم سال و نوروز هوا بسیار مناسب است و تنها در اواسط زمستان هوا کمی رو به سردی می ‌رود. بنابر این در راهنمای سفر به خوزستان پیشنهاد می کنیم فصل های خنک را انتخاب کنید.

کارون

اقامت در خوزستان

خوزستان دارای هتل های متعدد با کلاس های قیمتی متفاوت است که با توجه به هدفتان از سفر و شهری که می خواهید به آن سفر کنید و یا بودجه مورد نظرتان می توانید از میان آن ها یکی را انتخاب کنید. در ادامه راهنمای سفر به خوزستان ۳ مورد از هتل های این استان را به شما معرفی می کنیم.

 • هتل پارس اهواز (۵ ستاره)

این مجموعه ۵ ستاره بیش از ۱۰۱ هزار متر مربع وسعت دارد و در سال ۱۳۴۷ کار خود را آغار کرده که البته چندین بار بازسازی کاملی در آن انجام شده است که آخرین بار آن سال ۱۳۹۳ می باشد. هتل دارای ۵ طبقه و ۱۳۶ واحد اقامتی است و برخورداری از کافی شاپ، استخر روباز، رستوران تابستانی و سالن کنفرانس از امکانات رفاهی آن محصوب می شوند. یکی از برتری های هتل پارس اهواز که باعث استقبال میهمانان این هتل می گردد، نزدیکی به رودخانه زیبای کارون و پل سفید می باشد که از با اهمیت ترین دیدنی های شهر اهواز به شمار می روند.

آدرس: خوزستان – اهواز – خیابان ۲۴ متری – خیابان شهید عابدی

شماره تماس: ۰۶۱۳۲۲۲۰۰۹۱

هتل-پارس-اهواز
 • هتل سنتی خانه تاریخی طبیب شوشتر (۳ ستاره)

خانه طبیب شوشتری با قدمت بیش از ۲۰۰ سال، در زمان حکومت قاجار ساخته شده است و در آن زمان به عنوان تجارت خانه استفاده می شد. خانه تاریخی طبیب شوشتر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و با ارائه خدمات مناسب، میزبان گردشگران می باشد. به دلیل حفظ معماری سنتی و حسی نوستالژیک، آشپزخانه با امکان پخت و پز به صورت عمومی در حیاط خانه وجود دارد و می توانید با هماهنگی قبلی از آن استفاده کنید. این مجموعه در سال ۹۵  بازسازی کلی شد و با ۹ اتاق دور حیاط خانه از مهمانان پذیرایی می کند.

آدرس: خوزستان – شوشتر – چهارراه امام – کوچه سنگ فرش

شماره تماس: ۰۶۱۳۶۲۲۷۴۷۴

 • هتل پارس کاروانسرا آبادان (۵ ستاره)

هتل پارس کاروانسرا آبادان دارای ۹۳ اتاق و سوئیت می باشد. قدمت آن به سال ۱۳۵۰ باز می گردد. در سال های جنگ تحمیلی فعالیت هتل متوقف شد و در اختیار رزمندگان اسلام قرار گرفت. بعد از پایان جنگ ایران و عراق، کار بازسازی هتل کاروانسرا آبادان آغاز شد و مجدد در سال ۱۳۷۴ شروع به فعالیت نمود. این هتل در سال ۱۳۸۷ به عضویت گروه هتل های پارس در آمد.

آدرس: آبادان – خیابان بریم – میدان بریم

شماره تماس: ۰۶۱۵۳۲۶۴۰۰۲

هتل سنتی خانه تاریخی طبیب شوشتر

خورد و خوراک در خوزستان

هر شهر و استانی برای خودش نشانه هایی دارد که به نحوی شناسنامه آن شهر محسوب می شوند. از صنایع دستی گرفته تا مکان های گردشگری و غذاهای محلی، همه و همه نمادی از یک شهر و استان محسوب می شوند. قلیه ماهی، ماهی صبور، فلافل، اوپیوزی (اشکنه ‌ی دزفول)، برونی (صندلی سلطون دزفولی)، برشک، حمیس توله، بنگو (ماست و خیار)، ماسووا، آش ارده، باقله توحه، شلی ارده، حریسه (حلیم)، شوربا، قلیه‌ی تخم‌مرغ، حشو، سمبوسه (مخصوص آبادان)، میگو پلو، دال عدس، للک و رنگینک، پوکورا، نافله، امگشت و … تنها بخشی از غذاها و خوراک‌ های سنتی این استان محسوب می‌ شوند. در ادامه راهنمای سفر به خوزستان می خواهیم برخی از غذاهای محلی و لذیذ این استان را به شما معرفی کنیم. البته نکته ای که لازم است بدان توجه کنید این است که معمولا آن ها از فلفل زیاد استفاده می کنند و غذاهایشان حسابی تند است.

 • قلیه ماهی

قِلیِه ماهی یکی از معروف ‌ترین خورش‌ های ایرانی است. در طبخ این غذا از سبزیجات مخصوص (گشنیز و شنبلیله)، تمر هندی ادویه ‌جات و ماهی جنوبی استفاده می ‌شود. در اکثر شهرهای جنوبی قلیه ماهی ‌های خوبی پخته می ‌شود و معمولا نوع ماهی که در هر شهر برای طبخش استفاده می ‌شود متفاوت است. در اهواز علاوه بر ماهی ‌هایی مثل میش ماهی و هامور، گاهی در قلیه میگو هم می‌ ریزند.

 • امگشت

امگشت پلو غذایی است جنوبی و مختص استان خوزستان که با استفاده از برنج و کشمش تهیه و همراه ماهی قباد میل می ‌شود. مردم این استان ماهی قباد را نمک‌اندود کرده و مورد مصرف قرار می‌دهند. با ترکیب برنج، کشمش پلویی، سبزی پلویی (شوید- گشنیز)، نمک، روغن، پیاز، زردچوبه و ادویه‌ مخصوص جنوبی آن را آماده می کنند.

 • فلافل

فلافل نوعی غذای خشک است که مربوط به کشور لبنان بوده اما در ایران به نام آبادان شناخته شده است. عمده ماده اولیه این خوراک از نخود خیس خورده یا نیم پخته چرخ کرده است که خمیر باگت، پیاز و ادویه جات مخلوط سرخ کردنی تهیه شده و در بازار به صورت ساندویچ عرضه می شود. البته این غذا به حدی محبوب شده است که امروز در سراسر کشور طبخ می شود اما خوردن آن در خوزستان و به ویژه آبادان حال و هوای دیگری دارد.

فلافل

رستوران های پیشنهادی در خوزستان

در ادامه راهنمای سفر به خوزستان چند مورد از رستوران های این استان را به شما معرفی می کنیم:

 • رستوران گردان امپراطور

یکی از رستوران‌ های خوب اهواز رستوران امپراطور است که در طبقه هشتم ساختمان IT قرار دارد. منوی این رستوران شامل انواع غذاهای ایرانی، خارجی، بین‌المللی، و دریایی است. از دیگر ویژگی‌های این رستوران منظره‌ای زیبایی است که از شهر اهواز به دست می‌ دهد. نگران پارک اتومبیل نیز نباشید زیرا می‌توانید از پارکینگ ساختمان استفاده کنید.

آدرس: ایران – خوزستان – اهواز بلوار پاسداران، برج (آی تی) ، طبقه ی ۸

شماره تماس: ۰۶۱۳۴۴۴۲۰۰۶

 • رستوران پاکستان آبادان

یکی از رستوران ‌های قدیمی شهر آبادان، رستوران پاکستان و مدیریت این رستوران هم اصالتا اهل پاکستان هستند. در این رستوران انواع غذاهای هندی، پاکستانی و ایرانی سرو می شود و شما می ‌توانید غذاهای اصیل جنوبی مثل قلیه ماهی ‌را هم نوش جان فرمایید.

آدرس: خوزستان – آبادان خیابان امام خمینی، راسته بازار ته‌ لنجی ‌ها

شماره تماس: ۰۶۱۵۳۲۴۲۴۳۷

 • فلافل سرای ابو حیدر

یکی از فلافلی های قدیمی و معروف شهر اهواز که سلف سرویش خدمات ارائه می کند و با هر چیزی که دوست داشتید می توانید داخل ساندویچتان را پر کنید.

آدرس: ایران – خوزستان – اهواز لشکر آباد، خیابان خوش اخلاق

رستوران گردان امپراطور

جاذبه های دیدنی خوزستان

همان گونه که در ابتدای راهنمای سفر به خوزستان ذکر کردیم استان خوزستان پهناور است و البته با قدمتی دیرینه دیدنی های بسیاری دارد. در ادامه راهنمای سفر به خوزستان جاذبه های دیدنی برخی از شهرهای خوزستان را به شما معرفی می کنیم.

 • اهواز:

کوهساران اهواز و گورستان سنگی، رود کارون، بازار کاوه، موزه هنرهای معاصر، بنای معین ‌التجار، دانشگاه سه گوش (دانشکده ادبیات)، بازار عبدالحمید، پل سفید اهواز، کلیسای سورت مسروپ، آرامگاه علی ابن مهزیار، طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه، پل طبیعت کیانپارس، لشکرآباد (بازار فلافل اهواز) و موزه خراطی اهواز از جمبه دیدنی های این شهر هستند.

 • آبادان:

سینما شیرین، مسجد رنگونی ها، آرامگاه ارامنه ساکن در آبادان، پل کابلی امام رضا آبادان، بازار مرکزی آبادان، سینما نفت، موزه آبادان، آرامگاه سید عباس، روستای شلحه امام حسن عسگری، مقام خضر نبی، موزه تنوع زیستی، بازارهای آبادان، کلیسای سورت گاراپت، موزه هنرهای معاصر آبادان، کنزالمال و موزه شهید رییسعلی دلواری می باشد.

 • خرمشهر:

مسجد جامع خرمشهر، موزه جنگ خرمشهر، بازار چینی‌ ها، پل کابلی، کانال عضدی، جزیره مینو، مجتمع گردشگری جزیره مینو، تالاب ناصری (نیشکر)، موزه دفاع مقدس، اروندرود، ساختمان تاریخی هلال احمر (کنسولگری انگلیس)، مسجد ولیعصر، کشتی زمان جنگ اروند صغیر، پل قدیم خرمشهر، بازار ماهی فروشان خرمشهر، قصر فیلیه (کاخ شیخ خزعل)، پارک ساحلی خرمشهر، پل شناور منیخ و  پل شهید جهان آرا (پل دوم خرمشهر).

زیگورات چغازنبیل

اطلاعات شهری مورد نیاز در راهنمای سفر به خوزستان

کد استان خورستان: ۰۶۱

فاصله مرکز استان از تهران: ۸۳۴ کیلومتر

مدت سفر هوایی: حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه

مدت سفر با قطار: با قطار معمولی ۱۵ ساعت

مدت سفر زمینی: حدود ۹ ساعت و ۳۸ دقیقه بدون توقف

نزدیک ترین دریاچه ها به تهران که برای سفر یکروزه مناسب اند
نزدیک ترین دریاچه ها به تهران که برای سفر یکروزه مناسب اند
اینجا تنها شهر بدون کوچه ایران است!
اینجا تنها شهر بدون کوچه ایران است!
گنبد قابوس، میراث جهانی یونسکو
گنبد قابوس، میراث جهانی یونسکو
میمند، روستای چند هزار ساله‌ای که با دست کنده شده است!
میمند، روستای چند هزار ساله‌ای که با دست کنده شده است!