راهنمای سفر به ماکو

راهنمای مسافرتی به ماکو | Travel Guide To Maku

ماکو یکی از شهرهای زیبا و دیدنی در استان آذربایجان غربی است که جز شهرهای مرزی ایران به شمار می رود. شهر ماکو در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد و زمانی که به سمت این شهر حرکت می کنید از دیگر شهرهایی که در این محدود هستند نظیر مرند و جلفا هم گذر کنید و یک سفر بسیار جالب و پر باری را تجربه کنید. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند. در راهنمای سفر به ماکو الی گشت قصد دارد تا این قبیل از اطلاعات را در یک مطلب به طور جامع تهیه نماید، ما را در سفر به شهر ماکو در استان آذربایجان غربی همراهی کنید.

راهنمای سفر به ماکو

موقعیت جغرافیایی شهر ماکو

مطالب مرتبط: 
مجموعه تفریحی ایل گلی، نگین گردشگری تبریز
حمام نوبر، جاذبه ای تاریخی از دوره قاجار در تبریز
خیابان تربیت، یکی از معروف ترین خیابان های توریستی تبریز

شهر ماکو از لحاظ جغرافیایی در آذربایجان غربی قرار دارد و جز شهرهای مرزی ایران به شمار می رود، این دقیقا در محدوده ی سر گربه نقشه ایران قرار گرفته و از این شهر تا کشور ترکیه راه چندانی نیست. خیلی ها بنا بر شباهت نامی که دو شهر ماکو و باکو با هم دارند این دو را اشتباه می گیرند که این کاملا اشتباه است و باکو پایتخت کشور جمهوری آذربایجان محسوب می شود. شهر ماکو از غرب با ترکیه و از شمال با جمهوری خودمختار نخجوان (جمهوری آذربایجان) و کشور ارمنستان هم مرز است. شهر مرزی ماکو در فاصله ی ۲۸۰ کیلومتری شمال ارومیه و ۲۵۰ کیلومتری شمال غرب تبریز قرار دارد.

آب و هوای شهر ماکو

شهر ماکو با توجه به شرایط جغرافیایی که دارد و نزدیکی آن به کشور ترکیه به طور نسبی آب و هوای سرد و خشکی دارد، هوای این شهر در تابستان ها گرم خشک برآورد می شود و در زمستان همراه با بارش برف و سرمای زیاد می باشد؛ بیشترین بارش ناشی از رگبارهای بهاری است. با توجه به شرایط آب و هوایی که این شهر دارا هست بهترین زمان برای سفر به سمت آن اواخر اسفند تا اواسط فروردین می باشد.

اقامت در شهر ماکو

با توجه به این که ماکو شهری مرزی بین ایران و ترکیه است و همین طور دومین منطقه بزرگ آزاد در دنیا به شمار می رود، از همین رو مسافران زیادی هستند که بنابر دلایل متفاوتی به سمت این شهر سفر می کنند؛ اما انتظار آن چنانی از امکانات مورد نیاز برای اقامت در این شهر نباید داشته باشید، ما در راهنمای سفر به ماکو به چند هتل در این شهر اشاره می کنیم که برای استراحت و رهایی از خستگی راه گزینه های خوبی به شمار می روند.

 • هتل جهانگردی ماکو

مهمانسرای جهانگردی ماکو، اقامتگاهی دو ستاره با درجه ی A هست که از لحاظ سرویس دهی و امکانات رفاهی و بهداشتی رقابت قابل ملاحظه با هتل های ۳ الی ۴ ستاره دارد. به علت موقعیت هتل جهانگردی ماکو در مرکز شهر ماکو، دسترسی به بازارهای اصلی شهر در عرض ۵ دقیقه امکان پذیر است.

شماره تلفن: ۰۴۴۳۴۲۲۳۱۸۵ | ۰۴۴۳۴۲۲۳۲۱۲

شماره تلفن همراه: ۰۹۱۲۴۸۳۰۹۶۸

آدرس: آذربایجان غربی، ماکو، بالاتر از میدان امام حسین، جنب شبکه بهداشت درمان ماکو

هتل جهانگردی ماکو
 • مهمانسرای فرمانداری ماکو

دیگر مهمانسرایی که می توانید برای اقامت از آن بهره ببرید، اقامتگاه فرمانداری ماکو است. این محل هم با توجه به امکانات متوسطی که دارد می تواند گزینه مناسبی برای رفع خستگی به شمار برود.

آدرس: آذربایجان غربی، ماکو، میدان فرمانداری، خیابان آزادی

شکم گردی در ماکو

 • رستوران تخت طاووس

برای صرف ناهار پیشنهاد می کنیم که به یکی از بهترین رستوران های این منطقه مرزی به نام رستوران تخت طاووس بروید. این رستوران در فاصله ۱۴ کیلومتری روستای روند در بلوار مدرس قرار دارد. پس از اختصاص دادن ۲ ساعت به ناهار و استراحت، اگر خواستید می توانید به سمت بازار بزرگ منطقه مرزی بروید.

آدرس: آذربایجان غربی، ماکو، بلوار مدرس

 • آنیل دنر

اگر دلتان می خواهد طعم دنرکباب های گذشته را به یاد بیاورید ساندویچ فروشی آنیل دنر در خیابان استادان را می توانید انتخاب کنید. این رستوران همچنان ساندویچ هایی با طعم و کیفیت سابق را ارائه می دهد.

آدرس: آذربایجان غربی ماکو خیابان استادان، روبروی دانش

 • کافه شامپیون

یک کافه هم در راهنمای سفر به ماکو خدمتتان معرفی خواهیم کرد که بتوانید اوقاتی را در آن سپری کنید و چایی در کنار عزیزانتان یا به تنهایی میل کنید. این کافه هر آنچه که بخواهید را اعمم از غذا یا قهوه را برایتان فراهم می آورد.

آدرس: آذربایجان غربی، ماکو، خیابان امیر کبیر

رستوران تخت طاووس

جاذبه های گردشگری شهر ماکو

 • عمارت کلاه فرنگی ماکو

در سمت شرقی خیابان اما در شهر ماکو عمارتی به نام کلاه فرنگی وجود دارد که قدمت آن به اواخر حکومت قاجار بر می گردد و متعلق به علی قلی خان بیات ماکوئی می شود. گچبری، آینه‌ کاری و شیشه‌ های رنگی ارسی این بنای زیبا، شباهت بسیاری با تالار آینه در کاخ گلستان دارد. عمارت کلاه فرنگی یکی از جذاب ترین جاذبه های شهر ماکو به شمار می رود.

عمارت-کلاه-فرنگی
 • دخمه سنگی فرهاد

در هفت کیلومتری غرب شهر ماکو در مجاورت روستای سنگر دخمه ی سنگی فرها یا بام فرها قرار دارد. این اثر تاریخی از آثار مربوط به اقوام اورارتو در قرن هشتم پیش از میلاد مسیح بوده که در این شهر باقی مانده است. دخمه فرهاد دارای دو اتاق تو در تو است که در دل کوه و درون صخره ‌ای بزرگ تراشیده شده‌ اند و با راه پله ‌ای سنگی به کوه متصل می‌ شوند.

 • تالاب بورآلان

دیگر جاذبه ای که در راهنمای سفر به ماکو می خواهیم به آن اشاره کنیم، تالاب بورآلان است که در فاصله ی ۱۵۰ کیلومتری شهر مرزی پلدشت در امتداد مرز مشترک ایران، ترکیه و ارمنستان نیز قرار گرفته است.این تالاب یکی از مهمترین تالاب هایی است که در مرز مشترک ایران قرار گرفته است. تالاب بورآلان با ۲۵۰ هکتار مساحت و وجود چشمه ‌های آب‌ گرم،‌ به‌ عنوان یکی از زیستگاه ‌های اصلی و زمستان گذران ۶۴ گونه پرنده دارای اهمیت زیست محیطی زیادی است.

تالاب بورآلان
 • منطقه شکار ممنوع آغگل

منطقه در شهر ماکو در استان آذربایجان غربی وجود دارد که به آن شکار ممنوع آگل گفته می شود. این منطقه باتوجه به شرایط طبیعی از قدیم تا حال زیستگاه گونه‌ های مختلفی از حیات ‌وحش بوده است و به همین دلیل مورد توجه گردشگران زیادی قرار می ‌گیرد.

در ۱۵ کیلومتری منطقه ی آزاد تجاری و صنعتی ماکو روستایی به نام رند وجود دارد. این روستا سرسبز و زیبا در دامنه ی کوه ها قرار دارد و وجود چشمه های جوشان آب معدنی سبب شهرت بالایی برای این منطقه شده است. روستای رند در سال ۱۳۹۳ از سوی مسئولین منطقه آزاد ماکو به‌ عنوان روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو انتخاب شد.

روستای-رند
 • دریاچه سد بارون

بزرگترین سد آذربایجان غربی در ۱۲ کیلومتری جنوب شهرستان ماکو دریاچه سد بارون است. دریاچه پشت این سد از منظره ی بی نظیری برخوردار است و بهترین گزینه برای ماهیگیری به شمار می رود. قرار گیری این سد در کنار کلیسای زور زور سبب شده تا سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این دریاچه به این سمت بروند.

 • کلیسای مریم مقدس

جذاب ترین جاذبه ی گردشگری که در راهنمای سفر به ماکو می خواهیم به آن اشاره کنیم، کلیسای مریم مقدس است که در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا دیگر کلیسای محبوب این منطقه نیز قرار گرفته است. بنای اولیه این کلیسا در دره بستر رودخانه قره ‌سو و به ارتفاع پنجاه متر بالاتر از سطح دریا قرار داشت، اما به علت اینکه پس از آبگیری سد بارون ممکن بود این بنا در عمق دریاچه پشت سد قرار بگیرد، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و همینطور همکاری شورای خلیفه ‌گری ارامنه آذربایجان، به طور کلی به ارتفاعات کنار دریاچه منتقل و در آن نقطه مجددا بازسازی شد.

کلیسای مریم
 • قره کلیسا

قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس، قدیمی‌ترین کلیسای ارامنه جهان در استان آذربایجان غربی در شهر ماکو و در روستای قره‌کلیسا است. در میان ارمنیان این کلیسا به «تادئوس مقدس» شهرت دارد که گفته می‌شود در سال ۳۰۰ میلادی، پس از رسمی شدن دین مسیحیت، به دلیل زنده نگه داشتن یاد «طاطاووس مقدس»، مسیحیان مبارز سال ۴۰ میلادی و دیگر مسیحیان کشته‌شده در سال ۶۶ میلادی احداث شده است. برخی بر این باورند که پیکر «طاطاووس مقدس» نیز در زیر زمین این کلیسا مدفون شده است.

 • کاخ موزه باغچه جوق

کاخ موزه باغچه جوق یا کاخ سردار ماکو در جنوب‌شرقی روستای باغچه جوق و در شش کیلومتری ماکو و در دو کیلومتری غرب جاده اصلی بازرگان جای گرفته است. این کاخ باشکوه و مجلل به دستور «تیمور تیموری» ملقب به «اقبال‌السلطنه ماکوئی»، یکی از حکام مقتدر و یکی از سردارهای «مظفرالدین‌شاه» احداث شده است. معماری این بنا تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی خصوصا معماری کشور روسیه در اواخر سده نوزدهم میلادی است.

کاخ موزه باغچه‌ جوق

مراکز خرید و بازارهای شهر ماکو

 • بازار بزرگ مرزی منطقه آزاد ماکو

بازار بزرگ مرزی منطقه آزاد ماکو در پنج کیلومتری جاده ماکو به بازرگان در سمت چپ جاده قرار دارد. حدود پانصد باب مغازه با برندهای برتر ترکیه، انواع مواد غذایی، پوشاک و لوازم خانگی در این بازار قرار دارد. قیمت مناسب اجناس این بازار نسبت به نقاط دیگر کشور، گردشگران زیادی را مجذوب می‌کند.

بازار ماکو

دسترسی به شهر ماکو

در راهنمای سفر به ماکو به حدودی از فاصله ها و همینطور مسیر دسترسی به این شهر مرزی اشاره خواهیم کرد. برای رسیدن به شهر ماکو از تهران حدود ۸۷۶ کیلومتر راه است که حدود ۹ الی ۱۰ ساعت طول خواهد کشید. زمانی که به این شهر رسیدید شهرهای خوی، مرند، شوط و بازرگان از دیگر مقاصدی هستند که می توانید از آن ها دیدن فرمایید.

فاصله ماکو تا برخی از شهرها را به ترتیب در زیر آورد آورده ایم:

فاصله ی ماکو تا تبریز ۲۵۰ کیلومتر

فاصله ی ماکو تا تهران ۸۷۵ کیلومتر

فاصله ی ماکو تا اصفهان ۱۱۵۷ کیلومتر

فاصله ی ماکو تا اهواز ۱۳۸۸ کیلومتر

فاصله ی ماکو تا شیراز ۱۶۴۱ کیلومتر

فاصله ی ماکو تا مشهد ۱۷۶۸ کیلومتر

فاصله ی ماکو تا بندرعباس ۲۰۶۱ کیلومتر

فاصله ی ماکو تا زاهدان ۲۲۶۲ کیلومتر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد