بلیط هواپیما

دوبی گات؛ رخت‌شوی‌خانه ۱۴۰ ساله بمبئی

رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات | Dhobi Ghat

رخت‌شوی‌خانه بمبئی یا دوبی گات بمبئی را باید بزرگترین رخت‌شوی‌خانه ای در جهان دانست که هنوز انسان در آن لباس ها را می شوید. دستگاه لباسشویی انسانی دوبی گات، رخت‌شوی‌خانه بمبئی حدود ۱۴۰ سال قدمت دارد و هنوز که هنوز است رونق روزگار گذشته خود را حفظ نموده است. بیشتر گردشگران و مسافرانی که به هند و بمبئی سفر می کنند، اطلاعی از این جاذبه جهانی ندارند. به همین خاطر، یکی از جذاب ترین مکان های تمیز در بمبئی را به شما معرفی می کنیم. مکانی که بوی صابون و ملافه های سفید و لباس های تمیز تمام نماهای آن را پر کرده است. مجله الی گشت در میان جاذبه های بمبئی بهترین ها را به شما معرفی می کند و قطعا رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات را بایستی یکی از بهترین جاذبه ها در جهان دانست. جاذبه ای به اندازه حوضچه های رنگرزی مراکش و دباغی آن، دیدنی هستند.

رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

در دوبی گات بمبئی چه چیزی انتظار شما را می کشد؟

مطالب مرتبط:
بازار گل دادار بمبئی را در سفر به هند حتما ببینید
چطور برای سفر ۵ روزه به بمبئی برنامه ریزی کنیم؟
چرا نوروز امسال با الی گشت به بمبئی و گوا سفر کنیم؟

هر روزه، صدها نفر از مردم بمبئی با کثیفی لباس ها دست و پنچه نرم می کنند. هزاران کیلوگرم لباس ها و ملافه های کثیف و چرکی بمبئی، در فضایی رو باز شسته می شوند. در اینجا می توانید ۱۰۲۶ حوضچه شستشوی لباس را ببینید. بله، این تعداد حوضچه قطعا تعداد بسیار زیادی است و همین موضوع می تواند شما را به دیدن رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات ترغیب کند. اگر فکر می کنید که تنها دیدن ۱۰۲۶ حوضچه شستشوی لباس با هزاران کیلوگرم ملافه و لباس سفید، باز هم برای بازدید شما از این مکان در سفر به بمبئی یا تور بمبئی کافی نیست، پس تا انتهای این مطلب همچنان با ما باشید. چرا که می دانیم که یکی از پر بیننده ترین و جذاب ترین جاذبه بمبئی است.

حتی بالیوود نیز به سراغ این مکان پر از صابون و ملافه آمده و فیلمی زیبا از آن ساخته است. حتی پیشنهاد می دهیم که قبل از سفر به بمبئی و بازدید از رختشویخانه بمبئی، فیلم هندی دوبی گات (Dhobi Ghat) را ببینید.

در رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

این منطقه آنچنان جذابیت دارد که هر گردشگری که به دیدن آن رفته است، یا راجع به آن نوشته و یا از آن عکس های بی نظیری را منتشر کرده است. در اینجا نه تنها با صحنه هایی دیدنی روبرو می شوید؛ بلکه گاهی صحنه های دلخراش هم خواهید دید. با این حال می توانید راجع به شستشوی سنتی لباس ها و محلول های پاک کننده انواع لک ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دوبی گات بمبئی-رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

بهترین زمان و مکان بازدید از دوبی گات بمبئی

اگر می خواهید نمایی باز و وسیع از تمام رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات داسته باشید، به شما پیشنهاد می دهیم که به بالای پلی که در کنار این محوطه قرار دارد بروید. این پل از بالای راه آهن و قطارهای ورودی به ایستگاه قطار محلاکسمی (Mahalaxmi train station) می گذرد. در نتیجه نه تنها شما را به آن سمت راه آهن راهنمایی می کند بلکه نمایی کلی از تمام مجموعه رختشویخانه به شما می دهد.

اکثر گردشگرانی که در تور بمبئی به دیدن خانه مهاتما گاندی می روند، احتمالا نام دوبی گات به گوششان می خورد. بعد از ظهر بهترین زمان برای بازدید دوبی گات است.

شستن لباس در رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

جالب ترین وضوع راجع به نام دوبی گات این است که یک ایستگاه مترو MRT در سنگاپور به نام دوبی گات است. هیچ یک از کسانی که سنگاپور سفر می کنند، اصلا فکرش را نمی کنند که دوبی گات واقعا نام مکانی در هند و بمبئی باشد.

هیچ گردشگری فکرش را نمی کند که دوبی گات؛ بزرگترین رخت‌شوی‌خانه روباز جهان در بمبئی است. همین موضوع باید شما را به دیدن این مکان عظیم ترغیب کند.

لباس شویی در رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

در رختشویخانه بمبئی چه صحنه هایی می بینید؟

دوبی گات؛ رخت‌شوی‌خانه بمبئی به عنوان یک مکان لباسشویی بزرگ و روبازی عمل می کند که از حوضچه های شستشوی چسبیده به یکدیگر تشکیل شده است. این حوضچه های بتی در کناره خود دیواره هایی سه طرفه از سنگی مخصوص که به سنگ صابون نیز معروف است، دارند. رختشوی های مرد، با ضربه زدن لباس ها به این سنگ ها، کار شستن لباس ها را بهتر می کنند.

قطعا با دیدن این مکان، دیگر از شستن دستی لباس ها در خانه، شکایت نخواهید کرد. چرا که عملی که رختشوی های هندی در اینجا انجام می دهند، کاری بسیار دشوار است. حداقل شما در خانه از سنگ صابون استفاده نمی کنید. هنگامی که کار شستشوی لباس ها تمام می شود، آن ها را در بالای این مکان و به صورت قطاری آویزان می کنند تا خشک شوند. از بالای پلی که نام بردیم، اگر به رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات نگاه بیندازید، تمام لباس های تمیز را می بینید که در باد تکان می خورند.

صحنه ای که روبروی شماست، همانند این است که هزاران پرچم سفید و رنگی در یک مکان به اهتزاز در آمده باشد یا مکانی را برای جشنی پر از پرچم های رنگی کنند.

مردم رختشوی-رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

لباس ها همگی توسط گروهی از مردم در این مکان شسته می شوند که به خودشان دوبی (Dhobi) می گویند. کلمه دوبی از کلمه هندی دونا (dhona) نشأت گرفته است. این کلمه به معنی شستن است.

اجداد مردم دوبی به کار شستن لباس ها مشغول بودند و با گذشت زمان، این شغل را یک خصلت برای افراد پاک سیرت و متمایز در نظر گرفتند. در نتیجه در طول سالیان سال، یک دوبی تنها می توانست با خانواده دوبی دیگری وصلت کند تا این پاکی و خلوص، آلوده نشود و تنها در این قلعه باقی بماند.

مردمان این منطقه که آن را قلعه ای برای دوبی ها (رختشوی ها) می دانستند، بسیار مصمم بودند که این شغل را در میان خود نگاه دارند و به نسل های بعدی منتقل کنند. در اینجا حدود ۲۰۰ خانواده به این شغل مشغول هستند.

دوبی گات از بالا-رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

چه لباس هایی در دوبی گات شسته می شوند؟

بیشتر لباس ها و ملحفه هایی که به رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات فرستاده می شود، ملافه ها، پارچه ها و لباس هایی است که از بیمارستان ها و هتل ها به اینجا آورده می شود.

با این حال دوبی گات به شکل دیگری هم در میان مردم بمبئی شناخته می شوند. یادتان می آید که در ایران قدیم لحاف دوز هایی بودند که به خانه افراد می رفتند و در همان خانه پنبه ها و لحاف هایشان را می زدند تا پر بار شود؟! دوبی ها هم در بمبئی چنین مشهوریتی دارند. یعنی دوبی ها به در خانه ها می روند و برای گرفتن لباس های کثیف خانه ها درخواست می دهند. مردم بمبئی لباس های کثیف خود را به دوبی ها داده تا به دوبی گات برده، بشورند و دوباره برایشان لباس های تمیز شده را برگردانند.

لباس ها در رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

لباس هایی که شسته شده و در نهایت خشک شده اند، درون بقچه های بزرگی گذاشته می شوند. بر روی هر لباس کدی قرار دارد که نشان دهنده آدرس مالک آن است. این بقچه ها بر دوش مردان قدرتمند بر دوش گذاشته شده، از پله های پل عبوری منطقه گذر داده می شوند. سپس بر روی ماشین های باری قرار می گیرند. راننده های این ماشین های باری، ملافه ها و پارچه های تمیز خشک را دوباره به هتل ها یا بیمارستان ها باز می گردانند.

باربر لباسها-رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

برای دیدن رختشویخانه کجا بروید؟

اگر می خواهید به خوبی رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات را ببینید، باید در کنار پل و جاده بالای آن توقف کنید. از نرده های پل به سمت پایین اگر نگاه کنید، می توانید تمام منطقه دوبی گات را یک جا ببینید. متاسفانه به بیشتر گردشگران اجازه ورود به درون دوبی گات داده نمی شود. پس احتمالا قادر به تماشای رختشوی ها و نحوه کار آن ها از نزدیک نخواهید بود.

  • نکته: اگر راهنمای بمبئی شما بسیار ماهر باشد، شاید با پرداخت مبلغی بتوانید از نزدیک هم این مکان را بازدید کنید.

در هر صورت، اگر نتوانستید وارد دوبی گات شوید، پل بالای آن، بهترین مکان برای تماشای رختشویخانه بمبئی است.

رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات-نما از روی پل

همچنین در نزدیکی مکانی که ایستاده اید، میوه فروش ها و سبزی فروش های محلی را خواهید دید. از آن ها می توانید آب معدنی یا میوه تازه محلی خریداری کنید و در حین تماشای رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات کمی هم انرژی بگیرید.

یادتان باشد که این پل، دقیقا مکانی است که باربرهای لباس ها از آن می گذرند و باری سنگین و چند کیلویی بر دوش دارند. پس مراقب باشید که راه عبور آن ها را سد نکنید.

لباس های خشک شده-رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

بر روی پل بازدید دوبی گات، چه می بینید؟

از آنجایی که دوبی گات یا رخت‌شوی‌خانه بمبئی در میان توریست ها و گردشگران بسیار معروف است و زیاد از آنجا بازدید می شود، بسیار شلوغ است. در این پل، با کودکان بسیاری روبرو خواهید شد که به گدایی مشغولند و به سراغتان می آیند. پرداخت پول به آن ها شاید دورتان را شلوغ تر و اوضاع را برایتان سخت تر نماید. همچنین هیچ کسی دلش نمی خواهد که بدخلق به نظر برسد. بنابراین پیشنهاد می کنیم که به جای پول به آن ها تنقلات و خوراکی هدیه بدهید.

پل بازدید از رخت‌شوی‌خانه بمبئی دوبی گات

دوبی گات و ثبت گینس

دوبی گات در سال ۲۰۱۱ در کتاب اسناد جهانی گینس به عنوان “اکثر مردم لباس شوی در یک محل” را به دست آورد. اگر تا به حال لباس شسته اید، سفر دوبی گات می تواند دیدگاه شما را نسبت به این فعالیت روزمره تغییر دهد؛ بهترین راه تماشای چشم انداز بزرگترین رختشوی خانه جهان و تحسین تلاش های کارگران، این جاذبه بمبئی است.

منبع: theculturetrip.com

هزینه های سفر به بمبئی
هزینه های سفر به بمبئی
معرفی هتل سان اند سند بمبئی | ۵ ستاره
معرفی هتل سان اند سند بمبئی | ۵ ستاره
تفریحات رایگان در بمبئی که نباید آن ها را از دست داد!
تفریحات رایگان در بمبئی که نباید آن ها را از دست داد!
بازار گل دادار بمبئی را در سفر به هند حتما ببینید
بازار گل دادار بمبئی را در سفر به هند حتما ببینید