alexaa

راه‌های مقابله با بیماری حرکت در سفر

بیماری حرکت در سفر

بیماری حرکت چیست؟

شاید برایتان عجیب باشد که فردی بگوید به بیماری حرکت در سفر مبتلا هستم. این بیماری وجود دارد و در صورت بروز بسیار آزاردهنده خواهد بود. بیماری حرکت یک عارضه در مسافرت و حین سوار شدن بر وسایل نقلیه است که با بروز آن مشکلاتی در سیستم تعادلی گوش داخلی به وجود می‌آید. بروز آن می‌تواند در سفر همه برنامه‌هایتان را به هم بریزد، مهم نیست با چه وسیله‌ای در سفر هستید و در کجای دنیا قرار دارد. می‌خواهد کشور کناری باشد یا آنسوی دنیا، کافیست به سراغتان بیاید و اگر بلد نباشید با آن چگونه مقابله کنید خاطره سفرتان را تلخ می‌کند. در بیماری حرکت به علت برخی حرکات  هواپیما، قطار، اتوبوس، ماشین و … مشکلاتی برای تعادل مسافر ایجاد می‌شود. مشکلاتی از قبیل حالت تهوع، استفراغ، تعرق شدید، احساس سرما، لزر و ضعف که ناشی از بر هم خوردن مایع گوش میانی و رسیدن پیام‌هایی به مغز می‌شود، در این شرایط فرد تا حدودی تعادل و احساس امنیت خود را از دست می‌دهد. بیماری حرکت در زنان و کودکان بیشتر دیده می‌شود.
با الی گشت همراه باشید تا در ادامه به معرفی راه حل‌هایی کلی برای جلوگیری از این بیماری بپردازیم.

مطالب مرتبط:
توصیه‌هایی مختصر و مفید برای حفظ سلامتی در سفر
سفر در دوران بارداری
بیماری حرکت
  • تا می‌توانید میزان تکان خوردن و حرکت‌تان را به حداقل برسانید. برای مثال اگر تجربه این بیماری را در گذشته داشته‌اید در هواپیما صندلی‌های جلوتر از بال را انتخاب نمایید، در کشتی و قایق وسط بنشینید و اگر با ماشین شخصی‌ عازم سفر هستید صندلی جلو را انتخاب نمایید.
  • پیشنهاد می‌کنیم اگر با ماشین و یا اتوبوس در سفر هستید، از هوای آزاد استفاده کنید و صورتتان را کمی در معرض باد قرار دهید، می‌توانید چشمانتان را ببندید و به خواب بروید. اما اصلا توصیه تماشای فیلم و مطالعه کتاب را نمی‌کنیم؛ چراکه اینها احتمال بروز این بیماری را در شما زیاد می‌کنند.
  • در هواپیما و یا اتوبوس‌ دستگاه‌ تهویه‌ بالای‌ سرتان را روشن‌ نمائید تا هوای مطبوع اطرافتان جریان‌ پیدا کند
  • در مسیرتان به اجسام متحرک خیره نشوید؛ چرا که باعث سرگیجه در شما می‌شوند. به جای خیره شده به سوژه‌های متحرک به خط ثابتی در بالای افق نگاه کنید.
  • صرف غذاهای چرب و سنگین در سفر بروز چنین بیماری را افزایش می‌دهد. اگر احساس کردید این بیماری به سراغتان آمده کمی لیمو ترش میل نمایید.
  • برخی عوامل‌ روانی، نگرانی و ترس نیز در بروز این بیماری تاثیرگذار هستند‌، با دور کردن ترس از ارتفاع و مسافرت از بروز آن جلوگیری کنید.
  • در صورت بروز سرگیجه چشمانتان را نبندید، این کار باعث افزایش سرگیجه و حالت تهوع در زمان حرکت می‌شود.
  • برای درمان بیماری حرکت داروهای بسیاری وجود دارند که علائم این بیماری را کاهش می دهند. از آنجائیکه این داروها کمی خواب آور است ممکن است در سفر باعث گیج شدن شما و یا به خطر انداختن‌تان حین رانندگی شود. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مصرف این داروها با پزشک متخصص مشورتی در این زمینه داشته باشید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد