بلیط هواپیما

راهنمای سفر به کرمان

راهنمای سفر به کرمان

جاذبه های تاریخی کرمان، این شهر کویری را تبدیل به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایران کرده است. اگر شما هم از آن هزاران گردشگری هستید که سالانه به این استان سفر می کنید، قبل از اینکه بار سفر ببندید، راهنمای سفر به کرمان را بخوانید تا با این شهر بیشتر آشنا شوید. به طور جزئی در مجله الی گشت راجع به جاذبه های شهر کرمان، غذاهای محلی آن، اخبار کرمان و دیگر اطلاعات کلی شهر کریمان، صحبت کرده ایم. اینجا هر آنچه را که راجع به شهر کویری کرمان معروف به شهر کریمان لازم است بدانید را به شما خواهیم گفت. امیدواریم مطلب کاربردی و جامعی را برای سفر به کرمان شما پیش رویتان گذاشته باشیم.

موقعیت جغرافیایی کرمان

مطالب مرتبط:
یونسکو باغ شاهزاده کرمان را به ۳۵ زبان زنده دنیا معرفی کرد
باغ کنسولگری سابق انگلیس در کرمان گشایش می یابد
بادگیر چپقی سیرجان، اثری منحصربه فرد در کرمان

کرمان یکی از کلان شهرهای ایران (با وسعت حدود ۱۳۰۰۰ هکتار) و مرکز استان کرمان است. در راهنمای سفر به کرمان بهتر است که کمی بیشتر با موقعیت این شهر، آشنا شویم. این شهر بزرگ ترین شهر ناحیه جنوب شرق ایران بوده و استان های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس در اطرافش هستند. کرمان، بین ۵۳ درجه و ۲۶ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۲۹ دقیقه طول شرقی و ۲۵ درجه و ۵۵ دقیقه تا ۳۲ درجه عرض شمالی قرار گرفته است. کرمان یکی از پنج شهر تاریخی ایران است؛ به طوری که در دوره هخامنشی و ساسانی به آن “کارمانیا” گفته می شد. از دیگر نام های قدیمی آن می توان به کجاران، گواشیر و بوتیا اشاره کرد. جمعیت این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود، ۷۳۸۷۲۴ نفر شمارش شده است و تراکم جمعیت ۳/۹ نفر بر کیلومتر مربع دارد.

KERMAN PROVINCE WEATHER

آب و هوای کرمان

وسعت و پستی و بلندی های کرمان باعث شده که آب و هوای متنوعی داشته باشد. شناخت بیشتر در این مورد در راهنمای سفر به کرمان به شما در سفر به این شهر، بسیار کمک می کند. در بخش شمال، شمال غربی و مرکزی این استان آب و هوایی خشک و معتدل و در جنوب شرقی آن آب و هوایی گرم و مرطوب را شاهد هستید. در استان کرمان و در هر نقطه، آب و هوای متفاوتی خواهید دید. چرا که کرمان استان بسیار بزرگی است. شهر کرمان با ۱۷۵۶ متر ارتفاع از سطح دریا، سومین مرکز استان بلند و مرتفع ایران است. در نتیجه آب و هوایی پاکیزه و تمیز دارد. آلودگی هوا در شهر کرمان بسیار کم بوده و بیشتر گرما و خشکی است که آزار دهنده است. این شهر در کنار کوه صاحب الزمان و دشت کویری سمت ماهان قرار گرفته و در نتیجه شب های بسیار سردی دارد. در مجموع در تابستان ها، روزهایی بسیار گرم و شب هایی سرد دارد. زمستان ها نیز همانند تابستان بوده با این تفاوت که درجه گرمای هوا در طول روز کمتر می شود. ارتفاع زیاد این شهر آب و هوایش را از شهرهای کویری دیگری مثل یزد، اصفهان، قم و … خنک تر کرده است.

شهر کرمان-راهنمای سفر به کرمان

اطلاعات شهری مورد نیاز کرمان

 • کد مشهد: ۰۳۴
 • فاصله از تهران: ۹۹۸٫۳ کیلومتر
 • مدت سفر هوایی: حدود یک ساعت و نیم دقیقه
 • مدت سفر با قطار: با قطار سریع السیر ۱۴ ساعت
 • مدت سفر زمینی: حدود ۱۴ ساعت بدون توقف
 • فرودگاه بین المللی کرمان تا مرکز شهر: تنها ۲۰ دقیقه فاصله دارد.
 • آدرس فرودگاه بین المللی کرمان یا فرودگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: استان کرمان، شهر کرمان، انتهای بلوار جمهوری اسلامی
استان کرمان-راهنمای سفر به کرمان

سوغاتی های کرمان

کلمپه کرمان

یکی از شیرینی های خوشمزه و معروف کرمان است که طرفداران بسیاری دارد. کلمپه کرمان شکلی شبیه گل داشته و درونش خرما و گرما می گذارند. یکی از معروف ترین و قدیمی ترین شیرینی پزی های کرمان، شیرینی رضا در خیابان بهمنیار بوده که بهترین و تازه ترین کلمپه ها را می پزد.

قووتو

قووتو در واقع پودر شده تمام مواد مغذی و مخلوط شده آن هاست. از قووتو برای جلوگیری از ضعف استفاده می کنند. قووتو پسته، قووتو بادام و انواع دیگر قووتو ها را از مغازه های سوغاتی فروشی و البته از بازار کرمان می توانید تهیه کنید. اگر به سراغ عطاری های کرمان بروید، بهترین قووتو ها را با قیمت های مناسب می توانید تهیه کنید.

پته

یکی از صنایع دستی زنان کرمانی، پته دوزی و پته است. پته های بسیار زیبا در واقع نوعی نقش اندازی با کوک ها و نخ های رنگی بر روی پارچه های قرمز، زر، سبز، آبی، سید و سیاه است که طرح های بسیار زیبایی را ایجاد می کند. پته ها جزو گران ترین سوغاتی های کرمان هستند که با دست دوخته می شوند. هر دختر کرمانی بر روی جهیزیه خود حتما پته دارند و گاهی خودشان می دوزند.

پته-کرمان-راهنمای-سفر-به-کرمان

قالی کرمان

قالی کرمان با نقش مخصوص کرمانی یکی از صنایع دستی است که در راهنمای سفر به کرمان به پیشنهاد می دهیم از انواع قالی کرمان در بازار فرش کرمان به همراه مبل های دوخته شده با قالی کرمانی دیدن کنید. به این مدل از مبل ها، مبل قالی می گویند.

ظروف مسی

اگر به بازار گنجعلی خان بروید، وارد راسته مسگرها در کنار حیاط گنجعلی خان شوید. صدای ضرب آهنگ مسگرها بر روی ظروف مسی و روحی بسیار جالب است و ریتم خوبی دارد. کرمان را می توان منبعی بسیار خوب برای ظروف مسی اصیل دانست.

زیره کرمان

“زیره به کرمان بردن” از اصلاحاتی است که همه افراد شنیده اند و در نتیجه همه با یکی از سوغاتی های کرمان آشنا هستند. کاشت زیره از قدیم الایام در این شهر و استان وجود داشت و صادر کننده زیره های بسیار عالی بود. یکی از جنبه های کاشت زیره، استفاده از زیره در اکثر غذاهای کرمانی است. زیره پلو غذایی کرمانی است.

کماچ سهن

یکی از خوشمزه ترین شیرینی های کرمانی است که در راهنمای سفر به کرمان پیشنهاد می دهیم که برای دوستان و آشنایان خود خریداری کنید.

پسته کرمان

در واقع در بیشتر شهرهای استان کرمان پسته کاشته می شود. اگر ه پسته رفسنجان بیشتر از دیگر شهرهای کرمان توانسته شهرت پیدا کند. پسته و مخصوصا پسته تازه در اوایل پاییز را می توان یکی از بهترین سوغاتی های کرمان دانست.

مبل-قالی-راهنمای-سفر-به-کرمان

جاذبه های کرمان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید استان کرمان حدود ۷ هزار جاذبه تاریخی را در دل خود جای داده است، پس اگر عاشق آثار تاریخی هستید این شهر با بناهای تاریخی فراوانش محلی عالی برای سفر شماست. تعدادی از بناهای تاریخی استان کرمان را معرفی می کنیم:

مجموعه گنجعلی‌خان

این مجموعه که در لیست آثار ملی ایران قرار دارد از چند بنای تاریخی تشکیل شده که قدمت آن ها به زمان صفویه برمی گردد. در اطراف میدان مستطیلی گنجعلی خان جاذبه های تاریخی زیادی را می بینید که همه جزو مجموعه گنجعلی خان هستند. بازار گنجعلی خان شمایلی جذاب همچون دیگر بازارهای سنتی ایران دارد و حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید پیشنهاد می کنیم در آن گشتی بزنید. حمام گنجعلی خان با معماری زیبایش تبدیل به موزه مردم شناسی شده و بازدید از آن بسیار لذتبخش است. ضرابخانه گنجعلی خان هم امروز تبدیل به موزه سکه شده و می توانید در آن مجموعه ای از سکه های قدیمی را ببینید.

مجموعه گنجعلی‌خان-راهنمای سفر به کرمان

حمام وکیل

حمام وکیل کرمان در سال ۱۲۸۰ ساخته شده و در معماریش از آثار زندیه و قاجاریه الهام گرفته شده است. این حمام امروز به چایخانه سنتی تبدیل شده و در آن می توانید انواع نوشیدنی های کرمانی را امتحان کنید.

گنبد جبلیه

این گنبد سنگی که تنها بنای سنگی کرمان است در دوران ساسانی ساخته شده و برای بازدید از آن باید به شرق کرمان در نزدیکی پارک پردیسان بروید. در داخل این بنا، موزه سنگ قرار دارد که بازدید از آن بسیار جالب توجه است.

گنبد جبلیه-راهنمای سفر به کرمان

ارگ بم

درست است که بیشتر قسمت های این بنای خشتی و باشکوه در زلزله سال ۱۳۸۲ از بین رفت اما در حال بازسازی است و باز هم می توان از آن دیدن کرد.  این ارگ بزرگ ترین بنای خشتی جهان است و می توانید در صورت رفتن به بم از آن بازدید کنید.

باغ شازده ماهان

این باغ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و برای بازدید از آن باید به ۲ کیلومتری شهر ماهان بروید. باغ شازده در دوره قاجار ساخته شده و اطلاعات آن به ۳۵ زبان دنیا ترجمه شده است.

باغ شازده ماهان-راهنمای سفر به کرمان

خرید در کرمان

کرمان از جمله شهرهای ایران است که مراکز خرید بزرگ ندارد. در حقیقت در این شهر، بیشتر خیابان هایی بزرگ برای خرید وجود دارد. همچنین بازار قدیمی کرمان یعنی بازار گنجعلیخان همچنان دایر بوده و بسیار پر قدرت زندگی و رفت و آمد در آن جریان دارد.

خیابان شفا

از خیابان های کرمان است که مغازه ها، کافه ها و رستوران های بسیاری در آن قرار دارد. برای رسیدن به این خیابان باید ابتدا به میدان آزادی، خیابان جمهوری و خیابان شفا بروید.

خیابان هزار و یک شب

موازی با خیابان شفا و در خیابان جمهوری است. در این خیابان نیز مغازه های بسیاری برای خرید پوشاک وجود دارد.

پاساژ گلستان

یکی از پاساژ های کوچک است که در راهنمای سفر به کرمان پیشنهاد می دهیم به آن سری بزنید. انواع پوشاک، کافه و حتی رستوران در این پاساژ دیده می شوند.

مراکز خرید اطراف قرنی

پاساژ های بسیاری در خیابان قرنی و اطراف چهارراه قرنی وجود دارد. اگر به دنبال خرید وسایل هنری در کرمان هستید، بهتر است که به پاساژهای اطراف چهارراه قرنی بروید.

خرید-در-راهنمای سفر به کرمان

غذاهای محلی کرمان

به هر شهر از سرزمین ایران که بروید غذاهایی متنوع و خوشمزه را می بینید. غذاهای سنتی ایرانی چنان عطر و طعمی دارند که نمی شود بدون چشیدن آن ها شهر را ترک کرد. دو نمونه از غذاهای سنتی کرمان را معرفی می کنیم:

کشک کله جوش

این غذا از غذاهای محلی کرمان است و برای درست کردنش از کشک، روغن، نعناع، سیرداغ و پیاز استفاده می شود و با گردو و نان خورده می شود.

آبگوشت کرمانی

برای تهیه این غذا از برنج، رب، نمک، زردچوبه، لیمو عمانی، پیاز، سیب زمینی، زردآلو خشک، به خشک، لوبیا چیتی، گوشت گوسفند، نخود و ترخون و جعفری خشک استفاده می شود.

کشک کله جوش-راهنمای سفر به کرمان

مجور کدو

مجور کدو از اصیل‌ترین غذاهای محلی کرمان بوده که دستور پخت بسیار آسانی هم دارد. فکر این که بتوان با کدو، پنیر سفید، تخم مرغ، آرد گندم، روغن مایع، شوید خرد شده، نمک و فلفل، غذایی بسیار خوشمزه و آسان مانند مجور کدو تهیه کرد، خیلی از افراد را به وسوسه می‌اندازد. این خوراکی لذیذ مدت کوتاهی برای پخت دارد.

زیره پلو

به هر رستوران کرمان که می روید، در راهنمای سفر به کرمان پیشنهاد می دهیم، به جای پلو ساده، زیره پلو را سفارش دهید. زیره پلو، یکی از پلوهای اصیل و سنتی کرمان است که طرفداران خاص خود را دارد. با این وجود طعم و عطری فوق‌العاده آن، در کنار هر خورشتی بسیار اشتها برانگیز است. مواد اصلی آن را برنج، زیره سیاه، روغن و نمک تشکیل می‌دهند. طرز تهیه‌ی زیره پلوی کرمانی مانند هر پلوی دیگری بسیار ساده است با این تفاوت که با نمک به آن زیره هم اضافه می کنند.

زیره پلو-راهنمای سفر به کرمان

بز قورمه

یکی از لذیذ ترین غذاهای کرمانی که نامی عجیب هم دارد، بزقرمه است. با راهنمای سفر به کرمان همراه باشید تا شما را با یکی از غذاهای خوشمزه کرمانی آشنا کنیم. بز قورمه به دلیل وجود گوشت بزغاله در ترکیب مواد اولیه‌اش، چنین نامی گرفته است. این غذا از موادی همچون نخود، پیاز، سیر، گوشت، کشک، زعفران، نعناع داغ، نمک، فلفل و زردچوبه تهیه می‌شود. به دلیل این که باید از شب قبل حبوبات را خیس کنید، مدت پخت آن طولانی است. مردم کرمان این غذای سنتی را با نان سرو می‌کنند. این غذا را در منوی تمام رستوران های کرمان پیدا خواهید نمود.

بزقرمه با نان شهر بابکی-راهنمای سفر به کرمان

هتل های کرمان

اگر قصد اقامت در این شهر تاریخی را دارید، در راهنمای سفر به کرمان شما را با لیستی از بهترین هتل های کرمان آشنا می کنیم. همچنین شماره تلفن و آدرس آن ها را در اختیارتان قرار می دهیم.

هتل پارس کرمان

معروف ترین و شناخته شده ترین هتل در کرمان است که پذیرای توریست ها و گردشگران بسیاری است.

 • آدرس: کرمان، بلوار جمهوری اسلامی، هتل پارس کرمان.

هتل جهانگردی کرمان

هتلی با مساحتی عالی و باغی زیباست که امکانات خوبی به همراه رستورانی عالی دارد.

 • آدرس: کرمان – بلوار جمهوری اسلامی – نبش چهار راه شفا

هتل هزار کرمان

یکی از جدیدترین و بهترین هتل های کرمان است.

 • آدرس: شهر کرمان، خیابان خواجو، پارک نشاط، نشاط ۵

هتل کرمان

هتلی کوچک و بسیار صمیمی در کرمان است

 • آدرس: بلوار قدس، ابتدای ترمینال قدیم، هتل کرمان

هتل امین کرمان

 • آدرس: کرمان، خیابان شهید چمران (سه راه شمال جنوبی)
هتل-پارس-کرمان-راهنمای سفر به کرمان

مراکز درمانی در راهنمای سفر به کرمان

در راهنمای سفر به کرمان نام مراکز درمانی و آدرس و تلفن آن ها را برایتان می آوریم تا در صورت نیاز به راحتی به آن ها، دسترسی داشته باشید.

مرکز آموزشی درمانی افضلی پور

 • آدرس: بزرگراه امام خمینی ( ره )، جنب دانشگاه شهید باهنر، مرکز آموزشی درمانی افضلی پور
 • تلفن: ۳۱۳۲۸۰۰۰

مرکز آموزشی درمانی شفا

 • آدرس: ایران، کرمان، بلوار کوثر، مرکز آموزشی درمانی شفا
 • تلفن: ۹۴-۳۲۱۱۵۷۸۰-۰۳۴

مرکز آموزشی درمانی شهید باهنر

 • آدرس: کرمان، خیابان قرنی،  بیمارستان شهید باهنر
 • تلفن: ۷-۳۲۲۳۵۰۱۱

مرکز آموزشی درمانی شهید بهشتی

 • آدرس: مرکز آموزشی درمانی شهید بهشتی
 • تلفن: ۸-۳۲۱۱۱۰۰۶

کلینیک تخصصی و فوق تخصصی بعثت

 • آدرس: کرمان، چهارراه سمیه (طهماسب آباد)، جنب بیمارستان قدیم کرمان درمان
 • تلفن: ۳۲۲۶۸۷۴۰-۰۳۴

مجتمع تخصصی درمانی جواد الائمه

 • آدرس: کرمان، خیابان ابوذرشمالی، کوچه شماره ۲۵، مجتمع تخصصی درمانی جوادالائمه (ع)
 • تلفن: ۳۲۵۱۰۰۲۵-۰۳۴
دریاچه شهیون، آبگیری پشت سد دز
دریاچه شهیون، آبگیری پشت سد دز
جاذبه های دیدنی شهر دامغان در استان سمنان
جاذبه های دیدنی شهر دامغان در استان سمنان
آشنایی با برج کبوترخانه میبد
آشنایی با برج کبوترخانه میبد
انواع هواپیماهای مسافربری ایران ایر + تصویر
انواع هواپیماهای مسافربری ایران ایر + تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code