راهنمای سفر به کشمیر

راهنمای مسافرتی کشمیر

هند کشوری زیبا که اگر چندین بار هم به آن سفر کنید باز هم برایتان جاذبه های تازه رو می کند. در میان مناطق و ایالت های این سرزمین به کشمیر می رسیم،  منطقه ای که در احاطه ی رشته کوه های هیمالیاست و با جویبارها و مناظر سرسبزش زیبایی چشم نوازی دارد. الی گشت را با راهنمای سفر به کشمیر همراهی کنید.

کشمیر

موقعیت جغرافیایی

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به آگرا
راهنمای سفر به جیپور

کشمیر منطقه ای در شمال غربی هند است که شامل ایالت هایی مثل جامو و کشمیر می شود. بیشتر قسمت های این منطقه، کوهستانی و پایتخت تابستانی آن سرینگر و پایتخت زمستانی اش جامو است.  ایالت جامو و کشمیر یکی از پرجمعیت ترین ایالت های هند است و در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۲ میلیون جمعیت داشته است. از نظر جغرافیایی کشمیر تا اواسط قرن ۱۹ دره‌ای میان هیمالیای بزرگ و رشته کوه پیر پنجال بود اما امروز این منطقه بین سه دولت هند، چین و پاکستان قسمت شده  است. کشمیر از سمت شمال و شرق با چین ، از جنوب با هند ، از غرب با پاکستان و از شمال غربی با افغانستان همسایه است.

ناحیه کشمیر

مختصری از تاریخ

کسانی مثل اسکندر مقدونی و چنگیزخان موفق نشدند که در کشورگشایی های خود کشمیر را تصرف کنند. در نهایت شاه میرزا سواتی کشمیر را فتح و در سال ۷۳۵ قمری اولین حکومت اسلامی را در اینجا تاسیس کرد که تا حدود ۲۵۰ سال دوام داشت. بعد از آن تا قرن ۱۹ مغول ها و بازمانده های تیموری بر این سرزمین حکومت کردند.

اطلاعات کلی

زبان: هندی

واحد پول: روپیه

 برق: ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز

 فرودگاه: «فرودگاه بین المللی سرینگار» که در شهر سرینگار، پایتخت تابستانی ایالت جامو و کشمیر قرار دارد

شماره های اضطراری: پلیس:۱۰۰، اتش نشانی: ۱۰۱، آمبولانس :۱۰۲، در اینکشور شماره ۱۱۲برای موارد اضطراری است.

اختلاف ساعت با تهران: ۲ ساعت جلوتر

اطلاعات کلی درباره کشمیر

آب و هوا

موقعیت جغرافیایی و کوهستانی بودن این منطقه باعث شده که آب و هوای مطبوع و معتدل داشته باشد.

بهترین زمان سفر

جامو پایتخت زمستانی است و بهترین زمان برای رفتن به آن مهر تا اسفند است. برای دیدن سرینگار هم بهترین زمان فروردین تا شهریور است.

هزینه های سفر به صورت کلی

یک  روپیه هند حدود۵۰ تومان است.

هزینه اقامت:

یک شب ماندن در اتاق هتل ارزان۲۵۰تا ۵۵۰ روپیه

ماندن در هتل های لوکس: ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ روپیه

هتل

هزینه خورد و خوراک:

غذا در رستوران ارزان: ۲۰۰ روپیه

غذا برای دو نفر در رستوران متوسط: ۶۰۰ روپیه

غذا در رستوران مک دونالد: ۳۰۰ روپیه

آب بطری: ۱۷ روپیه

شیر یک لیتری: ۳۳روپیه

یک نان: ۲۹ روپیه

یک کیلو برنج: ۲۸ روپیه

یک کیلو سیب : ۵۴ روپیه

یک کیلو پرتقال:  ۶۸ روپیه

هزینه حمل و نقل:

بلیط یک طرفه ی حمل و نقل عمومی: ۱۱ روپیه

تاکسی: هزینه ورودی تاکسی ۳۵ روپیه و هر یک کیلومتر ۲۵ روپیه به آن اضافه می شود.

شکم گردی در مقصد

روغن جوش (Rogan Josh): یک غذای گوشتی که با گوشت بره و پیاز درست می شود و برای طعم و مزه اش از ادویه های تند استفاده می شود.

روغن جوش

کاری ماست و بره (یخنی): در این غذا گوشت بره را در ماست غلیظ می خوابانند و آن را با هل، رازیانه، پیاز، نعناع و … طعم دار می کنند.

دام اولاو: از غذاهای غیر گوشتی که با سبزیجات تازه و سیب زمینی درست می شود. به این غذا ادویه های تند و ماست اضافه می شود و با نان خورده می شود.

دام اولاو

جاذبه های مهم گردشگری

سرینگار: یکی از زیباترین شهرهای ایالت جامو و کشمیر که دریاچه ی دال بدون شک زیباترین جاذبه اش است. دریاچه ای با خانه های قایقی رنگارنگ که در پس زمینه اش کوه های هیمالیا به زیبایی هر چه تمام تر به تصویر کشیده شده اند.

سرینگار

پالگام(Pahalgam): بهشتی با دره های سرسبز و دریاچه های زلال! اینجا با طبیعت رویایی اش هر آنچه از طبیعت بخواهید را به شما هدیه می دهد.

گلمرگ (Gulmarg): سرزمین برفی که طولانی ترین خط تله کابین را دارد و در آن حتی در ماه های تابستان هم برف می بارد. اگر به بالای کوه ها بروید چشم اندازی خیره کننده از شهر را می بینید.

گلمرگ

دره کشمیر: می توانید ناب ترین چشم اندازها را در بزرگ ترین دره هیمالیا ببینید. جایی که تنوع مناظرش به حدی است که به هر سمت دره که بروید تصاویری رویایی و کارت پستالی می بینید.

همیس: کمتر کسی منطقه همیس را می شناسد منطقه ای که عبادتگاه ها و پارک های ملی زیادی دارد و با حیات وحش متنوع اش حیوان دوستان را ناامید نمی کند.

همیس

فستیوال ها

فستیوال شیکارا (خانه ی قایقی): از سال ۲۰۱۶ برای جذب گردشگران در ماه های تیر یا مرداد روی رودخانه ی دال  فستیوال شیکارا برگزار می شود.

فستیوال گل لاله: با صدها باغ لاله ای که در کشمیر هست اینجا در فصل بهار پر از لاله های رنگارنگ می شود. سرینگار که بزرگ ترین باغ لاله ی آسیا را دارد در فصل بهار هر سال میزبان فستیوال گل لاله است.

فستیوال گل لاله

فستیوال گورز (Gurez): در ۱۲۳ کیلومتری پایتخت، «گورز»دره ای آرام و دیدنی است که در میان کوه های هیمالیا قرار گرفته و در طول این فستیوال در آن تفریحات جالبی انجام می شود.

راهنمای سفر به کپنهاگ
سفری دو هفته ای فقط با یک ساک سفری
دانستنی هایی قبل از سفر به سرزمین رنگین کمان
راهنمای سفر به اوزاکا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code