رستوران نمک: در غار نمکی غذا بخورید!

فست فود نمک در شیراز

در نگاه اول شبیه یکی از ساختمان های کم نظیر و زیبای بارسلون اسپانیا است! شهری که به داشتن معماری های بی نظیر و ساختار شکن معروف است. اما این بنای دیدنی، رستوران فست فود نمکی  در شهر زیبای شیراز است که احتمالا یا نامش را شنیده اید و یا عکس های آن را دیده اید. در این مطلب قصد داریم شما را با این شاهکار معماری که در رسانه های خارجی هم سر و صدای زیادی به پا کرد، بیشتر آشنا کنیم. با الی گشت هراه باشید.

فست فود نمکی در شیراز
مطالب مرتبط
تست انواع غذا در رستوران + ویدیو
معرفی رستوران های ارزان و با کیفیت در استانبول

پروژه ی فست فود نمکی در خیابان عفیف آباد شیراز، با انجام تحقیقاتی بر روی نمک های محلی (معدن نمک در نزدیکی محل ساخت رستوران) و ترکیبات آن آغاز شد. این بنا در ۲ طبقه و با مساحتی در حدود ۱۵۰ متر مربع توسط گروه طراحی امتیاز طراحی شده است. دلیل استفاده از عنصر نمک در طراحی این ساختمان علاوه بر مجاورت آن با یکی از بزرگترین معادن نمکی ایران، خواص بی شمار آن است. به گفته ی طراح این بنا، نمک، قوی ترین و ایمن ترین عنصر طبیعت است که خاصیت گندزدایی بالایی دارد. هدف از طراحی این بنا با ماده ی اصلی نمک، طراحی ساختمانی در جهت معماری سبز و دوستدار محیط زیست بوده است. جالب است بدانید نمک طبیعی با انتشار یون های o2 و cl2 باعث تهویه ی هوای آلوده ی محیط می شود.

فود نمکی

تمام نمک مورد نیاز در این پروزه از طریق معدن نمک نزدیک رستوران به دست آمده است که به زیبایی و هنرمندی تمام در طراحی بخش بخش این رستوران به کار رفته اند. در ساخت این رستوران، علاوه بر سنگ نمک، از پودر و لایه های فشرده نمکی نیز برای ایجاد تنوع در طراحی بنا استفاده شده است.

معماری فود نمکی

طراحان این بنا، با داشتن نگاهی مدرن به پدیده غارهای نمکی در طراحی سقف و دیوارهای این ساختمان، شکلی نو خلق کرده اند. در طراحی رستوران نمکی، از لایه بندی های غارهای نمکی الهام گرفته شده است و سعی شده است تا جای ممکن، فضایی نزدیک به طبیعت ساخته شود. جالب آنکه ماده اولیه مورد نیاز در ساخت کف پله ها، صندلی ها و دستگیره درب وردی، از ذوب قوطی های نوشابه آلومینیومی جمع آوری شده از رستوران های اطراف این پروژه تامین شده است. دلیل این انتخاب، دمای پایین ذوب این قوطی ها و حفظ انرژی بود که در راستای طراحی ساختمانی سبز، انتخاب بسیار قابل توجهی است.

میزهای رستوران نمکی

طراح این بنا معتقد است، به دلیل اینکه معمولا ایرانی ها در مصرف نمک زیاده روی می کنند، این ماده ی پر خاصیت، شهرت بدی پیدا کرده است و عده ی زیادی از خواص شگفت انگیز آن مطلع نیستند. در حالی که این ماده ی شگفت انگیز در دوران باستان به عنوان درمانی بی نظیر برای انواع بیماری ها خصوصا برای مشکلات تنفسی و سم زدایی بسیار کاربرد داشته است.

خب، به نظر می رسد نوش جان کردن غذا در این رستوران نمکی فواید خیلی زیادی دارد و علاوه بر آن ها، می توانید مطمئن باشید که غذایتان حداقل بی نمک نیست!

ساختمان نمکی
برای پیدا کردن رستوران خوب در سفر این مطلب را بخوانید
امتحان غذاهای ۳ رستوران برتر منامه (بخش اول)
رستوران های ارزان و با کیفیت پراگ
رستوران های معروف وین کدام ها هستند؟ (بخش اول)

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code