معرفی کامل راه آهن شیراز

ایستگاه قطار شیراز کاملا تازه ساز است و یکی از مهم ترین مراکز حمل و نقل در شهر شیراز و استان فارس است. این راه آهن تازه تاسیس است و امکانات داخلی آن کاملا نو و جدید هستند. ما امروز می خواهیم تا برای شما پیشینه، امکانات، مسیرهای دسترسی به ایستگاه راه آهن شیراز، خدمات و امکانات آن، مسیرهای ریلی و برخی از آمارهای جالب دیگر  درباره ی این ایستگاه را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

به هر حال یکی از راه های سفر به شیراز، استفاده از قطار است و راه آهن شیراز یکی از بهترین ایستگاه های حمل و نقلی است. بنابراین از آن جایی که خواهی و نخواهی ممکن است که راهتان به سمت این ایستگاه بیفتد؛ در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر این ایستگاه قطار شیراز را برای شما معرفی نماییم.

ایستگاه راه آهن شیراز در عصر

همه چیز درباره ی تاریخچه ی ایستگاه راه آهن شیراز

پروژه ی ساخت این ایستگاه راه آهن در سال ۱۳۸۰ آغاز شد و ۸ سال بعد به اتمام رسید و در حضور مسئولان مربوطه افتتاح شد. البته در بدو تاسیس این ایستگاه، مشکلات فنی مهمی برای آن پیش آمد که در نهایت موجب تعطیلی آن برای مدتی شد. به هر حال برای رفع این نواقص فنی؛ ۲ سال وقت گذاشته شد و بالاخره؛ راه آهن شیراز (Shiraz railway station) در سال ۱۳۹۰ مجددا افتتاح شد. این بار دیگر در این ایستگاه هیچگونه مشکلی پیش نیامد و به عنوان یکی از بهترین و بزرگ ترین راه آهن های کشور کارش را ادامه داد. امروزه ۸ سال از آغاز فعالیت این ایستگاه می گذرد و دیگر تبدیل به یکی از بزرگ ترین و مجهزترین راه آهن های کشور شده است.

درباره ی امکانات ساختمان این راه آهن باید بگوییم که، دارای بخش های مختلف و گوناگونی است که برای رفاه حال مسافران و مراجعان ایجاد شده اند. از بین این قسمت ها می توانیم از پارکینگ بسیار بزرگ و سایه بان های زیادی که در این مجتمع ایجاد شده اند را نام ببریم. این راه آهن دارای ۵۰۰ کیلومتر خط ریلی است که ۵ کیلومتر جدای از این خط، مخصوص به عبور و مرور قطارهای خطوط تجاری و صنعتی است. ایستگاه های مهمی که در مسیر این ایستگاه راه آهن قرار گرفته، عبارتند از: ایستگاه های مرودشت، شهرضا، شیراز، آباده، اقلید، صفاشهر و سعادت شهر. آمار و میزان جا به جایی مسافران در ایستگاه راه آهن شیراز به ما نشان می دهد که این مکان بسیار شلوغ و پر رفت و آمد است. این داده ها دقیقا به ما می گویند که روزانه نزدیک به ۲ هزار نفر در این ایستگاه رفت و آمد می کنند که این عدد به نوبه ی خود بسیار قابل توجه است.

مسئولسن ایستگاه قطار شیراز

امکانات راه آهن شیراز

گفتیم که این ایستگاه نسبتا نوساز است و به همین خاطر، در این مرکز  می توانید به خدمات مختلفی دسترسی داشته باشید. سالن انتظار، فروشگاه های مختلف خرید سوغاتی و مواد غذایی، آبخوری، سرویس بهداشتی های مناسب و مجزا، سیستم های دیجیتال اعلام حرکت و وضعیت قطارها، انواع تابلوهای راهنمای و راهنمایان مختلف تنها برخی از خدمات رفاهی موجود در این ایستگاه بزرگ هستند. در ضمن اگر احتیاج داشتید تا برای جا به جایی وسایلتان وسیله ای داشته باشید؛ می توانید تا از چرخ دستی هایی که در این ایستگاه قرار داده شده است، استفاده نمایید. همچنین در این مجتمع، انواع ایستگاه های تاکسی و وسایل نقلیه برای سهولت در رفت و آمد افراد قرار داده شده است. با این که ایستگاه راه آهن شیراز یکی از عواملی است که سفر به این شهر را دلنشین می کند اما اگر هم بخواهید می توانید تا با خرید بلیط هواپیما شیراز از طریق الی گشت به این شهر سفر کنید و از سفر خود لذت ببرید.

مسیرهای خط ریلی راه آهن شیراز

قطارهایی که از این ایستگاه حرکت می کنند؛ معمولا بیشتر مسیرهایی را به مقصد؛ قم، مشهد و تهران را تحت پوشش خود قرار می دهند. البته به زودی در این مسیر؛ خطوط ریلی بندرعباس، جهرم، لار، بوشهر و عسلویه نیز به راه می افتد. در ضمن، قطار البرز یکی از قطارهایی است که به سمت شیراز می رود. درباره ی آن در مجله ی گردشگری الی گشت بیشتر بخوانید.

قطاری در حال حرکت به سمت شیراز

راه های دسترسی به راه آهن شیراز

در هر کجای شهر شیراز که باشید؛ می توانید از خطوط تاکسیرانی و اتوبوس برای رسیدن به این ایستگاه استفاده کنید. به طور مثال فاصله ی ایستگاه راه آهن شیراز تا حافظیه؛ ۲۵ کیلومتر است که در عرض ۲۸ دقیقه طی می شود. یا مثلا؛ فاصله ی محله ی معروف سعیدیه تا راه آهن؛ ۲۷ کیلومتر است که با در نظر گرفتن این که ممکن است که ترافیک هم باشد، تنها ۳۱ دقیقه رسیدن به آن طول خواهد کشید.

اطلاعات راه آهن شیراز

وب سایت رسمی راه آهن شیراز: fars.rai.ir

شماره تلفن راه آهن شیراز: ۱۵۳۹

آدرس راه آهن شیراز: استان فارس، شیراز، سپیدان، بزرگراه شیراز

نمایی از ایستگاه قطار شیراز

در این مطلب همه چیز را برای شما درباره ی راه آهن شیراز توضیح دادیم. از این که تاریخچه ی ساخت این ایستگاه چه بوده و در هنگام ساخت آن چه مشکلاتی پیش آمده بوده تا این که این مجتمع چه امکاناتی دارد و این که چگونه و چطور به آن بروید. حال به ما بگویید که شما تا به حال به این ایستگاه رفته اید؟ لطفا نظرتان را درباره ی آن با ما به اشتراک بگذارید.

در ضمن شما می توانید برای خرید بلیط قطار شیراز به وب سایت الی گشت مراجعه کنید و یا با شمار ه ی ۸۵۴۰ تماس بگیرید تا با ما به بهترین سفر عمرتان به شیراز را بروید.

روستای خرو، روستای ماسوله ای خراسان
روستای خرو، روستای ماسوله ای خراسان
راهنمای سفر به آستارا
راهنمای سفر به آستارا
پارک جمشیدیه، بهترین انتخاب برای تفریح تهرانی ها!
پارک جمشیدیه، بهترین انتخاب برای تفریح تهرانی ها!
دریاچه مهارلو، عجیب ترین جاذبه استان فارس
دریاچه مهارلو، عجیب ترین جاذبه استان فارس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code